Czy komornik może przyjść do domu dłużnika bez zapowiedzi? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może przyjść do domu dłużnika bez zapowiedzi?

Witam, mam 2 pytania: czy komornik może przyjść bez zapowiedzi i uprzedzenia do mieszkania dłużnika? i czy komornik może wejść do mieszkania pod nieobecność dłużnika? dostałam dziś pismo od komornika, że wierzyciel wytoczył przeciwko mnie wniosek o egzekucję komorniczą.

Od wielu lat mieszkam u przyjaciela, wszędzie podaję ten adres pod którym obecnie przebywam, jednak nieruchomość (mieszkanie) nie jest moją własnością, jak zareaguje na to komornik? czego mogę się spodziewać i jak postępować kiedy komornik będzie chciał wejść nie do mojego mieszkania?


Czy komornik przychodzi do domu dłużnika?

wizyta-komornika-w-domu-mieszkaniu

Jest to jedno z częściej zadawanych przez dłużników pytań, niestety strach i obawy przed wizytą komornika w mieszkaniu czy domu, wydają się być uzasadnione… ponieważ komornik często zajmuje wartościowe przedmioty (sprzęt AGD i RTV), sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy dłużnik jedynie zamieszkuje pod danym adresem.

Aby zrozumieć jak działa i jak przebiega egzekucja z ruchomości, postaram się przybliżyć Ci mechanizm działania tego sposobu na egzekwowanie od dłużnika należności.

Egzekucja z ruchomości krok po kroku

Wielu dłużników uważa, że komornik otrzymując od wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji, rzuca wszystko i pędzi do Ciebie, aby jak najszybciej zająć sprzęty gospodarstwa domowego z Twojego mieszkania.

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

…to nie tak

Komornik nie ma czasu na takie spontaniczne wycieczki do miejsca zamieszkania dłużnika, dlatego komornik zanim Cię odwiedzi, bardzo często zaprasza Cię do siebie, aby nawiązać z Tobą pierwszy kontakt i wypracować z Tobą jakieś warunki spłaty zadłużenia.

Wizyta komornika w domu czy mieszkaniu to naprawdę ostateczność, i dochodzi do niej, kiedy unikasz kontaktu z komornikiem, a sam komornik nie ma innych możliwości, aby ściągnąć od Ciebie należności.

Kiedy komornik przyjdzie do domu/mieszkania?

Wizyta komornika jest niemal pewna, jeśli nie pracujesz, nie masz żadnych innych dochodów, nie masz na siebie samochodu i dodatkowo nie reagujesz na pisma i wezwania komornika.

Wtedy, komornik widząc, że znalazł się w sytuacji uniemożliwiającej mu przeprowadzenie egzekucji komorniczej, podejmuje decyzję, że czas na osobistą wizytę u dłużnika, w miejscu jego zamieszkania.

Kolejna rzecz skłaniająca komornika do złożenia dłużnikowi wizyty, to oczekiwania wierzyciela, który przecież zapłacił komornikowi zaliczkę na poczet toczącej się egzekucji komorniczej, i jak wiadomo wierzyciel też oczekuje jakichś efektów pracy komornika…

Jak więc widzisz, odwiedzanie przez komornika dłużnika w miejscu jego zamieszkania to raczej konieczność i obowiązek komornika. Komornik nie ma prawa umorzyć postępowania egzekucyjnego mówiąc wierzycielowi:

 • Jan Kowalski nie ma żadnych dochodów,
 • nie ma nawet zarejestrowanego na siebie samochodu,
 • nie ma żadnych świadczeń, które mógłbym mu zająć,
 • w systemie OGNIVO nie znalazłem żadnych kont bankowych Kowalskiego…

…nie mogę zrobić nic, muszę umorzyć egzekucję przeciwko Kowalskiemu, sorry. A wierzyciel na to: Panie komorniku, a odwiedził Pan Kowalskiego w jego domu? mieszkaniu? czy zostały podjęte jakieś działania terenowe? na co ja wpłaciłem tę zaliczkę na poczet egzekucji komorniczej?

Jak widzisz, prowadzenie egzekucji przez komornika zza biurka kancelarii komorniczej nie zawsze jest możliwe, komornik po prostu musi czasami ruszyć swoje cztery litery i pofatygować się do dłużnika, jeśli ten nie daje znaku życia o sobie.

Odpowiadając na pytanie: czy komornik może przyjść do domu/mieszkania dłużnika? oczywiście, że tak, jednak wizyta ta uzależniona jest od postępowania samego dłużnika. Jeśli dłużnik będzie zupełnie ignorował korespondencję od komornika, to wizyta komornika w miejscu zamieszkania dłużnika będzie niemal pewna…

Pytasz też, czy komornik może przyjść do dłużnika bez zapowiedzi i uprzedzenia i czy komornik może wejść do lokalu dłużnika, którego dłużnik nie jest właścicielem, odpowiedź na oba pytania brzmi: TAK.

Komornik może przyjść do lokalu w którym mieszka dłużnik bez uprzedzenia i zapowiedzi, komornik ma także prawo by wejść do lokalu w którym zamieszkuje dłużnik, ale nie jest jego właścicielem.

W jakich godzinach komornik ma prawo wykonywać czynności urzędowe?

Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dniach od poniedziałku do soboty, w godzinach od 7 do 21. Jeśli komornik zacznie swoje czynności przed 21-wszą, to nie musi ich przerywać, jeśli miałoby to utrudnić w jakiś sposób tę egzekucję komorniczą.

Warto jeszcze wspomnieć, że komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni wolne od pracy, a także w porze nocnej, ale wtedy zgodę na to musi wyrazić prezes sądu rejonowego.

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które musisz przeczytać:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Avatar

  Marzena

  Czy komornik może przyjść do mojego domu? mam pełnoletnią córkę która jest zameldowana w moim domu, nie mieszka tu od paru lat, córka ma długi, kredyty do spłacenia, a zaciąga nowe, nie mogę już jej pomagać, obawiam się że w końcu wkroczy do akcji komornik. Czy będzie miał prawo zająć mój majątek? Córka skończyła w tym roku studia i mieszka 300 km od mojego domu.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli na umowie pożyczkowej z której powstały długi jest adres podany Twój, to komornik jeśli już, może przyjść do Twojego domu, ale to nic, bo wystarczy komornikowi dać informację, że córka już tu nie mieszka i komornik nie powinien wchodzić do Twojego domu, a na pewno komornik nie ma prawa zajmować Twoich rzeczy za długi córki.

 2. Avatar

  Dorota

  Witam, mam duży problem, nie wiem już co robić… mam kilku komorników i już przyszły pisma od następnych komorników, pytanie czy następny komornik będzie czekał, aż spłaci się dług u drugiego komornika, czy po prostu wejdzie do domu i zabierze wszystko? nie wiem czy mam się obawiać komornika w domu? proszę o pomoc.

 3. Avatar

  Paulina

  Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie egzekucji komorniczej. miałam rozmowę telefoniczną z komornikiem i zajmie mi on wypłatę – tak uzgodniliśmy, komornik namawiał mnie jednak do wpłat dobrowolnych, lecz moja sytuacja musi się skończyć postępowaniem niedobrowolnym ze względu na masę zadłużeń z innych firm. Czy jednak komornik może jeszcze przyjechać do mieszkania i szukać majątku w miejscu gdzie mieszkam?

NAPISZ KOMENTARZ