Mam blokadę na koncie bankowym z tytułu egzekucji komorniczej, co z pracodawcą? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Mam blokadę na koncie bankowym z tytułu egzekucji komorniczej, co z pracodawcą?

Witam, mam blokadę na koncie bankowym z tytułu egzekucji komorniczej, czy pracodawca też dostał pismo o zajęciu wynagrodzenia? dodam, że pracuję przez agencję pracy.


Blokada konto bankowego przez komornika, to jeden z najpopularniejszych sposobów na egzekwowanie należności. Podstawą prawną do zajmowania pieniędzy na koncie bankowym dłużnika, jest Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz Kodeks Postępowania Cywilnego. Dzięki tym dwóm przepisom, zajmowane są rachunki bankowe osób, wobec których prowadzone jest postępowanie komornicze lub administracyjne.

Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego przez organ egzekucyjny, to dodam jeszcze tylko ten absurdalny przepis, który mówi, że bank nie ma obowiązku powiadamiania dłużnika, że jego konto bankowe zostało zablokowane.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że idzie sobie dana osoba do marketu, robi cały wózek zakupów, wykłada wszystko na ladę, produkty przechodzą przez kasę i gdy dochodzi do płatności za zakupy, terminal płatności kartę płatniczą odrzuca, ponieważ komornik zajął i zablokował całe konto bankowe, to jest chore!

O zajęciu konta bankowego przez komornika, informuje sam komornik, szkoda tylko, że dzieje się to o wiele za późno! Zresztą komornik celowo nie informuje dłużnika, że wkrótce zajmie jego konto bankowe, bo obawia się wyczyszczenia przez dłużnika rachunku bankowego z pieniędzy…

Ile komornik może zabrać dłużnikowi z konta bankowego? kwota wolna od zajęcia środków pieniężnych z konta bankowego, to równowartość 75% najniższej krajowej brutto.

Skoro w 2018 roku, najniższa krajowa wynosi 2100 zł brutto, to 75% z tej kwoty, to jest 1575 zł. Tyle komornik musi co miesiąc zostawić dłużnikowi na koncie bankowym. Limit ten jest odnawiany co miesiąc!

Czy pracodawca też dostał pismo o zajęciu wynagrodzenia?

Musisz wiedzieć, że komornik związany jest treścią wniosku wierzyciela. Oznacza to tyle, że komornik nie może egzekwować należności na rzecz wierzyciela, w rozmiarze szerszym, niż te które zostały zawnioskowane przez samego wierzyciela!

W praktyce wygląda to tak, że jeśli Twój wierzyciel złożył do komornika wniosek jedynie o zajęcie Twojego konta bankowego, to komornik zajmie tylko i wyłącznie konto bankowe, jeśli wierzyciel zawnioskował o zajęcie Twojego konta bankowego i Twojej pensji, to komornik zajmie konto bankowe, oraz Twoją pensję, wtedy też komornik wyśle do Twojego pracodawcy (agencji pracy tymczasowej) wniosek o zajęcie pensji dłużnika.

Nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ nie wiem co we wniosku wymienił wierzyciel, czy było to jedynie zajęcie konta bankowego, czy konta bankowego i pensji? nie wiem.

Jeśli zostanie wszczęta egzekucja, to komornik powinien zawiadomić Cię o tym fakcie, dowiesz się wtedy z jakiego tytułu została ona wszczęta, dla jakiego wierzyciela, na jaką kwotę i co podlega egzekucji.

Jeśli wierzyciel zawnioskował również o zajęcie pensji, to obowiązkiem pracodawcy jest wyliczenie kwoty zajęcia. Jeśli do tej pory zajęte zostało jedynie Twoje konto bankowe, to być może tylko na tym poprzestał Twój wierzyciel?

Wybrane artykuły specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Marcin

  Witam. Od 5 lat spłacam dług alimentacyjny. Płace po 500 zł. Dwa tygodnie temu dostałem pismo od komornika ze blokuje mi konto bankowe i środki, które na nie wpływają. Zaznaczę ze z mojego konta korzysta moja partnerka i wpływają na to konto tylko jej dochody.

  Ja pracuje za granicą i nigdy się nie zdarzyło, żebym nie wpłacił pieniędzy komornikowi. W ten sposób, komornik pozbawił moja partnerkę środków do życia. W piśmie które dostałem są kwoty następujące.

  250 zł zasądzanych alimentów (bieżących) + opłata egzekucyjna 27,80 zł.
  Alimenty zaległe 1160,06 zł
  Opłata egzekucyjna 1160,06 zł
  VAT 266,81 zł

  Do tego dodam, że nie mam żadnych bieżących alimentów, gdyż syn na którego płace alimenty ma 21 lat i mieszka z matką na stałe w Niemczech i prawdopodobnie odbywa karę w więzieniu. Czy mogę coś zrobić w tej sprawie. Dziękuje. Marcin W.

 2. Aśka/poz

  Mam zajęcie komornicze na koncie bankowym, w dniu dzisiejszym komornik nie pozostawił mi nic z tego co wpłynęło z tytułu wynagrodzenia i premii. Zostałam bez środków do życia. Proszę o informację co mogę zrobić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   W takim wypadku powinnaś złożyć skargę na komornika, że zajął całą kwotę zgromadzoną na Twoim rachunku bankowym, jeśli Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to komornik powinien zostawić Ci na życie 1575 zł miesięcznie. Jeśli masz długi za alimenty, to komornik w takim wypadku ma prawo zająć całą kwotę zgromadzoną na Twoim rachunku bankowym. Wzór skargi na komornika znajdziesz w dziale WZORY PISM.

 3. Anna

  Chodzi mi o konto bankowe i kartę do bankomatu. Mam komornika a bank zablokował mi konto i kartę do bankomatu, na konto wpływa wypłata wolna od potrąceń komorniczych najniższa krajowa, żebym mogła wypłacić pieniądze, to muszę się udać do banku i u nich w kasie wypłacać, pracodawca przelewa komornikowi resztę pieniędzy i czy bank może mi w końcu odblokować konto czy nie musi?

NAPISZ KOMENTARZ