Potrącenia komornicze – pracuję na cały etat, a wkrótce macierzyńskie – ile zabierze mi komornik?

Witam. Jestem zatrudniona na cały etat, umowa o pracę na czas nieokreślony. Stawka godzinowa, także wypłatą jest różna w zależności od normy. W obecnej chwili jestem na zwolnieniu z powodu ciąży. Termin porodu pod koniec maja.

Moje pytanie brzmi, ile może potrafić mi komornik z wypłaty, jak i później również z macierzyńskiego, na który zdecyduje się na cały rok 80%. Za marzec moją pensją wyniosła 1776,86 zł, a otrzymałam 1249,40 zł, tak że komornik potrącił 527,46 zł.

Czy może aż taką kwotę zająć? Wybieram się do niego i chce się przygotować do tej rozmowy. Z góry dziękuję za pomoc.


Ile komornik może zająć z pensji?

Komornik rzecz jasna może zająć część pensji, na szczęście tylko jej część, bo komornika ograniczają przepisy o kwocie wolnej od zajęcia komorniczego.

Czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęcia przez komornika to ustanowiona przez prawo, rzeczywista kwota, którą każdy komornik musi pozostawić dłużnikowi do jego dyspozycji! Wysokość kwoty wolnej od zajęcia jest zawsze “sztywna” i nie wpływa na nią nawet kilka egzekucji komorniczych naraz.

W tym roku kwota wolna od potrącenia komorniczego wzrosła synchronicznie z wprowadzeniem przez Rząd nowej płacy minimalnej i obecnie wynosi ona 2100 brutto (1530 zł netto).

A więc w 2018 roku, kwota wolna od zajęcia komorniczego to 1530 zł/Msc. Tyle, co miesiąc komornik powinien zostawić dłużnikowi “na życie”. Jeśli ktoś zarabia więcej, rzędu 3-4-5 tys. zł/Msc, to komornika obowiązuje limit zajęcia pensji do 50% jej wysokości, a jeśli chodzi o dłużnika alimentacyjnego, to do 60% wysokości wynagrodzenia.

Komornik musi zawsze zostawić z pensji, minimum najniższą krajową netto, czy 1575 zł! Jeśli Tobie komornik pozostawił z wypłaty jedynie 1249,40 zł, to coś jest nie tak i należy poprosić komornika o wyszczególnienie i podstawę do zajmowanej kwoty!

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz mogła dogadać się z komornikiem, to ustawowo przysługuje Ci złożenie skargi na komornika <— sprawdź, jak to zrobić klikając w ten link.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Zajęcie komornicze z wynagrodzenia – wysokość kwot na 2018 rok.

kwoty-wolne-od-zajęcia-komorniczego-tabela
Kwoty wolne od zajęcia komorniczego

Ile zajmie komornik z rachunku bankowego?

Zajęciu komorniczemu podlega również kwota pieniędzy zgromadzona na rachunku bankowym. Zajmowanie rachunków bankowych przez komorników, to jedna z łatwiejszych i bardzo wygodnych sposobów na egzekwowanie należności.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego w przypadku zajęcia rachunku bankowego to 75% minimalnego wynagrodzenia (z 2100 brutto) i jest to kwota, która może być wypłacona dłużnikowi przez jego bank.

Warto dodać, że komornika ogranicza dolny próg zajęcia kwoty pieniędzy z naszego konta (1575 zł), niestety nie ogranicza go górna granica zajęcia pieniędzy zgromadzonych na koncie. A więc komornik zajmie wszystko powyżej 1575 zł.

Jeśli chodzi natomiast od dłużnika alimentacyjnego, to niestety nie ma tutaj żadnych dolnych limitów zajęcia komorniczego, komornik może zająć całą kwotę zgromadzoną na rachunku bankowym dłużnika alimentacyjnego.

Zajęcie komornicze zasiłku macierzyńskiego

Niestety, ale zasiłek macierzyński również podlega egzekucji komorniczej na zasadach określonych w ustawie emerytalnej. Zasiłek macierzyński to dokładnie to samo, co:

  • zasiłek chorobowy,
  • zasiłek opiekuńczy,
  • świadczenie rehabilitacyjne.

Jak obliczyć zajęcie komornicze z zasiłku macierzyńskiego? tak naprawdę to nie ma zbyt wiele do liczenia, bo zajęcie świadczenia macierzyńskiego komornik rozróżnia na dwie grupy.

Ile komornik zajmie z zasiłku macierzyńskiego? komornik ma prawo zająć 1/4 świadczenia macierzyńskiego przy długach normalnych, a dla dłużników alimentacyjnych, komornik może zająć aż 3/5 świadczenia macierzyńskiego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Potrącenia komornicze – pracuję na cały etat, a wkrótce macierzyńskie – ile zabierze mi komornik?”
  1. Do dnia 10.07.2018 byłam zatrudniona, ale z tym dniem nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę. Umowa była na czas określony, od dnia 11.01.2018 jestem na macierzyńskim, Moje wynagrodzenie, to najniższa krajowa. Otrzymywałam 80% zasiłku macierzyńskiego na konto, które jest zajęte przez komornika.

    Dnia 06.07.2018 otrzymałam 1180zl zasiłku a dnia 11.07.2018 2340zl ekwiwalentu za niewykorzystany urlop z czego bank zajął prawie 2.000 zł i przelał je na konto pewnego komornika.

    Mam pytanie, czy mógł taką kwotę zająć mi komornik? Dodam, ze zajecie jest z tytułu niespłaconej pożyczki gotówkowej.

Comments are closed.