Odstąpienie od umowy pożyczki – WZÓR + [PORADNIK] krok po kroku!

Odstąpienie od umowy pożyczki to przywilej, który każdy z nas powinien rozważyć, gdy pojawią się jakieś wątpliwości po wzięciu pożyczki lub chwilówki. Dokładniej rzecz biorąc, mamy 14 dni na zrezygnowanie z pożyczki.

Pochopne zaciągnięcie zobowiązania lub nagła zmiana naszej sytuacji finansowej mogą przydarzyć się zawsze, warto wtedy wiedzieć, jak sporządzić pismo do firmy pożyczkowej czy banku, aby nasza prośba została rozpatrzona pozytywnie! Dla ułatwienia, na końcu artykułu zamieszczam wzór odstąpienia od umowy.

Ustawa o kredycie konsumenckim

Ustawa (Dz. U. nr 126, poz. 715 ze zm.) z dnia 12 maja 2011 r. definiuje, że odstąpienie od umowy pożyczki można przeprowadzić do 14 dni o daty jej podpisania. Każdy pożyczkobiorca ma pełne prawo, aby takie kroki poczynić, bez względu na to, jakie są okoliczności podjęcia takiej decyzji!

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Każdy pożyczkodawca powinien w trakcie podpisywania z nami umowy pożyczkowej,  powinien dać nam wzór oświadczenia, na mocy którego będzie można zerwać umowę pożyczki.

Jeśli macie takie oświadczenie, to należy je wypełnić zgodnie z oczekiwaniami firmy pożyczkowej, podpisać, a następnie dostarczyć je osobiście w placówce, w której braliśmy pożyczkę. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki, można również przesłać listownie, należy zrobić to, wysyłając list polecony – priorytetowy.

Oświadczenie o odstąpieniu od pożyczki nie musi zawierać powodu, którym się kierujemy!

Zrób kopie! Warto także  zrobić kopię wysyłanych dokumentów, na wszelki wypadek, gdyby firma pożyczkowa nie wywiązała się z jej ustawowego obowiązku. Mając kopie dokumentów, łatwiej Nam będzie dochodzić swoich praw przed Sądem!

Data stempla pocztowego!

Nawet, wysyłając oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki w ostatnim 14-tym dniu, to i tak nie masz co się martwić. W tego typu sprawach zawsze liczy się data stempla pocztowego (nadanie listu poleconego), a nie data, w której firma pożyczkowa odebrała list! Jest bardzo na rękę każdemu pożyczkobiorcy, który waha się z decyzją o zrezygnowaniu z pożyczki do ostatniego momentu.

Ile kosztuje odstąpienie od umowy pożyczki?

Prawo Polskie stanowi jednoznacznie, że odstąpienie od pożyczki w trakcie 14 dni od daty jej podpisania, nie może być w żaden sposób obarczone jakimikolwiek opłatami.

Jedyne, za co możesz zapłacić, to odsetki naliczone za dni, które minęły, przed wysłaniem oświadczenia o odstąpieniu od pożyczki! czyli zapłacisz odsetki od pożyczki za dni, w których umowa pożyczkowa jeszcze obowiązywała!

Koszty związane z udzieleniem pożyczki do zwrotu?

Tak! pod warunkiem, że pożyczkę udzielił nam bank, a nie firma pożyczkowa pozabankowa. Wtedy otrzymamy cały zwrot kosztów poniesionych przy zawarciu umowy pożyczki, wliczając w to np. ubezpieczanie pożyczki.

Co, jeśli nie zwrócę na czas pożyczonych pieniędzy?

Złożenie wniosku o odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego niesie za sobą warunek zwrotu otrzymanych pieniędzy, najczęściej jest to 30 dni od dnia wysłania oświadczenia.

Jeśli z jakichś przyczyn nie udało Ci się zwrócić całej pożyczonej kwoty, to masz problem, ponieważ odstąpienie od pożyczki uznaje się za nieważne i oświadczenie takie jest bezskuteczne! Musisz wtedy stosować się do warunków pożyczki zapisanych w umowie pożyczkowej!

Zakup na raty 0%

Umowa kupna na raty 0% nie jest umową o kredyt konsumencki! a to oznacza, że kupującemu nie przysługuje prawo do odstąpienia od takiej umowy. Zdarza się, że sprzedawca np. sprzętu AGD/RTV z dobrej woli pozwoli nam odstąpić od umowy, niestety nie zdarza się to często…

Różnica między odstąpieniem od umowy a rozwiązaniem umowy pożyczkowej

odstąpienie-od-umowy-pożyczki-wzór
Odstąpienie od umowy pożyczki wzór

Rozwiązanie umowy – ma miejsce wtedy, gdy na skutek porozumienia obu stron, strony zdecydują o rozwiązaniu umowy. Rozwiązanie może nastąpić w dowolnym okresie trwania umowy, jeśli obie strony mają taką chęć.

Rozwiązanie umowy różni się od odstąpienia od umowy tym, że nie cofa wydarzeń które miały już miejsce. W przypadku umów pożyczkowych jednostronne rozwiązanie umowy może być bardzo kosztowne, bo dochodzą kary umowne i dodatkowe opłaty. Więc nie wolno mylić obu tych pojęć, ponieważ skutki mogą być bardzo bolesne finansowo!

Odstępujemy od umowy pożyczki (w ciągu 14 dni), a nie rozwiązujemy umowę pożyczki!

Jak napisać odstąpienie od umowy pożyczki?

1. Jest to bardzo proste pismo, tytuł powinien mieć jedną z form:

  • Odstąpienie od umowy
  • Oświadczenie odstąpienia od umowy
  • Formularz odstąpienia od umowy

2. Następnie wpisujemy dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy

3. Teraz podajemy:

  • datę zawarcia umowy pożyczki
  • datę, w której pieniądze wpłynęły na nasz konto bankowe
  • kwotę pożyczki
  • opłaty dodatkowe, jakie ponieśliśmy (one będą do zwrotu)

4. Odstąpienie powinno zawierać również klauzulę:

„Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”.

Odstąpienie od umowy pożyczki – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

11 komentarzy w “Odstąpienie od umowy pożyczki – WZÓR + [PORADNIK] krok po kroku!”
  1. Witam, brałam pożyczkę w euro providus i chce odstąpić i każą mi zapłacić za pakiet zdrowotny i ubezpieczenie i pytanie: czy oni mi te koszty zwrócą czy to taka ściema z ich strony?

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli zawarłaś umowę o kredyt konsumencki (czyli pożyczkę na kwotę nie większą niż 255.550,00 zł) to masz prawo odstąpić od umowy pożyczki w terminie 14 dni od daty jej zawarcia, wystarczy wysłać wtedy oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczkowej (wzór takiego oświadczenia znajdziesz w dziale WZORY PISM). Jeśli chodzi o koszty związane z odstąpieniem od umowy, to konsument nie powinien ponieść żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od pożyczki. W przypadku kiedy pożyczka została już udzielona, czyli wypłacona została kwota pożyczki, to trzeba ją zwrócić natychmiast, jednak nie później niż w terminie 30-tu dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od pożyczki.

      Gdy pożyczkę już otrzymałaś, to musisz zapłacić kredytodawcy odsetki za czas korzystania z jego pożyczonych pieniędzy tj. płacisz za czas posiadania pieniędzy z pożyczki od momentu uruchomienia pożyczki do momentu jej zwrotu. Jeśli się zdarzy, że w związku z zawarciem umowy pożyczkodawca (firma pożyczkowa) poniósł jakieś bezzwrotne koszty na rzecz organów administracji publicznej czy opłaty notarialne – to te koszty również trzeba oddać jemu oddać. Poza wyżej wymienionymi przypadkami pożyczkodawcy lub nawet kredytodawcy nie przysługują żadne inne zwroty kosztów. To samo tyczy się ubezpieczenia pożyczki i pakietu zdrowotnego. Zwróć się do tej firmy pożyczkowej i oznajm, że jest to żądanie niezgodne z prawem.

  2. Jak liczyć 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki? Z tego co widzę, to wszędzie jest 14dni liczone od dnia następnego (od otrzymania towaru, lub podpisania umowy), czy w pożyczkach jest tak samo?
    np: 1 czerwca(niedziela) podpisana – 15 czerwca(niedziela) – ostatni dzień na odstąpienie?

    1. Janina Gołębiecka

      Dzień podpisania umowy to dzień od którego liczysz termin na odstąpienie od umowy pożyczki. Czyli wystarczy w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy pożyczki złożyć wniosek o odstąpienie od zawartej umowy pożyczkowej.

  3. Witam, czy w zapisie o możliwości odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni, powinien tez znaleźć się zapis o skutkach odstąpienia? Czy skutek to np. zapis o konieczności zwrotu wypłaconej gotówki w ciągu 30 dni?

    1. Janina Gołębiecka

      Tak, regulamin firmy pożyczkowej powinien przewidywać skutki odstąpienia od umowy pożyczkowej. Skutkiem odstąpienia oczywiście jest np. wymóg zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami za każdy dzień, w którym pieniądze z pożyczki znajdowały się w rękach pożyczkobiorcy.

  4. Witam, właśnie szukałem wzór na odstąpienie od umowy kredytowej, czy ten wzór pisma który Pani zamieściła także nadaje się na odstąpienie od kredytu? wiem, że mam na to 14 dni, więc mam jeszcze 10 dni, proszę o szybką odpowiedź. Wydaje mi się jednak, że odstąpienie od pożyczki toto samo, co odstąpienie od kredytu tak? bo są dwie strony, pożyczkodawca i pożyczkobiorca?

    1. Janina Gołębiecka

      Tak, wzór który zamieściłam u góry nadaje się, aby odstąpić od pożyczki jak i kredytu. Pozdrawiam.

  5. Też potrzebowałam wzór na odstąpienie od umowy kredytowej, wystarczy jedynie, że wypełnisz ten wzór odpowiednimi danymi pożyczkodawcy czy kredytodawcy.

  6. Witam, mam nie mały problem, miałam kredyt na 13 tys włącznie z odsetkami, niestety po czasie potrzebne było mi 3 tys dodatkowe. Udałam się do banku po pożyczkę, chciałam wziąć dodatkowy kredyt, jednak pani w banku zaproponowała, że połączy ten kredyt z obecnym. Po wyjściu z banku sprawdziłam stan konta okazało się że kredyt wynosi obecnie 27 tys.

    Nie wiedziałam że to zwiększy sumę 13 tys tak bardzo. Czy da się w jakiś sposób odstąpić do takiej umowy i wrócić na stary kredyt? Oddać ta kwotę o którą wnioskowałam i przywrócić poprzednie warunki? Pani w banku nie wspominała jak będzie wyglądać kwota do spłaty po połączeniu, nie informowała mnie o tym. Proszę o poradę.

  7. Witam. Odstąpiłam od umowy pożyczki i nie spłaciłam całości w terminie, a spłacam co 2 tygodnie po 300 zł. Czy firma pozabankowa może wnieść sprawę o wyłudzenie pożyczki? Oczywiście wyśle do nich pismo, aby poszli mi na rękę, bym mogla spłacać pożyczkę w ratach łącznie z naliczanymi odsetkami. Proszę o odp. Z góry dziękuję.

Comments are closed.