Komornik zajął mi KONTO WALUTOWE + jakiego długu dotyczy egzekucja?

Komornik chce zająć mi na koncie kwotę 149.99 euro. Problem jest w tym, że nie wiem, czego dotyczy ta egzekucja z rachunku bankowego, nie otrzymałem żadnego pisma z sądu ani od komornika.


Generalnie jest tak, że komornik najpierw zajmuje rachunek bankowy dłużnika, a dopiero później informuje go, że zajął ten rachunek :-) Komornik robi to w tej kolejności, a nie w innej, ponieważ obawia się, że jeśli wyśle Ci najpierw informacje o zajęciu rachunku bankowego, to aby chronić swoje pieniądze przed nim, szybko je z konta bankowego wyciągniesz.

Czy komornik może zająć konto walutowe?

Jak widać na Twoim przykładzie, zajmowanie rachunków bankowych przez komornika nie tyczy się jedynie kont prowadzonych w polskich złotych, ale i innych walut, jakie obecnie mogą znajdować się rachunku bankowym dłużnika.

Często podczas wymiany maili z moimi czytelnika padają pytania:

…odpowiedź na te pytania mamy więc bardzo dokładną – komornik może bez problemu zajmować wszelkie rodzaje kont prowadzonych przez dłużnika, nad którym ciąży egzekucja komornicza. Kwota zajmowanych kwot z kont walutowych musi po przeliczeniu na złotówki dać taką samą wartość, jakby konto zajmowane było w złotówkach.

Oczywiście warto wiedzieć, że komornik nie może zająć całej kwoty zgromadzonej na naszych rachunkach bankowych. Komornik ma prawo co miesiąc pozostawić dłużnikowi do dyspozycji 75% minimalnej krajowej brutto.

W 2018 roku minimalna krajowa brutto wynosi 2100 zł, a więc 75% z tej kwoty to 1575 zł <— tyle, co miesiąc komornik musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji, są to pieniądze „na życie”.

UWAGA: chyba że długi dłużnika mają charakter alimentacyjny, wtedy komornik może zająć całą kwotę z kont bankowych dłużnika.

Jak sprawdzić czego dotyczy egzekucja?

Tak jak pisałam wyżej, wkrótce otrzymasz od komornika pismo, w którym poinformuje Cię on, że dane konto bankowe zostało zajęte na poczet spłaty długu u wierzyciela xyz.

Jeśli już teraz chciałabyś sprawdzić na polecenie jakiego wierzyciela, komornik wszczął przeciwko Tobie egzekucję komorniczą, to możesz udać się do banku i poprosić o sygnaturę sprawy, którą musi udostępnić Ci bank, na rzecz której pieniądze z Twojego konta zostaną zajęte.

Mając już sygnaturę sprawy, dzwonisz do sądu rejonowego w Twoim mieście i posługując się sygnaturą, wypytujesz o szczegóły, kto jest wierzycielem, jaka jest kwota zadłużenia, czy komornik coś jeszcze Ci będzie próbował Ci zająć itd.

Koniecznie także przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

6 komentarzy w “Komornik zajął mi KONTO WALUTOWE + jakiego długu dotyczy egzekucja?”
 1. Witam, właśnie poszukuję informacji na temat czy komornik może zająć konto walutowe i właśnie trafiłam na ten artykuł. W moim przypadku konto walutowe założone jest w banku Santander, komornik zajął mi wynagrodzenie i boję się, że komornik zajmie mi także to konto walutowe. Mam tam ponad 9.000 Euro są to pieniądze odkładane z wyjazdów do pracy za granicę. Co zrobić żeby komornik tego konta walutowego mi nie zajął? Proszę o poradę i potwierdzenie lub zaprzeczenie czy konto walutowe może być zablokowane przez komornika? zależy mi na czasie…

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik to konto walutowe może Ci zająć, jeśli wierzyciel taki skieruje wniosek do komornika, czyli wniosek o zajęcie rachunków bankowych dłużnika. Wierzyciel może też zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, wtedy komornik za pomocą systemu OGNIVO to walutowe konto Twoje znajdzie bez większych problemów.

 2. witam, na moim rachunku walutowym po dzisiejszym przelewie powinno być ponad 700 euro a niestety zostało ok 360. Nie ma na rachunku informacji gdzie się podziały pieniądze, czy jest możliwe ze mam zajecie komornicze? ale nie ma żadnej informacji… gdzie podziały się pieniądze?

 3. Witam. wyjeżdżam do Francji do pracy, natomiast konto mam w polskim Euro Banku. Jak mi komornik zablokuje konto to jestem ciekawy co ja tam zrobię bez gotówki? co pani radzi. Pozdrawiam

 4. Chodzi o zajęcie komornicze konta walutowego. Moja córka wyjechała do pracy za granicę, a ja opiekuję się wnuczką. Córka co miesiąc przekazuje mi pewną sumę pieniędzy w euro, z których opłacam koszty utrzymania dziecka, reguluję rachunki itd.

  Mam spory debet na koncie, którego nie jestem w stanie szybko spłacić, a bank nie chce rozłożyć mi zaległości na mniejsze raty. Spodziewam się egzekucji komorniczej.

  Czy komornik może mi zająć pieniądze na koncie walutowym? Jak mogę zabezpieczyć się przed egzekucją? Nadmieniam, że w najbliższym czasie również zagraniczny zasiłek na dziecko ma spływać na to konto bankowe.

 5. Jestem w Holandii akurat, prawdopodobnie komornik zajął moje konto walutowe w EURO, miałem na kącie 140 EURO i zabrał mi wszystko, dlaczego tak zrobił, jestem teraz bez środków do życia, co ja mam teraz zrobić???

Comments are closed.