Komornik chce zająć świadczenia rodzinne i 500+ CZY ma do tego prawo? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Komornik chce zająć świadczenia rodzinne i 500+ CZY ma do tego prawo?

Witam. Jestem Roksana, pisze bo znalazłam się w bardzo trudnej i złej sytuacji finansowej, nie wiem co robić. Niestety spotkało mnie rodzinne oszustwo, mianowicie wzięłam kredyt w banku dla kogoś, osoba ta kilka rat spłaciła, a później niestety przestała to robić, chowając przede mną listy z wezwaniem do spłaty itp.

Dziś pozostał mi duży dług: prawie 20 tys. zł. Komornik wkroczył na moje konto bankowe dla pracodawcy itp. Na dzień dzisiejszy nie posiadam żadnych dochodów oprócz takich socjalnych czyli:

  • Zasiłek wychowawczy i rodzinny,
  • oraz program 500 plus.

Mam na utrzymaniu siebie i półtoraroczną córkę, jesteśmy same. Nie mam wpływów od pracodawcy. Informowałam o tym komornika, teraz dostałam list od komornika z którego nic nie rozumiem, a dokładnie ile mam w końcu spłacić…

Chce spłacić swoje długi w miarę możliwości, owszem, lecz jeśli komornik, z tego co pisze – blokuje wszystko na moim koncie bankowym, to co teraz?

Czy socjalne pieniądze ma prawo zająć komornik? mimo tego ze informowałam iż tylko taki dochód obecnie mam? Co powinnam zrobić? proszę o pomoc bo sama sobie nie poradzę…


Zaciąganie kredytów i pożyczek dla kogoś

Nie starczyłoby mi palców na rękach, żeby policzyć jak często apelowałam do wszystkich, żeby nigdy nie brać pożyczki dla kogoś na swoje dane. Bardzo często branie pożyczki dla kogoś, kończy się właśnie w ten sposób, że kiedy psują się Nasze stosunki i relacje, osoba dla której wzięliśmy kredyt – przestaje go spłacać (bo ma już Nas gdzieś…).

Dla banku, czy dla firmy pożyczkowej, nie mają znaczenia okoliczności w jakich dług został zaciągnięty, żadne tłumaczenie się – nie pomoże. Tak samo nie pomogą rozmowy w firmą windykacyjną czy późniejsze tłumaczenie się komornikowi.

Dług to dług – za jego spłacenie odpowiedzialna jest osoba, której dane znajdują się na umowie kredytowej czy umowie pożyczkowej.

Czy komornik może zająć świadczenia rodzinne?

Zajęcie przez komornika zasiłku rodzinnego czy wychowawczego – jest niezgodne z prawem! Zgodnie z art. Art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego – Komornik nie może zająć zasiłku rodzinnego ani żadnego innego rodzaju świadczeń i dodatków rodzinnych!

Art.833  § 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.

Trudne do zidentyfikowania pieniądze

Bardzo często komornik zajmując konto bankowe, nie wie tak naprawdę z jakiego źródła pochodzą pieniądze, które wpływają na konto i po prostu przejmuje je. W taki właśnie sposób, świadczenia rodzinne najczęściej wpadają w ręce komorników.

Jak się chronić przed zajęciem świadczeń rodzinnych?

Pieniądze do ręki – jeśli zdecydujesz się na pobieranie świadczeń rodzinnych do ręki, to dość solidnie zabezpieczysz się przed zajęciem komorniczym tych pieniędzy.

Założenie konta socjalnego – czy komornik może zająć konto socjalne? oczywiście, że NIE. Konto socjalne, to jedno z ciekawszych rozwiązań, o tym czym jest konto socjalne i jak je założyć<– pisałam w podlinkowanym artykule – koniecznie tam zajrzyj!

Czy komornik może zająć 500 plus?

Oczywiście, że nie może! Pieniądze z programu 500+ są wolne od zajęć sądowych i komorniczych. Ponieważ komornicy notorycznie łamali ten przepis, i zajmowali pieniądze z programu 500+, to Rząd Polski postanowił, że wprowadzi specjalne subkonta – rachunki rodzinne, żeby te pieniądze przed komornikiem ochronić.

Jak otworzyć konto rodzinne na 500+? Wystarczy iść z zaświadczeniem wystawionym przez jednostkę wypłacającą 500+ do banku i przedłożyć zaświadczenie, prosząc o otwarcie konta rodzinnego.

Komornik nie będzie miał ani możliwości, ani ochoty zaglądać na to konto rodzinne – bo konto chronić będzie Polskie prawo – tu Twoje pieniądze będą całkowicie bezpieczne.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń

Wybrane specjalnie dla Ciebie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Klaudia

    Witam, grozi mi zajęcie komornicze, ponieważ wierzyciel złożył do sądu pozew, kwota to ok 4 tysiące złotych. Na moje konto bankowe wpływają co miesiąc świadczenia socjalne (500+, rodzinne itp) razem ok 1800 zł. Ile z tego może zabrać mi komornik? I czy w ogóle może skoro to świadczenia socjalne a nie pensja?

NAPISZ KOMENTARZ