Ile może zabrać komornik z 1/2 ETATU i macierzyńskiego?

Witam. Jestem zatrudniona na 1/2 etatu. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Z zasiłku macierzyńskiego wychodzi ok. 750 zł. Złożyłam wniosek o podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do 1000 zł (1000 zł – kosiniakowe należy się każdemu). Otrzymałam ten dodatek.

Niestety zabiera mi go komornik (pracodawca przekazuje komornikowi nadwyżkę połowy kwoty wolnej od zajęć, czyli praktycznie całe podwyższenie macierzyńskiego). Czy to jest zgodne z prawem? Przed chwilą wyczytałam, że komornik nie ma prawa zająć kosiniakowego… Co mam zrobić w tej sytuacji?


Tak to prawda, kosiniakowe (świadczenie rodzinne) nie podlega egzekucji komorniczej w ogóle, warto tutaj powołać się na art. 833 paragraf 6 K.p.c, który mówi, że:

§6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.

Zajęcie komornicze a zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński niestety podlega egzekucji komorniczej na zasadach, które jasno określone są w ustawie emerytalnej. Przepisy tam zawarte wskazują, że zasiłek macierzyński (bądź zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, czy świadczenie rehabilitacyjne) podlega egzekucji komorniczej na poczet:

  • długów alimentacyjnych do wysokości 3/5 macierzyńskiego,
  • lub jeśli chodzi o inne długi niealimentacyjne, do wysokości 1/4 świadczenia macierzyńskiego (25%).

Jeśli więc Twoje świadczenie macierzyńskie w chwili obecnej wynosi 1.000 zł, to urywając z tego dla komornika 25%, powinno Ci zostać 750 zł. Warto też pamiętać, że to nie pracodawca wypłaca świadczenie macierzyńskie, a ZUS, ponieważ macierzyński, to świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Praca na pół etatu a komornik

Jeśli chodzi o wynagrodzenie z pracy na 1/2 etatu, to komornik może z takiego wynagrodzenia także zająć część pensji. Musisz wiedzieć, że stosując kwotę wolną od zajęcia z 1/2 etatu, komornik potrąci Ci część wynagrodzenia, uwzględniając przy tym oczywiście kwotę wolną od potrąceń, która będzie niższa, proporcjonalnie do wymiaru etatu, na jaki pracujesz.

Jeśli więc przy pełnym etacie, kwota wolna od zajęcia pensji wynosi 1530 zł, to przy 1/2 etatu, kwota ta zostanie obniżona do 765 zł. Czyli jeśli otrzymujesz, powiedzmy minimalną krajową 765 zł, to komornik z tej kwoty nie będzie mógł zająć ani złotówki, ponieważ kwota ta mieści się w zakresie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego przy wynagrodzeniu na 1/2 etatu.

Jeśli pracując na pół etatu, otrzymujesz pensję, powiedzmy 1.000 zł, to z tej kwoty komornik będzie mógł zająć tylko 235 zł, kalkulacja (1.000 zł (wynagrodzenie) – 765 (kwota wolna od zajęcia) = 235 zł).

Jeśli wydaje Ci się, że komornik zabiera więcej, niż powinien, możesz się z nim skontaktować telefonicznie lub pofatygować się do kancelarii komorniczej osobiście i taką formę kontaktu z komornikiem zawsze zalecam. Następnie przedstaw komornikowi swoje racje.

Jeśli komornik nie będzie chciał Cię wysłuchać lub będzie opierał się przy swoim zdaniu, to zawsze przysługuje Ci złożenie skargi na komornika. Komornik będzie miał wtedy 3 dni robocze na podjęcie decyzji, czy honoruje Twoją skargę, czy nie. Jeśli komornik uprze się przy swoim, to sprawa Twoja trafi do sądu rejonowego, przy którym działa komornika.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wtedy to sąd w terminie 7 dni podejmie ostateczną decyzję, kto ma rację. Wzór skargi na komornika <– znajdziesz tutaj, w dziale WZORY PISM. Skargę wystarczy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i wysłać do komornika. Trzymam za Ciebie kciuki, że uda Ci się dojść z komornikiem do porozumienia.

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Ile może zabrać komornik z 1/2 ETATU i macierzyńskiego?”
  1. Ile komornik może mi zabrać z wypłaty, jeżeli mam umowę o pracę na 0,5 etatu i moja pensja wynosi 1300zł miesięcznie. Chciałbym dowiedzieć się ile z tych pieniędzy może mi zabrać i po jakim czasie zacznie je zabierać. Pismo o zajęciu wierzytelności dostałem 19-03-2018. A zatrudniony jestem od 20-10-2018. Dostanę pierw jakąś informację, że komornik będzie mi zabierał pieniądze czy jak to jest.

    1. Janina Gołębiecka

      Kwota wolna od zajęcia przy 1/2 etatu należy obliczyć w ten sposób, że jeśli kwota wolna od zajęcia przy zatrudnieniu na cały etat wynosi na 2018 rok 1530 zł, to jeśli jest to pół etatu, kwotę wolną dzielimy też na pół, czyli kwota wolna na pół etatu wynosić będzie 765 zł. Jeśli na pół etatu zarabiasz 1300 zł na rękę, to komornik będzie musiał zostawić Ci na życie 765, a więc z wynagrodzenia komornik zabierze Ci 535 zł. Jak to obliczyłam: (1300-765(kwota wolna)= 535 zł). Pozdrawiam!

  2. 1580 netto zasiłku macierzyńskiego. Ile może zabrać z tego komornik? Jaka kwota powinna zostać wolna?

Comments are closed.