Jestem w ciąży na L4 – ile komornik może zabrać z zasiłku?

Witam. Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży? jestem na L4 z powodu ciąży, otrzymuję tylko zasiłek chorobowy w wysokości 2200 brutto. Chcę zapytać: ile można mi z tego potracić komornik lub pracodawca, bo to on mi wypłaca zasiłek?

I jak to wygląda, jeśli jest zbieg egzekucji na zasiłku chorobowym z przyczyn niealimentacyjnych?


Czy komornik może zająć zasiłek chorobowy w ciąży?

Witaj, z tego, co wiem, ale to należałoby potwierdzić – pracodawca, dokonując potrącenia z zasiłku, nie może naruszyć kwoty wolnej od potrąceń. Żaden przepis nie daje podstaw do uszczuplania kwoty wolnej stosowanej przy należnościach za pracę.

Jako że w tym roku kwota minimalna wzrosła do 2100 zł brutto, to kwota wolna od potrąceń wynosi: 1530 zł netto.

Jeśli suma wynagrodzenia + zasiłek – przekroczą kwotę minimalnego wynagrodzenia, to wtedy komornik potrąci 25% kwoty.

Zasiłki wypłacane z ubezpieczenia społecznego, np. chorobowe, podlegają potrąceniom i egzekucji na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zbieg egzekucji

To na pracodawcy ciąży obowiązek powiadomienia wszystkich komorników, że nastąpił zbieg egzekucji. Wtedy wszyscy komornicy, posługując się prawem, ustalają który z komorników zajmie wynagrodzenie. Zazwyczaj jest to komornik, który jako pierwszy zaczął egzekucję komorniczą.

Koniecznie zobacz ten artykuł —> Co to jest zbieg egzekucji komorniczych!

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Zbieg egzekucji – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma
Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Ola

Oceń nasz artykuł:
7 komentarzy w “Jestem w ciąży na L4 – ile komornik może zabrać z zasiłku?”
 1. Avatar

  Witam. Przebywam na L4 z powodu ciąży- 100% płatne, moja pensja to 2400 brutto. Czy pracodawca może potrącić mi z wynagrodzenia taką kwotę, że zamiast 1530 netto (minimalnej krajowej) dostanę 1090zł wypłaty (zajęcie komornicze). Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź – nie są w stanie mi wyjaśnić w firmie dlaczego w zeszłym miesiącu i 2m-ce temu dostałam najniższą krajową a teraz dużo mniej. dziękuję

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   czy komornik może zająć zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS? niestety MOŻE… i jest to 25% zasiłku. Jeśli więc dostałaś w tym miesiącu mniej niż zwykle, to powinnaś zwrócić się z pytaniem do komornika, skoro firma nie jest w stanie wyjaśnić Ci wysokości zajęcia komorniczego, przecież to oni kalkulują kwotę zajęcia i przekazują ją komornikowi… Masz prawo domagać się od komornika informacji na temat potrącanych przez niego kwot.

 2. Avatar

  Dzień dobry. Mam pytanie: czy będąc na zwolnieniu lekarskim płatnym 100% z racji ciąży, to czy księgowa mogła przelać komornikowi 50% wynagrodzenia? Dowiedziałam się, że pracodawca powinien przelać 25%wynagrodzenia a nie 50 %.

  Po rozmowie z księgową usłyszałam, że mogła tak zrobić z racji tego, że dostaje 100% za zwolnienie lekarskie i jakbym miała płatne 80% to wtedy by przesłała komornikowi 25%. Nadmieniam, że pieniądze otrzymuje od pracodawcy.

  Czy mogla tak postąpić? Dług nie dotyczy alimentów tylko niespłaconego kredytu. Dziękuję.

 3. Avatar

  Witam. Mam zajęcie komornicze za alimenty w kwocie 1700 zl. Obecnie potrącono mi 1000 zł, komornik mi napisał ze zostało do zebrania 1330 zł, nie zgadza się, obecnie jestem na l4 od 13.08 a do 13.08 byłam na urlopie 14-dniowym. Moje wynagrodzenie brutto to 2250 zł. komornik pobierał mi premie i wszystko co ponad najniższą krajową, czyli komornik zostawiał mi 1530 zł. Jak teraz to może wyglądać gdy mam l4 i nie będzie wynagrodzenie dużo większe niż najniższa krajowa?

 4. Avatar

  witam, jestem na l4, jestem obecnie w ciąży, zasiłek mam wypacany przez ZUS, kwotę jaką na rękę otrzymuje to 1575 zł, moje pytanie jest następujące: ile z tej kwoty może potracić mi komornik?

 5. Avatar

  Witam. W swojej pracy dział kadr przekazał mi informacje, ze przy zajęciu pensji przez syndyka należy mi się trochę ponad 1100 zł. Podkreślę ze jestem na zwolnieniu (ciąża ). Wcześniej nie będąc w ciąży pracując dostawałam po odjęciu na rzecz syndyka 1530 zł. Była to kwota wolna od zajęć .

  Jestem zatrudniona na cały etat zarabiam 2250 zł brutto dlaczego będąc na zwolnieniu dostaje na konto taka mała kwotę? Proszę mi napisać czy kadry są w błędzie? Powinny zostawić mi kwotę 1530 a resztę wysłać do syndyka ? Proszę o odpowiedz :( Na podstawia jakiego artykułu mam kierować swoje racje?

 6. Avatar

  Witam chciała bym zapytać ile będę dostawać na l4 z tytułu ciąży. Umowa u pracodawcy druga. Pierwsza na 1/2 etatu. Kwota 1050. Od 01.04 2018 do 31.12.2018. Druga umowa na cały etat. Kwota 2200 zł. Od 01.01.2019 do 31.12.2019. Zajęcia komornicze z tytułu pożyczek. Ile może wziąć komornik. Ile będę dostawała?

Comments are closed.