Komornik chce zająć świadczenia rodzinne i 500+ CZY ma do tego prawo?

Witam. Czy komornik może zająć pieniądze na dzieci 500+, zasiłek wychowawczy i rodzinne?

Znalazłam się w bardzo trudnej i złej sytuacji finansowej, nie wiem co robić. Niestety spotkało mnie rodzinne oszustwo, mianowicie wzięłam kredyt w banku dla kogoś, osoba ta kilka rat spłaciła, a później niestety przestała to robić, chowając przede mną listy z wezwaniem do spłaty itp.

Dziś pozostał mi duży dług: prawie 20 tys. zł. Komornik zajął moje konto bankowe. Aktualnie nie posiadam żadnych dochodów oprócz świadczeń socjalnych, czyli:

 • Zasiłek wychowawczy i rodzinny,
 • oraz program 500+.

Mam na utrzymaniu siebie i półtoraroczną córkę, jesteśmy same. Nie mam wpływów od pracodawcy. Informowałam o tym komornika, teraz dostałam list od komornika, z którego nic nie rozumiem, a dokładnie ile mam w końcu spłacić…

Chce spłacić swoje długi w miarę możliwości owszem, lecz jeśli komornik, z tego, co pisze – blokuje wszystko na moim koncie bankowym, to co teraz?

Czy komornik może zająć 500+, rodzinne i wychowawcze mimo tego, że informowałam, iż tylko taki dochód obecnie mam? Co powinnam zrobić? proszę o pomoc, bo sama sobie nie poradzę…


Czy komornik może zająć świadczenia rodzinne?

Zajęcie przez komornika zasiłku rodzinnego czy wychowawczego – jest niezgodne z prawem! Zgodnie z art. Art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego – Komornik nie może zająć zasiłku rodzinnego ani żadnego innego rodzaju świadczeń i dodatków rodzinnych!

Art.833  § 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.

Trudne do zidentyfikowania pieniądze

Bardzo często komornik, zajmując konto bankowe, nie wie tak naprawdę, z jakiego źródła pochodzą pieniądze, które wpływają na konto i po prostu przejmuje je. W taki właśnie sposób, świadczenia rodzinne najczęściej wpadają w ręce komorników.

Jak się chronić przed zajęciem świadczeń rodzinnych?

Pieniądze do ręki – jeśli zdecydujesz się na pobieranie świadczeń rodzinnych do ręki, to dość solidnie zabezpieczysz się przed zajęciem komorniczym tych środków.

Założenie konta socjalnego – czy komornik może zająć konto socjalne? oczywiście, że NIE. Konto socjalne to jedno z ciekawszych rozwiązań i o tym, czym jest konto socjalne i jak je założyć<— pisałam w podlinkowanym artykule – koniecznie tam zajrzyj!

Czy komornik może zająć 500+?

Oczywiście, że nie może! Pieniądze z programu 500+ są wolne od zajęć sądowych i komorniczych. Ponieważ komornicy notorycznie łamali ten przepis i zajmowali pieniądze z programu 500+, to Rząd Polski postanowił, że wprowadzi specjalne subkonta – rachunki rodzinne, żeby te pieniądze przed komornikiem ochronić.

Jak otworzyć konto rodzinne na 500+? Wystarczy iść z zaświadczeniem wystawionym przez jednostkę wypłacającą 500+ do banku i przedłożyć zaświadczenie, prosząc o otwarcie konta rodzinnego.

Komornik nie będzie miał ani możliwości, ani ochoty zaglądać na to konto rodzinne – bo konto chronić będzie Polskie prawo – tu Twoje pieniądze będą całkowicie bezpieczne.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Zaciąganie kredytów i pożyczek dla kogoś

Nie starczyłoby mi palców przy dłoniach, żeby policzyć, jak często apelowałam, żeby nigdy nie brać pożyczki dla kogoś na swoje dane. Bardzo często branie pożyczki dla kogoś, kończy się właśnie w ten sposób, że kiedy psują się nasze stosunki i relacje, osoba, dla której wzięliśmy kredyt – przestaje go spłacać (bo już ma nas gdzieś…).

Dla banku, czy dla firmy pożyczkowej nie mają znaczenia okoliczności, w jakich dług został zaciągnięty, żadne tłumaczenie się – nie pomoże. Tak samo nie pomogą rozmowy z firmą windykacyjną czy późniejsze tłumaczenie się komornikowi.

Dług to dług – za jego spłacenie odpowiedzialna jest osoba, której dane znajdują się na umowie kredytowej czy umowie pożyczkowej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

5 komentarzy w “Komornik chce zająć świadczenia rodzinne i 500+ CZY ma do tego prawo?”
 1. Witam, grozi mi zajęcie komornicze, ponieważ wierzyciel złożył do sądu pozew, kwota to ok 4 tysiące złotych. Na moje konto bankowe wpływają co miesiąc świadczenia socjalne (500+, rodzinne itp) razem ok 1800 zł. Ile z tego może zabrać mi komornik? I czy w ogóle może skoro to świadczenia socjalne a nie pensja?

 2. Witam, dziś komornik zablokował mi rodzinne, pieniądze widnieją na koncie, ale nie mogłam ich wypłacić – dlaczego? Czy komornik może zabrać mi rodzinne? ma do tego prawo? teraz… czemu dziecko ma cierpieć? szaleństwo normalnie czemu tak się dzieje? co ja mam teraz zrobić? jestem bezradna, człowiek idzie z myślą że ma pieniądze i nic… pieniądze widnieją, ale nie można ich wypłacić, jestem załamana, co oni myślą? że są ponad prawem ci komornicy? szok!

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, komornik nie wiedział blokując Twoje konto bankowe, że pieniądze na nim się znajdujące pochodzą z rodzinnego, musisz wysłać do komornika wniosek który załączyłam w powyższym artykule, aby zwolnił Ci pieniądze ze świadczeń, które nie podlegają egzekucji. Formularz należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać do komornika pocztą, lub zanieść do komornika osobiście.

 3. Co zrobić żeby komornik nie zajmował mojego konta na które wpływa tylko rodzinne, 500 plus i alimenty. Komornik zajął moje konto bankowe ze świadczeniami rodzinnymi i nic więcej nie wpływa na moje konto. Co mam zrobić żeby więcej nie zajmował mojego konta? Zaraz święta a ja nie mogę pobrać pieniędzy. Proszę pomóż mi żeby komornik więcej nie zajmował mojego konta. Czy mam napisać jakieś pismo, że na te konto bankowe wpływa tylko Rodzinne, alimenty i 500+

 4. Ma prawo, a nawet obowiązek to robić, bo jak tego nie zrobi to popełnia przestępstwo karne

Comments are closed.