Firmy oddłużeniowe – ratunek, czy gwóźdź do trumny??

Witam, czy możecie polecić jakieś uczciwe firmy oddłużeniowe? albo kancelarię oddłużeniową? mam skomplikowaną sytuację życiową i finansową, sam sobie z tymi długami nie poradzę.

Chciałbym, aby pomogła mi jakaś dobra firma oddłużeniowa, wiem, że opinie na temat firm oddłużeniowych są różne, dlatego pytam o polecenie dobrej firmy was – specjalistów od długów. Z góry dziękuję! Waldemar.


Firmy oddłużeniowe są jednym z szybciej rozwijających się obecnie tworów. Powstały jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie dłużników. Dość często pytacie mnie,  czy warto skorzystać z ich usług. Czy spełniają swoją funkcję? Pomagają, czy bardziej szkodzą? Zastanówmy się.

Co obiecują firmy oddłużeniowe?

uczciwe-firmy-oddluzeniowe

Znajdując ofertę firmy oddłużeniowej, widzimy takie hasła jak: zmniejszenie rat, restrukturyzacja zadłużenia, umorzenie długu, umorzenie odsetek.

Widząc takie hasła, dłużnik, który szuka sposobu jak wyjść z długów, ma ogromną ochotę, a wręcz desperacką potrzebę zaufać.

Przyparty do muru zastanawia się, czy posłuchać tego cichego głosiku, który ostrzega, że być może ktoś chce na nim zarobić, ale nadal wierzy w prawo i przekonuje sam siebie, że firma oddłużeniowa to rozwiązanie jego wszystkich kłopotów.

Firma przyjazna dłużnikowi

Oto znowu , często po latach zmagania z długami, dłużnik napotyka przyjazną mu instytucje. Znowu ktoś traktuje go z szacunkiem, jest miły, niemal widać jak się kłania. Obiecuje złote góry i zdawać by się mogło, że pracownicy firmy nie mają w życiu innego celu niż uszczęśliwienie dłużnika.

Dają mu wszystko, czego dłużnik potrzebuje: szacunek, uwagę i nadzieję, że potrafią mu pomóc wyjść z długów.

A przede wszystkim pozwalają na chwilę odsunąć od siebie problem, odetchnąć, że ktoś wziął na siebie odpowiedzialność i że teraz już ktoś się tym zajmie.

Co naprawdę mogą i robią firmy oddłużeniowe?

Tak naprawdę robią wszystko to, co na dobrą sprawę mógłby zrobić sam dłużnik.

Umorzenie długu, umorzenie odsetek, restrukturyzacja kredytu, obniżenie rat – wszystko to określają przepisy, na których banki i firmy opierają swoją działalność.  Ale nawet w hierarchii banku są osoby, których kompetencje są wyższe, ich władza pozwala na ustanowienie wyjątków.

Sukces zależy więc od tego, czy uda się dotrzeć do tej osoby i znaleźć argumenty, aby ją przekonać.

Co trzeba wziąć pod uwagę, planując oddłużenie?

Ogólnie rzecz biorąc, zwłaszcza w przypadku banków, należy uwzględnić etap, na jakim jest zadłużenie. Ile wynosi przeterminowanie, kto zajmuje się w tym momencie windykacją: bank, czy firma zewnętrzna. Jest to potrzebne w przypadku, gdy chcemy pójść drogą “ustawową”, czyli standardową.

W innym przypadku, gdy chcemy zadziałać pomimo określonych procedur  – np. windykacją kredytu zajmuje się firma zewnętrzna, a my chcemy negocjować z bankiem – potrzebujemy tzw. znajomości.

I tu dochodzimy do sedna sprawy.

W pierwszym przypadku całe to oddłużanie możemy przeprowadzić sami. Firma oddłużeniowa nie zrobi niczego, czego dłużnik nie mógłby zrobić sam: po prostu napiszą pismo.  Bank może się zgodzić lub nie.

Gdy trzeba nieco nagiąć przepisy – (choć to złe określenie, bo nie chodzi tu o łamanie prawa.

Mówimy o sytuacji, gdy wysoko postawiony urzędnik, czy pracownik banku, idzie na rękę dłużnikowi, pomimo że zgodnie z obowiązującymi procedurami, spokojnie mógłby odmówić) – potrzebne są znajomości, których dłużnik najprawdopodobniej nie posiada.

Ile kosztuje oddłużenie?

No właśnie. Skuteczne oddłużenie, czyli negocjacje z odpowiednimi osobami, nie mogą być tanią usługą. Wiążą się z większymi kosztami, niż czas na napisanie pisma i wysłanie listu poleconym.

W tym wypadku paradoksalnie, jeśli ktoś obiecuje cudowne efekty za stosunkowo niewielkie pieniądze – to raczej z wielkim prawdopodobieństwem chce zarobić na dłużniku.

Firmy oddłużeniowe nie ponoszą większej odpowiedzialności za powodzenie sprawy. Możemy usłyszeć, że niestety nic się nie udało wskórać. Wierzcie mi, dokładnie to samo można załatwić, wysyłając pisma osobiście.

Problem polega na tym, że dłużnik dysponuje raczej niewielkimi kwotami, więc nie stać go na bardziej skuteczne usługi.

Czy warto więc korzystać z usług firmy oddłużeniowej?

No cóż, każdy musi to zdecydować sam. Wzory pism do banków można znaleźć w internecie. Jeśli firma bierze pieniądze z góry i wszystko, co obiecuje to przygotowanie korespondencji – moim zdaniem lepiej odpuścić, szkoda każdej złotówki.

W tym wypadku korzystanie z firmy oddłużeniowej porównałabym do płacenia za sprzątanie w naszym domu. Czyli jeśli Cię na to stać i nie chce Ci się albo nie umiesz zrobić tego sam, czemu nie.

Ale musisz mieć świadomość, że to jest ponownie potrzeba uwalniania się od odpowiedzialności, że to w pewien sposób kolejny etap spirali zadłużenia. Robisz coś, żeby tylko odsunąć od siebie konsekwencje swoich decyzji, chcesz, żeby ktoś wziął na siebie odpowiedzialność.

Problem polega na tym, że firmy oddłużeniowe wezmą pieniądze za to, co możesz zrobić sam.

Zarabianie na dłużnikach

Czy jest to moralnie podejrzane? bo ja wiem… W końcu, jeśli płacisz kilkadziesiąt złotych za to, że ktoś posprząta po Tobie latami gromadzony bałagan, to raczej oszukujesz sam siebie.

Oczywiście, że jest to trochę naginanie prawdy i zarabianie na nieszczęściu dłużników.

Zarabianie na swojej wiedzy, na pracy nie jest naganne.  Jednak nierzetelne przedstawienie oferty już tak.

Zanim powierzysz swoje długi firmie oddłużeniowej, sprawdź, co dokładnie otrzymasz w zamian za swoje pieniądze. Zastanów się, czy nie możesz zrobić tego sam.

Sama bardzo się cieszę, że sama korespondowałam z bankami. Był to dowód mojej odpowiedzialności za błędy, mojej siły, odwagi i waleczności. Mogłam sama przedstawić siebie, moje argumenty, mogłam dać się poznać jako człowiek, a nie ktoś, kto płaci za napisanie za siebie listu.

I na koniec jeszcze przemyśl, czy robisz to ze strachu, bo chcesz jak najszybciej oddalić od siebie problem, niech ktoś inny się nim zajmie (a wtedy pogódź się z tym, że jest duża szansa, że problem do Ciebie wróci).

Czy rzeczywiście wyczerpałeś już wszystkie swoje możliwości i potrzebujesz pomocy z zewnątrz? Czy firma oddłużeniowa może Ci rzeczywiście w tym pomóc?

Firmy oddłużeniowe – opinie

Prześledziłam wiele wątków na różnych forach i oprócz reklamy samych firm pożyczkowych, dopatrzyłam się ogromnej ilości żali, jakie dłużnicy wylewali na działanie firm oddłużeniowych. Opinie firm oddłużeniowych nie są zbytnio pozytywne, zarzuca się bezczynność i totalny brak działania.

firma-oddluzeniowa-opinie-forum firma-oddluzeniowa-opinia

firma-oddluzeniowa-warto

czy-warto-korzystac-z-firmy-oddluzeniowej

Czyżby firmy oddłużeniowe po otrzymaniu honorarium z góry, miały problemy dłużnika w głębokim poważaniu? hmm…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

9 komentarzy w “Firmy oddłużeniowe – ratunek, czy gwóźdź do trumny??”
 1. To kolejny pomysł na biznes, ja to tak wiedzę każdy jest inteligenty i decyzyjny na swój sposób, tylko zbyt leniwy, wygodny i nie bierze odpowiedzialności za swoje życie :) reszta jest napisana i do załatwienia w przystępny sposób :)

 2. Nie jestem zwolenniczką takich firm, ponieważ, nie dość, że ktoś ma kłopoty finansowe, to jeszcze inne podmioty chcą na tym zarabiać. Wszystko to, co proponują takie firmy, my możemy zrobić we własnym zakresie. Wystarczyłoby skorzystać z wiedzy, którą tutaj udostępniasz bezpłatnie na blogu.
  Podobnie jest z firmami, które oferują tzw. “czyszczenie BIK”… Ale to inny temat.
  Pozdrawiam!

 3. Witam. Szukam pomocy jak wyjść z pętli kredytowej. Nie daję już rady. Mam na karku windykacje

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Jerzy, myślę, że pętla kredytowa zaciskała się na Twoim portfelu od dość dawna. Zawsze opłaca się podjąć działania naprawcze budżetu, nieco wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że pieniądze i samo gospodarowanie nimi, to niemal czysta matematyka i nie pomagają w takiej sytuacje żadne emocje, dlatego staraj się podejść do problemu swojego zadłużenia w sposób czysto matematyczny. Oczywiście wyjście z pętli kredytowej nie będzie łatwe, ale będzie łatwiejsze jeśli odsuniesz na bok emocje, wtedy człowiek myśli racjonalniej.

   Skoro jesteś na etapie windykowania długu, to jeśli nie zaczniesz teraz spłacać swojego zadłużenia, to licz się z tym, że wierzyciel może skierować sprawę do sądu, aby uzyskać nakaz zapłaty. Z nakazem zapłaty, wierzyciel będzie mógł wszcząć wobec Ciebie egzekucję komorniczą, więc ten scenariusz weź pod uwagę. Najbardziej w wychodzeniu z długów pomaga zwiększanie dochodów z jednoczesny oszczędzaniem pieniędzy, dlatego skup się na tych dwóch celach. Ponadto, zacznij spłacać te pożyczki czy chwilówki, które są w windykacji, pozwoli Ci to uchronić się przed egzekucją komorniczą, następne w kolejności do spłacania, powinny być pożyczki, które mają największe RRSO, czyli te, które są najdroższe.

   Jeśli nie wiesz od czego rozpocząć wychodzenie z długów, to polecam Ci do przeczytania ebook byłej dłużniczki, Pani Iwony Wendel. Jest to absolutne must have dla osób, które mają problemy z długami, ebook nosi nazwę: Jak wyjść z długów, 12 kroków do wolności” Ebook zbiera bardzo dobre recenzje i polecam Ci, abyś wychodzenie z długów, zaczął od jego przeczytania. Pozdrawiam i trzymam za Ciebie kciuki!

 4. Wiecie co, mam wrażenie, że uczciwe firmy nie istnieją, dlaczego? bo właśnie skorzystałam już z drugiej firmy która zajmuje się oddłużaniem i zgadnijcie, po wypełnieniu formularza, przedstawieniu problemu z jakim się borykam i opłaceniu usługi, od 5 tygodni nikt się ze mną nie kontaktuje. Wysłałam między czasie 3 maile do nich, prosząc o ustosunkowanie się do sytuacji finansowej w jakiej się znajduję, odzewu z ich strony brak. Postanowiłam więc zadzwonić na numer telefonu podany na stronie tej firmy oddłużeniowej, tu jednak nikt nie odbiera, dzwoniłam już wielokrotnie. Czy więc uczciwe firmy oddłużeniowe naprawdę istnieją? bo mi się wydaje że jednak nie… pierwsza firma zajmująca się oddłużaniem z którą się skontaktowałam także nie odezwała się więcej do mnie.

  Więc opinie na temat tych firm mam naprawdę złą, nie wiem, czy Wy także korzystacie z usług takiej firmy co pomaga wyjść z długów? podzielcie się proszę doświadczeniami swoimi ze mną? Nawet nie wiedziałam jak działają firmy oddłużeniowe, teraz już wiem i wiem, że mogą one tylko to, co sam dłużnik może, ani więcej, ani mniej, dlaczego więc samemu nie zająć się na poważnie wychodzeniem z długów i układaniem strategii?

 5. Mi się wydaje, że firmy zajmujące się oddłużaniem mają jednak lepszy dostęp do kredytów oddłużeniowych, niż zwykła osoba z ulicy…

 6. Posiadam 9kredytów w jednym banku na 78.000zł raty prawie 2000zl/mc oraz 6 chwilówek łącznie na 21000zł dorobkiem się tego poprzez przedłużanie oraz spłaty chwilówki chwilówką itd. itd. W banku natomiast to kredyty które przeznaczałem na spłatę puli chwilówek w poprzednich zapętleniach … zmuszony teraz byłem wyjechać za granicę pracować a dobra wypłata mi nie starcza na ciągnięcie tego bo spłaca jedną wezmę z powrotem już jestem 1500w plecy bo spłaca się więcej niż dostaje i tak kolejną kolejną i kolejną z 8000 zł zostaje mi -1300 zł żeby to znów zapętlić muszę wziąć kolejną a za co żyć? ?? Zdecydowałem się na oddłużanie przez jedną z firm opłata na 3 miesiące z góry jest niczym przy tej bryndzy na drugi dzień podałem wszystko co chcieli a w kolejny dostałem pisma do wysłania i myślę że to nie jest zwykle naciągane dłużnika tylko pobieranie opłaty za wiedzę w tym temacie na innych forach wszyscy tez chyba szukają św. Mikołaja co będzie dawał ale nic za to nie brał. .. pozdrawiam jak by kto pytał to xxxxxxx ta firma jeśli mi zaszkodzą na pewno o tym napiszę, póki co jest kontakt, kiedy chcę oddzwaniają odpisują brak obojętności. No i dają poczucie ze wykonałem krok w dobrą stronę ..chyba nawet powinni je dawać na razie wiem tylko tyle, pozdrawiam

 7. Bartłomiej

  Witam. Wpadłm w spirale zadłużenia. Mam kilka chwilówek na łączną kwotę 50,000 tyś i dwa kredyty co w sumie daje ponad 100 tyś długu. Mam stały dochód z tytułu umowy o prace w wysokości 2200 zł . Nie ma inych dochodów. Koszty utrzymania na miesiąc to ok 400 zł . Nie jestem w stanie spłacać wszystkich rat terminowo. Co robić ?

Comments are closed.