Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Zbieg egzekucji komorniczych [NOWE PRZEPISY] sprawdź!

Dziś o tym czym jest ZBIEG EGZEKUCJI KOMORNICZEJ. Powiedzmy, że w pewnym dniu otrzymujesz list, otwierasz go, a tam… zawiadomienie o zajęciu egzekucyjnym. Oczywiście, chodzi o komornika. Wszystko nabiera ciemnych barw, ale choć jest ci ciężej, jakoś sobie z tym radzisz.

Szkoda tylko, że następnie dostajesz drugie zajęcie komornicze od drugiego komornika, później trzecie i czwarte… jest i strasznie i śmiesznie, bo zwykle w takiej sytuacji rzecz rozbija się o ten sam dług (przeważnie rzekomy), lecz sprzedany nie tylko jednej firmie windykacyjnej.

Takie szaleństwo jest możliwe, ale żeby nie oszalał dłużnik, musi podjąć on pewne kroki. Zbieg egzekucji komorniczych (bo tak to się nazywa) nie jest igraszką.

zbieg-egzekucji-komorniczej

Zbieg egzekucji komorniczej – zbieg przykrych okoliczności

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wówczas, kiedy wobec tego samego przedmiotu bądź tego samego prawa kieruje się więcej niż jedną egzekucję sądową bądź administracyjną (mogą być obie jednocześnie).

W skrócie: mowa o sytuacji, gdy na jednej wypłacie zamierza się rozgościć nie tylko jeden komornik. Trzeba pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak egzekucja administracyjna z zabezpieczeniem sądowym albo sądowa z zabezpieczeniem administracyjnym.

Do wyjątków należą rzeczy, które stanowią przedmiot zabezpieczenia i podatne na szybkie zepsucie. W takich okolicznościach sprzedaż owego przedmiotu zabezpieczenia musi zajść jak najszybciej.

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Zanim weszła w życie ważna nowelizacja KPC (8 września 2016 r.), trzeba było przesyłać akta sprawy do odpowiedniego sądu rejonowego, by rozstrzygnąć, jaki organ ma kontynuować prowadzenie sprawy – sądowy czy też administracyjny. Decyzja ta zapadała w oparciu o jedną z takich oto przesłanek.

Pierwszeństwo zajęcia przypadało temu organowi, który po prostu w pierwszej kolejności dokonał zajęcia. Sytuacja się komplikowała, gdy dwa organy zrobiły to tego samego dnia. Wówczas „wygrywał” ten podmiot, który uskutecznił zajęcie na poczet zadłużenia w wyższej kwocie.

Obecny stan prawny

Po 8 września 2016 roku doszło jednak do bardzo ważnej zmiany. Zgodnie z nią, zbieg egzekucji nie wstrzymuje czynności egzekucyjnych.

KPC zobowiązuje wszystkie strony (i uczestników) do powiadamiania organów egzekucyjnych o zbiegu egzekucji odnośnie do tej samej rzeczy bądź prawa majątkowego, a przy tym do wskazania terminu zaistnienia każdego z zajęć oraz wysokości zadłużenia, odnosząc się w ten sposób do każdego z zajęć osobno.

Trochę tego jest, ale co grozi zobowiązanym, jeśli na żądanie danego organu nie przedłożą takich koniecznych danych?

Jeśli otóż odmówimy odpowiedzi i będzie to nieuzasadnione albo celowo udzielimy nieprawdziwych informacji, może spotkać nas grzywna w wysokości nawet do 2.000 złotych.

Zbieg egzekucji sądowych

Art. 773 (1) §1 mówi, że zbieg egzekucji komorniczej nastąpi, gdy zbiegną się egzekucje dotyczące identycznych wierzytelności, rzeczy albo praw. Dalsza egzekucja spocznie w rękach komornika właściwego wedle Kodeksu Postępowania Cywilnego.

A co jeżeli według KPC żaden komornik właściwy nie jest, lub vice versa, kiedy KPC wskazuje na kilku właściwych (tak, to możliwe)? Wtedy komornik, który zajęcia dokonał później, musi niezwłocznie przekazać sprawę komornikowi, który był pierwszy, a także powiadomić o tym wszystkim wierzyciela.

Ponadto, komornik przekazujący sprawę jest zobligowany do rozliczenia kosztów egzekucji.

Wyjątkowo trudny temat

Tutaj zaczyna się całe pasmo niuansów, które głównie załatwiają między sobą sami komornicy.

Jak widać już jednak tylko po tej garści faktów, zbieg egzekucji komorniczych to temat niezwykle skomplikowany, więc jeśli dotknie on któregokolwiek z nas, lepiej nie szamotać się z nim na własną rękę, bo jest duże ryzyko pogorszenia i tak bardzo trudnej sytuacji.

W tej materii – pełnej pułapek i niejasności – lepiej zdać się na pomoc prawników, i to nie pierwszych lepszych, ale mających za sobą bagaż doświadczeń i sukcesów. Egzekucje komornicze są jedną z najbardziej złożonych dyscyplin prawnych, a ich zbieg to już naprawdę najwyższa szkoła jazdy.

Zbieg egzekucji – wzór pisma

Jeśli chodzi o to, jak napisać wzór pisma o zbiegu egzekucji, to zapraszam do działu WZORY PISM, gdzie w sekcji nr. 10 znajduje się gotowy formularz, wystarczy go pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i wysłać do komornika.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma – 2018

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...


16 komentarzy

 1. Koper44

  Zbieg egzekucji komorniczych wzór pisma potrzebny na wczoraj, miałby ktoś coś takiego? mamy pracownika, który ma teraz dwóch komornik i nie wiemy jak sformułować takie pismo, powiadomienie o zbiegu dwóch egzekucji :/ zbieg zajęć komorniczych przytrafił nam się pierwszy raz a księgowa za bardzo nie ogrania tego tematu, czy ktoś poratuje wzorem takiego pisma? co do samej kwestii który komornik ma pierwszeństwo, to wiemy, że ten który jako pierwszy zgłosił się do zajęcia wynagrodzenia pracownika, tylko jak to teraz dobrze napisać?

 2. A79

  Mnie interesuje zbieg egzekucji sądowych, czy mogłaby Pani napisać czy to się czymś różni jak zbieg egzekucji komorniczych, czy sądowych, czy komorniczej i sądowej? albo administracyjnej? na czym polegają te zależności?

 3. Maja W.

  jak napisać pismo o zbiegu egzekucji? również wiemy, który komornik ma pierwszeństwo, tylko nigdzie w internecie nie można znaleźć takiego wzoru pisma żeby powiadomić obu komorników, że nastąpił zbieg egzekucji…

  • Marek K.

   Obowiązek powiadomienia o zbiegu egzekucji należy nie do dłużnika, a do pracodawcy, banku czy innego podmiotu, który jest dłużnikiem wierzytelności dłużnika. Dla samego dłużnika zbieg egzekucji nie ma znaczenia ponieważ wszystko rozgrywa się między komornikami a danym podmiotem. Np. jeśli mowa o egzekucji z wynagrodzenia gdzie pojawia się drugi komornik, to dłużnika to w ogóle nie dotyczy, bo tak czy tak, będzie miał pobieraną wciąż tę samą kwotę z pensji…

  • A79

   Witaj Maju, jeśli nie wiesz jak napisać pismo o zbiegu egzekucji, to zajrzyj tu na blogu do działu WZORY PISM, tam w sekcji nr. 10 „Wzory pism dla wierzycieli” znajduje się wzór pisma o zbiegu egzekucji.

 4. w24

  który komornik ma pierwszeństwo przy zbiegu egzekucji? prawo jasno mówi, że pierwszeństwo prowadzenia egzekucji komorniczej, ma komornik który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika, było już wiele razy powtarzane na blogu, wystarczy poświęcić trochę czasu na czytanie i edukację…

 5. Roman Z.

  Dostałam niedawno pismo od drugiego komornika, że zamierza zająć moją wypłatę, szkoda tylko, że jeszcze nie wiem, że nastąpił zbieg zajęć komorniczych, bo mam już komornika na wypłacie heh… trzeba ustawić się w kolejkę Panie komorniku!

 6. kato49

  Kilku komorników i jeden dłużnik, jak tu z nimi wygrać? mam aż trzech komorników, pierwszy komornik zajął mi wynagrodzenie, drugi komornik zablokował mi konto bankowe, a trzeci komornik chce zająć mój samochód, jak mam sobie poradzić z tymi trzema draniami? gdzieś w przepisach czytałem, że egzekucja komornicza nie może być uciążliwa dla dłużnika, a moim przypadku jest właśnie taka, czy nie dochodzi tutaj do nadmiernej egzekucji??

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj, możesz złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z wynagrodzenia lub zajętego konta bankowego. Wzór wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM. Kłania się tutaj Art. 799. Sposoby egzekucji – § 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.

 7. gość

  Witam, mam kilku komorników, zajęcie wynagrodzenia w 50% i konta bankowego, moje wynagrodzenie wynosi 3500 zł netto z czego 1750 zł wpływa mi na konto, a bank blokuje 175zł miesięcznie, mimo że komornik wysłał pismo o odblokowanie wynagrodzenia za pracę, jednak bank tłumaczy się tym, że muszę takie pismo mieć od wszystkich komorników, a nie tylko od komornika który został wyznaczony przez sąd z powodu zbiegu egzekucji.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety bank ma w tej sytuacji rację. Aby odblokować Twoje konto bankowe potrzebna jest zgoda wszystkich pozostałych komorników. Dalszy scenariusz przebiegać w będzie w ten sposób, że dopóki nie spłacisz wszystkich komorników, bank będzie blokował środki dla kolejnego w kolejności komornika, sprawa z wynagrodzeniem ma się tak samo, jeśli spłacisz komornika, który obecnie zajmuje Twoje wynagrodzenie, to w miejsce spłaconego komornika „wskoczy” kolejny komornik, który egzekwować będzie na Tobie spłatę zadłużenia i tak aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia u wszystkich komorników.

 8. Kinga

  Do jakiego momentu będzie na koncie zbieg egzekucji kiedy widzę, że już poblokowane zostały całkiem spore środki a podejrzewam, że każdy z komorników dotyczy tej samej sprawy. Saldo jakie mam jest ponad 1500 zł, a środki dostępne niecałe 10 zł?

 9. Lila

  Witam, niestety sytuacja i mnie dotknęła, ale mianowicie – ten sam komornik wystąpił z dwoma tymi samymi zajęciami do banku, w którym posiadam konto bankowe. Od samego początku zajęcia komornik regularnie odciąga stałe kwoty, oraz jako bonus wpadają mu pieniądze z innych moich kont. Pierwszego zajęcia komornik dokonał 31.05 natomiast drugiego 08.10 czy jest to zgodne z prawem?

 10. Agnieszka

  Mam kilku komorników. Dnia 24.10.18. drugi komornik zablokował mi konto, jestem niepełnosprawna mąż też, mamy 2 małych dzieci. KOMORNIK zajął konto bankowe i zabrał 1131 zł a zwrócił 294 zł na konto. Pierwszy komornik zabiera co miesiąc 500,15 zł po egzekucji zostaje 1410 ,18 zł, a drugi zabrał 1131 na zadłużenie administracyjne. Gdzie się odwołać?

 11. katoska49

  Witam. Mój partner pracuje na umowie zlecenie, jest to jego jedyne źródło utrzymania. Płaci komornikowi od długu niealimentacyjnego 60% wynagrodzenia. Zgłosił się drugi komornik, który chce pobierać 60% na alimenty. Pracodawca chce wysyłać 60% na alimenty i resztę wypłaty temu pierwszemu, bo boi się kary grzywny. Widać że ten pierwszy komornik chce grać nie fair, bo to niezgodne z prawem, żeby dwóch komorników zajmowało jedna wypłatę. Co zrobić w tej sytuacji? Będziemy dzwonić do komornika od alimentów, żeby dogadał się z tym drugim, ale wiadomo, że to może nie być takie łatwe.

 12. Patrycja

  Witam, chodzi o zbieg komorników do świadczenia z ZUS-u, od sierpnia nie otrzymuje alimentów od ojca dziecka, ponieważ ponawiam rentę rodzinną po rodzicach i okazało się, że jest zbieg komorniczy, bo inny komornik też zrobił zajęcie tego świadczenia więc moje pytanie: czy dostanę te alimenty, bo są w depozycie ZUS-u i ja pierwsza otrzymam alimenty, a inna osoba też podała mojego eks partnera o alimenty proszę o poradę.

NAPISZ KOMENTARZ