Współwłaściciel konta bankowego a komornik [PORADNIK] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Współwłaściciel konta bankowego a komornik [PORADNIK]

Jestem współwłaścicielem konta z babcią, aby płacić jej rachunki. Kilka miesięcy temu na konto wszedł komornik i zabiera cześć emerytury babci. Ja nie mam żadnych dochodów i nie mieszkam w Polsce. Czy to jest zgodne z prawem, żeby potrącać wynagrodzenie, które nie jest moje? Ponieważ nie jestem w Polsce, nie mogę się dowiedzieć, co to za zadłużenie.


Współwłaściciel konta bankowego a komornik

komornik-zajął-wspólny-rachunek-bankowy

Co zrobić gdy komornik zajął wspólny rachunek bankowy? są dwa dające 100% pewność rozwiązania, zobacz jakie:

Musisz wiedzieć, że konto bankowe może być przedmiotem egzekucji komorniczej i podlega ono zajęciu przez komornika. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że do jednego rachunku bankowego przynależy więcej niż jedna osoba, bo jest to zgodne z prawem

Art. 51. Prawo bankowe

Rachunek bankowy wspólny. Rachunek bankowy, z wyjątkiem rachunku rodzinnego, może być prowadzony dla kilku osób fizycznych, kilku jednostek samorządu terytorialnego albo stron umowy o współpracy w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.

Bardzo przykro, jeśli niewinna niczemu babcia, obciążana jest Twoimi długami :/. Szybkie doraźne rozwiązanie, to założenie przez babcię nowego konta bankowego i skierowanie tam swojej emerytury, wtedy komornik nie zabierze jej nawet grosza.

Przechodząc jednak do sedna sprawy, to zajęcie przez komornika Twojego konta bankowego, do którego przynależy również osoba trzecia, jest niestety częstym procederem.

Komornik po prostu poszukuje Twojego rachunku bankowego przez system OGNIVO, i gdy znajdzie taki rekord, wysyła do banku pismo o zajęcie wszystkich rachunków bankowych Pana „Jana Kowalskiego”, bez względu na to ilu jest przypisanych do tego rachunku współwłaścicieli.

system-ognivo

Tak działa system OGNIVO

Bank ma obowiązek wtedy zastosować się do wytycznych organu egzekucyjnego (komornika) i zajmuje środki zgromadzone na koncie jak i przyszłe środki, które dopiero wpłyną na to konto.

Sama procedura egzekucyjna, którą zresztą reguluje kodeks postępowania cywilnego na podstawie tytułu wykonawczego, który został wystawiony na dłużnika, może być prowadzona z rachunku wspólnego które prowadzi sam dłużnik oraz osoby trzecie.

Art. 891 [1] § 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich.

W takim wypadku egzekucja z rachunku bankowego, prowadzona będzie z udziału dłużnika w rachunku wspólnym zgodnie z treścią umowy która reguluje prowadzenie takiego rachunku, którą dłużnik musi przedłożyć komornikowi w terminie do 7 dni od zajęcia tego rachunku.

Jeżeli przedłożona umowa nie określa udziału poszczególnych współposiadaczy konta bankowegolub gdy dłużnik w ogóle nie przedłoży takiej umowy komornikowi, to komornik domniemywa, że udziały w zajmowanym rachunku bankowym są równe.

Czyli jeśli jest dwóch współposiadaczy rachunku bankowego, to komornik przyjmie, że do każdego z nich należy 1/2 środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku bankowym, jeśli jest trzech współposiadaczy, to  1/3, jeśli jest czterech współposiadaczy, to 1/4 środków itd.

Gdy komornik ustali udziały współposiadacza, który jest dłużnikiem, komornik zwalnia udziały pozostałych współposiadaczy rachunku bankowego od egzekucji którą właśnie prowadzi na dłużniku.

Jeśli tak jak piszesz, jesteś poza Polską, to w takiej sytuacji poradziłabym Ci, abyś przekazał babci, że najszybszym a zarazem najprostszym rozwiązaniem ochrony jej emerytury, będzie założenie przez nią swojego własnego konta bankowego.

Wciąż przecież możesz płacić jej rachunki, jeśli babcia poda Ci dane dostępu do jej konta, nie musisz być przecież współwłaścicielem tego rachunku.

Co jeszcze można zrobić, gdy komornik zajmie wspólne konto bankowe?

Możesz ustanowić dłużnika jedynie pełnomocnikiem konta bankowego. Mając długi i komornika „na głowie”, to bardzo dobre rozwiązanie, bo komornik takiego rachunku bankowego zająć nie może.

Jeśli chodzi o ustanowienie pełnomocnictwa konta bankowego, to rozróżniamy:

 • Pełnomocnictwo ogólne – wtedy pełnomocnik ma niemal prawie takie same prawa jak sam właściciel rachunku bankowego.
 • Pełnomocnictwo szczegółowe (rodzajowe) – wtedy dla pełnomocnika określa się konkretne uprawnienia, np. limit wypłaty z bankomatu do kwoty 300 zł/msc.

Na koniec jeszcze zamieszczam art. 891, który jasno traktuje o zajęciu wspólnego konta bankowego.

Art. 891 Zajęcie wierzytelności z rachunku wspólnego dłużnika i osób trzecich

§ 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne będą prowadzone do udziału przypadającego dłużnikowi w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy rachunku bankowego, którą dłużnik jest obowiązany przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia.

Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo, gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


7 komentarzy

 1. Karolina

  Komornik zajął pieniądze z konta współwłaściciela konta bankowego. Parę lat temu założyliśmy z chłopakiem wspólne konto walutowe. Ja w zasadzie nie korzystałam z niego. Niestety chłopak stracił pracę w Polsce i pojechał do Niemiec do pracy. Wszystko działo się bardzo szybko i nie zdążył założyć nowego konta. Podał więc tamto nasz wspólne konto bankowe. Teraz chłopak dostał pierwszą wypłatę 1000 euro, a komornik zajął 700 euro. To zajęcie komornicze jest moje a nie mojego chłopaka, całą wypłatę stracił on. Czy można coś zrobić żeby mój chłopak nie płacił za moje długi?

 2. Karol K.

  Witam, jak to jest? czy komornik może zająć wspólne konto nie dłużnika tylko jestem jako współwłaściciel? dlaczego komornik nie zajął tak jak powinien połowy kwoty na wspólnym koncie tylko całość? dług dotyczy niepłaconych alimentów, jak teraz mam sprawić, by komornik oddał część pieniędzy należących do drugiego współwłaściciela tego konta?

 3. sara

  Droga redakcjo, mam pytanie, mianowicie czy współwłaściciel konta odpowiada za długi drugiego współwłaściciela? jesteśmy małżeństwem, komornik zajął pieniądze należące do męża, gdzie dłużnikiem jestem tylko ja, a dług powstał lata temu, jeszcze zanim wzięliśmy ślub, co robić w takiej sytuacji? dług to niespłacona pożyczka z banku. Pozdrawiam!

 4. Bartłomiej

  Witam, moja konkubina zrobiła mnie współwłaścicielem swojego konta bankowego, powiem wprost: spłacam komornika i pracuję za granicą i chce by moje wynagrodzenie za pracę wpływało do niej na konto, by komornik mi nie zabrał pieniążków, ale czy komornik jej pieniążków nie zabierze za pracę? skoro mamy wspólne konto bankowe? dodam, że nie jesteśmy małżeństwem.

 5. Grzesiek

  czy komornik może zająć konto jeśli jestem pełnomocnikiem konta? siostra ma długi, komornik zajął jej konto bankowe które go jestem pełnomocnikiem, czy komornika miał prawo tak postąpić?

 6. Bogdan G.

  Witam, ja mam też pytanie, czy komornik może zająć konto bankowe nie należące do dłużnika? sprawa wygląda w ten sposób, że żona miała długi jeszcze zanim ożeniłem się z nią, komornik teraz zajął moje konto bankowe, żona była upoważniona do tego mojego konta, wiadomo. Czy komornik mógł zajać konto męża za długi żony które zaciągane były przed wejściem w związek małżeński?

 7. Ewa

  Dzień dobry. Jestem samotną matką i kilka lat temu straciłam pracę. Mam 49 lat i ciężko mi znaleźć coś na stałe. Mam dużo długów i kilku wierzycieli. Dwa postępowania komornicze już zostały umorzone. Wynajmuje mieszkanie i pomaga mi trochę rodzina, ale sytuacja jest coraz trudniejsza.

  Mam konto z siostrą gdzie jestem współwłaścicielem. Znalazłam pracę tymczasową na umowę zlecenie. Czy w mojej sytuacji komornik może zająć wszystkie środki z tytułu wykonywanej pracy? Nawet jeśli komornik nie dotrze do konta bankowego, to czy może wymusić na pracodawcy żeby nie przelewał mi wynagrodzenia tylko komornikowi? Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam. Ewa

NAPISZ KOMENTARZ