Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Co to jest restrukturyzacja zadłużenia, dla kogo i kiedy warto z niej skorzystać?

W dzisiejszym materiale poruszę bardzo ważny temat, związany z restrukturyzacją zadłużenia. Na początek, jednak fakty, aż ponad 2 miliony Polaków nie spłaca swoich zadłużeń. Ponadto sama kwota przeterminowanych płatności sięga aż kilkudziesięciu miliardów złotych. Tutaj warto zaznaczyć, że tylko część z tych osób ma szanse na wyrwanie się z pętli zadłużenia poprzez właśnie restrukturyzacje swoich kredytów. Ale, po kolei.

Dla kogo restrukturyzacja zadłużenia?

W sytuacji, gdy zainteresowani postanowią restrukturyzować swoje zadłużenie, decydują się tym samym na nowe warunki jego spłaty. Czy rzeczywiście są to nowe zasady? Właściwie tak i na pewno lepiej dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej i życiowej, danej osoby. Dla wielu Polaków, restrukturyzacja zadłużenia to jedyna alternatywa, bo w sytuacji, gdy jesteśmy niewypłacalni a zależy nam na uniknięciu otrzymania pisma od komornika, to jedyna szansa na uniknięciu wielu kłopotów.

Dlatego też, najczęściej restrukturyzacja zadłużenia jest stosowana, gdy klient banku posiada przeterminowane zobowiązanie finansowe. Warto też zaznaczyć, że restrukturyzacja zadłużenia przyjmuje odmienne postacie.

Odmiany restrukturyzacji zależą od:           

 • zmiany wysokości oprocentowania,
 • odroczenie samych kosztów obsługi zadłużenia,
 • zmiany okresu i sposobu spłaty zadłużenia,
 • -,,zbudowanie rat balonowych” – najbliższe wymagane raty kredytu są anulowane, a ostatnie raty kredytu, w przyszłości będą zwiększone,
 • doprowadzenia do skonsolidowania dwóch zadłużeń w jedno.

Wakacje kredytowe – nowoczesna restrukturyzacja zadłużenia

wakacje kredytowe” ? Serio? Co to takiego, zapytacie – już pędzę z wyjaśnieniami. Mianowicie, można poprosić bank o kilkumiesięczną przerwę w spłatach rat, bądź też odsetek do czasu odzyskania płynności finansowej.

Kredyt taki można też rozłożyć na więcej rat…

Dzięki czemu, co miesięczna wysokość odsetek będzie niższa. Warto też powiedzieć, że zupełnie inaczej wyglądać będzie spłata kredytu hipotecznego w wysokości np. 300 tysięcy złotych w ciągu 15 lat, a inaczej rata gdy rozłożymy ją na 30 lat. Jednak na uwadze należy mieć to, że w ostatecznym rozrachunku taki kredyt będzie dużo droższy.

Dla kogo restrukturyzacja zadłużenia?

Nie jest to pytanie podchwytliwe a wręcz przeciwnie,  jest banalnie proste… Mianowicie, jest to rozwiązanie właściwe dla prawie wszystkich Polaków, którzy mają problemy z terminowym uregulowaniem zobowiązań finansowych. Zaległości te, opiewają na kwotę nawet kilku miliardów złotych.

Jednak w szczególności na restrukturyzacje zadłużenia mogą liczyć banki, które to, są zadłużone na bardzo wysokie kwoty. W takiej sytuacji działania windykacyjne, za opóźnienia w spłatach, są szczególnie dotkliwe.

Ponadto, restrukturyzacja zadłużenia zawierana poprzez porozumienia między bankiem, a samym klientem ma zalety również i dla instytucji bankowej. W sytuacji, gdy dochodzi do ustalenia nowych warunków spłaty, zdecydowanie udaje się uniknąć działań komorniczych.

Warto też zwracać uwagę, że nasza sytuacja, jako indywidualnego klienta banku, może od dnia podpisania umowy się zmienić, np. w trakcie spłacania zobowiązania finansowego. Dlatego też bardzo ważne jest, aby np. w nagłych przypadkach losowych, my jako klienci banków mieli alternatywne zmodyfikowanie warunki spłaty takiego zobowiązania, np. restrukturyzacje kredytu.

Korzystanie z restrukturyzacji kredytu jest tak proste, jak by mogło się wydawać?

Analizując oferty kredytowe można stwierdzić, że większość banków zdaje sobie sprawę z tego, iż ich klienci, w przyszłości mogą mieć problemy z wypłacalnością. W związku z tym banki te, w swojej ofercie posiadają różne rozwiązania, w tym restrukturyzację zadłużenia. Jednak sporo instytucji bankowych obwarowuje je restrykcyjnymi warunkami.

Świetnym przykładem może być brak dotychczasowych zaległości w spłacie rat kredytowych. W takiej sytuacji, przyszły klient bez względu na to, jakie ma zadłużenie, musi wykazać swoją sytuację finansową, ale i perspektywy w przyszłości.

Sama decyzja o przeprowadzeniu restrukturyzacji musi być podparta podstawami merytorycznymi. Najlepiej by, udowodnić, że rzeczywiście my jako klienci mamy problemy finansowe, jednak w przyszłości możemy liczyć na ich poprawę. Warto tutaj pamiętać, że decyzja o restrukturyzowaniu zadłużenia wymaga przeprowadzenia postępowania weryfikacyjnego, co więcej, wnioskujący jest zobligowany dostarczyć także szereg dokumentów.

Restrukturyzacja zadłużenia – jak aplikować?

Samo skorzystanie z restrukturyzacji zadłużenia wymaga dopełnienia kilku formalności, mianowicie:

 • skompletowanie wszystkich dokumentów oraz złożenie wniosku kredytowego,
 • pozostawienie w stałym kontakcie z Bankiem.

Dokumenty które składamy, dzielą się na kilka kategorii, ponadto muszą one, wskazywać:

 • na aktualną sytuacje finansową,
 • przyszłą, prawdopodobną sytuacje finansową,
 • oraz na samego i aktualnego poziom zadłużenia.

Sama wartości dóbr, które są podstawą zadłużenia, np. dokumenty wskazujące na wartość nieruchomości, na którą udzielany jest kredyt hipoteczny, musi być zabezpieczeniem dla banku.

Ile kosztuje restrukturyzacja zadłużenia?

Same koszty związane z korzystania z restrukturyzacji zadłużenia w danej instytucji finansowej kształtują się w dosyć różny sposób. Najczęściej są to opłaty, które wiążą się z wykonaniem ze strony pracowników banku aneksu do poprzedniej wersji umowy kredytowej.

W innych przypadkach, musi być wykonana ze strony instytucji bankowej szczegółowa inspekcja, tym samym klient, wnioskujący o restrukturyzację, jest zobowiązany za nią zapłacić. Dlatego też, koszty tego typu zwykle zamykają się w kwocie kilkuset złotych.

W sytuacjach restrukturyzacji kredytu hipotecznego, obligatoryjne jest przeprowadzenie wewnętrznych wycen. Koszty te, wykonane są przez profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych, a te, również wpisuje się na stronę Klienta.

 

 

Ponadto, wymienione koszty działań restrukturyzacyjnych, muszą być uściślone dosyć szybko. Nieraz w terminie, gdy przypada płatność pierwszych rat kredytu już po przeprowadzeniu jego restrukturyzacji.

Reasumując

Reasumując temat, z uwagi na powyższe uzasadnienia pomocy finansowej, można stwierdzić, że restrukturyzacja zadłużenia zasługuje na uznanie jako forma rozwiązania problemów klientów banku, którzy mają problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. By jednak, tak się stało, najlepiej, gdyby  zainteresowani jak najwcześniej o to wystąpili.

Co najważniejsze, wykazanie, że osoba aplikująca o restrukturyzację, spłaca środki zadłużenia terminowo, jest gwarancją jej otrzymania. Osobom, którym jednak nie udaje się skorzystać z tego rozwiązania, mogę podpowiedzieć, że mogą one wystąpić o inne formy pomocy. Tak naprawdę, oferta kredytów konsolidacyjnych jest bardzo szeroka w większości ofert banków.

Dlatego dobrym zabezpieczeniem na poczet problemów ze spłatą zobowiązań w przyszłości jest zadbanie, by w umowie kredytowej była odnotowana możliwość aplikowania o ,,wakacje kredytowe”. Na koniec, mogę powiedzieć, że restrukturyzacja to na pewno proces zdecydowanie prostszy dla banku, niż samo aneksowanie umów kredytowych

  Co zrobić gdy strach ma wielkie oczy?
  Jak się pozbyć komornika? Poznaj te SPOSOBY!
  Zła i dobra windykacja
  Czym jest scoring BIK i jakie ma znaczenie?
  Jak pozbyć się długów? [PORADNIK] 7 zadań domowych!
Udostępnień 1

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...

3 Comments

 1. brenick

  Czy restrukturyzacja zadłużenia firmy przebiega w podobny sposób co restrukturyzacja zadłużenia osoby prywatnej? jeśli są jakieś różnice to proszę je wskazać?! będę wdzięczny za odpowiedź. Wreszcie czas na restrukturyzację!

 2. Baśka

  Witam, interesuje mnie restrukturyzacja kredytu alior bank, złożyłam wniosek i już dość długo czekam na jego rozpatrzenie, nie wiem co mam robić i z kim się skontaktować! Dodam, że nie miałam nigdy opóźnień w spłacie kredytu, po prostu zmieniła mi się sytuacja finansowa i muszę zmniejszyć sobie ratę kredytu. Prowadzę działalność gospodarczą i chciałam niejako ubezpieczyć się na przyszłość gdyby wpływy z działalności jeszcze zmniejszyły się bardziej, nie chcę mieć długów i myślę że gram „fair” z alior bankiem. Mógłby ktoś napisać z doświadczenia jak wygląda restrukturyzacja kredytu w alior bank? może jakieś opinie na temat banku? Koleżanki koleżanka wydłużyła sobie okres kredytowania aż do 120 miesięcy i całą robotę papierkową załatwiła w 30 dni :/ ja czekam nieco dłużej już… W grę być może wchodzą wakacje kredytowe lub aneks do umowy kredytowej, czyli np. chwilowe obniżenie oprocentowania kredytu w Alior Banku. Możecie pisać do mnie na maila Basianka@gmail.com w tytule maila wpiszcie proszę restrukturyzacja kredytu alior bank. Pozdrawiam i do usłyszenia!

 3. Dawid F.

  Właśnie zastanawiałem się jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu, artykuł jest strzałem w 10 dla mnie, za co dziękuję, wniosek o restrukturyzację też sobie ściągnę i przerobię na swoje potrzeby. Interesuje mnie restrukturyzacja kredytu w ING, u nich wniosek wysyła się na maila: restrukturyzacja@ingbank.pl jak by ktoś potrzebował. Zastanawiam się jak wygląda procedura restrukturyzacji w tym banku, wniosek wyślę zaraz po Świętach. Wiem, że każdy wniosek o restrukturyzację kredytu rozpatrywany jest bezpośrednio dlatego wydaje mi się że będzie to także minimum 30 dni. Znalazłem też nr. tel do działu monitoringu i restrukturyzacji + 48 32 357 00 76 (dla potomnych) :)

Leave a Reply