Wpis do księgi wieczystej i zajęcie komornicze nieruchomości

Witam. Chodzi o wpis komornika do księgi wieczystej. Chciałam sprzedać mieszkanie i pospłacać część zobowiązań, bo na wszystkie niestety nie starczy, mieszkanie też jest obciążone hipoteką. Właśnie się dowiedziałem, że komornik dokonał wpisu w księdze wieczystej.

Art. 924. § 1. K.p.c. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty.

Moje pytanie brzmi: czy można dogadać się z komornikiem na spłatę ratalną zadłużenia i wykreślenie wpisu z księgi wieczystej? i czy komornik może wystawić mieszkanie do licytacji komorniczej, jeżeli to i tak nie pokryje całości zobowiązania wobec wierzyciela?

Proszę jeszcze o informację, co w sytuacji, jeżeli jest kilku komorników, czy muszę w jednym czasie spłacać wszystkich komorników, czy w miarę możliwości każdego po kolei? Dziękuję.


Wpis do księgi wieczystej dłużnika

wpis-do-ksiegi-wieczystej
Co zrobić, gdy masz komorniczy wpis do księgi wieczystej?

Zacznę od tego, że egzekucja z nieruchomości ma miejsce tylko wtedy, gdy wierzyciel podczas składania wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji komorniczej, zaznaczy w nim, że komornik ma przeprowadzić egzekucję z nieruchomości, a tak wygląda przykładowy wniosek o wszczęcie egzekucji:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Który komornik będzie prowadził egzekucję z nieruchomości?

Prawo jasno formułuje, że prowadzenie egzekucji z nieruchomości należeć będzie do komornika działającego przy sądzie, który znajduje się w okręgu, w którym przedmiotowa nieruchomość się znajduje. Oczywiście wierzyciel ma prawo wybrać z tego okręgu dowolnego komornika.

Kto jest uczestnikiem egzekucji z nieruchomości?

Podczas egzekucji z nieruchomości, uczestnikami postępowania komorniczego poza samym wierzycielem i dłużnikiem, są osoby, które mają jakieś prawa do zajętej przez komornika nieruchomości, mogą to być prawa:

 • prawa rzeczowe,
 • prawa osobiste,
 • prawa wieczyste,
 • inne roszczenia.

Czy komornik może wystawić nieruchomość na licytację komorniczą, skoro jej sprzedaż i tak nie pokryje mojego zadłużenia?

Skoro mieszkanie obciążone jest hipoteką, to środki ze sprzedaży mieszkania trafią w pierwszej kolejności do wierzyciela hipotecznego (banku, w którym zaciągnąłeś kredyt na mieszkanie), a to, co zostanie, przeznaczone zostanie na spłatę długu, który egzekwuje komornik.

Co, jeśli mam kilku komorników?

Musisz wiedzieć, że nie jest możliwa egzekucja długów prowadzona przez dwóch, lub więcej komorników na tej samej rzeczy czy świadczeniu, tak mówi art. 773 Kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 773. Zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw:

§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.

§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

A więc pierwszeństwo w momencie zbiegu egzekucji ma komornik, który jako pierwszy zgłosił się do zajmowanej rzeczy czy świadczenia. Jeśli powiedzmy, komornik Jan Kowalski wszczął wobec Ciebie egzekucję z nieruchomości dnia 1 czerwca 2018 roku, a po miesiącu dołączył do zajęcia tej samej nieruchomości drugi komornik, to pierwszeństwo do przeprowadzenia egzekucji, a później licytacji komorniczej nieruchomości ma pierwszy komornik, czyli Jan Kowalski.

Jeśli masz kilku komorników, a każdy z nich próbuje zająć inny składnik Twojego majątku, np. jeden komornik zajmuje rachunek bankowy, drugi komornik zajmuje pensję, a trzeci komornik próbuje zająć samochód, to wtedy nie dochodzi do zbiegu egzekucji, ponieważ każdy z komorników zajmuje inny składnik Twojego majątku. Posiadanie kilku komorników na różnych składnikach majątku jest więc zgodne z prawem.

Musisz też wiedzieć, że mając kilku komorników, może dojść do nadmiernej i uciążliwej dla dłużnika egzekucji i masz prawo wnioskować wtedy o ograniczenie egzekucji. Wzór wniosku znajdziesz w dziale wzory pism lub poniżej:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Czy można dogadać się/negocjować z komornikiem na spłatę ratalną zadłużenia i wykreślenie wpisu w księdze wieczystej?

Wpis do księgi wieczystej to nie przypadek. Komornik działa w ściśle określonym zakresie, który określi we wniosku o wszczęcie egzekucji Twój wierzyciel. Komornik nie ma możliwości ani prawa, negocjować w imieniu wierzyciela spłatę zadłużenia. Zamiast więc podejmować próby negocjacji z komornikiem, skontaktuj się z samym wierzycielem i to z wierzycielem (lub z wierzycielami) spróbuj dojść do porozumienia, czyli ugody.

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Jeśli “dogadasz” się z wierzycielami, to komornik może umorzyć na wniosek wierzyciela egzekucję z nieruchomości i wykreślić wpis z księgi wieczystej:

§ 2. W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku.

Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór

wniosek-do-komornika-o-wykreslenie-wpisu-w-ksiedze-wieczystej-wzor

Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej – wzór

Artykuły, które warto, abyś przeczytał:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

11 komentarzy w “Wpis do księgi wieczystej i zajęcie komornicze nieruchomości”
 1. mam zadłużenie u komornika na 40.000 tys i nie wiem jak się za to zabrać żeby go spłacić, proszę o jakąś radę, bo jestem na skraju załamania. Mój dług był zaciągnięty w wielu bankach, potem straciłam pracę, przyszła 2 dzieci i koniec… dług rośnie, a ja jestem bezradna, komornik wpisał mi się w księgę wieczystą mieszkania, połączą długi i w końcu mnie zlicytują, jeden komornik odsyła do drugiego, przychodzą pisma nie wiem co robić…

 2. Komornik który prowadzi sprawę zadłużenia przysłał pismo, że jest wpis w księdze wieczystej na nieruchomości. Mój dług 2 tys. Spłacam w ratach, taką ugodę zawarłam z komornikiem, czy mimo spłaty w ratach komornik może mi zająć mieszkanie na który mamy kredyt? Jestem w ciężkiej sytuacji, chora na epilepsję toniczno kloniczną, pracuje tylko mąż, dziecko na utrzymaniu.

  Ja ze względu na chorobę pracy podjąć nie mogę. Raty płacę systematycznie. Komornik zgodził się na kwotę 100 zł miesięcznie, teraz stwierdził, żeby płacić po 500 zł. Nie mogę tyle. Błagam o pomoc.

 3. Witam, chcę sprzedać gospodarstwo mam długi na ok 200 tyś i potrzebuje pieniędzy pod zastaw nieruchomości lub sprzedaż. A nie posiadam zdolności kredytowej pomocy..

 4. Witam, mam komornika który ściąga mi z emerytury część zostawiając kwotę 1455 zł. Obecnie dostałam następne wezwanie do zapłaty z jednoczesnym wpisem do księgi wieczystej. Mam już w księdze wpisaną hipotekę. Czy w takiej sytuacji może komornik wystawić moje mieszkanie na licytacje komorniczą?

  Długi nie pokryją kwoty sprzedaży nieruchomości. Chciałabym dobrowolnie wpłacać chociaż po 100 zł na ten ostatni dług, ale na życie zostaje mi 150 zł. Czy mogę jakoś dogadać się z komornikiem? Mieszkam z 87 letnią schorowaną mamą.

 5. Małgorzata

  Spłaciłam 10 dni temu zadłużenie u komornika, a on nie usuwa wpisu na księdze wieczystej, proszę o pomoc w napisaniu podania do niego, aby zajął się tym i dokonał wykreślenia z hipoteki na podstawie dokonania spłat długu.

 6. Witam, dwójka mojego rodzeństwa złożyła sprawę do komornika jakieś 1,5roku temu, gdyż miałam do zapłaty po 18,5tys zł na osobę za zniesienie współwłasności. Sąd odwoławczy zmienił decyzje z rat na spłatę jednorazową …czego nie byłam w stanie uczynić, stąd dwoje z nich podało mnie do komornika.

  Co miesiąc przesyłam im pieniądze, tyle ile mogę od 1000 do 2tys zł. Jakieś parę miesięcy temu założyli również wniosek o zabezpieczenie wpisu ksiąg wieczystych.

  Niedawno dostałam pismo w którym brat wzywa mnie do pokrycia zwrotu dla niego kosztów tych wpisów do ksiąg wieczystych na jego konto. Występuje również w imieniu siostry jako jej pełnomocnik.

  Moje pytanie jest następujące: Czy jeśli cała sprawa jest u komornika on sam może wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty kwot które związane są ze sprawą którą zajmuje się komornik?

  Czy nie powinien on przesłać mi pełnomocnictwa które udzieliła mu siostra razem z żądaniem gdyż podaje on tylko swój numer konta do wpłaty?

 7. Witam mam pytanie. Jeśli mam wziętą pożyczkę na której jest zastawiony dom na 160 000 zł, a mam inne mniejsze pożyczki 20 000, to gdybym nie spłacał tych małych pożyczek i wejdzie mi komornik, to może mi zając dom który jest już pod inną pożyczkę?

 8. Hipoteka przymusowa. Dostałam zawiadomienie z sądu, że w dn.08.02.2019r dokonano wpisu do księgi wieczystej. Nakaz zapłaty wydano w dniu 26.02.2013r. Chciałabym się dowiedzieć czy można jeszcze zatrzymać tą egzekucję? aby nie doszło do licytacji nieruchomości? czy dług nie jest przedawniony i czy ewentualnie można go spłacać w dogodnych ratach i jak to zrobić?

 9. Dzień dobry, mam komornika na domu, który dzielę z siostrą. Uzgodniłam raty z wierzycielem i jemu spłacam zadłużenie. Czy komornik może usunąć wpis z księgi wieczystej nieruchomości? chciałam sprzedać nieruchomość i pozbyć się długów, ale komornik nie chcę współpracować. Bardzo dziękuję za informację i pomoc w mojej sprawie.

 10. Witam, chce sprzedać nieruchomość na w której jest wpis tj. ostrzeżenie wszczęcia zajęcia z nieruchomości. Czy nowy nabywca kupując świadomie tą nieruchomość, może bać się o wpis na nieruchomość? z innego tytułu starego nabywcy? Taką info dostałem od notariusza, że nowy nabywca może się bać wpisu z innego tytułu.

 11. Witam, Chodzi o Wpis komorniczy w księgach wieczystych. Nie miałam możliwości odebrania ostatnich awizo, a ze względu na dług sięgający 50.000 i zaległości od marca (żadna rata nie została spłacona), obawiam się zajęcia nieruchomości, której jestem właścicielką. Obserwuję internetowo księgi wieczyste, czy nie ma żadnego wpisu w dziale trzecim. Moje pytanie brzmi – czy już w momencie zajęcia nieruchomości pojawia się wpis do działu ksiąg wieczystych, który również świadczy, że mam 14 dni na spłatę?

Comments are closed.