PRACA za granicą a polski KOMORNIK? mam długi w Polsce

Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą? Witam mam kilku komorników na głowie, mam w planach wyjechać na 3 miesiące do Holandii do pracy sezonowej, czy w ciągu tych 3 miesięcy polski komornik może zająć konto i wypłatę w Holandii?


Czy komornik może zająć wynagrodzenie za pracę za granicą?

Zanim przejdę do rzeczy, wspomnę tylko, bo piszesz, że masz kilku komorników, wiedz, że prawo Polskie zabrania prowadzenia egzekucji komorniczych przez kilku komorników na tej samej rzeczy. Nie może być tak, że kilka organów egzekucyjnych, prowadzi egzekucję np. na tym samym składniku Twojego majątku, czyli np. na wynagrodzeniu, czy świadczeniu.

Jeśli dochodzi do zbiegu egzekucji, gdzie do dłużnika zgłasza się kilku komorników, to w takiej sytuacji pierwszeństwo do egzekwowania należności ma komornik, który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika.

Jeśli są trudności z wyłonieniem komornika, który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika, to wtedy bierze się pod uwagę kwoty zajęć komorniczych i pierwszeństwo dostaje ten komornik, który ma do wyegzekwowania od dłużnika wyższą kwotę.

Tak mówią art. 62 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz art. 773 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy komornik może zająć konto za granicą

Polski komornik nie może zająć zagranicznego konta bankowego. Zgodnie z art. 11104 polskiego Kodeksu postępowania cywilnego do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 11104. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Polski komornik nie ma prawnej możliwości, aby prowadzić egzekucję na dłużniku poza granicami kraju. Nie może więc zająć Ci rachunku bankowego w zagranicznym banku, ponieważ byłoby to podważenie suwerenności tego państwa.

Polski komornik może działać i prowadzić egzekucję tylko i wyłącznie na terenie Polski, więc nie masz się czego obawiać…

Problemem może jedynie powstać, jeśli Twoje wynagrodzenie za pracę w Holandii trafi na konto bankowe w Polsce i wtedy, jeśli komornik kontaktował się z bankiem, w którym masz otwarty rachunek bankowy, i zajął je, to pieniądze, które tam wpłyną, zostaną przekazane komornikowi z uwzględnieniem kwoty wolnej od zajęcia z rachunku bankowego.

Tak więc upewnij się, że wypłata będzie trafiać albo wprost do Twojej ręki, albo na konto bankowe założone w holenderskim banku.

Wyjazd do pracy za granicę to bardzo dobra okazja, aby zacząć proces wychodzenia z długów. Zastrzyk pieniędzy, jaki otrzymasz, pozwoli Ci na spłatę części zadłużenia i tym samym, będziesz o krok bliżej do pełnej radości życia.

Sama wiem, ile stresu kosztuje człowieka ciągłe myślenie o swoich długach, odbieranie telefonów i korespondencji ponaglającej spłatę zadłużenia. Życzę Ci, aby Twój wyjazd do pracy do Holandii, był początkiem wychodzenia z długów.

Wynagrodzenie za pracę za granicą – podsumowanie

Pamiętaj, aby pieniądze z pracy za granicą nie trafiały na zajęte konto bankowe w polskim banku. Jeśli to możliwe, wybierz wynagrodzenie za pracę “do ręki” lub załóż nowe konto bankowe w Holandii. W ten sposób pieniądze będą najbezpieczniejsze.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

66 komentarzy w “PRACA za granicą a polski KOMORNIK? mam długi w Polsce”
 1. Bardzo dziękuje za porady …troszeczkę mnie Pani uspokoiła …

 2. Też co roku wyjeżdżam do pracy do Holandii i komornik nigdy mi takiego dochodu nie zabiera bo nie wiem że pracuję za granicą. Wynagrodzenie za pracę dostaję do ręki. Mogłem też dostać wypłatę na konto w polskim banku ale wiem, że komornik zabrałby mi prawie całą wypłatę. To by było dla mnie bez sensu i nieopłacalne. Mam dług w wysokości 22.000 zł z opłatami komorniczymi. Co roku z pieniędzy z Holandii spłacam po 5-6 tyś zł. Jeszcze kilka lat i będę wolna finansowo. Nie mogę się doczekać tego uczucia…

 3. A jeśli będę tam zatrudniony na umowę, to komornik może mnie wtedy znaleźć ,i zająć wynagrodzenie?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie ma ani narzędzi by sprawdzić gdzie pracujesz ani do tego prawa. Komorni może działać jedynie w obrębie terytorium Polski.

 4. A czy wogóle jest możliwośc dostawania wynagrodzenia do ręki ?

  1. Janina Gołębiecka

   Jasne, że tak, to kwestia dogadanie się z pracodawcą. Przykładowo moja koleżanka tydzień temu wróciła z pracy w Holandii, pracowała przy flanach szparagów. Wypłatę w Euro otrzymywała co tydzień do ręki. Pozdrawiam.

 5. A jeśli podejmuje się pracy przez Polską Agencje Zatrudnienia….Nie chce porostu żeby w pracy wszyscy wiedzieli ,jakby mnie namierzył ,a Komornikowi chce dać tyle ile uznam ,a nie ile mi zabierze …

  1. Janina Gołębiecka

   A jaki rodzaj umowy masz podpisany z agencją zatrudnienia?

 6. Praca w Holandii – tymczasowa, i właśnie dowiedziałem się, że nie mam możliwości wypłacania wynagrodzenia do ręki …Czy w tej sytuacji, jeśli moja mama upoważni mnie do swojego konta i na konto będzie wpływać wynagrodzenie, czy komornik ma prawo zająć

  1. Janina Gołębiecka

   W takim razie, aby komornik nie zajął wynagrodzenia za pracę tymczasową w Holandii, powinieneś po prostu podać dane konta bankowego Twojej mamy, a ona niech założy konto walutowe w EURO (aby nie nastąpiło przewalutowanie). W takim wypadku, komornik nie będzie wiedział na jakie konto wpływa wynagrodzenie no bo skąd? oczywiście takie informacje może udzielić mu agencja pracy tymczasowej, tylko skąd komornik będzie wiedział, że w ogóle podjąłeś pracę? pamiętaj, że możliwości komornika i narzędzia jakimi się posługuje, są ograniczone.

   1. Witam, chce wyjechać do Holandii do pracy, ale przez agencje pracy, w Polsce mam komornika, co zrobić aby komornik nie zabrał mi zarobionej wypłaty? Jedna umowa w Polsce będzie z agencją pracy, druga umowa w Holandii będzie z pracodawcą, co robić? Proszę o pomoc.

    1. Janina Gołębiecka

     Witaj Mariusz, jeśli wyjedziesz do pracy do Holandii, ale pomimo tego będziesz miał podpisaną umowę pracy z agencją pracy tymczasowej, to Twoje wynagrodzenie wypłacać będzie właśnie agencja pracy, która prowadzi swoją działalność na terenie Polski i komornik będzie mógł takie wynagrodzenie zająć. Egzekucja z wynagrodzenia to jeden z najczęstszych sposobów na egzekwowanie długu. Mógłbyś uniknąć komornika, jeśli podpisałbyś umowę o pracę bezpośrednio z Holenderskim pracodawcą, jak się jednak domyślam, nie jest to pewnie możliwe w obecnej sytuacji.

     1. właśnie dzwoniłem do agencji pracy i pani powiedziała, ze pieniądze będzie wypłacał pracodawca w Holandii na konto, czyli nie agencja, wiec dalej nie rozumiem…

     2. Janina Gołębiecka

      Jeśli pieniądze będzie wypłacał Tobie pracodawca Holenderski na Twój polski rachunek bankowy, to pamiętaj, że istnieje też coś takiego jak egzekucja z rachunku bankowego. A więc komornik będzie mógł zająć środki zgromadzone na Twoim rachunku bankowym. Jeśli toczy się wobec Ciebie w tej chwili egzekucja komornicza, to jedyną szansą na ochronę wynagrodzenia pochodzącego z zagranicy, jest założenie konta bankowego w Holandii i przyjmowanie wynagrodzenia od Holenderskiego pracodawcy na ten właśnie rachunek. Następnie fizycznie wyciągasz pieniądze zgromadzone na tym rachunku bankowym i zabierasz je do Polski po czym wymieniasz je w lokalnym kontorze na złotówki. Wtedy masz niemal 100% pewność, że komornik nie zabierze Ci nic z dochodów z Holandii.

   2. Brawo dla Pani. Proszę zapoznać się z art. 300 oraz 308 kodeksu karnego.

    Art. 300. § 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości,udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    Art. 308. Za przestępstwa określone w tym rozdziale odpowiada jak dłużnik lub wierzyciel, kto, na podstawie przepisu prawnego, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania, zajmuje się sprawami majątkowymi innej osoby prawnej, fizycznej, grupy osób lub podmiotu niemającego osobowości prawnej.

    Pani działania to podżeganie do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary dłużnika , który ma wykorzystać do tego swoją matkę.

   3. Przecież, jeśli będę zatrudniona przez polską agencję pracy, to komornik mnie namierzy, dowiadując się np. z ZUS-u czy US gdzie pracuję.

 7. chce wyjechać za granice, ale mam komornika, będę pracował za granicą z polską umową i składkami wysyłanymi do ZUS, ile komornik może zabrać mi pieniędzy a ile zostawi na koncie bankowym?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli masz zajęcie konta bankowego, to komornik ma prawo zająć Ci wszystkie pieniądze, oprócz kwoty wolnej od zajęcia z rachunku bankowego i jest to 1575 zł miesięcznie, czyli limit ten odnawia się co miesiąc. Jeśli natomiast komornik zajmuje Ci wynagrodzenie, to może zająć Ci nie więcej niż 50% Twojego wynagrodzenia, ale nie mniej niż wynosi kwota minimalnej krajowej netto, czyli 1530 zł.

 8. Witam. W Szwecji będę pracował legalnie, ale w Polsce mam komornika za alimenty, czy komornik dosięgnie mnie tam?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli Twój wierzyciel (Twoja była partnerka) dowie się, że wyjeżdżasz, i dowie się do jakiego kraju jedziesz, to wtedy jest możliwe, że zajmie się Tobą komornik w kraju w jakim będziesz przebywał. Ale wszystko pod warunkiem, że Twoja była partnerka złoży wniosek w sądzie o egzekucję za granicą.

 9. witam, chce wyjechać do Holandii ale przez agencje,w Polsce mam komornika co zrobić aby komornik nie zabrał mi zarobionej wypłaty? Jedna umowa w Polsce będzie z agencja druga w Holandii będzie z pracodawca-co robić? Proszę o pomoc.

 10. Marcin Ch.

  Mogę zabrać do pracy kolegę, na którym ciąży wyrok za alimenty (nie pytałem dokładnie ile ale >20tys). Zatrudnienie w pełni legalne, przez polską firmę, praca w delegacji (aneks). Płaca 12.5e brutto/h +20 euro diety. Z tego co wyczytałem, to komornik może zająć do 60% w przypadku długów alimentacyjnych. Czy jest jakiś sposób na ominięcie tego zapisu?

  Na przykład tak, aby komornik ściągał 2-2,5 tys miesięcznie. Po prostu przy tak wysokich zajęciach, wyjazd za granicę staje się nieopłacalny. W Polsce ma to rozwiązane w ten sposób, że ma płacę minimalną. Dziękuję za odpowiedź. Marcin.

 11. Witam, mam pytanie, mam zajęcie przez komornika na swoim koncie bankowym polskim, zamierzam wyjechać do Niemiec i będę podpisywała umowę o pracę z polską agencją i niemiecką umowę o pracę już tam na miejscu.

  Moje pytanie brzmi: czy komornik w jakiś sposób dowie się że podpisałam umowę z polską agencją? Konto bankowe będę miała niemieckie, czy komornik w jakiś sposób może zając mi środki na koncie niemieckim? Proszę o odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Zajęcie środków na niemieckim koncie bankowym może mieć miejsce tylko wtedy, gdy wierzyciel poleci egzekucję poza granicami Polski, polski komornik nie ma prawa ani władzy, aby zajmować konto w banku, którego siedziba zlokalizowana jest na terenie innego niż Polska – kraju. Wydaje mi się, że Twoje pieniądze będą bezpieczne. Co innego, gdyby trafiały one na polskie konto, wtedy komornik z łatwością mógłby je zająć. Pozdrawiam!

 12. Witam, mam komornika sądowego z tytułu nie opłaconego kredytu. Komornik wszedł na moje konto bankowe i wysłał pismo do pracodawcy o przelewanie wynagrodzenia na konto komornika. Podpisuję wypowiedzenie w firmie i wybieram się na max 3 miesiące do Holandii do legalnej pracy.

  Założę na miejscu Holenderskie konto bankowe, tego, które mam w Polsce z zajęciem komorniczym nie chce zamykać. Czy komornik wejdzie na konto w Holandii? Proszę o informację, bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeżeli założysz konto bankowe w Holandii, to komornik z Polski nie będzie mógł na to konto wejść. Chyba, że Twój wierzyciel dowie się do jakiego kraju pojechałaś i rozpocznie procedurę uzyskania europejskiego nakazu zapłaty lub blokady środków na Twoim zagranicznym koncie bankowym. Jedna taka procedura może trwać miesiąc lub zanim znajdzie Cię zagraniczny komornik, dlatego tego akurat scenariusza wcale bym się nawet nie obawiała. Myślę, że nic Ci nie grozi, Twoje pieniądze w Holenderskim banku będą bezpieczne. Szczególnie jeśli jedziesz do Holandii tylko na maksymalnie 3 miesiące. Pamiętaj jednak, abyś przypadkiem po powrocie do Polski nie wpłaciła przywiezionych pieniędzy z Holandii na zablokowane konto bankowe, bo pieniądze przepadną, trafiając do komornika.

 13. Ja i moja koleżanka wyjeżdżamy zagranicę i chce ona upoważnić mnie do konta walutowego, aby moje wypłaty wpływały do niej na konto, a nie do mnie, bo mam komornika. Czy komornik może zająć jej konto i zabrać z niego pieniądze skoro jestem tylko upoważniona do tego konta?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie zajmie konta bankowego Twojej koleżanki, ponieważ komornik nie będzie wiedział nawet o istnieniu tego konta, czy nawet o samym fakcie, że wyjeżdżasz do pracy za granicę. Polski komornik nie ma uprawnień, aby obciążać rachunek bankowy zlokalizowany poza granicami Polski w banku, który nie jest polskim bankiem. A więc droga otwarta, komornik nie będzie miał żadnych narzędzi, aby Twój zagraniczny dochód “wyłapać”.

 14. Witam,mąż ma na swoim koncie dług solidarny. Pracuje w Holandii (jako pracownik sezonowy co 3 miesiące ma przedłużaną umowę na umowie widnieje nazwa biura z adresem holenderskim) i chciałby się też tam zameldować ale ma komornika w Polsce. Jak komornik szuka swoich dłużników za granicą i czy w ogóle jest możliwe żeby go znalazł i zajął wynagrodzenie u pracodawcy bo dodam że jego wynagrodzenie przychodzi nie na jego holenderskie konto.

 15. Witam, mąż ma na swoim koncie dług solidarny. W Polsce ma komornika na koncie bankowym i miał zajęte wynagrodzenie u pracodawcy. Wyjechaliśmy do Holandii teraz mąż potrzebuje się tu zameldować. Czy komornik może go tutaj znaleźć? Jakie są procedury, ile trwa takie znajdywanie osoby? Dodam że mąż chce się dogadać z wierzycielem i poprosić go o odstąpienie od komornika, ale to będzie trochę trwało zanim dostanie odpowiedź a meldunku potrzebuje na już.

 16. Witam, Mam długi od 2013r. wyjechałam za granicę żeby normalnie żyć i pracować na umowie a nie na czarno. Mam prace, zamieszkanie i konto bankowe zagraniczne. Nie posiadam już adresu zameldowania w PL. Chcemy z chłopakiem wziąć ślub, czy to może spowodować, że komornik się dowie gdzie przebywam i wystąpi o pomoc komornika zagranicznego? Jeżeli tak, to jak temu zapobiec i móc się pobrać? Z góry dziękuję za odp.

 17. Witam. W 2009 wyjechałem z Polski do Anglii i zostawiłem tam niezapłacone długi (miałem w Pl sklep). Są to dwie pożyczki razem na jakieś 25000zl, kilka faktor u dostawców, rachunek za prąd, rachunek za telefon komórkowy i jakaś faktora za kabel telefoniczny który przerwałem budując sklep . Razem może było by tego maksymalnie 50000zl.

  Wyjechałem za granice z dziećmi i zona w 2009r po zamknięciu sklepu bo chciałem zarobić na długi. Spłacałem trochę w pierwszym roku pobytu w Anglii ale straciłem prace i potem się uzbierało tyle ze się poddałem. Ostatni raz wpłaciłem w banku 1000zl w 2012 albo 2011 roku. Potem mój syn się rozchorował i był często w szpitalu i znowu przestałem spłacać długi.

  Będąc młody i głupi podejmowałem tez masę innych głupich decyzji tez tu w UK. Zacząłem inwestować w naukę i rożne inne rzeczy i narobiłem sobie długów w UK. Półtora roku temu miałem już 16tysiecy funtów na minusie i wtedy właśnie pomyślałem ze problem jest po mojej stronie tylko i wyłącznie. Zmieniłem swoje życie całkowicie i zacząłem oszczędzać, spłacać długi, sprzedawać zbędne graty… Aktualnie zostało mi w UK 1000 funtów zadłużenia i będę “debt free” ;) Mój credit score jest “excellent”. Teraz wiem ze te długi w Polsce mogę spłacić w 2 lata max.

  Mam teraz dobrą prace i chce spłacać długi lecz po tylu latach nie wiem nawet gdzie te długi są i dokładnie ile. Ponadto nie wiem czy nie zostały one sprzedane jakimś Krukom… Nie wiem gdzie zacząć, a do Polski nie jeżdżę i jestem wymeldowany. Listów nikt nie odbiera w Polsce tez. Tzn poleconych nikt nie odbiera ale te co wrzucają do skrzynki, to odbiera wujek albo kuzynka którzy mieszkają pod moim starym adresem.

  Nie wiem jak naprawdę wygląda moja sytuacja w Polsce, bo nigdy do Polski nie jeżdżę. Kuzynka i wujek natomiast kłamią mi co do powagi sytuacji bo nie chcą żebym wracał i odebrał im mieszkanie w którym oni teraz przebywają. Kuzynka szczególnie opowiada o rożnych windykatorach którzy ciągle mnie szukają.

  Podobno maja tez pistolety i się pakują do nich do mieszkania. Tak samo była podobno Policja mnie szukać. Niestety nie potrafili pokazać żadnych dowodów takich wizyt i nigdy nie widziałem nawet wizytówek tych co mnie szukają.

  Chciałbym zacząć spłacać nawet te przedawnione rachunki ale nie wiem gdzie zacząć i czy ktoś nie wykupił moich wierzytelności. Boje się tez jechać do Polski żeby mnie Policja nie zatrzymała, bo nie wiem czy ta sprawa z policja to prawda czy nie. Policja mnie podobno szukała jeden raz u kuzynki w 2012 roku, ale to tylko ona potwierdza. I podobno nie mogli jej powiedzieć dlaczego mnie szukają.

  Szukam kogoś kto by mógł mi pomoc od strony prawnej i mnie reprezentować… Pieniądze mam albo będę miał ale nie wiem komu je dać i czy warto się kontaktować z krukami i takimi tam firmami…

  Dziękuje z góry. Grzegorz

 18. Dzień dobry,

  Moje pytanie jest trochę inne od tych które czytałam;

  Mieszkam w Paryżu, a osoba mi dłużna wyjechała do Polski miesiąc temu. Oczywiście jest skazana na płacenie długów przez sąd francuski.. W jaki sposób komornik polski może na to wpłynąć? Znam tylko jej adres w Polsce.

 19. Witam, od 9 lat mieszkam i pracuje za granicą kraju. Wyjeżdżając z Polski zostawiłem kilka niespłaconych zobowiązań. Moje pytanie brzmi: jak mogę sprawdzić ile mam długu i gdzie? ponieważ chciałbym je zacząć spłacać. Dodam że żona pracuje i mieszka w Polsce, czy istnieje możliwość ze moje długi przejdą na nią? Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   To zleży jakiego rodzaju były to długi, jeśli długi były wspólnie z żona zaciągane, to żona zobowiązana jest do ich spłaty w takim samym stopniu jak Ty. Aby sprawdzić jakie masz zadłużenie, zarejestruj się w BIK-u, KRD i BIG InfoMonitor, następnie pobierz raporty i wtedy zobaczysz komu i w jakiej kwocie winny jesteś pieniądze.

 20. Rozstałem się z żoną, wyjechałem za granicę i od jakiegoś czasu dostaje rożne zaległe wezwania do zapłaty od firm windykacyjnych. Czytałem, ze mogę sprawdzić swój stan zadłużenia tworząc konto na BIK, czy mogłaby Pani mnie pokierować od czego mam zacząć? bo na dzień dzisiejszy nie wiem jakie jeszcze mam zadłużenie?

  1. Janina Gołębiecka

   Podstawową wiedzę więc już posiadasz, wiesz, że należy zarejestrować się na stronie BIK i tam pobrać raport, warto też zarejestrować się na KRD i BIG InfoMonitor.

 21. Witam. Chce wyjechać za granice z chłopakiem do pracy. Potrzebne jest nam konto walutowe i jeśli ja będę chciała z chłopaka zrobić współwłaściciela tego konta bankowego, to czy komornik będzie nam odciągał jego długi z naszego konta? Jeśli tak to ile?

  1. Janina Gołębiecka

   Myślę, że najlepszym rozwiązaniem, aby ochronić przed komornikiem pieniądze Twojego chłopaka, będzie założenie przez Ciebie konta walutowego nie czyniąc przy tym z Twojego chłopaka współwłaściciela. Niech to będzie Twoje konto walutowe i nic więcej, chyba na tyle sobie ufacie, że nie powinno być z tym problemu? inaczej, komornik będzie mógł część środków Twojego chłopaka zająć, jeśli tylko oczywiście komornik to konto znajdzie… ale lepiej nie ryzykować prawda?

 22. W 2007 r założyłem działalność gospodarczą po namowie znajomego, miał wszystkim się zająć, ja niestety zostałem na lodzie, po pewnym czasie wyjechałem za granice nie wracając do Polski, firma jakiś czas temu została zamknięta po wniosku z Urzędu.

  Moja była zona powiadomiła mnie ze szuka mnie policja za niepłacenie podatku. Czy grozi mi za to wiezienie? i czy Urząd Skarbowy mógł wystąpić o zaoczne wydanie wyroku pozbawienia wolności w Polsce? nic nie posiadam zapisanego na siebie tu za granicą także, lecz za granicą jestem zameldowany.

  Czy policja będzie prowadziła poszukiwania za granicą po meldunku? Proszę o pomoc.

 23. Otrzymałem list z kancelarii komorniczej. Nie odebrałem go ponieważ dotyczy on mojej córki. Córka chyba 15 lat temu wyjechała do Anglii. Po 3-4 latach przyjechała by wziąć ślub z Anglikiem w Polsce i ponownie wyjechała.

  Było to 11 lat temu. Wcześniej miała firmę. Przed opuszczeniem kraju załatwiała jakieś sprawy z nią związane. Zostawiła mi pełnomocnictwo cofnięte później. Jakieś długi załatwiła abolicja.

  Może coś tam zostało i stąd ten komornik? nie wiem. W tamtych latach trudno było zawiesić działalność firmy jeśli chciało się odzyskać pieniądze od dłużników. Firma choć faktycznie nie działała, musiała istnieć, a zadłużenie chyba rosło.

  Od lat córki nie ma z nami, nie wiem gdzie mogą być jakieś dokumenty. Co robić jak znów pojawi się komornik? Właścicielką mieszkania jest żona, Córka nadal zameldowana ale nie ma tu żadnych jej rzeczy.

  Bardzo rzadko odwiedza nas, a teraz po urodzeniu dziecka w ogóle. Co mamy robić? W sumie od jej wyjazdu minęło 15 lat. Nawet przy dobrej woli nie wiem gdzie są te dokumenty.

  Córka zameldowana jest na nazwisko panieńskie, teraz nosi angielskie nazwisko męża. Wymeldować nie można było bo powinna być obecna przy tym “zabiegu”. Stara się o obywatelstwo angielskie ale to potrwa. List z kancelarii był na nazwisko angielskie córki.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik pojawi się u Was w miejscu zamieszkania, to oznajmijcie mu, że lokalu nie znajdują się żadne przedmioty, które należą do córki, ponadto córka nie mieszka z Wami od 15 lat, przebywa za granicą, ale nie jest Wam znany ani kraj w jakim przebywa, ani adres jej zamieszkania. Jeśli podacie kraj lub adres, wielce prawdopodobne, że komornik powiadomi o tym wierzyciela, a ten będzie poszukiwał córki w kraju w którym obecnie córka zamieszkuje.

 24. Czy jak po kilku miesięcznej przerwie będę dalej spłacała kredyty, to czy komornik zajmie mi konto bankowe? Podjęłam prace za granicą, ale na Polskiej umowie. Czy komornik zajmie mi konto bankowe jeśli sama będę płacić po kilku m- cach przerwy. Czy komornik ma prawo zająć konto bankowe i czy znajdzie gdzie pracuję, jeśli tylko mam umowę Polską, a zatrudnienie mam za granicą?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli egzekucja komornicza jest już wszczęta, to komornik na wniosek wierzyciela zajmie Twoje konto bankowe. Nic to nie da, że zaczniesz spłacać zaległe długi. Jeśli egzekucja już się toczy, to będzie się toczyć aż do momentu całkowitej spłaty długu :-)

 25. Od 13 lat przebywam za granicą. Nie posiadam majątku w Polsce. Przez zaniedbania zapomniałam zapłacić rachunku za telefon 13 lat temu, kwota wynosiła jakieś 300 zł. Moja mama odbierała moją korespondencje i kontaktowała się z windykatorem w moim imieniu nie informując mnie o tym.

  W tej chwili byłam w kraju i dowiedziałam się, ze kwota do zapłaty urosła do 23tys.zł. Chce spłacić ten dług, ale nie tak kolosalną kwotę. Proszę o poradę.

 26. Witam, około 5 lat temu wyjechałem za granice. Zostawiłem w Polsce 2 kredyty w banku, sporo mandatów i kiedyś miałem otwartą firmę, której w ogóle nie opłacałem, w tym jest największy problem… Wyczytałem ze pierw muszę sprawdzić BIG i KRD, ale nie wiem czy tam sprawdzę wszystko co mi potrzeba… z góry dziękuję i pozdrawiam.

 27. Mam taki problem, kolega pracuje za granicą, nie ma konta polskiego, poprosił mnie żebym mu podała mój nr konta żeby wynagrodzenie przyszło na moje konto bankowe, pieniążki przyszły – 5600 zł i komornik zabrał 4000 zł, gdzie w przekazie przelewu jest ze wynagrodzenie kolegi za miesiąc, czy komornik miał prawo zabrać te pieniądze?

 28. Witam, Jestem osobą dość młodą (27lat), a moje długi w głównej mierze „zaciągnęłam” jak byłam jeszcze młodsza (zaraz po 20tym rokiem życia). Tak naprawdę dość długo olewałam sprawy z nimi związane (wiem, mój błąd).

  Wyjechałam jakiś czas temu za granicę, choć dopiero od niedawna dobrze sobie radzę. Zaczęłam myśleć, aby zacząć spłacać zadłużenia, gdy nagle dostałam telefon od mamy, ze pojawił się u niej komornik.

  Nie mam pojęcia od czego zacząć, jak się zabrać za ta całą sprawę. Nie wiem tez czy mogę się z nim dogadać, bo jednak nie jestem w stanie spłacić całego zadłużenia wobec niego za jednym razem, nie mówiąc już o innych. A szczerze?

  Nawet nie wiem gdzie dokładnie posiadam te długi. Nie chce tłumaczyć swojej głupoty wiekiem, ale chce naprawić te błędy z przeszłości. Mam nadzieje, ze będziecie mi w stanie pomoc i pchnąć w dobra stronę do „oczyszczenia”.

 29. Dług w Polsce a praca w Islandii. Mam pytanie odnośnie zadłużenia w Polsce… przebywam w tej chwili w Islandii, ale zaczynam powoli spłacać stare długi. Zawierając ugodę z firmą, zapytano mnie gdzie przebywam. Teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłam, ponieważ jeden kredyt znajdował się u windykatora, i pani powiedziała że postara się to wycofać, żebym mogła telefonicznie zawrzeć ugodę a jeśli nie, to windykator skontaktuje się ze mną tu… Nie bardzo wiem jak to rozumieć? Czy istnieje możliwość by tu mi jakaś instytucja zajęła konto w Islandii?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli będziesz systematycznie spłacać swoje długi, to generalnie nie masz się czego obawiać, bo wierzyciel nie będzie miał podstaw, aby wycofywać sprawę z firmy windykacyjnej i przekazać ją komornikowi do wyegzekwowania, poza tym, załatwienie europejskiego nakazu zapłaty też nie jest takie proste, myślę więc, że póki spłacasz swoje długi, nikt nie powinien Cię tam gdzie jesteś dręczyć. Ale dmuchając na zimne, mogłaś jednak swojego adresu w Islandii nie podawać.

 30. Mam pytanie. Komornik zablokował mi na koncie w złotych 5625 zł, a na koncie w euro 1603€. Jeżeli obecnie pracuje w Holandii i mam wynagrodzenie co tydzień, to od jakiej kwoty będzie mi zabierane w euro? oraz ile procent wynagrodzenia? Proszę też powiedzieć mi czy jest w takim przypadku możliwość dogadać się z komornikiem, aby wycofać blokadę z konta? Serdecznie dziękuję za pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli egzekucja komornicza toczy się na terenie Polski, oraz konto bankowe na jakie trafia wypłata z Holandii jest w Polskim banku, to komornik musi jedynie stosować się do kwoty wolnej, która w chwili obecnej wynosi 1575 zł przy egzekucji z rachunku bankowego. A więc: mimo, że zarabiasz w euro, komornik będzie zajmował w przeliczeniu na polskie złote każdą złotówkę powyżej kwoty 1575 zł która trafi na konto bankowe.

 31. Mieszkam za granicą. Nikt nie odbiera mojej korespondencji. Wiem, że na pewno mam komornika, ale nie wiem jakiego, bo nie mam dostępu do listów. Gdzie mogę się dowiedzieć o moich długach? Pomijając BIK i KRD? Bo te zestawienia już mam. Nie ma tam zajęć komorniczych, czyli konkretnych instytucji, lub osób.

  1. Janina Gołębiecka

   Zajęcia komorniczego (egzekucji komorniczej) nie widać w BIK-u ani w KRD. Dlatego musisz w oparciu o raporty które pobrałeś, nawiązać kontakt z podmiotami którym winien jesteś pieniądze, czyli pobierając raport z BIK na pewno widzisz jakim firmom jesteś dłużna należności, zadzwoń do każdej z firm i zapytaj o stan Twojej sprawy, czy jest firma windykacyjna, czy komornik, czy też z długie nie zrobiono nic. W ten sposób możesz dowiedzieć się jaki komornik prowadzi daną sprawę.

 32. Od pół roku pracuję w polskiej firmie na terenie Niemiec gdzie ZUS jest polski a podatek niemiecki. Mieszkam w Niemczech z moją jeszcze niepracującą żoną i tu mamy tylko meldunek. W Polsce nie mamy meldunku ani majątku. Od miesiąca komornik z Polski wysłał do siedziby mojej firmy w Polsce zajęcie mojego wynagrodzenia. Teraz otrzymuję tylko połowę mojego wynagrodzenia za pracę. Mam pytanie czy przebywając na terenie Niemiec nie podlegam pod niemieckie przepisy dotyczące kwoty wolnej od zajęcia komorniczego?

 33. Witam, chcę zapytać czy posiadając konto bankowe w Holandii komornik jest w stanie zająć mi wynagrodzenie na zagranicznym koncie? Przebywam za granicą (nie jestem zameldowana). Mam dużo problemów finansowych, spłacam jednego komornika (dogadaliśmy się). Ale mam jeszcze wiele innych spraw nieuregulowanych. Boje się, że gdy założę konto bankowe w Holandii w ING, to Polski komornik mnie znajdzie. Proszę o odpowiedź.

 34. Mam około 400 000 długu (w dwóch bankach oraz w chwilówkach). Mam 56 lat. Nie mam pracy, oraz nie posiadam żadnej własnej nieruchomości. Pracowałem na uczelni jako wykładowca matematyki, ale pensja nie wystarczała mi do spłacania zobowiązań (odsetki + alimenty). Wyjechałem do Niemiec próbując znaleźć pracę, ale na razie mi się to nie udało ze względu na nieznajomość języka.

 35. Czy komornik może zająć wypłatę jeżeli wyjadę do pracy za granicę przez biuro pośredniczące? które jest w Polsce i przez które przepływają moje pieniądze z pracy za granicą? Czy komornik dowie się, że pracuję?

 36. Dzień dobry, chodzi o długi i przylot do Polski, chciałam spytać czy w razie niespłaconych długów, windykacji czy nawet sprawy w sądzie mogę normalnie lecieć do Polski i nikt mnie nie zatrzyma na lotnisku? Obecnie przebywam za granicą, wpadłam w spiralę długów, szukam pracy by zacząć powoli te długi spłacać, bo wcale migać się nie chcę od tego…

  Tylko latem chciałabym lecieć do Polski i się boję po prostu, ze narobię sobie wstydu na lotnisku przy rodzinie. Nigdy żadnego kredytu nie chciałam wyłudzić. Po prostu sytuacja życiowa – straciłam płynność finansową.

  Nie posiadam majątku w Polsce. Adres zameldowania tylko – babcia jest właścicielem, ja nie. Nie mam auta i rzeczy materialnych do spieniężenia.Proszę o odpowiedź. Dziękuję bardzo. Z . Kamila.

 37. Witam. Na co dzień mieszkam za granicą (od wielu lat) i ok. 3/4 lata temu przeprowadziłam się do Polski pracować. Wpadłam w długi m.in. małe pożyczki, bank itp… z tego, co pamiętam, to było ok. 40.000 zł u ING i reszta mniejsze kwoty w chwilówkach. Potrzebuje wrócić do kraju, ale nie wiem, jak szybko zostanę namierzona?

  Myślałam o podaniu konta zagranicznego w pracy, by nie weszli mi na konto, ale boje się, że jak wynajmę gdzieś pokój/mieszkanie to komornik któregoś dnia przyjdzie mi na drzwi. Chciałabym to wszystko ogarnąć, ale najpierw potrzebowałabym z 6 miesięcy do roku i doradcę finansowego.

  Wszystkie osoby z tych pożyczek już dawno przestały do mnie pisać, ale wydaje mi się, że mimo to mogą sobie o mnie dość szybko przypomnieć, gdy zacznę płacić ZUS i pracować na terenie Polski. Czy mogę coś zrobić? Wiedzą Państwo może ile czasu bym ewentualnie miała, zanim by się zaczęli dobijać?

 38. Wyjeżdżam za granicę do Niemiec i mam na koncie polskim zajęcie komornicze na dużą kwotę i teraz mnie chcą zatrudnić i opłacać składki ZUS i jeszcze mam konto w Holandii, jak te holenderskie podam lub inne na innego obywatela polskiego, czy mi komornik zajmie ciężko zarobione pieniądze? i bym chciała się też dogadać z komornikiem. Proszę bardzo o informację.

 39. Witam, planuję wyjazd do Francji celem większego zarobku, jeszcze nie mam komornika, ale to już kwestia raczej pewnie dni, czy będąc zatrudniony u polskiego pracodawcy odprowadzający składki ZUS zdrowotne itp., aczkolwiek praca odbywać się na terytorium Francji, to czy komornik może wystąpić do pracodawcy o zablokowanie mojej wypłaty bądź egzekwowania kwoty?

 40. Witam, mamy poważny problem z partnerem, a mianowicie problem długów, jest ich aż 80 tys., mamy na głowie komorników, obecnie przebywamy za granicą (UK), wynajmujemy małą kawalerkę razem z 2 dzieci, w czerwcu urodziłam synka, ale również zamierzam iść do pracy, będziemy się wymieniać. Jak jeszcze możemy rozwiązać problemy z długami?

Comments are closed.