Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński w 2022 r.?

Witam, moja koleżanka jest na macierzyńskim z pracy, dostaje 1280 zł i ma komornika, komornik wszedł jej na pensje i zostawia jej 800 zł, wiem, że 1530 zł jest wolne od zajęcia, moje pytanie to: czy komornik może zająć zasiłek macierzyński? czy zasiłek macierzyński podlega egzekucji?


Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński z ZUS?

zasiłek-macierzyński-komornik
Zasiłek macierzyński a komornik

Przechodząc na zasiłek macierzyński, wciąż pozostaje się w stosunku pracy. Dlatego, mimo że zasiłek macierzyński sam w sobie nie jest wynagrodzeniem za pacę, a jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, to wciąż podlega egzekucji komorniczej.

Podstawa prawna do zajęcia zasiłku macierzyńskiego

O świadczeniach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i egzekucji z nich mówią artykuły od 138 do 144 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku.

Dlatego też zajęcie komornicze zasiłku macierzyńskiego jest określane przez zasady z ustawy emerytalnej, a nie wedle Kodeksu postępowania cywilnego, jak to zwykle ma miejsce. A także mają tu zastosowanie inne przepisy niż te z Kodeksu pracy dotyczące wynagrodzenia za pracę.

Jest tak zgodnie z artykułem 833 paragraf 5 Kodeksu postępowania cywilnego, gdzie egzekucja ze świadczeń pieniężnych pochodzących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, jest obwarowana przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Zajęcie komornicze zasiłku macierzyńskiego może mieć miejsce w wysokości:

 •  60% wysokości świadczenia, jeśli są to długi alimentacyjne,
 • 50% wysokości świadczenia za długi z tytułu pobytu w domach opieki, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych itp.,
 • 25% wysokości świadczenia, jeśli są to długi o charakterze niealimentacyjnym.

Ile komornik może zająć z zasiłku macierzyńskiego?

Warto wiedzieć, że w wypadku potrąceń z zasiłków wypłacanych przez ZUS, też istnieje kwota wolna od potrąceń. Na mocy przepisu zapisanego w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych artykuł 141 ustalana jest kwota wolna od potrąceń.

Jednak jest ona uzależniona nie od kwoty otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego, czy nawet uprzednio otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, a od kwoty najniższej emerytury.

Obecnie jest to kwota 1029,80 złotych, która będzie obowiązywać do 28 lutego 2019 roku, a od 1 marca 2019 roku zostanie ona wyznaczona na nowo, prawdopodobnie na wyższą kwotę w związku z waloryzacją co roku emerytur i rent.

Kwotę 1029,80 złotych uznamy tu za odnośnik do obliczeń. Każdą kwotę powyżej tej sumy komornik może zająć, ale do wysokości 1029,80 złotych nie może zająć ani grosza. Wydawać by się mogło, że jest to niska kwota zasiłku macierzyńskiego, na którą nikt nie może liczyć, ale to nie prawda.

Kwotę 1000 złotych miesięcznie w ramach zasiłku macierzyńskiego otrzymują między innymi: studentki, bezrobotne, zatrudnione na umowę o dzieło, czy kobiety niepłacące składek na ubezpieczenie chorobowe. Przysługuje im wtedy prawo do takiego zasiłku macierzyńskiego przez okres 12 miesięcy.

Zasiłek macierzyński na umowie o pracę lub własnej działalności gospodarczej a komornik

Żeby obliczyć, ile dostanie z zasiłku macierzyńskiego kobieta, która prowadzi własną działalność i płaci składki chorobowe lub też jest zatrudniona na umowę o pracę i pracodawca odprowadza wszystkie składki, to pod uwagę bierze się zarobki wedle przeciętnego wynagrodzenia za ostatni rok.

Przykładowo dla osoby zarabiającej minimalną krajową w 2017 roku, a idącej na zasiłek macierzyński od 2018 roku będzie to podstawa 1725,80 złotych.

Zasiłek macierzyński ma trzy wymiary:

 • 60%,
 • 80%
 • i 100%,

… a więc tu już oblicza się indywidualnie wysokość zasiłku macierzyńskiego wedle tego, na jaki wymiar pracy zdecydowała się dana osoba.

Jednak można od razu powiedzieć, że najniższy wymiar stawki, czyli 60% będzie wynosić 1035,48 złotych, a więc przekracza kwotę wolną od potrąceń. Dlatego każda kobieta, która zarabiała minimalną krajową lub kwotę wyższą, będzie musiała się liczyć z zajęciem części zasiłku macierzyńskiego przez komornika na poczet spłaty długów.

Zajęcie konta bankowego, a wpływy z zasiłku macierzyńskiego

czy-komornik-moze-zajac-zasilek-macierzynski

Oprócz zajęcia zasiłku macierzyńskiego może też nastąpić sytuacja, kiedy komornik ma tytuł egzekucyjny nie na zasiłek czy wynagrodzenia, a na zajęcie konta bankowego dłużniczki.

Wybór wypłaty zasiłku macierzyńskiego na rachunek bankowy jest oczywisty, ale jeśli komornik zajmie to konto bankowe, to nie będzie sprawdzał, z jakiego tytułu środki na nim przebywają, tylko dokona zajęcia całego konta.

Jednak przy zajęci konta bankowego istnieje kwota wolna od zajęcia w wysokości 1575 złotych miesięcznie. Oznacza to, że ze wszystkich wpływów co miesiąc pojawiających się na koncie ta kwota musi pozostać do dyspozycji dłużnika, a dopiero to, co wpływa powyżej, komornik może wtedy zająć. Z tym że komornik nadal nie będzie sprawdzał, z jakiego tytułu są to środki.

Dlatego, jeśli otrzymuje się świadczenia socjalne takie jak rodzinne, 500 plus czy inne zasiłki, dobrze jest otworzyć osobne konto bankowe tak zwane konto socjalne. Na ten rodzaj konta mogą wpływać tylko zasiłki socjalne, z których komornik nie może dokonać zajęcia. Wtedy cała kwota na takim koncie będzie do dyspozycji dłużnika.

Podsumowanie

Podsumowując: czy komornik może zająć zasiłek macierzyński? oczywiście, że tak. Można powiedzieć, że komornik faktycznie może otrzymać od sądu tytuł egzekucyjny na zasiłek macierzyński, ale musi stosować się do kwoty wolnej od zajęcia i procentowego wyznacznika, ile w ramach danego typu długu – może zająć.

Jednakże komornik może też otrzymać tytuł egzekucyjny na konto bankowe, na które taki zasiłek macierzyński wpływa. Dlatego niestety macierzyński może zostać przez komornika zajęty. Warto więc „dmuchać na zimne” i od razu założyć konto socjalne (tzw. rodzinne).

Mam nadzieję, że wiesz już jak obliczyć zajęcie komornicze z zasiłku macierzyńskiego. Z tego, co widzę, to zajęcie komornicze zasiłku macierzyńskiego ma miejsce bardzo często i komornik tak naprawdę nie zwraca uwagi na to, że jest to przełomowy okres w życiu każdej przyszłej mamy… a szkoda. Komornik mógłby przecież okazać krztę człowieczeństwa i odpuścić zajęcie zasiłku macierzyńskiego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

32 komentarzy w “Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński w 2022 r.?”
 1. Witam mam pytanie odnośnie macierzyńskiego, które otrzymuje 1000 zł ale nie na swoje konto, to czy komornik zajmie mi to nie moje konto?

  1. Janina Gołębiecka

   Świadczenie macierzyńskie wypłaca ZUS, a więc wystarczy, że komornik złoży wniosek do ZUS-u o częściowe zajęcie Twojego świadczenia macierzyńskiego. Wtedy ZUS będzie potrącał z tego świadczenia jego część, a dopiero to co zostanie, ZUS przeleje Tobie. Jeśli chodzi o długi inne niż alimentacyjne, to komornik będzie potrącał z tego świadczenia do 1/4 jego wysokości.

 2. Czy komornik męża może zabrać mi (żonie) zasiłek macierzyński?

  1. Janina Gołębiecka

   Każda dorosła osoba posiada pełną zdolność prawną i odpowiada za swoje długi swoim majątkiem osobistym, chyba, że pożyczka/pożyczki były zaciągane na utrzymanie rodziny, wtedy komornik może próbować zająć środki lub świadczenia które należą się współmałżonkowi. Jeśli natomiast długi dłużnika powstały jeszcze przed wejściem w związek małżeński, lub gdy pieniądze z pożyczek służyły tylko pożyczającemu je, to komornik nie ma prawa żądać, aby świadczenie macierzyńskie było zajęte na poczet długów męża. Poza tym, co do wysokości zajęcia świadczenia macierzyńskiego, to:

   Zasiłek macierzyński podlega egzekucji komorniczej na zasadach, które znajdują się w ustawie emerytalnej. Przepisy tej ustawy jasno mówią, że świadczenie macierzyńskie podlega egzekucji komorniczej i komornik może zająć macierzyński w wysokości:

   – przy świadczeniach alimentacyjnych, komornik może zająć zasiłek macierzyński do wysokości 3/4 świadczenia.
   – przy świadczeniach niealimentacyjnych, komornik może zająć tylko 1/4 tego świadczenia macierzyńskiego.

   W Twoim przypadku, jeśli mąż Twój ma długi o innym charakterze jak alimenty, komornik może zająć 1/4 wysokości macierzyńskiego.

 3. Czy komornik może zająć całe świadczenie z ZUS? Od marca jestem na urlopie rodzicielskim, 30 czerwca skończyła mi się umowa o pracę, dostałam pismo od komornika, że zajmuje mi całe świadczenie z ZUS, czy komornik ma prawo zająć je w całości? czy jakąś tylko część?

  1. Janina Gołębiecka

   Zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, a komornik składa do ZUS-u wniosek o zajęcie części macierzyńskiego. Komornik nie ma prawa zająć Ci całego świadczenia, a tylko jego część. Jeśli Twoje długi mają charakter alimentacyjny, to komornik może zabrać Ci aż 3/4 świadczenia z ZUS, jeśli natomiast Twoje długi mają charakter inny niż alimentacyjny, to komornik może zająć Ci 1/4 świadczenia macierzyńskiego.

 4. Witam, obecnie jestem na zasiłku macierzyńskim, komornik zabiera mi pieniądze czyli dostaje tylko kwotę wolną, w tym miesiącu dostałam też z socjalnych pieniędzy na książki (300 plus), czy dostanę cała pensję czy zostanie mi odciagniete socjalne i dostanę tylko tą różnicę?

 5. Ile komornik może mi wziąć z macierzyńskiego jeśli wynosi 1700 zł. Czy kwota wolna od zajęć 1500 zł powinien zostawić? Proszę o poradę. Są to długo nie alimentacyjne. Przecież kwota wolna od zajęć powinna obowiązywać prawda? i co w takim przypadku myśleć, robić? proszę o szybka poradę. Bo już tego nie rozumiem jak w tym kraju jest…

 6. Witam, jestem na zasiłku macierzyńskim i pobieram zasiłek w kwocie 1449.60 zł. Zaliczka na podatek 261 zł. Miesięczna kwota do wypłaty 1188.60 zł, a ZUS przelewa komornikowi 362.40 zł. Gdzie do wypłaty zostaje mi 826.20 zł. I moje pytanie brzmi: czy to jest prawidłowo obliczone i czy komornik tyle może pobierać z zasiłku macierzyńskiego?

  1. Mam tak samo. Byłam pewna że wysokość emerytury w naszym przypadku jest kwotą wolną od potrąceń.

 7. Witam. Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński? pracuje na 3/4 etatu, moje wynagrodzenie na rękę wynosi 1176,74, od przyszłego miesiąca przechodzę na 100% płatne L4 ciążowe, komornik w chwili obecnej nie mógł potrącać żadnej kwoty, czy jeśli przejdę po porodzie na zasiłek macierzyński, komornik może pobierać jakieś pieniądze jeśli będę dostawać tylko 1000 zł?

 8. Witam . Proszę o poradę. Ile może potrącić mi ZUS z zasiłku macierzyńskiego? Czekam właśnie na pierwszą wypłatę zasiłku macierzyńskiego A mam dług w ZUS-ie za niezapłacone składki. Miałam kilka lat temu działalność gospodarczą która nie wyrejestrowałam a wyjechałam za granice i tak mi narosło i w z związku z tym mam pytanie ile może mi potracić ZUS z zasiłku?

 9. Witam panią serdecznie. Potrzebuję porady odnośnie postępowania w celu uniknięcia zajęcia komorniczego przy odbiorze zasiłku macierzyńskiego i rodzinnego. Pracowałam na umowę o pracę, potem zaszłam w ciążę i ostatnia umowa była do dnia porodu. Urodziłam dziecko w dniu 26.10 bieżącego roku, więc umowa się zakończyła.

  Mam obawy czy gdy przyznają mi zasiłek macierzyński i rodzinny czy komornik może mi coś zająć? Jeśli tak to ile? Czy można się przed tym ustrzec? Założyć konto socjalne lub konto na dziecko? Czy przekaz od ZUS np. przez pocztę (przekaz pocztowy) jest bezpieczny?

 10. Komornik i zasiłek ZUS. Jestem na zasiłku ZUS macierzyńskim 1900 – 2020 brutto netto – niecałe 1600 zł komornik zajął mi zasiłek a 1100 zł zostało mi wypłacone, jak mam uiścić opłaty i przeżyć do następnego zasiłku za tą kwotę? wcześniej było bardzo ciężko, a teraz już się nie da. Jestem samotną matką i prowadzę samotne gospodarstwo domowe. Czy mogę się odwołać od tej decyzji? nie mam alimentów, ojciec nieznany a dla pracujących minimalna kwota zajęcia to 1575 zł.

 11. Mam jedno dziecko i jestem z drugim w ciąży, płatne będę miała z ZUS-u. pytanie ile komornik może zająć mi? Mój mąż jest obcokrajowcem, nie pracuje póki co, czeka na zezwolenie, a ja nie mogę pracować bo ciąża jest zagrożona, boję się czy starczy mi na życie, ile komornik może zając z zasiłku ZUS? czy nie zajmie nic? proszę o pomoc
  bo nie wiem co myśleć.

 12. Witam, mam pytanie, jestem na urlopie macierzyńskim. Mam komornika na koncie i do pracy komornik też wysłał pismo o zajęciu wynagrodzenia, pracuję na 3/4 etatu na umowie mam 1850 zł, ale dostaje 80% wynagrodzenia, a to jest 1000 zł… ile może mi zabrać komornik z wypłaty? bo na koncie mam napisane środki wolne 1545 zł.

 13. Pobieram zasiłek macierzyński w kwocie 1188,60. Dostałam pismo z ZUS-u że potrącą mi 374,48 zł z tytułu zajęcia komorniczego. Czy komornik może mi potrącać tyle pomimo tego, iż kwota wolna od potrąceń to 1029,80 zł. Odliczając od mojego macierzyńskiego kwotę którą zabrał mi komornik, zostało mi 853, 44 czyli mniej niż najniższa emerytura, co mam zrobić aby komornik mi tyle nie zabierał?

 14. Komornik zabrał całe wynagrodzenie. Mam komornika od kilku lat (tak się dorobiłam w poprzednim małżeństwie). Mając wspólne długi tylko ja muszę spłacać, a były mąż ma gospodarstwo 10ha. Ja tylko wynagrodzenie za pracę 2500 brutto, teraz jestem na wychowawczym od 1 stycznia. A mój problem komornik zabrał całą wypłatę, ja nawet nie mam żeby dziecku mleko kupić. Co ja mam zrobić? A ja nie mogę odzyskać sowich pieniędzy za rozwód, były mąż ma mi 65.000 zł oddać od 15 listopada, bo mnie nie stać żeby komornika opłacić żeby odzyskać swoje…

 15. Witam, mam takie pytanie.. Obecnie jestem na zasiłku macierzyńskim, ZUS zabiera mi z wypłaty kwotę pomniejszona o 25%, dostaje gdzieś około 1020 zł na konto, czy komornik może zająć mi konto bankowe i zająć kolejne 25%? Jaka jest wolna kwota od potrąceń komorniczych w 2019 roku, Niestety prowadziłam kiedyś działalność gospodarczą stąd zadłużenie, boję się że zostanę bez wypłaty.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, jeśli komornik zwrócił się do ZUS-u o zajęcie części Twojego macierzyńskiego, to potrącona już kwota która trafia na Twój rachunek bankowy nie może być ponownie potrąca przez komornika, komornik może potrącić Twój dochód tylko raz.

 16. Witam. Od czerwca 2018 przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży, jednak ZUS zakwestionował zasadność umowy i od tego czasu nie wypłaca mi zasiłku chorobowego. Sprawa trafiła do sądu, gdzie jest jeszcze rozpatrywana, a w tym momencie od czterech miesięcy powinnam mieć już płacony zasiłek macierzyński, który też automatycznie został wstrzymany.

  Moje pytanie brzmi: czy jeśli wygram sprawę i ZUS będzie musiał wypłacić mi całą należność za niepłacone przez 10 miesięcy świadczenie macierzyńskie, to czy przez zajęcie komornicze które mam i jest zgłoszone do ZUS komornik może zająć całą należność w takim wypadku?

  Bo wiadomo, jeśli było by wypłacane co miesiąc to kwota zajęcia jest do kwoty wolnej a co w takim wypadku ,czy całość zabierze komornik?

 17. Witam. Chciałam się rozliczyć z dziećmi z Pitu, czy komornik może zabrać mi nadpłatę za rozliczenie dzieci jeżeli pracodawca wysłał mu pieniądze z mojego wynagrodzenia? teraz wysyła mi ZUS ponieważ dostaje zasiłek macierzyński i ZUS pokrywa 25 procent mojego zasiłku macierzyńskiego. Proszę o pomoc, pozdrawiam.

 18. Witam. Mam problem typu zajęcia przez komornika zasiłku macierzyńskiego, mój zasiłek wynosi 1000 zl po zajęciu dostałam 870 zł, ale od lutego następny komornik potrąca mi z macierzyńskiego i zostaje mi 770 zł, czy to zgodne z prawem? dodam że jestem matką samotnie wychowującą dziecko, brak mi już sił jak żyć?

 19. Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim i komornik mi potracą z mojego wynagrodzenia. Czy jeśli teraz rozliczę pit, to komornik czy zabierze mi rozliczenie? skoro pobiera mi z macierzyńskiego? Czy jest to możliwe ze każdy dochód będzie mi komornik zabierał? Czy tylko będzie mi pobierał z macierzyńskiego? Bardzo proszę o pomoc.

 20. Jestem na zasiłku macierzyńskim, a mam komornika i zajął mi on 1699.88 zł. Dostałam pismo, że prosi bank o wstrzymanie mi wypłat z konta bankowego. Czy komornik może tak i dlaczego? Boje się, że zostanę bez pieniędzy do życia, a wychowuje 5 miesięcznego synka. Może mi komornik zająć konto w banku tak że nie będę mogla wypłacić z niego żadnych pieniędzy?

 21. Witam serdecznie. Komornik chce zająć moje macierzyńskie kwotę 1000 zł, jestem matką trójki dzieci, na najmłodsze dziecko mam 1000 zł zasiłku macierzyńskiego z ZUS-u, komornik CHCE zająć macierzyńskie czy ma prawo? jak nie to co mam zrobić? Iść z tym pismem od komornika do ZUS? czy gdzie mam się udać jeśli komornik nie ma prawa mi zająć macierzyńskiego…? bardzo proszę o poradę.

 22. Witam, mam zasiłek macierzyński w kwocie 1228 zł z czego zabiera mi komornik pewną kwotę i zastaje mi 740 zł. Dostałam pismo z pracy ze ZUS daje wyrównanie. O co w tym chodzi? To znaczy ze ZUS wypłaci mi wyrównanie do 1000zl? bo nie bardzo rozumiem a nie mam się niestety kogo poradzić. Bardzo Dziękuję za odp.

 23. Komornik wystawił na moim koncie bankowym zadłużenie, czy może pobrać mi całe macierzyńskie które dostaje z ZUS? gdzie mam tylko 1000 zł. I czy komornik może zostawić mnie bez środków do życia? a mam małe dziecko, co mogę w takiej sprawie zrobić jeśli już zaistniała? Proszę o pomoc, bo nie będę miała z czego żyć i kupić dziecku najpotrzebniejsze rzeczy…

 24. Dostaje zasiłku macierzyńskiego 1906 zł brutto. Podatek wynosi około 400 zł. Ile może zająć mi komornik? Czy nadal obowiązuje 25% zajęcia komorniczego? Czy może inne zasady? Nie za bardzo rozumiem te wszystkie zasady. Może obowiązuje stawka najniższej emerytury? Ile wynosi obecnie najniższa emerytura?

 25. Witam, otrzymuje świadczenie macierzyńskie z ZUS-u w kwocie ok. 1,300 zł. Mam komornika. Zeszłym miesiącu potrącono mi ok. 400 zł, w tym miesiącu komornik poinformował ZUS o zatrzymaniu egzekucji, (dzwoniąc do nich dowiedziałam się, że dostali to pismo) a mimo tego dziś dostałam kolejny zasiłek macierzyński znów pomniejszony o te 400 zł. Czy mieli takie prawo i czy mogę żądać od nich zwrotu tej kwoty?

 26. Komornik a zasiłek macierzyński. Witam, mam zajęcie komornicze. Byłam zatrudniona za najniższą krajową. Aktualnie jestem na macierzyńskim. Czy komornik mimo to może zająć moje jedyne źródło utrzymania, które nie przekracza najniższej krajowej? W piśmie, jakie otrzymałam, piszą o zajęciu 1/4 zasiłku macierzyńskiego. Bardzo proszę o szybką informację zwrotną, co można zrobić w tej sytuacji?

 27. Witam. Ile komornik może zabrać z urlopu macierzyńskiego? Mam komornika, który zabiera mi prawie 400,00 zł miesięcznie. Jestem na urlopie macierzyńskim. Czy może mi tyle zabrać. Dodam, że zarabiam 2350 brutto. Czyli nie na rękę, bo nie wiem, czy dobrze napisałam. Jak czytałam w internecie to kwota wolna od zajęć komorniczych to 1634 zł, więc dlaczego tyle muszę oddać komornikowi z macierzyńskiego?

Comments are closed.