Komornik zajął mi KONTO WALUTOWE + jakiego długu dotyczy egzekucja?

Komornik chce zająć mi na koncie kwotę 149.99 euro. Problem jest w tym, że nie wiem czego dotyczy ta egzekucja z rachunku bankowego, nie otrzymałem żadnego pisma z sądu ani od komornika.


Generalnie jest tak, że komornik najpierw zajmuje rachunek bankowy dłużnika, a dopiero później informuje go, że zajął ten rachunek :-) Komornik robi to w tej kolejności a nie w innej, ponieważ obawia się, że jeśli wyśle Ci najpierw informacje o zajęciu rachunku bankowego, to aby chronić swoje pieniądze przed nim, szybko je z konta bankowego wyciągniesz.

Czy komornik może zająć konto walutowe?

Jak widać na Twoim przykładzie, zajmowanie rachunków bankowych przez komornika nie tyczy się jedynie kont prowadzonych w polskich złotych, ale i innych walut, jakie obecnie mogą znajdować się rachunku bankowym dłużnika.

Często podczas wymiany maili z moimi czytelnika padają pytania:

…odpowiedź na te pytania mamy więc bardzo dokładną – komornik może bez problemu zajmować wszelkie rodzaje kont prowadzonych przez dłużnika, nad którym ciąży egzekucja komornicza. Kwota zajmowanych kwot z kont walutowych, musi po przeliczeniu na złotówki dać taką samą wartość, jakby konto zajmowane było w złotówkach.

Oczywiście warto wiedzieć, że komornik nie może zająć całej kwoty zgromadzonej na naszych rachunkach bankowych. Komornik ma prawo co miesiąc pozostawić dłużnikowi do dyspozycji 75% minimalnej krajowej brutto.

W 2018 roku, minimalna krajowa brutto wynosi 2100 zł, a więc 75% z tej kwoty to 1575 zł <– tyle co miesiąc komornik musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji, są to pieniądze „na życie”.

UWAGA: chyba, że długi dłużnika mają charakter alimentacyjny, wtedy komornik może zająć całą kwotę z kont bankowych dłużnika.

Jak sprawdzić czego dotyczy egzekucja?

Tak jak pisałam wyżej, wkrótce otrzymasz od komornika pismo, w którym poinformuje Cię on, że dane konto bankowe zostało zajęte na poczet spłaty długu u wierzyciela xyz.

Jeśli już teraz chciałabyś sprawdzić na polecenie jakiego wierzyciela, komornik wszczął przeciwko Tobie egzekucję komorniczą, to możesz udać się do banku i poprosić o sygnaturę sprawy, którą musi udostępnić Ci bank, na rzecz której pieniądze z Twojego konta zostaną zajęte.

Mając już sygnaturę sprawy, dzwonisz do sądu rejonowego w Twoim mieście i posługując się sygnaturą, wypytujesz o szczegóły, kto jest wierzycielem, jaka jest kwota zadłużenia, czy komornik coś jeszcze Ci będzie próbował Ci zająć itd.

Koniecznie także przeczytaj:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
1 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *