Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży? tzw L4?

poduszka-finansowa-fundusz-awaryjny

Witam, jestem w ciąży i jestem na L4 i płaci mi Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), chciałam się dowiedzieć czy w takiej sytuacji może mi coś zabrać komornik? jak tak to ile? jaki procent? bardzo proszę o pomoc dziękuje i pozdrawiam.

Oczywiście, że to ZUS wypłaca zasiłek chorobowy dla kobiety w ciąży (L4) (niektórzy się spierają, że pracodawca).

Zasiłek chorobowy podlega egzekucji na zasadach, które określa art. 139-144 ustawy emerytalnej.

Zasiłki macierzyńskie, chorobowe, opiekuńcze oraz świadczenia rehabilitacyjne, podlegają egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do wysokości 25% świadczenia.

Przy czym trzeba wiedzieć, że komornik nie może zająć kwoty wolnej od potrącenia komorniczego (minimalna krajowa) 1530 zł netto.

Podsumowując: komornik może zająć zasiłek chorobowy, ale tylko w wysokości 25% jego wielkości. Zasiłek chorobowy dla kobiety w ciąży, podlega egzekucji na zasadach które określa art. 139-144 ustawy emerytalnej.

Skarga na komornika

Skarga-na-czynności-komornika

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
3 komentarzy w “Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży? tzw L4?”
  1. Avatar

    Witam jestem na umowie śmieciowej, co miesiąc przedłużanej, teraz jestem w ciąży i chciałam iść na L4, ile komornik mi zabierze z wypłaty?

  2. Avatar

    Moje wynagrodzenie brutto wynosi 2491.07 zł., mam zajęcie komornicze niealimentacyjne, w tym miesiącu przebywałam na zwolnieniu lekarskim 3 dni środa- piątek, pracodawca wypłacił mi 1414,92 zł pensji, twierdząc, że od wynagrodzenia chorobowego również odprowadzane są pieniądze dla komornika. Wcześniej w przypadku chorobowego wypłacano mi najniższą krajową. »

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *