Czy firma windykacyjna może wydzwaniać po sąsiadach? + wzór SKARGI

Witam. Jestem osobą po załamaniu nerwowym i w depresji. Za mną jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ chciałam że sobą skończyć. Na dodatek jestem w ciąży od której po załamaniu i pobycie w szpitalu odwróciła się rodzina “Zrobiłaś sobie bachora to sobie radź.” Nabrałam pożyczek w parabankach. Ferratum, Zaplo, Aasa, Lime credit, net credit.

Mam dwie firmy windykacyjne. Z jedną nie umiem się dogadać. Prosiłam o rozbicie zadłużenia na raty. Mam spłacić całość a nie mam skąd, bo nie mam jak wziąć na już ponad dwóch tysięcy złotych. Firma windykacyjna wydzwania po sąsiadach, że mam długi i ile, wypisuje SMS-y do mojej siostry odnośnie mojego długu.

Gdzie ja ponad 4 lata mieszkam w innym miejscu niż jestem zameldowana. W trakcie rozmów z nimi powiedziałam, że jest to nielegalne działanie i ze w miejscu zameldowania mnie nie ma.

Chciałam umówić się z nimi na spotkanie w miejscu w którym aktualnie przebywam to zostałam wyśmiana. Zastanawiam się czy można mi w jakikolwiek sposób pomóc. Czy jest jakaś firma która pomoże mnie oddłużyć i załatwić sprawę z tą firmą windykacyjną? Pozdrawiam.


Z rodziną tylko na zdjęciu dobrze się wychodzi?

Witaj moja droga, przyznam, że postawa Twojej rodziny wobec Ciebie jest naprawdę szokująca. Z tego co wiem i co mnie życie nauczyło, to rodzina powinna właśnie być oparciem dla potrzebującego pomocy członka rodziny, bo na kim jak nie na rodzinie mamy polegać w trudnych chwilach?

Postawa Twojej rodziny pokazuje, jak bardzo są nie warci Twojej uwagi i Twojej miłości. Odwracając się do Ciebie plecami dali dowód na to, że nie są godni uczestniczenia w Twoim życiu, może to się kiedyś zmieni, może zmądrzeją… tego nie wiem, wiem jednak, że teraz musisz być silna i stawić czoła trudnej sytuacji życiowej i finansowej w której się znalazłaś.

Czy firma windykacyjna może wydzwaniać po sąsiadach?

To co wyprawia firma windykacyjna przechodzi ludzkie pojęcie, niestety nie jesteś pierwszą osobą, która skarży się na nielegalne działanie firmy windykacyjnej, zresztą na dowód tego co piszę sama możesz zerknąć do poniższych przykładów:

 1. Wydzwania do mnie firma windykacyjna – informują rodzinę o moich długach
 2. Firma windykacyjna INFORMUJE sąsiadów o MOICH długach?!
 3. Firma windykacyjna ZASTRASZA mnie – dług przecież przedawnił się!
 4. Firma windykacyjna – nękanie telefonami i SMS [PORADNIK] jak z tym walczyć

Informowanie przez firmę windykacyjną Twoich sąsiadów o tym, że masz długi, to ewidentne łamanie prawa i wizerunkowy cios dla tej firmy windykacyjnej. W sumie czy takiej firmie windykacyjnej w ogóle zależy na dobrym wizerunku? czy wolą szczycić się efektywnością działań windykacyjnych poprzez stosowanie niedozwolonych praktyk?

Psychiczne wykańczanie dłużników ma miejsce codziennie i jest na porządku dziennym. Firmy windykacyjne często zatrudniają hordy telefonistów, by Ci dręczyli i nękali grono dłużników nad którymi firma windykacyjna właśnie egzekwuje zadłużenie.

Mało tego, firmy windykacyjne wysyłają rzesze windykatorów by Ci nachodzili dłużnika w miejscu zamieszkania, czasem w miejscu pracy, pukając także do sąsiadów i zostawiając plakaty informujące o zadłużeniu dłużnika.

Często plakaty z imieniem i nazwiskiem dłużnika lądują na klatce schodowej, gdzie każdy przechodzień może przeczytać o takiej delikatnej i poufnej sprawie jak dług swojego sąsiada.

Oczywiście nie twierdzę, że wszystkie firmy windykacyjne postępują w ten sposób, ale jest to na pewno problem bardzo wielu firm windykacyjnych…

Piszesz, że “firma windykacyjna wydzwania po sąsiadach” jest to łamanie prawa, bo w ten sposób windykacja łamie Twoje dobra osobiste, dobrami osobistymi są np:

 1. wolność,
 2. nazwisko,
 3. pseudonim,
 4. wizerunek,
 5. swoboda sumienia itd.

Jeśli czujesz, że firma windykacyjna sprawiła swoimi działaniami naruszenie któregoś z Twoich dóbr, to masz prawo złożyć w sądzie pozew o naruszenie dóbr osobistych na firmą windykacyjną.

Wg mnie, firma windykacyjna naruszyła Twoje prawo do prywatności poprzez informowanie osób trzecich na temat Twojego zadłużenia.

Podstawa prawna:

Art. 23 Kodeksu cywilnego: dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska – pozostają pod ochroną prawa cywilnego.

Możesz w takim przypadku dochodzić nawet (odszkodowania od firmy windykacyjnej)  roszczeń cywilnych za naruszenie dóbr osobistych, jasno o tym mówi: art. 24

…ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

… i zgodnie z art. 448 Kodeksu cywilnego:

…w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.

Jak widzisz, jeśli firma windykacyjna informuje (osoby trzecie) sąsiadów o Twoim zadłużeniu, to masz prawo domagać się przed sądem zasądzenia od firmy windykacyjnej na Twoją rzecz zadośćuczynienia.

Ponieważ pieniężne zadośćuczynienie jest jednym z wielu innych środków ochronnych Twoich dóbr osobistych. Wtedy sąd w oparciu o krzywdy jakie wyrządziła Tobie firma windykacyjna, przyznaje Ci kwotę zadośćuczynienia.

Krzywdy jakie sąd może wziąć pod uwagę w odniesieniu do działań firmy windykacyjnej, to oczywiście wszystkie negatywne i ujemne przeżycia (cierpienia psychiczne) jakich doświadczyłaś na wskutek tych działań. Wtedy zadośćuczynienie przez firmę windykacyjną będzie miało charakter kompensacyjny.

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Czy jest jakaś firma która pomoże mnie oddłużyć?

Firm pomagające w spłacie długów, to tak naprawdę nie firmy spłacające długi, a firmy pośredniczące w udzielaniu pożyczek konsolidacyjnych czy kredytów konsolidacyjnych. W Twojej obecnej sytuacji, skorzystanie z firmy oddłużeniowej jest bez sensu, bo po pierwsze: będziesz musiała za taką pomoc słono zapłacić, a po drugie: firmy oddłużeniowe mogą dokładnie zdziałać tyle samo ile Ty możesz.

Jeśli firma windykacyjna o której piszesz nie chce zgodzić się na rozłożenie długu na raty, to myślisz, że firma oddłużeniowa sprawi, że windykacja nagle pójdzie Ci na rękę?

Niestety sama musisz za wszystko się zabrać, nikt Ci nie da środków pieniężnych abyś mogła spłacić swoje długi moja droga, a hasła firm oddłużeniowych typu:

 • “Pomagamy wyjść z długów”
 • “Spłacimy twoje długi”
 • “Pomoc w oddłużaniu”

.. traktuj z przymrożeniem oka… Myślę, że w tej chwili przydałby Ci się szeroko otwierający oczy i umysł – kopniak motywacyjny. Dlatego w tym miejscu polecam Ci przeczytanie obowiązkowego ebooka na temat wychodzenia z długów.

Autorkę ebooka jest była dłużniczka, Pani Iwona Wendel, która dzięki różnym metodom i strategiom pozbyła się długów sięgających pół miliona złotych, ebook nosi nazwę: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem <– ebook możesz kupić tutaj. Zachęcam do przeczytania wszystkich 92 stron bardzo przydatnej treści! Trzymam za Ciebie kciuki i jestem dobrej myśli, że uda Ci się wszystko z czasem poukładać…

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze