Współwłaściciel konta bankowego a komornik [PORADNIK]

Witam, czy komornik może zająć wspólne konto? Jestem współwłaścicielem konta z babcią, aby płacić jej rachunki. Kilka miesięcy temu na konto wszedł komornik i zabiera cześć emerytury babci. Ja nie mam żadnych dochodów i nie mieszkam w Polsce.

Czy to jest zgodne z prawem, żeby potrącać wynagrodzenie, które nie jest moje? Ponieważ nie jestem w Polsce, nie mogę się dowiedzieć, co to za zadłużenie.


Czy komornik może zająć wspólne konto?

komornik-zajął-wspólny-rachunek-bankowy
Co zrobić, gdy komornik zajął wspólny rachunek bankowy? są dwa dające 100% pewność rozwiązania, zobacz jakie:

Musisz wiedzieć, że konto bankowe może być przedmiotem egzekucji komorniczej i podlega ono zajęciu przez komornika. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że do jednego rachunku bankowego przynależy więcej niż jedna osoba, bo jest to zgodne z prawem

Art. 51. Prawo bankowe

Rachunek bankowy wspólny. Rachunek bankowy, z wyjątkiem rachunku rodzinnego, może być prowadzony dla kilku osób fizycznych, kilku jednostek samorządu terytorialnego albo stron umowy o współpracy w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.

Bardzo przykro, jeśli niewinna niczemu babcia, obciążana jest Twoimi długami. Szybkie doraźne rozwiązanie, to założenie przez babcię nowego konta bankowego i skierowanie tam swojej emerytury, wtedy komornik nie zabierze jej nawet grosza.

Przechodząc jednak do sedna sprawy, to zajęcie przez komornika Twojego konta bankowego, do którego przynależy również osoba trzecia, jest niestety częstym procederem.

Komornik po prostu poszukuje Twojego rachunku bankowego przez system OGNIVO i gdy znajdzie taki rekord, wysyła do banku pismo o zajęcie wszystkich rachunków bankowych Pana “Jana Kowalskiego”, bez względu na to ilu jest przypisanych do tego rachunku współwłaścicieli.

system-ognivo
Tak działa system OGNIVO

Bank ma obowiązek wtedy zastosować się do wytycznych organu egzekucyjnego (komornika) i zajmuje środki zgromadzone na koncie, jak i przyszłe środki, które dopiero wpłyną na to konto.

Sama procedura egzekucyjna, którą zresztą reguluje kodeks postępowania cywilnego na podstawie tytułu wykonawczego, który został wystawiony na dłużnika, może być prowadzona z rachunku wspólnego, które prowadzi sam dłużnik oraz osoby trzecie.

Art. 891 [1] § 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich.

W takim wypadku egzekucja z rachunku bankowego prowadzona będzie z udziału dłużnika w rachunku wspólnym zgodnie z treścią umowy, która reguluje prowadzenie takiego rachunku, którą dłużnik musi przedłożyć komornikowi w terminie do 7 dni od zajęcia tego rachunku.

Jeżeli przedłożona umowa nie określa udziału poszczególnych współposiadaczy konta bankowego lub gdy dłużnik w ogóle nie przedłoży takiej umowy komornikowi, to komornik domniemywa, że udziały w zajmowanym rachunku bankowym są równe.

Czyli jeśli jest dwóch współposiadaczy rachunku bankowego, to komornik przyjmie, że do każdego z nich należy 1/2 środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku bankowym, jeśli jest trzech współposiadaczy, to 1/3, jeśli jest czterech współposiadaczy, to 1/4 środków itd.

Gdy komornik ustali udziały współposiadacza, który jest dłużnikiem, komornik zwalnia udziały pozostałych współposiadaczy rachunku bankowego od egzekucji, którą właśnie prowadzi na dłużniku.

Jeśli tak jak piszesz, jesteś poza Polską, to w takiej sytuacji poradziłabym Ci, abyś przekazał babci, że najszybszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem ochrony jej emerytury, będzie założenie przez nią swojego własnego konta bankowego.

Wciąż przecież możesz płacić jej rachunki, jeśli babcia poda Ci dane dostępu do jej konta, nie musisz być przecież współwłaścicielem tego rachunku.

Co jeszcze można zrobić, gdy komornik zajmie wspólne konto bankowe?

Możesz ustanowić dłużnika jedynie pełnomocnikiem konta bankowego. Mając długi i komornika “na głowie”, to bardzo dobre rozwiązanie, bo komornik takiego rachunku bankowego zająć nie może.

Jeśli chodzi o ustanowienie pełnomocnictwa konta bankowego, to rozróżniamy:

  • Pełnomocnictwo ogólne – wtedy pełnomocnik ma niemal prawie takie same prawa jak sam właściciel rachunku bankowego.
  • Pełnomocnictwo szczegółowe (rodzajowe) – wtedy dla pełnomocnika określa się konkretne uprawnienia, np. limit wypłaty z bankomatu do kwoty 300 zł/Msc.

Na koniec jeszcze zamieszczam art. 891, który jasno traktuje o zajęciu wspólnego konta bankowego.

Art. 891 Zajęcie wierzytelności z rachunku wspólnego dłużnika i osób trzecich

§ 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne będą prowadzone do udziału przypadającego dłużnikowi w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy rachunku bankowego, którą dłużnik jest obowiązany przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia.

Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo, gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

9 komentarzy w “Współwłaściciel konta bankowego a komornik [PORADNIK]”
  1. Komornik zajął pieniądze z konta współwłaściciela konta bankowego. Parę lat temu założyliśmy z chłopakiem wspólne konto walutowe. Ja w zasadzie nie korzystałam z niego. Niestety chłopak stracił pracę w Polsce i pojechał do Niemiec do pracy. Wszystko działo się bardzo szybko i nie zdążył założyć nowego konta. Podał więc tamto nasz wspólne konto bankowe. Teraz chłopak dostał pierwszą wypłatę 1000 euro, a komornik zajął 700 euro. To zajęcie komornicze jest moje a nie mojego chłopaka, całą wypłatę stracił on. Czy można coś zrobić żeby mój chłopak nie płacił za moje długi?

  2. Witam, jak to jest? czy komornik może zająć wspólne konto nie dłużnika tylko jestem jako współwłaściciel? dlaczego komornik nie zajął tak jak powinien połowy kwoty na wspólnym koncie tylko całość? dług dotyczy niepłaconych alimentów, jak teraz mam sprawić, by komornik oddał część pieniędzy należących do drugiego współwłaściciela tego konta?

  3. Droga redakcjo, mam pytanie, mianowicie czy współwłaściciel konta odpowiada za długi drugiego współwłaściciela? jesteśmy małżeństwem, komornik zajął pieniądze należące do męża, gdzie dłużnikiem jestem tylko ja, a dług powstał lata temu, jeszcze zanim wzięliśmy ślub, co robić w takiej sytuacji? dług to niespłacona pożyczka z banku. Pozdrawiam!

  4. Bartłomiej

    Witam, moja konkubina zrobiła mnie współwłaścicielem swojego konta bankowego, powiem wprost: spłacam komornika i pracuję za granicą i chce by moje wynagrodzenie za pracę wpływało do niej na konto, by komornik mi nie zabrał pieniążków, ale czy komornik jej pieniążków nie zabierze za pracę? skoro mamy wspólne konto bankowe? dodam, że nie jesteśmy małżeństwem.

  5. czy komornik może zająć konto jeśli jestem pełnomocnikiem konta? siostra ma długi, komornik zajął jej konto bankowe które go jestem pełnomocnikiem, czy komornika miał prawo tak postąpić?

  6. Witam, ja mam też pytanie, czy komornik może zająć konto bankowe nie należące do dłużnika? sprawa wygląda w ten sposób, że żona miała długi jeszcze zanim ożeniłem się z nią, komornik teraz zajął moje konto bankowe, żona była upoważniona do tego mojego konta, wiadomo. Czy komornik mógł zajać konto męża za długi żony które zaciągane były przed wejściem w związek małżeński?

  7. Dzień dobry. Jestem samotną matką i kilka lat temu straciłam pracę. Mam 49 lat i ciężko mi znaleźć coś na stałe. Mam dużo długów i kilku wierzycieli. Dwa postępowania komornicze już zostały umorzone. Wynajmuje mieszkanie i pomaga mi trochę rodzina, ale sytuacja jest coraz trudniejsza.

    Mam konto z siostrą gdzie jestem współwłaścicielem. Znalazłam pracę tymczasową na umowę zlecenie. Czy w mojej sytuacji komornik może zająć wszystkie środki z tytułu wykonywanej pracy? Nawet jeśli komornik nie dotrze do konta bankowego, to czy może wymusić na pracodawcy żeby nie przelewał mi wynagrodzenia tylko komornikowi? Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam. Ewa

  8. Mam z mężem rozdzielność majątkową, jednak posiadamy wspólne konto bankowe, mój mąż spłaca zadłużenie w większych ratach. Zdarzały się potknięcia do dwóch miesięcy. Firma nie informowała go o w szczęściu postępowania egzekucyjnego i dziś okazało się, że pożyczka przyznana mi z zakładu pracy została zajęta przez komornika. Konto mamy wspólne pomimo rozdzielności małżeńskiej i wszystkie operacje na nim dotyczą tylko i wyłącznie moich poborów. Jak mam odzyskać moje pieniądze które zajął komornik?

  9. Witam. Jestem współwłaścicielem konta głównego i posiadaczem konta walutowego osoby obcej, która jest niepełnosprawna. Wzięła kredyt w banku na remont w domu, lecz komornik zablokował kredyt ze względu na moje zadłużenia. Zastanawia mnie jednak to, że komornikowi nie wyświetla się żaden kredyt i to, że z konta walutowego wypłaciłam 60£. Co mogę zrobić? potrzebuje szybkiej porady.

Comments are closed.