Jak działają firmy ODDŁUŻENIOWE? czy są uczciwe? hmm..

Witam. Chciałabym wziąć kredyt gotówkowy na spłatę chwilówek. Nie mam jeszcze komornika ani windykatora. Interesują mnie firmy oddłużeniowe takie jak Habza czy Finanse Dla Ciebie, które oferują pomoc w zdobyciu kredytu na spłatę chwilówek. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne, czy próbować innego? Dziękuję za odpowiedź.


Jak działają firmy oddłużeniowe i czy warto z nich korzystać?

Działanie firm oddłużeniowych to bez wątpienia jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, jeżeli chodzi o tak zwane finanse osobiste. Z jednej strony klienci mogą spotkać się z całym mnóstwem zachęcających reklam tego rodzaju podmiotów, reklam, które obiecują “wyjście z długów“, “skuteczne zmniejszenie kosztów obsługi zadłużenia“, “fachową pomoc w wychodzeniu z problemów finansowych“, “pożyczki konsolidacyjno-oddłużeniowe” i tak dalej.

Z drugiej strony, istnieje liczne grono konsumentów będących zdecydowanymi przeciwnikami firm zajmujących się oddłużaniem. Bardzo często są to po prostu osoby, które miały okazję korzystać z usług podmiotów tego rodzaju i, jak nietrudno się domyślić, owa współpraca nie należała do pomyślnych.

A jaka jest prawda na temat firm zajmujących się oddłużaniem? W jaki sposób działają tego rodzaju podmioty, jak wygląda proces oddłużania, i czy obok wielu firm nierzetelnych na rynku można znaleźć również prawdziwych profesjonalistów?

… przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym jest firma oddłużeniowa i jak działa?

W czystej teorii firma oddłużeniowa to podmiot, który, na mocy specjalnie skonstruowanej umowy, przejmuje od osoby prywatnej prawo do takich czynności, jak między innymi negocjowanie oprocentowania zaciągniętych kredytów, ich konsolidację, zatrzymanie procesu windykacyjnego, ugodę z bankiem odnośnie sposobu spłaty zadłużenia i tym podobne.

Brzmi zachęcająco? Z całą pewnością. W końcu chyba wszystkie podmioty z tego sektora reklamują się jako najwyższej klasy profesjonaliści, którzy operując wysoce specjalistycznymi metodami, są w stanie wydatnie pomóc klientowi w procesie wychodzenia z długów. W tym jednak miejscu należy uczynić istotne zastrzeżenie, a mówiąc nieco dokładniej odróżnić teorię od praktyki.

Czy jakakolwiek firma zajmująca się oddłużaniem rzeczywiście operuje jakimiś bliżej nieokreślonymi “specjalistycznymi” metodami? Niestety, nie wygląda to w ten sposób. Banki oraz firmy pożyczkowe mają swoje sztywne procedury, które wbrew obiegowemu mniemaniu wcale nie są specjalnie skomplikowane.

Tak naprawdę praca firmy oddłużeniowej polega więc przede wszystkim na negocjowaniu z bankiem/firmą pożyczkową różnych aspektów istotnych z punktu widzenia klienta. To właśnie od sposobu prowadzenia tych negocjacji zależy to, czy działanie danej firmy oddłużeniowej zakończy się sukcesem, czy też nie.

Żadne “magiczne” sztuczki lub sposoby w tej branży nie istnieją i po prostu nie mogą istnieć. Jeżeli więc dany podmiot reklamuje się, używając mniej więcej tego rodzaju retoryki, klientowi powinna zapalić się w głowie przysłowiowa ostrzegawcza lampka.

Jak odróżnić dobrą firmę oddłużeniową od złej?

Jak wspomniałam, podstawowy i najważniejszy obszar działalności firmy oddłużeniowej to negocjacje. Oprócz tego, pracownicy firm oddłużeniowych powinni posiadać również doświadczenie w kontakcie z różnymi instytucjami (banki, firmy pożyczkowe, urzędy skarbowe), a także niezbędną wiedzę z zakresu odpowiednich dziedzin prawa.

Zacznijmy od negocjacji. Dobra, rzetelna firma oddłużeniowa posiada sposoby na dotarcie do osób decyzyjnych w danej placówce (bank, firma pożyczkowa). Co ważne, profesjonaliści często posiadają niezwykle przydatne w takich wypadkach kontakty, które oczywiście ułatwiają negocjacje spłaty zadłużenia.

Dlaczego bezpośrednie negocjacje z osobami decyzyjnymi są tak ważne? Z tej prostej przyczyny, iż jest to tak naprawdę jedyny sposób na obejście procedur regulujących działanie danej placówki.

Amatorska firma oddłużeniowa, która ogranicza swoją aktywność do wysyłania listów i tym podobnych, jest w stanie wskórać dokładnie tyle, ile sam klient, czyli właściwie nic. Przed podjęciem współpracy z firmą oddłużeniową koniecznie trzeba więc dokładnie zapoznać się z metodami działania danego podmiotu.

Kolejna kwestia, która pozwala na ocenę profesjonalizmu firmy oddłużeniowej, to kompetencje formalne oraz doświadczenie zawodowe jej pracowników. Warto bowiem mieć świadomość, że firma zajmująca się oddłużaniem według polskiego prawa nie stanowi żadnej specjalnej kategorii podmiotu usługowego.

W praktyce oznacza to, że taką firmę może założyć dosłownie każdy. Absolwent szkoły zawodowej z pomysłem na intratny biznes w postaci firmy oddłużeniowej? Niestety, takie przypadki nie stanowią wyjątków…

Dobra firma oddłużająca powinna posiadać wyspecjalizowaną kadrę, w tym zarówno pracowników z kompetencjami formalnymi w zakresie finansów, jak i prawa.

Dlaczego te kompetencje są tak ważne? Ponieważ stanowią gwarancję, że kadra danej firmy oddłużającej będzie w stanie efektywnie korzystać z istniejących przepisów, możliwości prawnych i tym podobnych. Zresztą, samo poprawne sformułowanie wniosku o upadłość konsumencką wymaga dość specjalistycznej wiedzy.

Następna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy wyborze firmy oddłużeniowej to koszty, a mówiąc bardziej precyzyjnie sposób ich pobierania. Jeżeli dany podmiot pobiera całość opłaty z góry, klient może zostać z niczym.

Za rzetelne firmy z sektora oddłużeniowego powinny więc uchodzić jedynie te podmioty, które właściwą opłatę za swoje działanie pobierają dopiero po zakończeniu wszystkich czynności i tylko wówczas, gdy przyniosą one spodziewany oraz określony w umowie rezultat. Naturalnie, również tę kwestię należy zbadać przed podjęciem współpracy z daną firmą.

Czy korzystanie z firm oddłużeniowych jest opłacalne?

Na sam koniec trzeba zadać pytanie o opłacalność korzystania z usług firm oddłużeniowych. W przypadku “zwykłych” podmiotów tego rodzaju koszty wynoszą przeważnie kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Problem w tym, że jak już pisano o tym powyżej, firmy tego typu po prostu nie mogą być efektywne.

Z kolei skorzystanie z usług profesjonalnej, rzetelnej firmy zajmującej się oddłużaniem, to nierzadko koszt sięgający kilku tysięcy złotych. W przypadku długów wynoszących kilkaset tysięcy złotych oczywiście nie jest to wiele w porównaniu z ewentualnymi korzyściami, jakie dłużnik może osiągnąć.

Jeśli jednak zadłużenie jest niższe, warto dokładnie sprawdzić, ile można zaoszczędzić na współpracy z profesjonalną firmą zajmującą się oddłużaniem i czy ostateczny koszt nie będzie czasem wyższy, niż oszczędności osiągnięte wskutek działań podjętych przez ową firmę.

Rzuciłam lekkie światło na to, jak działają firmy oddłużeniowe, decyzję o skorzystaniu z pomocy takiej firmy musisz podjąć sam. Swoją decyzję uzależnij od wysokości swojego zadłużenia, kosztu skorzystania z pomocy firmy oddłużeniowej, a także wysokości potencjalnych korzyści, jakie firma oddłużeniowa może w Twoim imieniu osiągnąć.

Pożyczki i kredyty konsolidacyjno-oddłużeniowe

kredyty-oddłużeniowe-bez-zabezpieczenia

Wspomnę jeszcze tylko, że bardzo często jest tak, że pomoc firmy oddłużeniowej ogranicza się do tego, że zaoferują Ci po prostu kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń, jest pewna forma konsolidacji, a więc Twoje długi zostaną spłacone i zostaniesz z jedną ratą.

Jeśli natkniesz się na taką firmę, która przyznaje kredyty i pożyczki oddłużeniowe, to zwróć uwagę na oprocentowanie (RRSO), często są to bardzo drogie kredyty!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Jak działają firmy ODDŁUŻENIOWE? czy są uczciwe? hmm..”
  1. Witam. Mam pytanie, chce pomóc mamie w uporządkowaniu jej spraw, ponieważ przez lata wszystko olewała i jest w różnych miejscach zadłużona. Szczerze mówiąc, ona sama nie wie gdzie dokładnie i jak duże ma długi, nawet nie wie tak naprawdę, za co komornik ściąga jej sporą część wypłaty. Chciałabym, aby jakaś firma zebrała to wszystko w całość, uporządkowała i np. wynegocjowała jakąś dogodną ratę, aby można było, to wszystko spłacać. Myślę, że wszystkiego może być ok. 30 tysięcy, nie więcej. Czy warto w takiej sytuacji sięgać po pomoc firm oddłużeniowych?

Comments are closed.