Wydzwania do mnie firma windykacyjna – informują rodzinę o moich długach

Witam. Od kilku dni wydzwania do mnie firma windykacyjna. Wiem to tylko dlatego, że nie zawsze mogę odebrać telefon i często oddzwaniam. Kiedy jednak zdarzy się tak, że odbiorę telefon nie informują mnie z jakiej firmy windykacyjnej dzwonią. Na pytanie skąd mają mój nr telefonu odpowiadają, że z legalnych źródeł, ale nie chcą ujawnić z jakich.

Mówią, że dzwonią w sprawie przekazania ważnych dokumentów i w celu weryfikacji proszą o moją datę urodzenia. Za każdym razem odpowiadam, iż nie udostępniam swoich danych osobowych przez telefon.

Czasami zdarza się tak, że twierdzą, iż im te dane kiedyś udostępniłam i w takim razie mi je przeczytają. Nie zgadza się jednak rok urodzenia. Nie potwierdzam tych danych. Nie chcą mi ujawnić, w jakiej sprawie dzwonią, dopóki nie podam swojej daty urodzenia i na tym kończy się rozmowa, bo nie szastam swoimi danymi każdemu kto do mnie zadzwoni.

Dziś zadzwonili do mojego wuja, żeby przekazał mi, abym się skontaktowała z nimi w celu przekazania ważnych dokumentów. Także nie powiedzieli, z jakiej firmy dzwonią. Czy prawnie jest to dozwolone?

Nie udostępniłam im ani mojego nr telefonu, ani mojego wuja. Czy firmy windykacyjne mogą pozyskiwać numery telefonów i wydzwaniać? I najważniejsze czy w ten sposób mogą nękać osoby trzecie?

Wprawdzie windykator nie ujawnili żadnych informacji, ale chciałabym wiedzieć, czy mam szansę powołać się na jakiś artykuł, aby ochronić, chociaż moich bliskich przed tego typu telefonicznym nękaniem. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.


Jak zatrzymać działania firmy windykacyjnej?

Witaj Asia, bez względu na okoliczności w jakich powstało Twoje zadłużenie, firma windykacyjna musi podejmować działania wobec dłużnika zgodnie z prawem i zgodnie z zasadami współżycia społecznego, nie zapominając o dobrych obyczajach i nie może wykorzystywać swojego prawa do działań windykacyjnych, które byłyby sprzeczne ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa (art. 5 k.c.)

Art. 5. K.p.c. Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Firma windykacyjna działając na zlecenie wierzyciela, a więc za jego pełnomocnictwem w egzekwowaniu na dłużniku zadłużenia, może podjąć następujące czynności:

  • wezwać dłużnika do spłaty zadłużenia,
  • negocjować warunki spłaty długu,
  • podpisać z dłużnikiem ugodę.

Jak sama zauważyłaś, nie ma tu nic na temat wplątywania osób trzecich w sprawy związane z Twoim zadłużeniem… dlatego wg mnie takie działanie jest ze strony firmy windykacyjnej nielegalne i przekraczają tym granicę dobrych praktyk windykacyjnych!

Kiedy jeszcze firma windykacyjna przekracza swoje uprawnienia?

Tak jak pisałam, firma windykacyjna powinna działać w zakresie obowiązującego prawa. Niestety życie i opisane tu na blogu różne historie dowodzą na to, że firmy windykacyjne posuwają się o krok albo i dwa za daleko co sprawia, że bardziej do nich pasuje określenie: firmy stręczycielskie niż firmy windykacyjne.

Oto tylko niektóre z historii, jakie otrzymałam od czytelników bloga:

Firma windykacyjna nie ma prawa, by obrażać, prześladować czy grozić dłużnikowi. Firma windykacyjna bez zgody dłużnika nie może wejść do mieszkania, czy zajmować mienia, takie prawo bowiem ma tylko komornik i tylko gdy ma ze sobą prawomocny wyrok sądowy.

Firma windykacyjna nie ma prawa nachodzić dłużnika, sąsiadów czy rodzinę dłużnika. Windykator nie ma prawa, aby przychodzić do miejsca pracy dłużnika i uświadamiać współpracowników czy samego szefa, na temat zadłużenia, jakie pracownik posiada.

Jest to nic innego jak szykanowanie. Firma windykacyjna nie ma też prawa żądać od dłużnika wyjawienia majątku czy ujawnienia swojego nr. konta bankowego.

Czego chce firma windykacyjna?

Wydaję mi się, że firma windykacyjna wydzwania do Ciebie, abyś uznała jakiś stary dług, który prawdopodobnie jest już przedawniony. Koniecznie przeczytaj czym jest uznanie długu <– zajrzyj teraz do tego artykułu.

Uznanie długu powoduje, że bieg przedawnienia roszczenia zaczyna biec na nowo i wtedy wierzyciel ma prawo złożyć pozew do sądu o nakaz zapłaty i nasłać na Ciebie komornika. Bardzo dobrze zachowałaś się nie podając firmie windykacyjnej żadnych danych! Najlepiej od razu się rozłączyć.

Jak zatrzymać działania firmy windykacyjnej?

Już dziś możesz zrobić pierwszy krok w walce nękającą firmą windykacyjną, w tym przypadku powinna zadziałać skarga na firmę windykacyjną, której wzór zamieszczam poniżej. Wzór skargi na firmę windykacyjną należy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i wysłać listem poleconym na adres firmy windykacyjnej.

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

W uzasadnieniu napisz proszę o tym, że pracownicy firmy windykacyjnej podejmują działania niezgodne z prawem, informując o Twoich prywatnych sprawach członków Twojej rodziny, oraz że mimo odmowy współpracy wciąż do Ciebie wydzwaniają!

Twoja historia tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że firmy windykacyjne łamią prawo, by jak tylko się da “docisnąć dłużnika” do granic jego wytrzymałości. Brak skrupułów i lekceważenie prawa, to najczęstsze zarzuty jakie można kierować pod adresem większości firm windykacyjnych.

Jeśli nękanie przez firmę windykacyjną nasili się jeszcze bardziej, to będziesz miała prawo, aby zgłosić działania firmy windykacyjnej odpowiednim organom. Gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną? do dyspozycji masz szereg podmiotów do których możesz zgłosić się z tym problemem:

  1. Na początek zadzwoń na bezpłatną infolinię konsumencką. Numer to 800 007 007 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00) i przedstaw całą sytuację.
  2. Jeśli chcesz dalej  pociągnąć sprawę nękania przez windykatora, to możesz również złożyć skargę do powiatowego rzecznika konsumentów. Wtedy rzecznik skontaktuje się z firmą windykacyjną na swój sposób :-).
  3. Możesz jeszcze powiadomić o nękaniu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który często zajmuje się działalnością nierzetelnych firm windykacyjnych.
  4. UOKiK.
  5. Policja.

Odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną też jest możliwe, trzeba wtedy założyć sprawę cywilną w sądzie. Sprawę przeciwko firmie windykacyjnej składasz w sądzie rejonowym i domagasz się zadośćuczynienia za poniesione starty moralne i stres z jakim musiałaś się zmierzyć przez nielegalne działania firmy windykacyjnej.

Mam nadziej, że jednak windykacja odpuści po otrzymaniu od Ciebie skargi na nią. Nie wspominaj jakiego długu Twoja skarga dotyczy, bo jeszcze potraktują to jak uznanie długu. Trzymam kciuki za pozytywne zakończenie sprawy!

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze