Ile razy komornik może zlicytować nieruchomość? [SPRAWDŹ!]

Witam serdecznie. Chciałbym zapytać ile razy komornik może zlicytować nieruchomość której jestem właścicielem? Miała już miejsce jedna licytacja komornicza nieruchomości, jednak nie znalazł się kupiec, komornik powiedział, że będzie druga licytacja. Moje pytanie brzmi: ile tych licytacji domu jeszcze będzie? czy będzie ich tyle, aż nieruchomość się sprzeda?

Mam dość duże zadłużenie i wierzyciel wystąpił z wnioskiem do komornika o zajęcie mojego domu, miał miejsce opis i oszacowanie. Jak ruszyła machina to już koniec…

Tak jak pisałem, nurtuje mnie pytanie co po drugiej licytacji komorniczej nieruchomości się stanie? będzie trzecia i czwarta licytacja mojego domu? Proszę o wskazówki czego dalej mogę się spodziewać…


Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

O tym jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości <– pisałam dość szeroko tutaj. Zanim jednak odpowiem na Twoje pytanie, szybko tylko wspomnę kluczowe etapy zmierzające do licytacji nieruchomości dłużnika.

A więc:

  1. Wierzyciel składa do komornika wniosek o zajęcie i zlicytowanie nieruchomości dłużnika (egzekucja z ruchomości).
  2. Komornik wzywa dłużnika, aby ten spłacił cały swój dług w ciągu 2 tygodni, inaczej komornik przystąpi do opisu i oszacowania nieruchomości.
  3. Następuje oszacowanie nieruchomości i jej opis.
  4. Dłużnik ma 2 tygodnie na zaskarżenie opisu i oszacowania swojej nieruchomości (np. zaniżona wycena).
    skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

    Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór

  5. Ogłoszenie licytacji nieruchomości poprzez publiczne obwieszczenie.
  6. Pierwsza licytacja nieruchomości za 3/4 sumy oszacowania.
  7. Druga licytacja nieruchomości za niższą cenę wywołania (przeważnie 2/3 wartości oszacowania) i jest to ostatnia licytacja w obrębie tego postępowania egzekucyjnego.

Odpowiadając na Twoje tytułowe pytanie: Ile razy komornik może licytować nieruchomość? odpowiedź brzmi: komornik podczas postępowania egzekucyjnego wystawia nieruchomość na licytację dwukrotnie.

Co po drugiej licytacji komorniczej nieruchomości?

Jeśli po drugiej licytacji nie znalazł się kupiec na Twój dom, to teraz wierzyciel ma prawo do przejęcia tej nieruchomości. Jasno o tym mówi:

Art. 984. § 1. Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi…

§ 2. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.

… a jeśli Twój wierzyciel nie chce przejąć Twojej nieruchomości, to następuje umorzenie egzekucji.

Podstawa prawna:

Art. 985. Umorzenie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie roku.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Ile razy komornik może zlicytować nieruchomość? [SPRAWDŹ!]”
  1. Czy za niespłacony kredyt (Eden finanse coś jak Provident) mogę stracić dom? Jestem współwłaścicielem domu. W lipcu wzięłam pożyczkę w firmie eden finanse. Niestety pożyczki nie spłaciłam. Dzisiaj dzwonił do mnie człowiek, ponieważ nie dodzwonił się wysłał wiadomość, że jedzie do mnie do domu w sprawie eksmisji. Oczywiście od razu do niego oddzwoniłam i ustaliłam szczegóły spłaty pożyczki. Czy to możliwe że mogę stracić dom za pożyczkę w takiej firmie? Pożyczka nie była na wysoką kwotę, ale miałam bardzo poważne problemy finansowe. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Comments are closed.