Co to jest restrukturyzacja KREDYTU, dla kogo i kiedy warto z niej skorzystać? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Co to jest restrukturyzacja KREDYTU, dla kogo i kiedy warto z niej skorzystać?

W dzisiejszym materiale poruszę bardzo ważny temat, związany z restrukturyzacją zadłużenia. Na początek, jednak fakty, aż ponad 2 miliony Polaków nie spłaca swoich zadłużeń. Ponadto sama kwota przeterminowanych płatności sięga aż kilkudziesięciu miliardów złotych.

Tutaj warto zaznaczyć, że tylko część z tych osób ma szanse na wyrwanie się z pętli zadłużenia poprzez właśnie restrukturyzacje swoich kredytów. Ale, po kolei.

Dla kogo restrukturyzacja kredytu?

W sytuacji, gdy zainteresowani postanowią restrukturyzować swoje zadłużenie, decydują się tym samym na nowe warunki jego spłaty. Czy rzeczywiście są to nowe zasady?

Właściwie tak i na pewno lepiej dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej i życiowej, danej osoby. Dla wielu Polaków, restrukturyzacja zadłużenia to jedyna alternatywa, bo w sytuacji, gdy jesteśmy niewypłacalni a zależy nam na uniknięciu otrzymania pisma od komornika, to jedyna szansa na uniknięciu wielu kłopotów.

Dlatego też, najczęściej restrukturyzacja zadłużenia jest stosowana, gdy klient banku posiada przeterminowane zobowiązanie finansowe. Warto też zaznaczyć, że restrukturyzacja zadłużenia przyjmuje odmienne postacie.

Odmiany restrukturyzacji zależą od:           

 • zmiany wysokości oprocentowania,
 • odroczenie samych kosztów obsługi zadłużenia,
 • zmiany okresu i sposobu spłaty zadłużenia,
 • -,,zbudowanie rat balonowych” – najbliższe wymagane raty kredytu są anulowane, a ostatnie raty kredytu, w przyszłości będą zwiększone,
 • doprowadzenia do skonsolidowania dwóch zadłużeń w jedno.

Wakacje kredytowe – nowoczesna restrukturyzacja zadłużenia

wakacje kredytowe” ? Serio? Co to takiego, zapytacie – już pędzę z wyjaśnieniami. Mianowicie, można poprosić bank o kilkumiesięczną przerwę w spłatach rat, bądź też odsetek do czasu odzyskania płynności finansowej.

Kredyt taki można też rozłożyć na więcej rat…

Dzięki czemu, co miesięczna wysokość odsetek będzie niższa. Warto też powiedzieć, że zupełnie inaczej wyglądać będzie spłata kredytu hipotecznego w wysokości np. 300 tysięcy złotych w ciągu 15 lat, a inaczej rata gdy rozłożymy ją na 30 lat. Jednak na uwadze należy mieć to, że w ostatecznym rozrachunku taki kredyt będzie dużo droższy.

Dla kogo restrukturyzacja kredytu?

Nie jest to pytanie podchwytliwe a wręcz przeciwnie,  jest banalnie proste… Mianowicie, jest to rozwiązanie właściwe dla prawie wszystkich Polaków, którzy mają problemy z terminowym uregulowaniem zobowiązań finansowych. Zaległości te, opiewają na kwotę nawet kilku miliardów złotych.

Jednak w szczególności na restrukturyzacje zadłużenia mogą liczyć banki, które to, są zadłużone na bardzo wysokie kwoty. W takiej sytuacji działania windykacyjne, za opóźnienia w spłatach, są szczególnie dotkliwe.

Ponadto, restrukturyzacja zadłużenia zawierana poprzez porozumienia między bankiem, a samym klientem ma zalety również i dla instytucji bankowej. W sytuacji, gdy dochodzi do ustalenia nowych warunków spłaty, zdecydowanie udaje się uniknąć działań komorniczych.

Warto też zwracać uwagę, że nasza sytuacja, jako indywidualnego klienta banku, może od dnia podpisania umowy się zmienić, np. w trakcie spłacania zobowiązania finansowego. Dlatego też bardzo ważne jest, aby np. w nagłych przypadkach losowych, my jako klienci banków mieli alternatywne zmodyfikowane warunki spłaty takiego zobowiązania, czyli np. restrukturyzacje kredytu.

Korzystanie z restrukturyzacji kredytu jest tak proste, jak by mogło się wydawać?

Analizując oferty kredytowe można stwierdzić, że większość banków zdaje sobie sprawę z tego, iż ich klienci, w przyszłości mogą mieć problemy z wypłacalnością.

W związku z tym banki te, w swojej ofercie posiadają różne rozwiązania, w tym restrukturyzację zadłużenia. Jednak sporo instytucji bankowych obwarowuje je restrykcyjnymi warunkami.

Świetnym przykładem, może być brak dotychczasowych zaległości w spłacie rat kredytowych. W takiej sytuacji, przyszły klient bez względu na to, jakie ma zadłużenie, musi wykazać swoją sytuację finansową, ale i perspektywy w przyszłości.

Sama decyzja o przeprowadzeniu restrukturyzacji musi być podparta podstawami merytorycznymi. Najlepiej by, udowodnić, że rzeczywiście my jako klienci, mamy problemy finansowe, jednak w przyszłości możemy liczyć na poprawę swojej sytuacji finansowej.

Warto tutaj pamiętać, że decyzja o restrukturyzowaniu zadłużenia wymaga przeprowadzenia postępowania weryfikacyjnego, co więcej, wnioskujący jest zobligowany dostarczyć także szereg dokumentów.

Restrukturyzacja zadłużenia – jak aplikować?

Samo skorzystanie z restrukturyzacji zadłużenia wymaga dopełnienia kilku formalności, mianowicie:

 • skompletowanie wszystkich dokumentów oraz złożenie wniosku kredytowego,
 • pozostawienie w stałym kontakcie z bankiem.

Dokumenty które składamy, dzielą się na kilka kategorii, ponadto muszą one, wskazywać:

 • na aktualną sytuacje finansową,
 • przyszłą, prawdopodobną sytuacje finansową,
 • oraz na samego i aktualnego poziom zadłużenia.

Sama wartości dóbr, które są podstawą zadłużenia, np. dokumenty wskazujące na wartość nieruchomości, na którą udzielany jest kredyt hipoteczny, musi być zabezpieczeniem dla banku.

Ile kosztuje restrukturyzacja zadłużenia?

Same koszty związane z skorzystania z restrukturyzacji zadłużenia w danej instytucji finansowej, kształtują się w dosyć różny sposób. Najczęściej są to opłaty, które wiążą się z wykonaniem ze strony pracowników banku aneksu do poprzedniej wersji umowy kredytowej.

W innych przypadkach, musi być wykonana ze strony instytucji bankowej szczegółowa inspekcja, tym samym klient, wnioskujący o restrukturyzację, jest zobowiązany za nią zapłacić. Dlatego też, koszty restrukturyzacji zwykle zamykają się w kwocie kilkuset złotych.

W sytuacjach restrukturyzacji kredytu hipotecznego, obligatoryjne jest przeprowadzenie wewnętrznych wycen. Koszty te, wykonane są przez profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych, a te, również wpisuje się na stronę Klienta.

Ponadto, wymienione koszty działań restrukturyzacyjnych, muszą być uściślone dosyć szybko. Nieraz w terminie, gdy przypada płatność pierwszych rat kredytu już po przeprowadzeniu jego restrukturyzacji.

Reasumując

Reasumując temat, z uwagi na powyższe uzasadnienia pomocy finansowej, można stwierdzić, że restrukturyzacja zadłużenia zasługuje na uznanie jako forma rozwiązania problemów klientów banku, którzy mają problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

By jednak, tak się stało, najlepiej, gdyby zainteresowani restrukturyzacją, jak najwcześniej o nią wystąpili. Co najważniejsze, wykazanie, że osoba aplikująca o restrukturyzację, spłaca środki zadłużenia terminowo, jest gwarancją jej otrzymania.

Osobom, którym jednak nie udaje się skorzystać z tego rozwiązania, mogę podpowiedzieć, że mogą one wystąpić o inne formy pomocy. Tak naprawdę, oferta kredytów konsolidacyjnych jest bardzo szeroka w większości ofert banków.

Dlatego dobrym zabezpieczeniem na poczet problemów ze spłatą zobowiązań w przyszłości, jest zadbanie o to, by w umowie kredytowej była odnotowana możliwość aplikowania o ,,wakacje kredytowe”.

Na koniec, mogę powiedzieć, że restrukturyzacja to na pewno proces zdecydowanie prostszy dla banku, niż samo aneksowanie umów kredytowych

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...


13 komentarzy

 1. Avatar

  brenick

  Czy restrukturyzacja zadłużenia firmy przebiega w podobny sposób co restrukturyzacja zadłużenia osoby prywatnej? jeśli są jakieś różnice to proszę je wskazać?! będę wdzięczny za odpowiedź. Wreszcie czas na restrukturyzację!

 2. Avatar

  Baśka

  Witam, interesuje mnie restrukturyzacja kredytu alior bank, złożyłam wniosek i już dość długo czekam na jego rozpatrzenie, nie wiem co mam robić i z kim się skontaktować! Dodam, że nie miałam nigdy opóźnień w spłacie kredytu, po prostu zmieniła mi się sytuacja finansowa i muszę zmniejszyć sobie ratę kredytu. Prowadzę działalność gospodarczą i chciałam niejako ubezpieczyć się na przyszłość gdyby wpływy z działalności jeszcze zmniejszyły się bardziej, nie chcę mieć długów i myślę że gram „fair” z alior bankiem. Mógłby ktoś napisać z doświadczenia jak wygląda restrukturyzacja kredytu w alior bank? może jakieś opinie na temat banku? Koleżanki koleżanka wydłużyła sobie okres kredytowania aż do 120 miesięcy i całą robotę papierkową załatwiła w 30 dni :/ ja czekam nieco dłużej już… W grę być może wchodzą wakacje kredytowe lub aneks do umowy kredytowej, czyli np. chwilowe obniżenie oprocentowania kredytu w Alior Banku. Możecie pisać do mnie na maila Basianka@gmail.com w tytule maila wpiszcie proszę restrukturyzacja kredytu alior bank. Pozdrawiam i do usłyszenia!

 3. Avatar

  Dawid F.

  Właśnie zastanawiałem się jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu, artykuł jest strzałem w 10 dla mnie, za co dziękuję, wniosek o restrukturyzację też sobie ściągnę i przerobię na swoje potrzeby. Interesuje mnie restrukturyzacja kredytu w ING, u nich wniosek wysyła się na maila: restrukturyzacja@ingbank.pl jak by ktoś potrzebował. Zastanawiam się jak wygląda procedura restrukturyzacji w tym banku, wniosek wyślę zaraz po Świętach. Wiem, że każdy wniosek o restrukturyzację kredytu rozpatrywany jest bezpośrednio dlatego wydaje mi się że będzie to także minimum 30 dni. Znalazłem też nr. tel do działu monitoringu i restrukturyzacji + 48 32 357 00 76 (dla potomnych) :)

 4. Avatar

  Julua

  Kredyt konsolidacyjny to pętla na szyje !!! Prowizja podwójna od już udzielonego kredytu !!! Nie udzielajcie takich porad, one nie pomagają. Restrukturyzacja kredytu jest czymś innym.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dokładnie, restrukturyzacja kredytu jest bardzo często mylona z kredytem konsolidacyjnym. Oba te rodzaje kredytów bardzo się od siebie różnią. Jedyne cechą wspólną, która ich łączy jest łatanie finansów, czyli ułatwienie spłaty zaciągniętych kiedyś kredytów. Restrukturyzacja polega na zmianie warunków spłaty dotychczasowego zobowiązania, a konsolidacja zaś, polega na połączeniu wielu zobowiązań w jedną ratę. Kto, kiedy i w jakiej sytuacji powinien skorzystać z tych rozwiązań jest ustalane indywidualnie, bo każdy ma inną sytuację finansową… Restrukturyzacja jest z pewnością tańsza i ma więcej funkcji i możliwości, decydując się na restrukturyzację można zawiesić spłatę kredytu na jakiś okres, powiedzmy pół roku, wydłużyć okres kredytowania przez co zmniejszyć miesięczną wysokość raty, lub w ogóle umorzyć część zadłużenia. Przy restrukturyzacji ważną rolę pełnią także możliwości negocjacyjne z bankiem, warto też mieć w rękawie jakąś dobrą kartę przetargową, np. spodziewana podwyżka lub zmiana pracy na lepszą, a więc i lepsze dochody. Konsolidacja natomiast, to zaciągnięcie zupełnie nowego kredytu, jest to tzw. kredyt dla zadłużonych, i tak jak piszesz, często kredyt ten jest bardzo drogi, bo istnieje ryzyko niewypłacalności przez kredytobiorcę… ale naprawdę nie ma co przekreślać ani konsolidacji ani restrukturyzacji, oba rozwiązania mogą pomóc w wyjścia z długów i oba rozwiązania warto zawsze wziąć pod uwagę przy kalkulacjach.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dodam jeszcze, że znam wielu ekspertów z zakresu finansów, którzy twierdzą, że kredyt konsolidacyjny to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które gubią się ilości rat jakie spłacają, przez co generowane są opóźnienia w spłatach, a co za tym idzie, naliczane są dodatkowe kosztowne monity… Atutem kredytu konsolidacyjnego jest przede wszystkim zwiększenie swobody finansowej, a także samej przejrzystości spłacanych zobowiązań, w dzisiejszych czasach czytelne i zrozumiałe procedury spłaty zadłużenia, cenione są bardzo wysoko. A takie czynniki jak dłuższy czas spłaty kredytu i trochę wyższe koszty, są rekompensowane przez bezpieczeństwo, ponieważ spłata zadłużenia staje się wtedy łatwiejsza dla kredytobiorcy. Dlatego jestem za tym, aby nie przekreślać zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, bo wielu przypadkach konsolidacja zadłużenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które umożliwi zachowanie płynności finansowej przy systematycznym i regularnym spłacaniu rat.

 5. Avatar

  Aldona

  Mam dług w banku, straciłam połowę dochodów, rata to 100 zł, a ja zarabiam 1530 co mam zrobić? Bank odmówił mi zmniejszenia rat i restrukturyzacji…

 6. Avatar

  Iza

  Czy jeżeli wystąpię do banku o restrukturyzację kredytu – wakacje od kredytu na 6 miesięcy (do tej pory zadłużenie było spłacane w terminie), to czy po tym okresie mogę zawnioskować ponownie o restrukturyzację polegającą na obniżeniu raty i wydłużeniu okresu kredytowania? Czy bank wyrazi zgodę na ponowną restrukturyzację kredytu ? Posiadam dwa kredyty obrotowe na firmę w Idea Banku.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Ponowna restrukturyzacja kredytu jest możliwa, jeśli tylko pozwala na to sytuacja finansowa dłużnika. Zresztą zamiast pytać, to powinnaś spróbować złożyć wniosek o restrukturyzację, najwyżej przyjdzie odmowa restrukturyzacji kredytu i po bólu. Ale jestem prawie, że pewna, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych, można ubiegać się o restrukturyzację.

 7. Avatar

  patryk

  czym wy się przejmujecie, po co podpisywać te umowy restrukturyzacje, niech dają sprawę do komornika (komornik mniej kosztów za egzekucje weźmie niż całkowity koszt tej restrukturyzacji). Przyjdzie wam pismo od komornika dogadajcie się z nim na 100 -200 zł miesięcznie i macie wywalone na cały system, a jak nie macie w ogóle pieniędzy, to nic wam nie zrobią, kwota wolna od potrąceń komorniczych to minimum 1500 zł i tych pieniędzy komornik wam nie ruszy, a jak komornik nie będzie miał z czego ściągnąć, to umorzy postępowanie egzekucyjne z powodu braku ściągalności, wtedy was banki mogą pocałować w 4 litery…

 8. Avatar

  Iwona

  Witam, mam taki problem, mam ratę w Banku Santander rata miesięczna wynosi 1060 zł chciałabym zmniejszyć ratę chociaż o połowę wydłużają czas kredytowania, czy jest to możliwe? proszę o pomoc. Czas kredytu to do 2021r. Ja nie pracuję, mam dwójkę dzieci. Proszę mi pomóc. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zabieg o którym wspominasz, to restrukturyzacja kredytu. A więc zmiana dotychczasowych warunków kredytu na inne. Musisz iść do banku i porozmawiać z opiekunem umowy kredytowej którą masz z bankiem. Powiedz wprost, że nie stać Cię na spłatę rat w takiej wysokości i musisz zmniejszyć ratę, aby nie stracić płynności finansowej.

 9. Avatar

  Karolina

  Mam zadłużenie i są to chwilówki, czy mogę starać się o restrukturyzację zadłużenia w tych firmach na kwotę ok 40 000 złotych? A mam najniższą krajową i nie jestem w stanie spłacić wszystkiego… proszę o pomoc w tej sprawie nie ukrywam, że zależy mi na czasie, bardzo proszę o kontakt na maila – proszę o odpowiedź.

NAPISZ KOMENTARZ