Blokada konta bankowego przez komornika?? zarabiam 2.000 brutto

skarga-na-czynności-komornika

Dzień dobry. Mam blokadę na koncie bankowym. Jestem na stażu z opieki społecznej. Na umowie mam 2.000 brutto. Wpłynęły mi na konto pieniądze 1546 zł. Nie mogę wybrać ani grosza.

Czy to normalne? Czy komornik tak może? Wychowuje samotnie dzieci. Co mam zrobić?


Blokada konta bankowego przez komornika

Blokada konta bankowego przez komornika to jedna z częstszych praktyk, jakie stosują organy egzekucyjne. Niestety dłużnik nie ma wielu opcji, jak tylko pogodzić się z przebiegłością komornika i pomału krok po kroku spłacać swoje długi.

Art. 890. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika

§1. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z tego rachunku i obejmuje również kwoty, których nie było na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia.

Ile może zająć komornik z wypłaty? na rok 2018, kwota wolna od zajęcia komorniczego to równowartość minimalnej krajowej na dany rok. W 2018 roku minimalna krajowa wynosi 2100 brutto (1530 zł netto) i tyle komornik musi zostawić Ci do dyspozycji, są to pieniądze na życie.

Co zrobić, gdy komornik zablokował konto bankowe?

Podstawą prawną do zajęcia środków pieniężnych na koncie bankowym dłużnika jest Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz Kodeks Postępowania Cywilnego.

Jeśli komornik zablokował Ci całkowicie środki pieniężne, uniemożliwiając Tobie i Twoim dzieciom funkcjonowanie, to powinnaś złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego.

Wniosek powinien brzmieć mniej więcej tak:

Z lewej strony Twoje dokładne dane, adres korespondencyjny oraz sygnaturę akt.

Z prawej strony umieść miejscowość i datę.

Na środku powinien znaleźć się adresat Twojego wniosku, a więc komornik sądowy przy sądzie rejonowym w………

Niniejsza wnoszę o zwolnienie spod zajęcia komorniczego mojego rachunku bankowego, prowadzonego przez bank……………….  , oraz wynagrodzenia za pracę w kwocie X,xxx zł, które otrzymuję od pracodawcy ……………… ………

Wskazuję, iż bank na wniosek komornika zablokował mi rachunek bankowy nr………..  na który wpływa wynagrodzenie. Wynagrodzenie, które wpływa na mój rachunek bankowy, to moje jedyne źródło utrzymania.

Aby zapewnić środki utrzymania sobie i mojej rodzinie zapewniając minimum egzystencji, wnoszę o odblokowanie mojego konta bankowego.

Podpisz się czytelnie.

Gotowy wzór takiego wniosku, możesz pobrać w dziale wzory pism i wniosków komorniczych.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Mam nadzieję, że wniosek o wyłączenie spod egzekucji Twojego rachunku bankowego załatwi sprawę i bank po otrzymaniu od komornika polecenia odblokowania tego konta bankowego, udostępni Ci środki na nim zgromadzone.

Jeśli komornik będzie wykazywał się opieszałością lub odmówi odblokowania Twojego rachunku bankowego, to złóż wtedy skargę na czynności komornika <— z tego poradnika dowiesz się jak to zrobić krok po kroku. Mam jednak nadzieję, że nie będziesz zmuszona korzystać z tego poradnika :-). Życzę Ci powodzenia!

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrałam dla Ciebie kilka artykułów, które musisz też przeczytać:

Imię:
Wioleta

Oceń nasz artykuł:
17 komentarzy w “Blokada konta bankowego przez komornika?? zarabiam 2.000 brutto”
 1. Avatar

  Mi też komornik zablokował konto bankowe, o blokadzie dowiedziałam się markecie, gdy chciałam zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Muszę złożyć wniosek do komornika o odblokowanie konta bankowego ponieważ komornik zajął mi wcześniej wynagrodzenie, a z tego co wiem to doszło w moim przypadku do tzw. nadmiernej egzekucji. Komornik nie może zająć mi wynagrodzenia, a później jeszcze rachunku bankowego, na który to wynagrodzenie wpływa bo będę miała na tych samych pieniądzach jakby dwa zajęcia przez tego samego komornika.

  Moje pytanie natomiast brzmi, ile czasu ma bank na odblokowanie konta bankowego gdy komornik wyśle pismo o zwolnienie tego konta spod zajęcia? nieraz ludzie piszą na forach, że bank nie chce odblokować konta dłużnika? dlaczego tak jest Pani Janino? i gdyby jednak komornik wyrzucił moje pismo o zwolnienie zajętego konta spod zajęcia, to jak zmusić komornika do odblokowania tego konta bankowego?

 2. Avatar

  zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego ma według nowych przepisów odbywać się teraz na nieco innych zasadach. Informacje niepotwierdzone, po prostu gdzieś czytałam News na jednym z portali dla księgowych. Do tej pory zajęcie konta bankowego przez komornika odbywało się tak naprawdę bez wiedzy dłużnika. Komornik wysyłał elektroniczne zajęcie do banku, a bank natychmiast blokował konto bankowe, teraz z tego co wyczytałam, to komornik będzie musiał powiadomić najpierw dłużnika, że zostanie zajęte jego konto i dłużnik będzie miał kilka dni na ewentualne złożenie sprzeciwu od egzekucji z rachunku bankowego. Tak ma teraz być…

  Blokada konta bankowego przez komornika jak dotąd była mało humanitarna? chyba się wszyscy ze mną zgodzą prawda? tak jak pisała Pani u góry, dłużnik nie wie, że komornik zablokował mu konto bankowe, dopóki po włożeniu karty płatniczej do terminala, nie wyskoczy komunika „Odmowa dostępu do konta bankowego”.

  Dobrze, że w ogóle można złożyć wniosek do komornika o odblokowanie konta bankowego, inaczej dłużnik nie miałby nic do gadania… a nie tak powinno funkcjonować prawo prawda?

 3. Avatar
  Dżakarta29

  ile trwa odblokowanie konta bankowego przez komornika? minęło 5 dni od spłaty długu a konto bankowe wciąż mam zablokowane, to fair bo mam rachunki do płacenia a nie mogę ruszyć żadnej kwoty z banku, nie mogę wypłacić pieniędzy w bankomacie, nie mogę zrobić przelewu czy nawet wykonać zapłaty rachunku płatnościami elektronicznymi, odpowie mi ktoś ile trwa odblokowanie konta bankowego przez komornika?

 4. Avatar

  Witam, jak długo komornik zajmuje konto bankowe? moja sytuacja finansowa jest o tyle skomplikowana, że muszę zapłacić pensje dwóm pracownikom, a z tego co wiem, to komornik nie powinien blokować środków pieniężnych, które mają służyć wypłacie pensji? prawda to?

 5. Avatar

  Na konto wpływa mi wynagrodzenie najniższe 1530 zł plus alimenty 600 na córki, komornik niestety pensji nie zabrał ale alimenty już tak, dlaczego?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Musisz udać się do komornika i powiadomić go o tym, że przez egzekucję z rachunku bankowe, zajął Ci świadczenia alimentacyjne, które nie podlegają egzekucji wg. Art. 833 kodeks postępowania cywilnego – § 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860).

   Musisz złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod egzekucji świadczenia alimentacyjne. Warto zabrać ze sobą wyciągi z konta na których widać, że pieniądze które wpływały na Twoje konto bankowe, są alimentami.

 6. Avatar

  Posiadam konto bankowe na którym „zasiadł” komornik. Każdy pojedynczy przelew jest przekierowywany na konto komornika, plus wynagrodzenie przychodzi w kwocie najniższej krajowej, a reszta jest wysyłana również na ich konto.

  Za 3 tygodnie wyjeżdżam za granice na 2-3 miesiące. Czy komornik możesz mi zająć konto walutowe założone w Polsce jeśli tak to jaka kwotę w € obowiązkowo musi mi zostawić na koncie.

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   A więc toczy się wobec Ciebie egzekucja z rachunku bankowego. Jeśli na Polskim banku prowadzisz konto walutowe, to komornik niestety pieniądze w obcej walucie także zajmie. Komornik poprosi bank, aby ten obcą walutę znajdującą się na koncie walutowym, przewalutował na polski złoty i przewalutowana kwota trafi na konto komornika. Jedynym wyjściem dla Ciebie jest w tym momencie założenie konta bankowego poza granicami Polski, czyli w kraju w którym będziesz pracował. Wtedy komornik tych pieniędzy nie zajmie. Innym rozwiązaniem jest przyjmowanie wypłat w gotówce „do ręki”.

   Dodam jeszcze, że przy egzekucji z rachunku bankowe, kwota wolna od zajęcia to 75% minimalnej krajowej brutto, czyli 1575 zł. Limit tej kwoty odnawiany jest co miesiąc.

 7. Avatar

  Witam, komornik zajął mi konto bankowe, jaką kwotę komornik musi zostawić na koncie? dla przykładu podam że zarobiłam 1050 euro, a zostało mi na koncie 189 czy jest to zgodne z prawem?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Komornik niestety ma prawo zająć również rachunek bankowy prowadzony w walucie obcej, np. w EURO. Jeżeli komornik zajął należności w walucie obcej, to bank ma obowiązek przekazać komornikowi tę należność, ale w walucie polskiej, czyli bank musi przeliczyć EURO na złotówki, posługując się kursem ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski w dniu przekazania należności komornikowi (art. 889 ze zn. 1 k.p.c.).

   Oczywiście nawet przy zajęcie konta bankowego prowadzonego w EURO, komornik ma obowiązek trzymać się kwoty wolnej od zajęcia i na 2018 rok, wynosi ona 1575 zł przy egzekucji z konta bankowego. Komornik więc musi przeliczyć tę kwotę na EURO i pozostawić ją w tej walucie przy zachowaniu równowartości kwoty wolnej od zajęcia w polskich złotych.

 8. Avatar

  Dostałam wiadomość na konto bankowe internetowe, że komornik zajął mój rachunek bankowy. Dług który mam to dług wobec Orange i Play. A moim jedynym dochodem jest 500+ na synka i zasiłek rodziny, oraz alimenty w sumie 1124 zł. Czy komornik odbierze mi te pieniądze na dziecko?

 9. Avatar

  Sprawa wygląda następująco: w marcu b.r odbyła się rozprawa sądowa gdzie sąd rozłożył na raty moje zadłużenie. Odpis ze sprawy otrzymałem dopiero w październiku od komornika z odpisem, iż sądowym postanowieniem iż sąd zasadził spłatę w ratach do 30 każdego m-ca a komornik zajął mi konto bankowe. Co mam zrobić w tej sytuacji?

 10. Avatar

  Będąc dziś w banku dowiedziałam się że mam komornika. 1200 zł. Jestem samotną matką która jeszcze nie ma zasądzonych alimentów. Mam swoje dzieci. Pracuje i w tym miesiącu udało mi się zarobić ok 3000 tys. Do tego wynajmuje mieszkanie, to ok 1600 zł.

  Dowiedziałam się, że ten komornik zostawi mi tylko podstawę. Zadzwoniłam z prośbą o to że spłacę część zadłużenia już teraz w zamian za zdjęcie blokady z konta bankowego i następna część w dzień wypłaty. Komornik nie zgodził się.

  Zostanę kompletnie bez środków do życia i ja i dzieci, do tego na samo paliwo do pracy wydaje 400 zł. Miałam już kiedyś podobną sytuacje z innym komornikiem i zgodził się bez problemu, zapłaciłam wszystko i naprawdę mi pomógł… ten komornik jest niezgodny. Nie wiem czy to przepisy czy brak jego dobrej woli. Co robić żeby nie zabrał mi środków do życia?

 11. Avatar

  Mam pytanie w sprawie zajęcia konta bankowego: Czy komornik może mi wejść na konto bankowe i je zablokować jeśli wpływa tam moja pensja miesięczna w
  wysokości 450 zł?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Tak, dla komornika nie ma znaczenia jakie masz wpływy na konto bankowe, dla komornika liczy się każda złotówka, którą komornik znajdzie na Twoim koncie i którą będzie mógł zająć, przypomnę, że na ten rok kwota wolna od zajęcia w egzekucji z rachunku bankowego wynosi 1575 zł. Pozdrawiam!

 12. Avatar

  Witam, pobrałem wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika, jutro idę wysłać to listem poleconym, mam nadzieję, że komornik odblokuje mi to konto bankowe, które zajął. Dziękuję i pozdrawiam! Kazik

 13. Avatar
  Karolina W.

  Dzień dobry, pilnie proszę odblokowanie konta bankowego, na które wpływają jedynie świadczenia na dzieci.

Comments are closed.