Czy komornik może przyjść do domu dłużnika bez zapowiedzi?

wizyta-komornika-w-domu-mieszkaniu

Witam, mam 2 pytania: czy komornik może przyjść bez zapowiedzi i uprzedzenia do mieszkania dłużnika? i czy komornik może wejść do mieszkania pod nieobecność dłużnika? dostałam dziś pismo od komornika, że wierzyciel wytoczył przeciwko mnie wniosek o egzekucję komorniczą.

Od wielu lat mieszkam u przyjaciela, wszędzie podaję ten adres, pod którym obecnie przebywam, jednak nieruchomość (mieszkanie) nie jest moją własnością, jak zareaguje na to komornik? czego mogę się spodziewać i jak postępować, kiedy komornik będzie chciał wejść nie do mojego mieszkania?


Czy i kiedy komornik przychodzi do domu?

wizyta-komornika-w-domu-mieszkaniu

Jest to jedno z częściej zadawanych przez dłużników pytań, niestety strach i obawy przed wizytą komornika w mieszkaniu czy domu, wydają się uzasadnione… ponieważ komornik często zajmuje wartościowe przedmioty (sprzęt AGD i RTV), sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy dłużnik jedynie zamieszkuje pod danym adresem.

Aby zrozumieć, jak działa i jak przebiega egzekucja z ruchomości, postaram się przybliżyć Ci mechanizm działania tego sposobu na egzekwowanie od dłużnika należności.

Egzekucja z ruchomości krok po kroku

Wielu dłużników uważa, że komornik, otrzymując od wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji, rzuca wszystko i pędzi do Ciebie, aby jak najszybciej zająć sprzęty gospodarstwa domowego z Twojego mieszkania.

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

…to nie tak

Komornik nie ma czasu na takie spontaniczne wycieczki do miejsca zamieszkania dłużnika, dlatego komornik, zanim Cię odwiedzi, bardzo często zaprasza Cię do siebie, aby nawiązać z Tobą pierwszy kontakt i wypracować z Tobą jakieś warunki spłaty zadłużenia.

Wizyta komornika w domu czy mieszkaniu to naprawdę ostateczność i dochodzi do niej, kiedy unikasz kontaktu z komornikiem, a sam komornik nie ma innych możliwości, aby ściągnąć od Ciebie należności.

Kiedy komornik przyjdzie do domu/mieszkania?

Wizyta komornika jest niemal pewna, jeśli nie pracujesz, nie masz żadnych innych dochodów, nie masz na siebie samochodu i dodatkowo nie reagujesz na pisma i wezwania komornika.

Wtedy komornik, widząc, że znalazł się w sytuacji uniemożliwiającej mu przeprowadzenie egzekucji komorniczej, podejmuje decyzję, że czas na osobistą wizytę u dłużnika, w miejscu jego zamieszkania.

Kolejna rzecz skłaniająca komornika do złożenia dłużnikowi wizyty to oczekiwania wierzyciela, który przecież zapłacił komornikowi zaliczkę na poczet toczącej się egzekucji komorniczej, i jak wiadomo, wierzyciel też oczekuje jakichś efektów pracy komornika…

Jak więc widzisz, odwiedzanie przez komornika dłużnika w miejscu jego zamieszkania to raczej konieczność i obowiązek komornika. Komornik nie ma prawa umorzyć postępowania egzekucyjnego, mówiąc wierzycielowi:

 • Jan Kowalski nie ma żadnych dochodów,
 • nie ma nawet zarejestrowanego na siebie samochodu,
 • nie ma żadnych świadczeń, które mógłbym mu zająć,
 • w systemie OGNIVO nie znalazłem żadnych kont bankowych Kowalskiego…

…nie mogę zrobić nic, muszę umorzyć egzekucję przeciwko Kowalskiemu, sorry. A wierzyciel na to: Panie komorniku, a odwiedził Pan Kowalskiego w jego domu? mieszkaniu? czy zostały podjęte jakieś działania terenowe? na co ja wpłaciłem tę zaliczkę na poczet egzekucji komorniczej?

Jak widzisz, prowadzenie egzekucji przez komornika zza biurka kancelarii komorniczej nie zawsze jest możliwe, komornik po prostu musi czasami ruszyć swoje cztery litery i pofatygować się do dłużnika, jeśli ten nie daje znaku życia o sobie.

Odpowiadając na pytanie: czy komornik może przyjść do domu/mieszkania dłużnika? oczywiście, że tak, jednak wizyta ta uzależniona jest od postępowania samego dłużnika. Jeśli dłużnik będzie zupełnie ignorował korespondencję od komornika, to wizyta komornika w miejscu zamieszkania dłużnika będzie niemal pewna…

Pytasz też, czy komornik może przyjść do dłużnika bez zapowiedzi i uprzedzenia i czy komornik może wejść do lokalu dłużnika, którego dłużnik nie jest właścicielem, odpowiedź na oba pytania brzmi: TAK.

Komornik może przyjść do lokalu, w którym mieszka dłużnik bez uprzedzenia i zapowiedzi, komornik ma także prawo by wejść do lokalu, w którym zamieszkuje dłużnik, ale nie jest jego właścicielem.

W jakich godzinach komornik ma prawo wykonywać czynności urzędowe?

Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dniach od poniedziałku do soboty, w godzinach od 7 do 21. Jeśli komornik zacznie swoje czynności przed 21-wszą, to nie musi ich przerywać, jeśli miałoby to utrudnić w jakiś sposób tę egzekucję komorniczą.

Warto jeszcze wspomnieć, że komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni wolne od pracy, a także w porze nocnej, ale wtedy zgodę na to musi wyrazić prezes sądu rejonowego.

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które musisz przeczytać:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
7 komentarzy w “Czy komornik może przyjść do domu dłużnika bez zapowiedzi?”
 1. Avatar

  Czy komornik może przyjść do mojego domu? mam pełnoletnią córkę która jest zameldowana w moim domu, nie mieszka tu od paru lat, córka ma długi, kredyty do spłacenia, a zaciąga nowe, nie mogę już jej pomagać, obawiam się że w końcu wkroczy do akcji komornik. Czy będzie miał prawo zająć mój majątek? Córka skończyła w tym roku studia i mieszka 300 km od mojego domu.

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Jeśli na umowie pożyczkowej z której powstały długi jest adres podany Twój, to komornik jeśli już, może przyjść do Twojego domu, ale to nic, bo wystarczy komornikowi dać informację, że córka już tu nie mieszka i komornik nie powinien wchodzić do Twojego domu, a na pewno komornik nie ma prawa zajmować Twoich rzeczy za długi córki.

 2. Avatar

  Witam, mam duży problem, nie wiem już co robić… mam kilku komorników i już przyszły pisma od następnych komorników, pytanie czy następny komornik będzie czekał, aż spłaci się dług u drugiego komornika, czy po prostu wejdzie do domu i zabierze wszystko? nie wiem czy mam się obawiać komornika w domu? proszę o pomoc.

 3. Avatar

  Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie egzekucji komorniczej. miałam rozmowę telefoniczną z komornikiem i zajmie mi on wypłatę – tak uzgodniliśmy, komornik namawiał mnie jednak do wpłat dobrowolnych, lecz moja sytuacja musi się skończyć postępowaniem niedobrowolnym ze względu na masę zadłużeń z innych firm. Czy jednak komornik może jeszcze przyjechać do mieszkania i szukać majątku w miejscu gdzie mieszkam?

 4. Avatar

  Dzień dobry, bardzo proszę mi powiedzieć po jakim czasie komornik może przyjść do mnie do domu? Próbowałam się porozumieć z windykatorem na wpłatę mniejszą, ale się nie zgodził, wymagał więcej, a ja nie mam możliwości.

  Próbowałam szukać pomocy ale niestety..nie mam jak itd. Poprosiłam natomiast, aby zaczekał jeszcze dwa dni, a on ze nie ostatecznie napisał mi dzisiaj ten z windykacji ze dziś umowa z danego kredytu trafia do komornika. Powiedział mi, ze mają klauzulę wykonalności i on to oddaje dziś ze maja jakiegoś swojego komornika. Czy ja otrzymam jakieś pismo najpierw? czy rzeczywistość jest taka ze za parę dni komornik mi zapuka w drzwi? jak jest w takiej sytuacji? Bardzo proszę o informację.

 5. Avatar

  Witam, mam ogromny problem. Obecnie posiadam bardzo duże długi, wpadłam w spirale zadłużeń, nie mam pracy, aktualnie mieszkam sama z 3 dzieci a mąż pracuje w Niemczech wysyłając mi tylko świadczenie kindergeld. Mam pytanie, bo dom jest na babcie, gdybym miała komornika to zabrałby mi pieniądze z konta te świadczenie na dzieci i tak samo, czy komornik zabierze mi wszystkie rzeczy z domu razem z autem? Co mam robić? jak dalej żyć? nie mogę iść do pracy bo cały czas siedzę z dziećmi i nimi się zajmuję, proszę o odpowiedź i pomoc.

 6. Avatar

  Mam do państwa pytanie, czy komornik, który wystąpił u mnie do zakładu pracy, o zajęcie wynagrodzenia, miał prawo jeszcze mnie dziś odwiedzić w domu? gdzie syn mój nie wiedział, kto to jest i nie wpuścił go do domu? a wczoraj dopiero pisma mi przyszły, bardzo proszę o pomoc, Joanna, pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *