Podpisałem umowę pożyczki której teraz żałuję, co zrobiłem źle?

Podpisałem niekorzystną umowę pożyczki, bardzo mi się śpieszyło i nie miałem czasu na przejrzenie całej umowy. Niestety nie doczytałem warunków, jeśli chodzi o ubezpieczenie pożyczki, opłata przygotowawcza i prowizja. A już nie wspomnę o oprocentowaniu RRSO tej pożyczki.

Co prawda, tak jak mi obiecano, pożyczką była na koncie w jedną godzinę i to uchroniło mnie od innych kłopotów, ale co z tego, jak wpadłem z deszczu pod rynnę? Przestrzegam wszystkich przed podpisywaniem umowy pożyczki bez czytania jej, to nie te czasy, że można liczyć na bezgraniczną uczciwość firmy pożyczkowej – niestety :/


Robercie, nie jesteś pierwszym i ostatnim, który w pośpiechu podpisał umowę pożyczki, nie czytając jej. Niestety takie lekcje są bardzo drogie, bo lada dzień przyjdzie rata pożyczki w wysokości, jakiej się tak naprawdę nie spodziewaliśmy…

Nie piszesz nic o kwocie pożyczki ani o okresie, na jaki wziąłeś pożyczkę, ale mam nadzieję, że szybko uporasz się z tym długiem i następnym razem (obyś nigdy już nie miał takiej potrzeby), będziesz czytać każdy akapit umowy pożyczkowej!

Zanim podpiszesz umowę pożyczkową

Nie tylko należy czytać umowy pożyczkowe, które podpisujemy, trzeba je jeszcze czytać ze zrozumieniem! Najlepiej przeczytać umowę pożyczkową kilkukrotnie, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do treści umowy.

Szczególną uwagę należy oczywiście zwrócić na całkowitą kwotę pożyczki, a także na koszty dodatkowe, które będziemy musieli pokryć!

A jakich kosztach dodatkowych mowa?

Dokładnie chodzi o to, czego nie czytał Robert, czyli:

  • Opłata przygotowawcza.
  • Obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki.
  • Prowizja za pożyczkę.

Nie jest wcale wykluczone, że suma tych trzech opłat, które wymieniłam, przerośnie kwotę pożyczki, o którą wnioskujemy. Dlatego bardzo uważnie trzeba przestudiować całą umowę pożyczkową!

Zabezpieczenie pożyczki

To kolejny element, na którym bardzo często się łapiemy. Znam przypadki, gdzie firma pożyczkowa zażądała pod zastaw pożyczki w kwocie 900 zł – mieszkania pożyczkobiorcy! Takiej pożyczki nie wolno brać – trzeba grzecznie podziękować i wyjść.

Warunki odstąpienia od umowy

Zanim podpiszemy umowę pożyczki, należy sprawdzić warunki odstąpienia od tej umowy. Być może nigdy nie będziemy potrzebować tej informacji, ale lepiej “dmuchać na zimne” i to także sprawdzić.

Oczywiście należy pamiętać, że mamy prawo do odstąpienia od umowy, bez podawania przyczyny i bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w terminie 14 dni od daty jej zawarcia.

Firmy pożyczkowe i parabanki czasem stosują nieuczciwe praktyki wobec pożyczkobiorców i należy mieć pełną tego świadomość.

I ostatnia rada ode mnie, jeśli chodzi o to, na co zwracać uwagę podpisując umowę pożyczkową, nigdy, ale to nigdy nie podpisujcie umów pożyczkowych, jeśli ich nie rozumiecie!

Jeśli zależy Wam na tej pożyczce, to albo dopytajcie pracownika firmy pożyczkowej, aby wyjaśnił zapisy, które nie są dla Was jasne, albo poproście o kopię umowy, zabierzcie ją do domu i poradźcie się kogoś, kto bardziej zna się na prawnych aspektach!

Podpisując umowę pożyczki, której nie rozumiemy, to tak jak by w ciemno podpisać zobowiązujący nas dokument, nie licząc się całkowicie z konsekwencjami, jakie mogą nas dopaść!

podpisanie-umowy-pożyczki
www.zanim-podpiszesz.pl

Odstąpienie od umowy pożyczki – wzór

Przeczytaj jeszcze te artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze