Współwłaściciel konta bankowego a komornik – 2022

Witam, czy komornik może zająć konto współwłaściciela? czy jeśli jestem upoważniony na rachunku bankowym mojej mamy, czy komornik może zająć mi pieniądze znajdujące się na tym rachunku?


Zbyt ubogo opisałeś sytuację, nawet nie wiem, czy komornika masz Ty, czy Twoja mama? nie znam też zakresu upoważnienia, jakie otrzymałeś od mamy, ale spróbuję Ci odpowiedzieć, być może trafię z odpowiedzią:

Czy komornik może zająć konto bankowe, jeśli jestem upoważniony?

… jeśli masz pełnomocnictwo do konta bankowego Twojej mamy i Ty masz długi, które wkrótce może zacząć egzekwować komornik, to Ty jedynie jako pełnomocnik konta bankowego Twojej mamy, nie przelewasz ani nie dysponujesz tymi środkami, tylko ewentualnie dokonujesz operacji bankowych na polecenie swojej mamy, to komornik egzekwować tych pieniędzy z tego konta nie powinien!

Musisz pamiętać, że pełnomocnikowi rachunku bankowego, nie przysługuje prawo do zgromadzonych na nim środków pieniężnych, czyli środki te nie mogą być zajęte przez komornika w przypadku egzekucji prowadzonej przeciwko pełnomocnikowi!

Oczywiście prawo swoje, a życie swoje i gdyby jednak w jakiś sposób doszło do tego, to właścicielowi rachunku bankowego, przysługiwać będzie prawo do wytoczenia powództwa o zwolnienie zajętego rachunku spod egzekucji komorniczej!

Jeśli prowadzicie z mamą rachunek bankowy i oboje dokonujecie wpłat i wypłat środków pieniężnych, to komornik może zająć środki na tym koncie, ale tylko do wysokości Twoich udziałów na tym koncie.

Jeśli jest Was dwoje (Ty i mama) dysponującymi środkami na tym rachunku bankowym, to komornik przyjmie, że udziały dla każdego z Was, wynoszą 50%. W takim wypadku komornik zajmie tylko połowę kwoty znajdującej się na zajętym rachunku bankowym.

Pełnomocnik konta bankowego komornik

Art. 8911.

§ 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne prowadzone będą do przypadającego dłużnikowi udziału w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy regulującej prowadzenie rachunku, którą dłużnik obowiązany jest przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia.

Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji

Bank może zdjąć blokadę na zajętym rachunku bankowym, tylko na podstawie pisemnej dyspozycji komornika, więc nie ma sensu biegać do banku i awanturować się. Prawo nakazuje bankom wykonywanie poleceń organu egzekucyjnego, jakim jest oczywiście komornik.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Artykuły, które musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “Współwłaściciel konta bankowego a komornik – 2022”
 1. mam rozdzielność majątkową i konto w banku gdzie mąż jest współwłaścicielem. czy komornik może zablokować takie konto jeżeli mąż ma komornika?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik ma wtedy prawo zablokować jedynie część pieniędzy należących do męża. Często trzeba składać u komornika pisma, przedstawiając umowę rozdzielności majątkowej. Oszczędzisz sobie dużego bólu głowy, jeśli założysz swoje własne konto osobiste. Pozdrawiam.

 2. Czy jeśli otrzymam od właściciela konta bankowego pełnomocnictwo ogólne, czy komornik też może zająć takie konto? Z powodu zajmowania każdego konta na które nie wpływały żadne środki nie mogę otrzymywać wynagrodzenia. W tej chwili otrzymałem umowę na 1/4 etatu i boję się, że komornik znowu wszystko mi zabierze.

 3. Witam serdecznie. Jakiś czas temu wzięłam chwilówkę, jednak nie byłam w stanie jej spłacić. Teraz komornik zajął mi konto bankowe którego jestem współwłaścicielem. Dzisiaj wpłynęła męża wypłata i mogę wypłacić jedynie 1678 zł. Co teraz? czy jest na to jakiś ratunek? Na konto wpłynie rodzinne i 500 plus. Czy to też zabierze komornik? Czy da radę się z nim dogadać na raty żeby odblokował konto bankowe?

 4. Grzegorz Sz.

  Mam komornika i jestem pełnomocnikiem konta bankowego mojej narzeczonej, wpływa tam moje wynagrodzenie czy komornik ma prawo założyć blokadę konta? Proszę o odpowiedź, również wpływa tam moja premia i inne pieniądze związane ze mną… Kiedy mogę oczekiwać odpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Comments are closed.