Firma windykacyjna ZASTRASZA mnie – dług przecież przedawnił się!

Chodzi o zastraszanie przez firmy windykacyjne. Mam przeterminowaną pożyczkę, której przedawnienie minęło 15 lat temu, a firma windykacyjna cały czas nęka mnie telefonami i straszy mnie komornikami, że wyśle ludzi, żeby ściągnąć dług.

Jeżeli sam pracuje i mam na utrzymaniu chorą żonę i córkę w 4 klasie podstawowej i nie mam majątku, tylko tymczasowo pomieszkuje u rodziców, to nie mam z czego spłacić długu.

A firma windykacyjna zastrasza mnie i nie obchodzi ich to, że nie mam z czego zapłacić. Co zrobić?


Zastraszanie przez firmy windykacyjne

Niestety nie jesteś pierwszą i niestety nie ostatnią osobą, która nękana jest przez firmę windykacyjną. Windykacja bardzo często próbuje wyłudzić dług, nawet ten przedawniony i uwierz lub nie, ale wielu dłużników daje się na to nabrać i pod naciskiem firmy windykacyjnej – spłacają kwoty, których domaga się windykacja…

Najczęstsze metody zastraszania dłużników, to:

 • nękanie telefonami,
 • nękanie SMS-ami,
 • grożenie więzieniem,
 • grożenie komornikiem,
 • nachodzenie windykatorów w domu i w pracy,
 • informowanie pracodawcy i sąsiadów o zadłużeniu dłużnika,
 • groźby skonfiskowania przez windykatora majątku dłużnika.

To, co musisz wiedzieć, to windykator nie ma prawa ani nękać Cię, ani zastraszać, nachodzić w domu czy nawet zajmować czegokolwiek od Ciebie, windykator jest tylko po to, aby ułatwić kontakt Twój z wierzycielem.

Windykator nie posiada uprawnień komornika, więc tak naprawdę wcale nie musisz z nim rozmawiać w jakiejkolwiek formie… nie masz też obowiązku prowadzić z firmą windykacyjną korespondencji, możesz, kolokwialnie mówiąc: „olać ich”.

Poza tym, sposoby firmy windykacyjnej, które opisałeś wyżej, są naruszeniem prawa, bo naruszają mir domowy i są groźbami karalnymi, za co może grozić im 3 lata więzienia.

Nie wiem, czy wiesz, ale jeśli czujesz się zagrożony przez nękającą Cię firmę windykacyjną, to możesz nawet dochodzić od nich odszkodowanie na drodze cywilnej. Warunkiem jest posiadanie oczywiście udokumentowanych dowodów przeciwko firmie windykacyjnej!

Karalne jest nawet egzekwowanie przez firmę windykacyjną zbyt wysokich odsetek, które często firmy windykacyjne sobie naliczają, za to także grożą dwa lata więzienia. Przywołując ustawę antylichwiarską z 2006 roku, odsetki nie mogą przekraczać 21% w skali roku!

Jak się chronić przed nękającą windykacją?

Wydaje mi się czasem, że zatruwanie życia dłużnikom, wiele firm windykacyjnych wzięło sobie za cel w życiu, najgorsi są windykatorzy z powołania, którzy bezczelnie każą spłacić przedawniony dług!

… ale to nic!

Oto co musisz zrobić:

Wystarczy, że pisemnie podniesiesz zarzut przedawnienia długu, W dziale WZORY PISM znajduje się wzór pisma: Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu <– ściągnij wzór tego dokumentu, wydrukuj, wypełnij i wyślij do firmy windykacyjnej.

Gwarantuję Ci, że się od Ciebie odczepią… oprócz samego podniesienia zarzutu przedawnienia długu, znajduje się tam również formułka, że dalsze próby kontaktu firmy windykacyjnej z Tobą, skończą się w sądzie.

Kogo powiadomić, że firma windykacyjna nęka i straszy?

 1. Na początek zadzwoń na bezpłatną infolinię konsumencką. Numer to 800 007 007 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00) i przedstaw całą sytuację.
 2. Jeśli chcesz dalej  pociągnąć sprawę nękania przez windykatora, to możesz również złożyć skargę do powiatowego rzecznika konsumentów. Wtedy rzecznik skontaktuje się z firmą windykacyjną na swój sposób :-).
 3. Możesz jeszcze powiadomić o nękaniu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który często zajmuje się działalnością nierzetelnych firm windykacyjnych.
 4. Warto też powiadomić UOKiK.
 5. I najważniejsze – możesz złożyć doniesienie na Policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, to od razu powinno uspokoić nadgorliwego windykatora!

Jeśli więc kogokolwiek z Was, firma windykacyjna nęka telefonami lub nachodzeniem, to macie aż 5 instytucji, do których można się zwrócić z tym problemem! Nękanie i zastraszanie przez firmę windykacyjną jest karalne, pamiętaj o tym!

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze