Witam, mam takie pytanie związane z zajęciem komorniczym, otóż na moim koncie bankowym widnieje właśnie takie zadłużenie i żeby je spłacić, wyjechałem za granicę, i tu jest moje pytanie: czy będąc za granicą, komornik może przejąć całość moich dochodów? Jestem na umowie zlecenie odnawianej co tydzień, i na koncie widnieje tez kwota wolna od komornika. Czy założenie konta walutowego również w tym samym banku pomoże jakkolwiek? Dziękuję i pozdrawiam.


Jeśli wpływy z wynagrodzenia będą pojawiać się na polskim konie bankowym zajętym przez komornika, to jak się pewnie domyślasz, komornik zajmie Ci te środki pieniężne, pozostawiając na koncie bankowym jedynie kwotę wolną od zajęcia, na 2018 rok, wynosi ona 1530 zł.

Jeśli w celu ochrony środków przez zajęciem ich przez komornika, założysz konto walutowe w tym samym banku, to bank automatycznie również to konto Tobie zablokuje – więc nie ma sensu zakładać w tym samym banku konta walutowego.

Mało tego, jeśli wybierzesz inny polski bank do przyjmowania wynagrodzenia pochodzącego z pracy za granicą, to komornik takie konto namierzy bardzo szybko i też je zablokuje. Komornik ma uproszczone zadanie przy poszukiwaniu kont bankowych dłużników, ponieważ ma on do dyspozycji system OGNIVO.

Jeśli pracujesz za granicą i otrzymujesz wynagrodzenie w innej niż polski złoty walucie, to załóż sobie konto bankowe w kraju w którym pracujesz. Komornik nie ma dostępu do jakichkolwiek informacji na temat dłużnika przebywającego poza Polską.

Art. 11104. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Komornik może prowadzić swoje działania jedynie na terytorium Polski i Twoje wynagrodzenie będzie wtedy bezpieczne. W innym wypadku, każda próba przelania pieniędzy na polskie konto, skończy się konfiskatą tych pieniędzy przez komornika.

Możesz jeszcze (pod warunkiem, że masz zaufaną osobę) przelewać wynagrodzenie z tytułu pracy za granicą na dane kogoś innego, jeśli oczywiście zgodzi się na to Twój pracodawca.

Możesz także poprosić pracodawcę o to, aby przekazywał Ci wynagrodzenie do ręki, ale z tego co wiem, rzadko która firma godzi się na takie posunięcie.

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

[0]
możesz dodać do koszyka kolejny formularz lub przejść do finalizacji transakcji
0.00 zł Zapłać

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!