Dostałam nakaz zapłaty przedawnionego długu [PORADNIK] jak się bronić

Witam, dostałam nakaz zapłaty w sprawie niespłacenia karty do kredytu, było to w 2008 r. Szczerze powiem, że ja już nie pamiętam czy spłacałam ją może i parę razy nie, ale po prostu nie dostałam żadnego wezwania do zapłaty, może z raz na starym miejscu zamieszkania.

3 lata temu zmieniłam adres, moje pytanie brzmi: czy mogę jakoś się dowiedzieć, czy ten dług za kartę w banku ulega przedawnieniu i zastosować art. 118 kc. ?

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.


Jakie zarzuty można podnieść w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Wydanie nakazu zapłaty przez sąd oczywiście wcale nie oznacza, że roszczenie jest zasadne, ponieważ sąd nie rozpatruje zarzutów, które ma prawo podnieść strona pozwana, czyli Ty. Sąd, na razie wykonuje tylko swoje obowiązki.

Oznacza to tyle, że nakaz zapłaty, który otrzymałaś, może być wydany w sprawie, w której dług uległ przedawnieniu, lub gdy pozwany dłużnik, już dawno temu zaspokoił dane roszczenie.

Warto też dodać, że nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym, oraz w postępowaniu upominawczym. To znaczy, że postępowanie odbywa się bez uczestnictwa pozwanego i powoda, czyli na posiedzeniu niejawnym.

Gdyby nie fakt, że zmieniałaś adres, to nie byłoby żadnych wątpliwości, że przy braku „upominania się” banku o spłatę karty kredytowej? taki dług bankowy przedawniłby się po 3 latach i bez żadnego wahania mogłabyś podnieść zarzut przedawnienia tego długu.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Co zrobić z nakazem zapłaty przedawnionego długu?

Tak jak pisałam, wydanie przez sąd nakazu zapłaty nie znaczy, że żądanie wierzyciela jest uzasadnione, jeśli masz cień nadziei, że dług za kartę z banku jest przedawniony, to oczywiście musisz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, podnosząc przedawnienie się tego długu.

…jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty z powodu przedawnienia?

W dziale wzory pism i wniosków – mamy nawet gotowy wzór na podniesienie zarzutu przedawnienia się długu, odszukaj go, wydrukuj, wypełnij i zanieś lub wyślij do sądu, z którego otrzymałaś nakaz zapłaty.

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty przez pozwanego, powoduje, że nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczy lub w postępowaniu elektronicznym, zupełnie traci swoją moc.

A więc Twoja sprawa rozpoczyna się jakby od nowa, ale tym razem już z Twoim udziałem, czyli nie będzie to już posiedzenie niejawne.

A co jeśli nie wniesiesz sprzeciwu od nakazu zapłaty? Brak sprzeciwu spowoduje uprawomocnienie się tego nakazu zapłaty, czyli wierzyciel uzyska prawo do wszczęcia postępowania egzekucyjnego u komornika.

Po rozpatrzeniu przez sąd Twojego sprzeciwu zostanie wydana decyzja o uwzględnieniu lub odrzuceniu Twojego wniosku. Trzymam kciuki, aby udało Ci się podnieść zarzut przedawnienia i odrzucić nakaz zapłaty. Koniecznie daj znać, jak Ci poszło. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało możesz zadać je w komentarzach pod materiałem.

Koniecznie przeczytaj także:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Dostałam nakaz zapłaty przedawnionego długu [PORADNIK] jak się bronić”
  1. 10 lat temu odebrałem nakaz zapłaty. Wierzytelność Ultimo już wtedy była przedawniona. Choruje na chorobę alkoholową o czym wiem dopiero od 2014 roku. Nie zrozumiałem pouczenia dołączonego do nakazu. Teraz ultimo wystąpiło do komornika o egzekucję. Czy są jakieś szanse do złożenia sprzeciwu do nakazu.

  2. Dzień dobry. W Roku 2015 zauważyłam, ze mam potracenia z mojej emerytury przez komornika. Dług powstał: sprzedałam mieszkanie i nie zgłosiłam do Elektrowni wymeldowania poboru prądu. Był to rok 2002.
    Tego roku wyjechałam za granice i nikt nie wiedział gdzie jestem. Adres nowego zameldowania był tylko po to, żeby było zameldowanie. Komornik zaczął ściągać należności w roku 2014. Pisma i rozmowy z ENEA (firma energetyczna) dała odpowiedz po 4 miesiącach odmowną. Kwota była nieduża ale + odsetki. Jakoś nie mogę sobie poradzić z tym długiem z Enea. Czy mogę zwrócić się o pomoc? Victoria.

Comments are closed.