Proszę Pani, mam pytanie, bo za miesiąc będę otrzymywać becikowe inaczej kosiniakowe, i nie wiem teraz, czy mając na głowie komornika, będę otrzymywać ten zasiłek? czy komornik może zająć kosiniakowe?
Z tego, co czytałam, to powinnam otrzymywać becikowe przez 12 miesięcy, po 1.000 zł na każdy miesiąc, nie ukrywam, że jest to dla mnie dość znacząca kwota i bardzo dużo pomogłaby mi w tym pierwszy roku życia mojego dziecka. Moje pytanie brzmi, czy komornik może zabrać mi becikowe? (kosiniakowe)??
SPIS TREŚCI:
Komornik a becikowe (kosiniakowe)
Becikowe i kosiniakowe to zupełnie dwa różne zasiłki! Przede wszystkim, warto najpierw zaznaczyć, że kosiniakowe, w odróżnieniu od becikowego, nie zależy od kryterium dochodowego, a więc, żeby dostać pieniądze z kosiniakowego, nie trzeba przynosić oświadczeń o zarobkach.
Jeśli chodzi o becikowe, to w tym roku, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1922 zł netto.
Żeby otrzymać kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie), trzeba złożyć wniosek bezpośrednio w gminie (np. MOPS-ie) bądź przez internet. Wniosek o kosiniakowe musi być dostępny w każdej placówce, można też wydrukować go ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Kosiniakowe to tak naprawdę odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, a różni się od zasiłku becikowego tym, że kosiniakowe wypłacane jest cały rok, w każdym miesiącu, a nie jak becikowe – jednorazowo.
Kosiniakowe przysługuje osobom, które niestety nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czyli np. osoby, które są zatrudnione na umowy cywilnoprawne, czy:
- umowa zlecenie,
- umowa o dzieło.
Kosiniakowe należy się także osobom bezrobotnym oraz studentom. Jeśli chodzi o osoby bezrobotne, to bez znaczenia pozostaje fakt, czy dana osoba jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, czy też nie.
Wracając jednak do tytułowego pytania:
Czy komornik może zająć becikowe?
Każde świadczenie, które ma charakter zasiłkowy, zaliczane jest do źródeł dochodu dłużnika, czyli zupełnie tak jak pensja. Jednak to, co odróżnia zasiłek i pensję to fakt, że zasiłek przyznaje się osobom, które mają problemy finansowe, albo problemy zdrowotne!
Dlatego też egzekucja z zasiłku w jakiejkolwiek formie, nie powinna mieć w ogóle miejsca! powinna być totalnie zabroniona bądź ograniczona do absolutnego minimum…
Tutaj warto powołać się na art. 833 paragraf 6 K.p.c, który mówi, że:
§6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.
A więc zgodnie z artykułem 833 §6 K.p.c, egzekucji komorniczej, którą prowadzi komornik, nie podlegają liczne świadczenia, jak np:
-
jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe),
- świadczenia alimentacyjne,
- zasiłek rodzinny,
- dodatki do zasiłku rodzinnego,
- świadczenia rodzicielskie (kosiniakowe),
- zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny,
- świadczenie pielęgnacyjne itd.
Jeśli okaże się jednak, że komornik zajął becikowe lub kosiniakowe „przez przypadek”, to masz prawo złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku do kwoty wolnej od zajęcia z becikowego i kosiniakowego.
Wzór wniosku zamieszczam poniżej:
Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego
Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór
Podsumowanie
Jak chronić becikowe i kosiniakowe przed komornikiem? wystarczy, że założysz specjalne konto socjalne, z którego komornik nie będzie mógł zająć choćby złotówki. O tym, jak założyć takie konto i jakich dopełnić warunków, aby komornik nie mógł tknąć takiego konta, dowiesz się w podlinkowanym poradniku.
Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:
- Ile może zabrać komornik z 1/2 ETATU i macierzyńskiego?
- Blokada konta socjalnego a wypłata pieniędzy
- Czy komornik może zająć, wejść, zabrać?
- Komornik chce zająć świadczenia rodzinne i 500+?
- Jak uzyskać informacje o moim zadłużeniu?!