Jak ZATRZYMAĆ egzekucję komorniczą nieruchomości? [podpowiadam]

Moja siostra wraz ze szwagrem posiadają niedużą nieruchomość, na remont której zaciągnęli kredyt pod hipotekę. Obecnie wyjechali za pracą za granicę, a tutaj na miejscu okazuje się, iż komornik lub rzeczoznawca fotografował wspomnianą nieruchomość.

Bardzo proszę o wyjaśnienie, jakie kroki powinna teraz poczynić siostra, aby zatrzymać egzekucję komorniczą nieruchomości? Dotyka mnie to osobiście, ponieważ jest to budynek gospodarczy darowany jej przez mamę i to mama właśnie cierpi najbardziej.


Egzekucja z nieruchomości, a niespłacony kredyt hipoteczny

egzekucja-nieruchomosci-jak-zatrzymac

Jeżeli dochodzi do egzekucji komorniczej z nieruchomości obciążonej hipoteką, to dzieje się to zazwyczaj dlatego, że dłużnik przez długi czas pozostawał w zwłoce. Nie regulował rat kredytu, nie odpowiadał na zawiadomienia i wezwania banku, oraz w żaden sposób nie próbował porozumieć się wierzycielem co do spłaty zaległego kredytu hipotecznego.

Dlaczego tak piszę? Ponieważ, aby bank mógł zająć hipotekę, musi dokonać szeregu czynności formalno-prawnych.

Pierwszy krok to wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego. Do wypowiedzenia kredytu dochodzi najczęściej w wyniku zaniechania wpłaty kilku kolejnych rat kredytu.

Wypowiadając umowę kredytu, bank stawia kredyt w stan natychmiastowej wykonalności i wzywa dłużnika, by ten we wskazanym terminie uregulował zadłużenie (przeważnie jest to 30 dni) pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową, a następnie do egzekucji komorniczej.

Przed oddaniem sprawy do komornika bank zwraca się zatem do sądu, by ten wydał postanowienie o  nadaniu klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu.

Dopiero po uzyskaniu przedmiotowego postanowienia, bank może złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. O wszczęciu egzekucji komornik informuje dłużnika nie później niż przy pierwszej czynności.

Dodatkowo przy egzekucji z nieruchomości, którą prowadzi na wniosek wierzyciela przed przystąpieniem do opisu i oszacowania nieruchomości, komornik wzywa dłużnika do spłaty zadłużenia, wyznaczając mu dwutygodniowy termin.

Wszystkie te czynności musiały zatem mieć miejsce również w sprawie zadłużenia twojej siostry. Cała procedura mogła trwać wiele miesięcy, w czasie, w którym Twoja siostra była bierna. Rozumiem, że z uwagi na problemy finansowe wyjechała za granicę, ale albo nie podjęła stosownych kroków, by porozumieć się z bankiem, albo nie zrobiła po prostu nic.

Jak wstrzymać egzekucje z nieruchomości?

Czas na negocjacje z wierzycielem!

Kiedy sprawa trafia do komornika, zatrzymanie egzekucji komorniczej może być trudne. Komornik zobowiązany jest działać zgodnie z wnioskiem wierzyciela i jeśli ten złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości, komornik zobowiązany jest przystąpić do opisu i oszacowania, a następnie do licytacji tej nieruchomości na publicznej aukcji.

Pocieszające w twojej sprawie jest to, że kredyt hipoteczny został zaciągnięty, jak piszesz na remont budynku gospodarczego, więc zapewne w kwocie dużo niższej niż np. w celu budowy nowego domu.

Jeśli tak jest, najszybszym rozwiązaniem problemu jest dokonanie całkowitej spłaty kredytu lub przynajmniej dużej jego części. Jeśli jednak nie macie takich środków, ale siostra otrzymuje już wynagrodzenie za pracę i jest szansa, że pracę tę utrzyma, to aby uchronić swój majątek przed sprzedażą, powinna skontaktować się z wierzycielem.

Bo tak jak pisałam powyżej, jeśli udacie się bezpośrednio do komornika, ten i tak pokieruje was do wierzyciela, bo działa przecież na jego wniosek. Komornik nie ma prawa negocjować warunków spłaty zadłużenia w imieniu wierzyciela.

Tylko szczera rozmowa z pracownikiem banku oraz zapewnienie spłaty kredytu, może być szansą na wstrzymanie egzekucji komorniczej. Jeśli twoja siostra nie chce stracić domu, to powinna jak najszybciej umówić się na spotkanie z zajmującym się jej sprawą pracownikiem banku lub dyrektorem oddziału, w którym podpisała umowę kredytową, prosząc o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i zobowiązując się jednocześnie do spłaty długu w konkretnych miesięcznych ratach.

Jeśli siostra będzie wiarygodna dla banku, przedstawi źródło dochodu lub wpływy na rachunku, być może bank zgodzi się na wznowienie kredytu.

Należy jednak zadbać o to, by obecna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Chodzi mi dokładnie o wywiązanie się z warunków ugody z wierzycielem (bankiem). Z praktyki znam przypadki, że dłużnicy dążą do ugody, której warunki po kilku miesiącach znów łamią.

Wznowienie kredytu, czyli druga szansa dla dłużnika

Podsumowując, jeśli siostrze zależy na majątku, jaki pozostawiła w kraju, w celu uniknięcia jego licytacji, powinna jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem, prosząc o wstrzymanie egzekucji i wznowienie kredytu hipotecznego.

Jeśli bank nie zgodzi się na zawarcie porozumienia (ugody), siostra powinna w miarę swoich możliwości spłacać zadłużenie do komornika. Do sprzedaży może bowiem w ogóle nie dojść, jeśli nie zgłosi się zainteresowany zakupem przedmiotowej nieruchomości.

Wówczas komornik wyda postanowienie o drugiej licytacji, zmniejszając cenę nieruchomości, ale jeśli i tym razem nikt się nie zgłosi, komornik będzie prowadził egzekucje z innych składników majątku dłużnika. Zatem każda dobrowolna wpłata, najlepiej w jak najwyższej kwocie, będzie oddalać was od utraty majątku, a więc licytacji komorniczej nieruchomości.

Mam nadzieje, że to, co napisałam, pomoże wam podjąć stosowne kroki, by zatrzymać egzekucje nieruchomości. Musicie jednak działać szybko, wykazując chęć i determinację nie tylko do zatrzymania majątku, ale również do uregulowania długu za niespłacany kredyt hipoteczny. Życzę powodzenia i trzymam kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Jak ZATRZYMAĆ egzekucję komorniczą nieruchomości? [podpowiadam]”
  1. Sławomira

    Właśnie dowiedziałam się że będzie przeprowadzona licytacja mojej nieruchomości na 4 lutego. Przebywam od dwóch lat z mężem za granicą. Nie posiadam pieniędzy żeby wykupić tę nieruchomość. Co mam zrobić żeby uniknąć licytacji z nieruchomości? Proszę o radę.

    1. Janina Gołębiecka

      Jak zatrzymać licytację nieruchomości? no nie da się, chyba, że spłacicie zadłużenie wobec wierzyciela który tę licytację zlecił… przykro mi, nie ma innej drogi…

Comments are closed.