Renta dożywotnia – to [MUSISZ] wiedzieć!

Czym jest renta dożywotnia? Jest otóż opcją, na której zyskują banki, a na swój sposób również klienci. Najczęściej – podobnie, jak w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego – korzystają z tej opcji emeryci, których świadczenia emerytalne są z reguły zbyt niskie w stosunku do kosztów życia.


Gdy emeryt zrzeka się prawa własności do nieruchomości (tu: mieszkania), a prawo to przejmuje bank, w zamian wypłacając emerytowi co miesiąc określoną sumę pieniędzy… to już wiemy, że mowa o rencie dożywotniej. A gdyby tak przybliżyć szczegóły?

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt – różnice

co-to-jest-renta-dożywotnia
Renta za mieszkanie?

Należy podkreślić szczególnie mocno, jedną z fundamentalnych różnic między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym. Przy tym drugim, osoba zawierająca umowę z bankiem jest nadal właścicielem mieszkania – dożywotnio.

Mieszkanie staje się własnością banku dopiero po śmierci klienta. W przypadku renty dożywotniej – jak nazwa wskazuje, choć może nieco mylić – to właśnie renta (!) jest dożywotnia. Przeciwnie do prawa własności.

Tę tracimy automatycznie, gdy tylko podpisujemy z bankiem umowę o taką rentę. Bankiem bądź inną instytucją finansową oferującą rzeczony produkt.

Prawo własności a prawo do… mieszkania

Ano, właśnie – skoro tracimy prawo własności, to co w takim razie z prawem do zamieszkiwania w nieruchomości? Intuicyjnie, wydaje się to nam ze sobą ściśle powiązane. Jest to więc częstym źródłem obaw i wahań klientów – zupełnie niepotrzebnie!

Pod kątem prawnym, sprawy te są bowiem rozdzielne, a przynajmniej mogą zachować rozdzielność. W przypadku renty dożywotniej natomiast tak być po prostu musi! Przypadek renty dożywotniej okazuje się po prostu kolejnym przykładem na konieczność dokładnego czytania tego, co podpisujemy.

Jest raczej mało możliwe, by bank nie zawarł w umowie zapisu o prawie dożywotniego zamieszkiwania – zawsze jednak można to przecież sprawdzić. Zapis taki jest obowiązkowy.

Księga wieczysta nieruchomości to kolejny dokument, w którym prawo to musi znaleźć swoje potwierdzenie. Co bardziej przezornym klientom, sen z powiek może spędzać wizja bankructwa banku, z którym podpisali umowę. Nawet jednak w takim przypadku strach jest nieuzasadniony; nie tylko nie stracimy wówczas prawa do zamieszkiwania nieruchomości. Odzyskamy też prawo własności.

Co, jeśli bank nie płaci renty dożywotniej?

Choć nie zdarza się to za często, banki i inne instytucje finansowe mogą nie wywiązywać się z obowiązku comiesięcznego wypłacania środków. W takiej sytuacji jednak klient nie pozostaje bezradny. Posiada bowiem w tych okolicznościach gwarancję zwrotu prawa własności do mieszkania.

Znowuż, znajduje ona odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach umowy. Instytucje finansowe zdają sobie z tego sprawę, dlatego rzadko zaniechanie powinności jest z ich strony posunięciem umyślnym.

Czy własność można odzyskać?

Można, o ile zapis o takiej ewentualności znalazł się w umowie dot. renty dożywotniej. W przeciwieństwie do poprzednio omówionych, ten zapis nie jest akurat obligatoryjny. Oczywiście, jeśli taka możliwość została uwzględniona, to przez “odzyskanie” własności należy rozumieć jej odkupienie.

W jaki sposób odbywa się wówczas cała ta procedura? To już zależy od tego, jak dokładnie ustaliły to obie strony porozumienia. Kiedy w grę wchodzi taka ewentualność, w trakcie podpisywania umowy istnieje pole dla pewnych negocjacji i wypracowania kompromisu.

Renta dożywotnia – umowa

Umowa o rentę dożywotnią może niestety zawierać postanowienia, które dają możliwość… zmiany niektórych postanowień. Niestety, są to akurat te z nich, które stanowią punkty dość newralgiczne. Chodzi zwłaszcza o kwestię wysokości renty.

Zmiany mogą doczekać się również postanowienia odnośnie jednorazowego świadczenia, które powinno być wypłacone w razie przedwczesnego (i stałego) opuszczenia mieszkania. Świadczenie takie jest też wypłacane w przypadku rezygnacji z prawa do dożywotniego zamieszkiwania w nieruchomości.

Zarówno więc comiesięczna kwota, jak i owo jednorazowe świadczenie, nie są pewne w zakresie ich wysokości. Jeśli postanowienia o możliwości zmiany postanowień znajdą się w umowie, stanie się to słusznym i zrozumiałym powodem dylematów.

Renta za mieszkanie a odciążenie obowiązków

Owszem, jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy o rentę dożywotnią, sporo istotnych obowiązków co do nieruchomości weźmie na siebie instytucja finansowa udzielająca renty. Jest to ważna różnica między odwróconą hipoteką a rentą dożywotnią.

Dostając taką rentę, nie zawracamy sobie głowy obowiązkiem opłacania podatku od nieruchomości. Podobnie odpada nam obowiązek jej ubezpieczenia. A utrzymywanie nieruchomości w nienaruszonym stanie technicznym? To również nie nasza sprawa. Na ogół, tego typu powinności spoczywają wtedy na barkach instytucji finansowej/banku.

Warto czy nie warto

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zdania są mocno podzielone zarówno wśród klientów (potencjalnych i faktycznych), jak i ekspertów ekonomicznych. Najczęściej natkniemy się na porównania renty dożywotniej do odwróconego kredytu hipotecznego i wykazywanie wyższości któregoś z tych produktów.

Sądzę, że opisanie specyfiki i najważniejszych cech renty dożywotniej to najbardziej obiektywna i pomocna rzecz dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad opłacalnością takiej decyzji. Renta dożywotnia z pewnością jest warta rozważenia dla tych Państwa, którzy mieszkając sami i nie są w stanie sprostać codziennym wydatkom…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze