Zajęcie macierzyńskiego na poczet długu za mieszkanie RODZICÓW???

Dostałam pismo od komornika o zajęciu macierzyńskiego na poczet długu za mieszkanie moich rodziców, czy ma komornik do tego prawo? jeśli tak to, w jakiej kwocie zajmie mi macierzyński? aktualnie dostaje 850 zł macierzyńskiego.


Zajęcie komornicze a zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński niestety podlega egzekucji komorniczej na zasadach, które określa ustawa emerytalna. Przepisy ustawy emerytalnej jasno mówią, że zasiłek macierzyński (lub chorobowy, opiekuńczy czy np. świadczenie rehabilitacyjne) podlega egzekucji komorniczej i komornik ma prawo część zasiłku macierzyńskiego zająć.

  • Jeśli chodzi o świadczenia alimentacyjne, to komornik może zająć zasiłek macierzyński do wysokości ⅗ świadczenia.
  • Jeśli chodzi o zaspokojenie świadczeń niealimentacyjnych, to komornik może zająć jedynie ¼ świadczenia macierzyńskiego.

Jeśli otrzymujesz zasiłek macierzyński w kwocie 850 zł, to jeśli Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, a dług czynszowy nie jest jak wiadomo długiem alimentacyjnym, to komornik ze świadczenia może zająć maksymalnie 1/4 jego wysokości. A więc komornik z 850 zł może zająć Ci 212,5 zł, czyli z macierzyńskiego zostanie Ci 637,50 zł.

Czy odpowiadam za długi czynszowe rodziców?

Zanim odpowiem na pytanie, czy dzieci odpowiadają za długi mieszkaniowe rodziców, nadmienię, że zadłużenie mieszkaniowe powstaje wtedy, kiedy na czas nie realizujemy opłat za jego użytkowanie.

W zależności od rodzaju wynajmowanego lokalu, odpowiedzialność za czynsz i inne opłaty osób razem zamieszkujących różni się, niestety nie napisałaś jakiego rodzaju mieszkanie wynajmujecie, może to być:

  • mieszkanie z zasobów gminy,
  • mieszkanie wynajmowane prywatnie,
  • mieszkanie spółdzielcze lokatorskie,
  • mieszkanie własnościowe.

Generalnie jest tak, że odpowiedzialność pełnoletnich osób za płacenie na czas czynszu i innych opłat, jest odpowiedzialnością solidarną (zbiorową). Znaczy to nie mniej nie więcej, że właściciel mieszkania (np. gmina) ma prawo żądać spłaty zaległości czynszowych w całości lub części, od wszystkich razem mieszkających dorosłych osób.

Właściciel mieszkania może więc domagać się spłaty zaległego czynszu łącznie od kilku zamieszkujących mieszkanie lub od każdego z osobna. A więc wniosek jest prosty, dorosłe osoby wspólnie mieszkające, zobowiązane są do spłaty całego długu czynszowego, a nie jak by się mogło wydawać, tylko przypadającej na nich części wysokości czynszu. Czyli cały dług czynszowy, może być egzekwowany od tylko jednej dorosłej osoby.

Ważne też by wiedzieć, że w przypadku gdy sama dokonasz spłaty długu mieszkaniowego, będziesz mogła zażądać od pozostałych wspólnie zamieszkujących mieszkanie, zwrotu pieniędzy w częściach im odpowiadających.

W praktyce wygląda to najczęściej tak, że właściciele mieszkań (np. gmina), które są zadłużone, występują z nakazem zapłaty o zaległe opłaty czynszowe do pełnoletnich dzieci rodziców, którzy z różnych powodów przestali płacić czynsz.

A więc jak się łatwo domyślić, osiągnięcie przez dzieci pełnoletniości, często wiąże się otrzymaniem wezwania ze spółdzielni o zapłatę zaległego czynszu mieszkaniowego. Gminy wtedy najczęściej żądają spłaty zadłużenia za czas, kiedy dzieci nie miały jeszcze pełnoletności, co jest niezgodne z prawem!

Problem dla dzieci rodziców mających zaległości czynszowe zaczyna się, kiedy idą one do pracy, lub kiedy osiągają jakieś świadczenia, tak jak w Twoim przypadku (otrzymywanie świadczenia macierzyńskiego), wtedy dzieci dłużników czynszowych dowiadują się, że przeciwko nim wystawiony jest prawomocny nakaz zapłaty i lada moment komornik zacznie egzekwowanie długu czynszowego z  osiąganego przez nich wynagrodzenia lub otrzymywanego świadczenia.

Jeśli chodzi o Ciebie, to pamiętaj, że za długi mieszkaniowe, które powstały przed osiągnięciem przez Ciebie pełnoletniości – nie odpowiadasz! Jeśli  gmina wystąpi przeciwko dziecku dłużnika czynszowego do sądu, aby spłaciło ono dług czynszowy, który narósł jeszcze, gdy dziecko nie osiągnęło pełnoletności, to trzeba wtedy w terminie 14 dni złożyć skuteczny sprzeciw od otrzymania nakazu zapłaty.

Jeśli nie złożymy sprzeciwu od nakazu zapłaty, to nakaz uprawomocni się i będziemy musieli ponieść odpowiedzialność za nie swoje długi czynszowe!


W Twoim przypadku najwyraźniej sprawa w sądzie już się odbyła i komornik ma już nakaz zapłaty, co pozwala mu na wytoczenie wobec Ciebie egzekucji komorniczej, a więc np. zajęcie komornicze macierzyńskiego. Czy otrzymałaś w ogóle zawiadomienie z sądu, że wobec Ciebie wszczęta będzie egzekucja komornicza?

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze