Zbieg egzekucji komorniczych [NOWE PRZEPISY] sprawdź!

Dziś o tym, czym jest zbieg egzekucji komorniczych, co oznacza dla dłużnika i jak napisać skuteczne pismo do komornika o zbiegu egzekucji.

Powiedzmy, że w pewnym dniu otrzymujesz list, otwierasz go, a tam… zawiadomienie o zajęciu egzekucyjnym. Wszystko nabiera ciemnych barw, ale choć jest ci ciężej, jakoś sobie z tym radzisz.

Szkoda tylko, że następnie dostajesz drugie zajęcie komornicze od drugiego komornika, później trzecie i czwarte… jest i strasznie i śmiesznie zarazem, bo nie wiadomo, który komornik ma pierwszeństwo… a niedopuszczalna jest przecież sytuacja, w której kilku komorników będzie zajmować ten sam składnik majątku dłużnika (konto bankowe, wynagrodzenie itd.).


Kilku komorników jeden dłużnik? takie szaleństwo jest możliwe, ale żeby nie oszalał dłużnik, musi podjąć on pewne kroki. Zbieg egzekucji komorniczych (bo tak to się nazywa) nie jest igraszką.

Zbieg egzekucji komorniczej – zbieg przykrych okoliczności

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wówczas, kiedy wobec tego samego przedmiotu bądź tego samego prawa kieruje się więcej niż jedną egzekucję sądową, bądź administracyjną (mogą być obie jednocześnie).

W skrócie: mowa o sytuacji, gdy na jednej wypłacie zamierza się rozgościć kilku komorników.

Rodzaje egzekucji komorniczej:

 1. Egzekucja cywilna – prowadzi ją komornik sądowy, który zazwyczaj odzyskuje wierzytelności z tytułu niespłaconych pożyczek, kredytów, alimentów, mandatów itd.
 2. Egzekucja administracyjna – prowadzi ją administracyjny organ egzekucyjny, którym jest np. Naczelnik Urzędu Skarbowego, dyrektor ZUS, prezydenta miasta, który odzyskuje przeważnie zobowiązania dłużników w postaci grzywien, niezapłaconego czynszu za mieszkanie, składek ZUS i podatku do US.

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Zanim weszła w życie ważna nowelizacja KPC. (8 września 2016 r.), trzeba było przesyłać akta sprawy do odpowiedniego sądu rejonowego, by rozstrzygnąć, jaki organ ma kontynuować prowadzenie sprawy – sądowy czy też administracyjny. Decyzja ta zapadała na podstawie jednej z takich oto przesłanek.

Pierwszeństwo zajęcia przypadało temu organowi, który jako pierwszy dokonał zajęcia egzekucyjnego. Sytuacja się komplikowała, gdy dwaj komornicy dokonali zajęcia tego samego dnia. Wówczas “wygrywał” ten komornik, który uskutecznił zajęcie na poczet zadłużenia w wyższej kwocie.

Obecny stan prawny

Po 8 września 2016 roku doszło jednak do bardzo ważnej zmiany. Zgodnie z nią, zbieg egzekucji nie wstrzymuje czynności egzekucyjnych.

KPC. zobowiązuje wszystkie strony (i uczestników) do powiadamiania organów egzekucyjnych o zbiegu egzekucji odnośnie do tej samej rzeczy bądź prawa majątkowego, a przy tym do wskazania terminu zaistnienia każdego z zajęć oraz wysokości zadłużenia, odnosząc się w ten sposób do każdego z zajęć osobno.

Trochę tego jest, ale co grozi zobowiązanym, jeśli na żądanie danego organu nie przedłożą takich koniecznych danych?

Jeśli otóż odmówimy odpowiedzi i będzie to nieuzasadnione albo celowo udzielimy nieprawdziwych informacji, może spotkać nas grzywna w wysokości nawet do 2.000 złotych.

Zbieg egzekucji sądowych

Art. 773 (1) § 1 mówi, że zbieg egzekucji komorniczej nastąpi, gdy zbiegną się egzekucje dotyczące identycznych wierzytelności, rzeczy albo praw. Dalsza egzekucja spocznie w rękach komornika właściwego wedle Kodeksu Postępowania Cywilnego.

A co jeżeli według KPC. żaden komornik właściwy nie jest lub vice versa, kiedy KPC. wskazuje na kilku właściwych (tak, to możliwe)? Wtedy komornik, który zajęcia dokonał później, musi niezwłocznie przekazać sprawę komornikowi, który był pierwszy, a także powiadomić o tym wierzyciela.

Ponadto, komornik przekazujący sprawę do innego komornika jest zobligowany do rozliczenia kosztów egzekucji.

Wyjątkowo trudny temat

Tutaj zaczyna się całe pasmo niuansów, które głównie załatwiają między sobą sami komornicy.

Jak widać już jednak tylko po tej garści faktów, zbieg egzekucji komorniczych to temat niezwykle skomplikowany, więc jeśli dotknie on któregokolwiek z nas, lepiej nie szamotać się z nim na własną rękę, bo jest duże ryzyko pogorszenia i tak bardzo trudnej sytuacji.

W tej materii – pełnej pułapek i niejasności – lepiej zdać się na pomoc prawników, i to nie pierwszych lepszych, ale mających za sobą bagaż doświadczeń i sukcesów. Egzekucje komornicze są jedną z najbardziej złożonych dyscyplin prawnych, a ich zbieg to już naprawdę najwyższa szkoła jazdy.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

33 komentarzy w “Zbieg egzekucji komorniczych [NOWE PRZEPISY] sprawdź!”
 1. Zbieg egzekucji komorniczych wzór pisma potrzebny na wczoraj, miałby ktoś coś takiego? mamy pracownika, który ma teraz dwóch komornik i nie wiemy jak sformułować takie pismo, powiadomienie o zbiegu dwóch egzekucji :/ zbieg zajęć komorniczych przytrafił nam się pierwszy raz a księgowa za bardzo nie ogrania tego tematu, czy ktoś poratuje wzorem takiego pisma? co do samej kwestii który komornik ma pierwszeństwo, to wiemy, że ten który jako pierwszy zgłosił się do zajęcia wynagrodzenia pracownika, tylko jak to teraz dobrze napisać?

  1. Pierwszeństwo mają alimenty egzekucja z wynagrodzenia, nieważne czy komornik Gdańska, czy Zakopanego, zawsze pierwszeństwa mają alimenty, a ten drugi musi poczekać, że 100 lat czyli umorzyć lub zawiesić, prawdopodobieństwo jest, że umorzy, bo za to wierzyciel płaci nie dłużnik. pozdrawiam tak to działa. czyli jak banku macie kredyty i posiadacie komornika za alimenty, to banki mogą się pożegnać z odzyskaniem długu… tak to działa.

 2. Mnie interesuje zbieg egzekucji sądowych, czy mogłaby Pani napisać czy to się czymś różni jak zbieg egzekucji komorniczych, czy sądowych, czy komorniczej i sądowej? albo administracyjnej? na czym polegają te zależności?

 3. jak napisać pismo o zbiegu egzekucji? również wiemy, który komornik ma pierwszeństwo, tylko nigdzie w internecie nie można znaleźć takiego wzoru pisma żeby powiadomić obu komorników, że nastąpił zbieg egzekucji…

  1. Obowiązek powiadomienia o zbiegu egzekucji należy nie do dłużnika, a do pracodawcy, banku czy innego podmiotu, który jest dłużnikiem wierzytelności dłużnika. Dla samego dłużnika zbieg egzekucji nie ma znaczenia ponieważ wszystko rozgrywa się między komornikami a danym podmiotem. Np. jeśli mowa o egzekucji z wynagrodzenia gdzie pojawia się drugi komornik, to dłużnika to w ogóle nie dotyczy, bo tak czy tak, będzie miał pobieraną wciąż tę samą kwotę z pensji…

  2. Witaj Maju, jeśli nie wiesz jak napisać pismo o zbiegu egzekucji, to zajrzyj tu na blogu do działu WZORY PISM, tam w sekcji nr. 10 “Wzory pism dla wierzycieli” znajduje się wzór pisma o zbiegu egzekucji.

 4. który komornik ma pierwszeństwo przy zbiegu egzekucji? prawo jasno mówi, że pierwszeństwo prowadzenia egzekucji komorniczej, ma komornik który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika, było już wiele razy powtarzane na blogu, wystarczy poświęcić trochę czasu na czytanie i edukację…

 5. Dostałam niedawno pismo od drugiego komornika, że zamierza zająć moją wypłatę, szkoda tylko, że jeszcze nie wiem, że nastąpił zbieg zajęć komorniczych, bo mam już komornika na wypłacie heh… trzeba ustawić się w kolejkę Panie komorniku!

 6. Kilku komorników i jeden dłużnik, jak tu z nimi wygrać? mam aż trzech komorników, pierwszy komornik zajął mi wynagrodzenie, drugi komornik zablokował mi konto bankowe, a trzeci komornik chce zająć mój samochód, jak mam sobie poradzić z tymi trzema draniami? gdzieś w przepisach czytałem, że egzekucja komornicza nie może być uciążliwa dla dłużnika, a moim przypadku jest właśnie taka, czy nie dochodzi tutaj do nadmiernej egzekucji??

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, możesz złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z wynagrodzenia lub zajętego konta bankowego. Wzór wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM. Kłania się tutaj Art. 799. Sposoby egzekucji – § 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.

 7. Witam, mam kilku komorników, zajęcie wynagrodzenia w 50% i konta bankowego, moje wynagrodzenie wynosi 3500 zł netto z czego 1750 zł wpływa mi na konto, a bank blokuje 175zł miesięcznie, mimo że komornik wysłał pismo o odblokowanie wynagrodzenia za pracę, jednak bank tłumaczy się tym, że muszę takie pismo mieć od wszystkich komorników, a nie tylko od komornika który został wyznaczony przez sąd z powodu zbiegu egzekucji.

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety bank ma w tej sytuacji rację. Aby odblokować Twoje konto bankowe potrzebna jest zgoda wszystkich pozostałych komorników. Dalszy scenariusz przebiegać w będzie w ten sposób, że dopóki nie spłacisz wszystkich komorników, bank będzie blokował środki dla kolejnego w kolejności komornika, sprawa z wynagrodzeniem ma się tak samo, jeśli spłacisz komornika, który obecnie zajmuje Twoje wynagrodzenie, to w miejsce spłaconego komornika “wskoczy” kolejny komornik, który egzekwować będzie na Tobie spłatę zadłużenia i tak aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia u wszystkich komorników.

 8. Do jakiego momentu będzie na koncie zbieg egzekucji kiedy widzę, że już poblokowane zostały całkiem spore środki a podejrzewam, że każdy z komorników dotyczy tej samej sprawy. Saldo jakie mam jest ponad 1500 zł, a środki dostępne niecałe 10 zł?

 9. Witam, niestety sytuacja i mnie dotknęła, ale mianowicie – ten sam komornik wystąpił z dwoma tymi samymi zajęciami do banku, w którym posiadam konto bankowe. Od samego początku zajęcia komornik regularnie odciąga stałe kwoty, oraz jako bonus wpadają mu pieniądze z innych moich kont. Pierwszego zajęcia komornik dokonał 31.05 natomiast drugiego 08.10 czy jest to zgodne z prawem?

 10. Mam kilku komorników. Dnia 24.10.18. drugi komornik zablokował mi konto, jestem niepełnosprawna mąż też, mamy 2 małych dzieci. KOMORNIK zajął konto bankowe i zabrał 1131 zł a zwrócił 294 zł na konto. Pierwszy komornik zabiera co miesiąc 500,15 zł po egzekucji zostaje 1410 ,18 zł, a drugi zabrał 1131 na zadłużenie administracyjne. Gdzie się odwołać?

 11. Witam. Mój partner pracuje na umowie zlecenie, jest to jego jedyne źródło utrzymania. Płaci komornikowi od długu niealimentacyjnego 60% wynagrodzenia. Zgłosił się drugi komornik, który chce pobierać 60% na alimenty. Pracodawca chce wysyłać 60% na alimenty i resztę wypłaty temu pierwszemu, bo boi się kary grzywny. Widać że ten pierwszy komornik chce grać nie fair, bo to niezgodne z prawem, żeby dwóch komorników zajmowało jedna wypłatę. Co zrobić w tej sytuacji? Będziemy dzwonić do komornika od alimentów, żeby dogadał się z tym drugim, ale wiadomo, że to może nie być takie łatwe.

 12. Witam, chodzi o zbieg komorników do świadczenia z ZUS-u, od sierpnia nie otrzymuje alimentów od ojca dziecka, ponieważ ponawiam rentę rodzinną po rodzicach i okazało się, że jest zbieg komorniczy, bo inny komornik też zrobił zajęcie tego świadczenia więc moje pytanie: czy dostanę te alimenty, bo są w depozycie ZUS-u i ja pierwsza otrzymam alimenty, a inna osoba też podała mojego eks partnera o alimenty proszę o poradę.

 13. Mam jednego komornika. Pracodawca wysyła do Niego część wynagrodzenia a resztę tj. 1547 zł przelewa mi na konto. Czy jakby pojawił się drugi komornik to może mi zająć konto? Bo na koncie mam minimum za które muszę żyć… czy to będzie zgodne z prawem? Jeżeli ten komornik zajmie konto oczywiście. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  1. Janina Gołębiecka

   Drugi komornik konta zająć Ci nie może, ponieważ na to konto trafiają środki potrącone przez pierwszego komornika (przy założeniu, że potrącone wynagrodzenie to jedyne środki jakie na to konto wpływają?).

 14. Zbieg egzekucji – ile trwa przekazanie dokumentów? Mam zbieg dwóch rożnych egzekucji komorniczych. Wiem, że sprawę przejął jeden z komorników, a drugi już przekazał dokumenty. Ile czasu może trwać przekazanie dokumentów między kancelariami? komornikami? Sprawa została nadana 14.12. 2018r i niestety jeszcze nie dotarła do drugiej kancelarii. Czy to jest możliwe? czy drugi komornik gra na zwłokę?

 15. Czy przy zbiegu egzekucji komorniczej komornik zabiera mi alimenty a później dodatkowo pieniądze z zasiłku rehabilitacyjnego nie wysyłając żadnej informacji ani mi osobiście, ani do ZUS-u o tym że on przejmuje ten zbieg, a zakład pracy prócz alimentów wysyła komornikowi dodatkowe zajęte z mojego zasiłku pieniądze, czy ma prawo tak zrobić komornik prowadzący ten zbieg egzekucji? czy musi zwrócić pieniądze, bo nie poinformował o zbiegu egzekucji.

 16. Czy jeżeli u jednego komornika mam umowę, że wpłacam pewną kwotę miesięcznie, on nie zajął mi konta i wynagrodzenia za pracę, a teraz dostałam pismo od innego komornika, który zajął mi wynagrodzenie i wszedł na konto, to mam informować, że jest zbieg egzekucji? Jak w takiej sytuacji postąpić?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Ewa, chyba nic w tej sprawie nie jesteś w stanie zrobić, jeśli prawnie nie toczy się wobec Ciebie żadna egzekucja, to drugi komornik będzie mógł zająć Ci albo konto, albo wynagrodzenie, ugoda z komornikiem którą masz w chwili obecnej nie jest zajęciem komorniczym i nie dochodzi tu do zbiegu egzekucji.

 17. Witam. Mam pytanie, mam dług w egzekucji komorniczej w miejscowości X dostałem pismo, że komornik uznaje się za niewłaściwego i przekazuje sprawę do komornika z rejonu mojego Sądu Rejonowego.
  Komornik miejscowy przysłał mi pismo dotyczące mojego zadłużenia, ale w moim banku ciągle mam poprzednie i bieżące zadłużenie i w związku z tym proszę powiedzieć… jakie opłaty może egzekwować pierwszy komornik nie ściągnął ani złotówki ode mnie?

  Pozdrawiam

 18. Miałam komornika na koncie, on dał sprawę do innego komornika, ale w dalszym ciągu widnieje dwóch komorników na koncie, pobrano mi teraz pieniądze z konta w wysokości 800 zł zostawiając mi na życie 200 zł, te 800 zł poszło na konto tego pierwszego komornika, czy on musi je mi zwrócić skoro oddał dług do innego komornika? I czy mogą być dwóch komorników do jednej sprawy?

 19. Prowadzona jest egzekucja z wynagrodzenia o pracę. Dostałam pismo od drugiego komornika, że sprawa zostaje przekazana do komornika który pierwszy zajął wynagrodzenie. Jak rozliczane jest zajęcie? Czy na dwóch wierzycieli? czy zajęcie przekazywane jest tylko do pierwszego wierzyciela? Proszę o odpowiedź.

 20. Witam, w dni dzisiejszym dowiedziałam się, że komornik z wypłaty potrącił mi wynagrodzenie, również dowiedziałam się, że ukazał się drugi komornik, proszę mi powiedzieć, temu pierwszemu komorników muszę jeszcze oddać 400 zl, czy jeśli zabiorą mi te 400 zł w przyszłym mc i zostanie mi jeszcze ponad stan np 400 zl, to czy mogę to od razu wpłacić drugiemu komorników ?

 21. Witam, mój problem polega na tym, ze spłacam komornika i niedawno następny komornik mi napisał żebym jego też spłacał. Czy mam obowiązek spłacać tego drugiego komornika jeżeli już spłacam pierwszego komornika? bo czytałem gdzieś, że jeżeli mam komornika i go spłacam, to inny komornik musi czekać aż spłacę pierwszego komornika – czy to prawda?

 22. Chciałbym się zapytać ile komornik może mieć spraw na jaka kwotę, ponieważ mam kilka spraw u jednego komornika.

 23. Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy może mi komornik wejść na pensję jak wcześniej już dwóch komorników spłacam? Mam problem, bo płacę dwóm komornikom, a trzeci komornik wszedł mi na pensję i nie wiem co mam zrobić za co żyć… Ile w takim razie musi komornik mi zostawić na życie? Wypłatę mam od 10 do 12 danego miesiąca, jeden komornik powiedział mi, że jakieś pismo musi moja szefowa do niego napisać. Ale jakie? Przecież wysłał pismo o zajęciu pensji, to on powinien wysłać o ograniczeniu chyba tak? I nie wiem co mam robić. Na życie muszę mieć no i na rachunki chyba też. Proszę o pomoc.

 24. Dzień dobry, mam pytanie. Moje wynagrodzenie z umowy o pracę zajął jakiś czas temu komornik, spisałam z nim protokół, ustaliliśmy kwotę 200 zł miesięcznie i tak go spłacam. Dziś bank poinformował mnie o następnym zajęciu, sprawdziłam, że jest to inny komornik, czy może być tak, że mam ich dwóch na raz?

 25. Witam, mam pytanie: mam 3 komorników, zaczynam teraz pracę, otworzyłam nowy rachunek bankowy, bo poprzedni był już dawno zablokowany w innym banku. Moje pytanie brzmi: pierwszy komornik na pewno zgłosi się do mojego pracodawcy i będzie mi zabierał tyle, ile uzna, a moje zarobki to będą 2400 zł brutto lub 2600 zł brutto i teraz to, co mnie nurtuje: resztę pensji zakład pracy przeleje na moje konto? nie wiem, jaką kwotę, ale myślę, że max. 1200 zł, to będzie nie więcej może mniej i czy pozostali komornicy nie zabiorą mi reszty wypłaty? niby egzekucje komornicze nie mogą nakładać się, ale też czytałam, że komornik nie zawsze patrzy na tytuł wpłaty i nie chciałabym, żeby okazało się, że jeden bezpośrednio od pracodawcy będzie brał, a pozostali komornicy z konta bankowego będą ściągać…

 26. Mąż ma komornika od alimentów na wypłacie w firmie. Niedawno odezwał się następny komornik i zablokował konto bankowe. Czy w takiej sytuacji występuje zbieg egzekucji komorniczej? Ten drugi komornik jest za inne długi. Komornik został poinformowany, że mąż ma zajęcie komornicze w związku z alimentami. Nie wiem co w tej sytuacji mam zrobić.

Comments are closed.