Problem z komornikiem, komornik zabrał za dużo z konta bankowego

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy komornik postąpił zgodnie z prawem. Zostawiłem na koncie z poprzedniej wypłaty z tytułu umowy o pracę za kwiecień kwotę 800 zł (kwota na 1 maja). W kwietniu komornik zostawił mi zgodnie z zasadami 1575 zł.

Do 25 maja po wypłatach zostało mi na koncie 11 zł. Gdy wpłynęła teraz, wyplata za maj 25-tego, to komornik pozostawił mi na koncie 650 zł. Dlaczego tak się stało i czy mógł komornik tak postąpić?

Czy oznacza to, że gdy wpływa wyplata za dany miesiąc, mam ją zaraz wypłacać, żeby nic nie zostało na następny? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.


Komornik zabrał za dużo pieniądzy z konta

Zajmowanie przez komornika konta bankowego, to oprócz zajęcia pensji, świadczeń i zwrotu podatku, najczęstsze sposoby na egzekwowanie przez komornika należności, których odzyskanie od dłużnika zlecił wierzyciel.

komornik-zabrał-za-dużo-z-konta-bankowego
Co się stało, że komornik zabrał za dużo z konta bankowego? sprawdź któryś z trzech scenariuszy!

Zanim komornik dokona zajęcia konta bankowego dłużnika, musi to konto bankowe najpierw namierzyć, komornik wtedy najczęściej posługuje się dobrodziejstwem systemu OGNIVO, ale aby skorzystać z tego systemu, organ egzekucyjny musi najpierw wystąpić z wnioskiem do Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Komornik może od niedawna korzystać też z Centralnej informacji o rachunkach bankowych, jest to kolejne narzędzie, dzięki któremu komornik namierzy rachunki bankowe założone w:

 • bankach komercyjnych,
 • bankach spółdzielczych,
 • Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych (SKOK-i).

Znalezienie konta bankowego dłużnika może też odbyć się poprzez wysłanie przez komornika zapytania do Urzędu Skarbowego, ZUS-u, pracodawcy czy przez czynności terenowe. Prawo do tego daje mu:

Art. 761. § 1.  Organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

… co dalej?

Komornik, mając dane na temat prowadzonych przez dłużnika rachunkach, może przystąpić do zajęcia rachunku bankowego, tutaj w grę wchodzi: art. 889 K.p.c:

§1. W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:

1) przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności, lecz przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego;

W tym momencie, jeśli prowadzisz rachunek bankowy wspólnie z małżonkiem, warto przeczytać teraz:

Ile komornik może zająć z konta bankowego w 2018 roku? wolne od zajęcia są środki w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na 2018 rok, skoro minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto, to komornik może z konta zabrać jedynie 1575 zł, co trzeba wiedzieć, limit ten odnawia się każdego miesiąca!

Jeśli jednak długi dłużnika mają charakter alimentacyjny, to komornik nie ma obowiązku stosować kwoty wolnej od zajęcia i może zająć całą kwotę, jaka znajduje się na koncie bankowym alimentacyjnego dłużnika.

… dlaczego komornik zajął z Twojego konta bankowego aż tyle?

Istnieją wg mnie trzy scenariusze: pierwszy to taki, że być może do zajęcia Twojego konta bankowego dołączył drugi komornik i teraz Twoje konto bankowe uszczuplane jest przez dwóch komorników.

Aby wyjaśnić tę kwestię, należy udać się do banku i poprosić o wyciąg z konta i sprawdzić dane komornika i sygnatury akt, jeśli będą dwie różne sygnatury akt, to na pewno pojawił się drugi komornik, dochodzi wtedy do zbiegu egzekucji komorniczych.

Drugi scenariusz, jaki domniemam, to zwykła pomyłka komornika, musisz wtedy złożyć wniosek o zwolnienie środków pieniężnych spod zajęcia komorniczego. Wzór wniosku o zwolnienie środków znajdziesz w dziale: wzory pism i wniosków komorniczych.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Trzeci scenariusz to trudności i nieporozumienia związane z datą księgowania przez bank Twoich wydatków w obrębie miesięcznego limitu. Pamiętaj zatem, że wypłata gotówki z bankomatu i płatności kartą debetową to transakcje płatnicze, które wlicza się do wykorzystania kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym.

Być może stało się tak, że dokonałeś jakiejś transakcji pod koniec miesiąca i transakcja ta została zaksięgowana przez bank już na nowy miesiąc?

Należy zawsze pamiętać, że każda transakcja bezgotówkowa i gotówkowa, ma dwie daty: datę transakcji i datę rozliczenia. Czyli jeśli 31 maja zapłacisz kartą debetową za zakupy, to operację tą bank zaksięguje np. 3 czerwca :-), wtedy pomniejszasz kwotę wolną od zajęcia już na czerwiec…

Ponadto, jeśli nie zgadzasz się z zajęciem kwoty na koncie bankowym, którego dokonał komornik, to przysługuje Ci złożenie skargi na czynności komornika <– tutaj dowiesz się gdzie i jak złożyć skargę na komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

9 komentarzy w “Problem z komornikiem, komornik zabrał za dużo z konta bankowego”
 1. witam, mam obecnie komornika i problem w zajęciu pieniędzy na koncie bankowym, zakład pracy mi przelewa tyle ze zostaje najniższa krajowa, po przelaniu na konto kwota znika w całości, ale za chwilę jest zwrot tych pieniędzy, bo pisze kwota wola od zajęć komorniczych. W grudniu też dostałam przelew świąteczny na kwotę 550 zł, który został zabrany z konta bankowego a zwrócono mi tylko 62 zł.

  W sierpniu miałam taką samą sytuację na koncie bankowym, bo prócz wypłaty wynagrodzenia miałam też wypłacone wczasy pod gruszą, które zabrał mi komornik z konta, ale za trzy dni zostało mi to zwrócone…

 2. Dzień dobry. Komornik zabrał mi zbyt dużo. Mam na razie dwóch komorników, ale jeden jest nie aktywny, a ten drugi komornik zabiera mi pieniądze. 19-stego grudnia wpłaciłem na konto bankowe 2500 zł i po chwili sprawdzam na telefonie czy są jakieś pieniądze na koncie i widzę, że jest 1500 cofam się do banku i dowiaduje się o tym komorniku. Za parę dni otrzymuję rentę w wysokości 669 i ileś groszy znów mi wszystko zabiera.. Dziękuję.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Krzysztof, ponieważ komornik zabiera Ci z konta bankowe wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia, która w chwili obecnej wynosi 1575 zł, tyle co miesiąc musi Ci zostawić komornik. Nie ma więc sensu, abyś jakiekolwiek pieniądze wpłacał na swój rachunek bankowy, który zajął komornik, niestety wszystko dzieje się zgodnie z prawem. Tak właśnie wygląda egzekucja z rachunku bankowego.

 3. Małgorzata

  Witam, mam zadłużenie na koncie na kwotę 1457 złotych. Dostanę przelew o wartości 3900 złotych. Czy cała pozostałą kwotę po odjęciu zadłużenia mogę wykorzystać? i moje konto zostanie odblokowane? W banku udzielili mi informacji, że moja wolna kwota to będzie tylko 1657,50 gr. A gdzie cała reszta pieniędzy? Czy może to ja tutaj czegoś nie rozumiem?

 4. Witam. Pracuję w państwowce. Moje pytanie brzmi: dlaczego moje środki przechodzą na te zablokowane w danym miesiącu, a pierwszego dnia każdego innego miesiąca wracają na te środki które mogę wypłacić? Co mam zrobić żeby je odblokować? czy dalej czekać na pierwszy dzień danego miesiąca? Dostaje wypłaty ok 2900 zł na konto mi idzie ok. 1600 zł, a wypłacić mogę 1000 zł, a reszta jest blokowana przez komornika, nie rozumiem tego, może mi to Pani wytłumaczyć? i co zrobić?

 5. Komornik zajął mi konto bankowe pod koniec tego miesiąca, gdzie na koncie było około 1000zl. Czyli te pieniądze w całości przepadły? I pytanie jeżeli wynagrodzenie wynosi u mnie około 2500 zł na rękę, to ile dostanę pieniędzy z tego 75%? Ile komorników może wejść na konto? Czy w praktyce mam umowę na pełen etat i zarabiam 2500zl, to jakie będzie moje wynagrodzenie po komorniku? Umowa na stałe na czas nie określony!!!!

 6. Witam, mam zajęte konto w banku przez komornika, jeżeli wpływa mi na kato najniższa krajowa i świadczenia 500 plus, to komornik może mi zabrać te pieniądze? bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję, dodam jeszcze, że moje zarobki to 2500 brutto i mimo tego, że komornik pobiera pieniądze mi z pracy to może też brać też z konta bankowego?

 7. Mam zajęte konto w banku przez komornika w kwocie 1300 zł, a pracuje i mam wypłaty 1550zl. Ile wtedy mogę zyskać z konta? wybrać środków na życie? boje się tego, że z tego wszystkiego zostanie mi 200 zł na plusie. Nie znam się na przepisach i proszę o szybką odpowiedź. Czy bank odda komornikowi te 1300 zł? czy też nie?

  1. Witaj Agnieszko, jeśli Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to przy egzekucji z rachunku bankowego istnieje nałożona przez prawo, kwota wolna od zajęcia komorniczego. Wysokość kwoty wolnej to 75% minimalnego wynagrodzenia brutto na dany rok. Komornik będzie mógł zająć Ci środki pieniężne zgromadzone na Twoim rachunku bankowym, tylko wtedy gdy kwota tam znajdująca się przekroczy kwotę wolną od zajęcia. Kwota wolna odnawia się co miesiąc. Jeśli masz na koncie poniżej kwoty wolnej, to komornik nie ma prawa zająć Ci choćby złotówki.

Comments are closed.