Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży? tzw L4?

Witam, czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży? jestem w ciąży i jestem na L4 i płaci mi Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Chciałam się dowiedzieć czy w takiej sytuacji może mi coś zabrać komornik? jeśli tak to ile? jaki procent? bardzo proszę o pomoc, dziękuję i pozdrawiam.


Kto wypłaca zasiłek chorobowy dla kobiety w ciąży?

Oczywiście, że to ZUS wypłaca zasiłek chorobowy dla kobiety w ciąży (L4) – (niektórzy się spierają, że pracodawca).

Zasiłek chorobowy podlega egzekucji na zasadach, które określa art. 139-144 ustawy emerytalnej.

Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży?

Zasiłki macierzyńskie, chorobowe, opiekuńcze oraz świadczenia rehabilitacyjne, podlegają egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do wysokości 25% świadczenia.

Przy czym trzeba wiedzieć, że komornik nie może zająć kwoty wolnej od potrącenia komorniczego (minimalna krajowa) 1530 zł netto.

Podsumowując: komornik może zająć zasiłek chorobowy, ale tylko w wysokości 25% jego wielkości. Zasiłek chorobowy dla kobiety w ciąży podlega egzekucji na zasadach, które określa art. 139-144 ustawy emerytalnej.

Skarga na komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

4 komentarzy w “Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży? tzw L4?”
  1. Witam jestem na umowie śmieciowej, co miesiąc przedłużanej, teraz jestem w ciąży i chciałam iść na L4, ile komornik mi zabierze z wypłaty?

  2. Moje wynagrodzenie brutto wynosi 2491.07 zł., mam zajęcie komornicze niealimentacyjne, w tym miesiącu przebywałam na zwolnieniu lekarskim 3 dni środa- piątek, pracodawca wypłacił mi 1414,92 zł pensji, twierdząc, że od wynagrodzenia chorobowego również odprowadzane są pieniądze dla komornika. Wcześniej w przypadku chorobowego wypłacano mi najniższą krajową. »

  3. Witam. Podlegam egzekucji komorniczej – zajęcie na wypłacie, jak również na koncie bankowym. Od 1.08 jestem na L4 (choroba w ciąży), które w okresach wystawiania przez lekarza zwolnienia wygląda następująco: 1.08-14.08, 15.08-11.09. Od 3 września jestem już „pod opieką” ZUS-u.

    Właśnie dostałam od nich pierwsze świadczenie proporcjonalne do okresu L4, czyli za 3.09-11.09.Spotkało mnie jednak rozczarowanie, gdyż pieniądze wpłynęły na konto i zaraz zniknęły. Komornik zostawił mi jedynie 50 zł z kwoty 526 zasiłku, czyli różnicę: kwoty wpływu na konto wolnej od zajęcia a kwoty wypłaty wolnej od zajęcia w danym miesiącu.

    Moje pytanie:

    Skoro komornik może zabrać do 25% zasiłku niealimentacyjnego to czy nie zabrał za dużo? Czy to, że jest ograniczenie kwoty wolnej od zajęcia na koncie, przemawia na jego korzyść?

Comments are closed.