Czy pracując za granicą, komornik może przejąć całość moich dochodów w PL?

Witam, mam takie pytanie związane z zajęciem komorniczym, otóż na moim koncie bankowym widnieje właśnie takie zadłużenie i żeby je spłacić, wyjechałem za granicę, i tu jest moje pytanie: czy będąc za granicą, komornik może przejąć całość moich dochodów?

Jestem na umowie zlecenie odnawianej co tydzień, i na koncie widnieje też kwota wolna od komornika. Czy założenie konta walutowego również w tym samym banku pomoże jakkolwiek? Dziękuję i pozdrawiam.


Praca za granicą a komornik w Polsce

Jeśli wpływy z wynagrodzenia będą pojawiać się na polskim konie bankowym zajętym przez komornika, to jak się pewnie domyślasz, komornik zajmie Ci te środki pieniężne, pozostawiając na koncie jedynie kwotę wolną od zajęcia.

Jeśli w celu ochrony środków przez zajęciem ich przez komornika, założysz konto walutowe w tym samym banku, to bank automatycznie również to konto Tobie zablokuje – więc nie ma sensu zakładać w tym samym banku konta walutowego. W tym miejscu polecam Ci przeczytać artykuł: czy komornik może zająć konto walutowe?

Mało tego, jeśli wybierzesz inny polski bank do przyjmowania wynagrodzenia pochodzącego z pracy za granicą, to komornik takie konto namierzy bardzo szybko i też je zablokuje. Komornik ma uproszczone zadanie przy poszukiwaniu kont bankowych dłużników, ponieważ ma on do dyspozycji system OGNIVO.

Jeśli pracujesz za granicą i otrzymujesz wynagrodzenie w innej niż polski złoty walucie, to załóż sobie konto bankowe w kraju, w którym pracujesz. Komornik nie ma dostępu do jakichkolwiek informacji na temat dłużnika przebywającego poza Polską i zagranicznego konta bankowego nigdy nie znajdzie.

Źródło:

Art. 11104. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Komornik może prowadzić swoje działania jedynie na terytorium Polski i Twoje zagraniczne wynagrodzenie będzie wtedy bezpieczne. W innym wypadku każda próba przelania pieniędzy na polskie konto skończy się konfiskatą tych pieniędzy przez komornika.

Możesz jeszcze (pod warunkiem, że masz zaufaną osobę) przelewać wynagrodzenie z tytułu pracy za granicą na dane kogoś innego, jeśli oczywiście zgodzi się na to Twój pracodawca.

Możesz także poprosić pracodawcę o to, aby przekazywał Ci wynagrodzenie do ręki, ale z tego co wiem, rzadko która firma godzi się na takie posunięcie.

Jest jeszcze jeden sposób, by komornik nie zajął wynagrodzenia za granicą, możesz założyć konto w internetowym portfelu, takim jak np.:

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “Czy pracując za granicą, komornik może przejąć całość moich dochodów w PL?”
 1. Komornik a zagranica. witam, sprawa bardzo podobna – chce wyjechać do Holandii na 3 miesiące, ale przez agencje pracy i tez mam kilku komorników na głowie -pytanie wiec brzmi: czy mogę jechać i zarobić jeśli tu w Polsce podpisuje umowę z agencją pracy, a w Holandii z pracodawca??? Proszę o pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli toczy się wobec Ciebie egzekucja komornicza, to komornik może zająć Ci nie tylko wynagrodzenie, które wypłacać Ci będzie agencja pracy, ale też komornik może zablokować Ci rachunek bankowy. Jeśli więc wypłata z pracy w Holandii będzie trafiać na zablokowany przez komornika rachunek bankowy, to większość zabierze Ci komornik. Aby chronić swoje dochody z pracy za granicą, należy otworzyć rachunek bankowy w kraju w którym będziesz pracować i na to konto przyjmować wynagrodzenie, po czym wyciągać pieniądze z tego konta fizycznie i wymieniać w Polsce na złotówki w lokalnym kantorze.

 2. Witam mam zamiar wyjechać do pracy do Holandii ale umowa będzie z polskim pracodawcą. Jak wygląda sytuacja z zajęciem komorniczym jeśli jestem zatrudniony w Polsce a pracuje w Holandii i czy lepiej otworzyć konto tam, bo w Polsce nie chcę otwierać konta bo wiem, że zajmie mi je komornik

 3. Witam.

  Mam abonament w t mobile w Holandii i mam tez konto holenderskie. Byłam w Holandii 4 lata, a ostatnio musiałam nagle zjechać na stałe do Polski. Moje pytanie brzmi: czy jak zamknę konto holenderskie i przestane płacić zagraniczny abonament, to czy holenderski t mobile może połączyć mnie z Polską i założyć mi tu komornika ?

 4. a ja chciałam się zapytać, jak to jest, gdy pracuje zagranicą, a pieniądze będą przelane na konto zaufanej osoby? czy komornik może mi to jakoś zająć?

Comments are closed.