Czy komornik może zająć becikowe? (kosiniakowe)? [PORADNIK]

Proszę Pani, mam pytanie, bo za miesiąc będę otrzymywać becikowe inaczej kosiniakowe, i nie wiem teraz, czy mając na głowie komornika, będę otrzymywać ten zasiłek? czy komornik może zająć kosiniakowe?

Z tego, co czytałam, to powinnam otrzymywać becikowe przez 12 miesięcy, po 1.000 zł na każdy miesiąc, nie ukrywam, że jest to dla mnie dość znacząca kwota i bardzo dużo pomogłaby mi w tym pierwszy roku życia mojego dziecka. Moje pytanie brzmi, czy komornik może zabrać mi becikowe? (kosiniakowe)??


Komornik a becikowe (kosiniakowe)

Becikowe i kosiniakowe to zupełnie dwa różne zasiłki! Przede wszystkim, warto najpierw zaznaczyć, że kosiniakowe, w odróżnieniu od becikowego, nie zależy od kryterium dochodowego, a więc, żeby dostać pieniądze z kosiniakowego, nie trzeba przynosić oświadczeń o zarobkach.

Jeśli chodzi o becikowe, to w tym roku, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1922 zł netto.

Żeby otrzymać kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie), trzeba złożyć wniosek bezpośrednio w gminie (np. MOPS-ie) bądź przez internet. Wniosek o kosiniakowe musi być dostępny w każdej placówce, można też wydrukować go ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Kosiniakowe to tak naprawdę odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, a różni się od zasiłku becikowego tym, że kosiniakowe wypłacane jest cały rok, w każdym miesiącu, a nie jak becikowe – jednorazowo.

Kosiniakowe przysługuje osobom, które niestety nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czyli np. osoby, które są zatrudnione na umowy cywilnoprawne, czy:

  • umowa zlecenie,
  • umowa o dzieło.

Kosiniakowe należy się także osobom bezrobotnym oraz studentom. Jeśli chodzi o osoby bezrobotne, to bez znaczenia pozostaje fakt, czy dana osoba jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy, czy też nie.

Wracając jednak do tytułowego pytania:

Czy komornik może zająć becikowe?

czy-komornik-może-zabrać-becikowe-kosiniakowe
Czy komornik może zabrać pieniądze za urodzenie dziecka i kosiniakowe z MOPS-u?

Każde świadczenie, które ma charakter zasiłkowy, zaliczane jest do źródeł dochodu dłużnika, czyli zupełnie tak jak pensja. Jednak to, co odróżnia zasiłek i pensję to fakt, że zasiłek przyznaje się osobom, które mają problemy finansowe, albo problemy zdrowotne!

Dlatego też egzekucja z zasiłku w jakiejkolwiek formie, nie powinna mieć w ogóle miejsca! powinna być totalnie zabroniona bądź ograniczona do absolutnego minimum…

Tutaj warto powołać się na art. 833 paragraf 6 K.p.c, który mówi, że:

§6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.

A więc zgodnie z artykułem 833 §6 K.p.c, egzekucji komorniczej, którą prowadzi komornik, nie podlegają liczne świadczenia, jak np:

  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe),
  • świadczenia alimentacyjne,
  • zasiłek rodzinny,
  • dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • świadczenia rodzicielskie (kosiniakowe),
  • zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny,
  • świadczenie pielęgnacyjne itd.

Jeśli okaże się jednak, że komornik zajął becikowe lub kosiniakowe „przez przypadek”, to masz prawo złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku do kwoty wolnej od zajęcia z becikowego i kosiniakowego.

Wzór wniosku zamieszczam poniżej:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Podsumowanie

Jak chronić becikowe i kosiniakowe przed komornikiem? wystarczy, że założysz specjalne konto socjalne, z którego komornik nie będzie mógł zająć choćby złotówki. O tym, jak założyć takie konto i jakich dopełnić warunków, aby komornik nie mógł tknąć takiego konta, dowiesz się w podlinkowanym poradniku.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze