Udzielenie dłużnikowi informacji przez komornika o zadłużeniu + WZÓR • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Udzielenie dłużnikowi informacji przez komornika o zadłużeniu + WZÓR

Witam. Mam pytanie: spłacam dług u innego windykatora z którego nie jestem zadowolona, ponieważ nie wiem ile mam do spłaty. Spłacałam nie regularnie dług, ale teraz płace regularnie od paru miesięcy, a dziś dostałam pismo od komornika, żeby do 21.05.2018 spłacić dług cały, albo firma sprzeda dług lub odda do komornika.

W tym piśmie nie jest podana kwota ile jeszcze zostało do spłaty, jest również napisane że mogę podpisać nową ugodę z nimi i mogą mi część długu umorzyć,o umorzenie pisałam już ponad rok temu i żadnej odpowiedzi nie otrzymałam.

W związku z tym, mam pytanie: czy firma Ultimo mogłaby kupić ten mój dług i bym spłacała do porządnej firmy windykacyjnej, dodam, ze już 2 razy korzystałam z tej firmy i byłam zadowolona, bo jest to rzetelna firma, czy ja mam powiedzieć temu Panu żeby sprzedał dług do Ultimo? Proszę mi poradzić co mam zrobić? Pozdrawiam-Joanna.


Jak sprawdzić stan zadłużenia u komornika?

Oczywiście Ty, jako strona postępowania egzekucyjnego, masz prawo o taką informację od komornika się dopominać, jasno mówi o tym art:

Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

A więc na podstawie art. 763 K.p.c – komornik na zapytanie dłużnika ma prawo i obowiązek udzielić mu informacji o stanie prowadzonej przez niego egzekucji.

Jest to jeden z obowiązków komornika, obowiązek ten oczywiście dotyczy nie tylko samego wierzyciela, ale i dłużnika.

Aby dowiedzieć się od komornika ile jeszcze masz do spłaty, możesz wysłać mu drogą pocztową pismo o udzielenie informacji dotyczącej stanu zadłużenia, możesz też poprosić o kwoty jakie dotychczas komornik od Ciebie wyegzekwował na rzecz poszczególnych wierzycieli, czy jednego tylko wierzyciela.

Możesz też poprosić o wyliczenie dotychczasowych poniesionych przez Ciebie kosztów egzekucyjnych itp. Komornik zawsze posługuje się systemem, za pomocą którego, jednym kliknięcie może taki raport Tobie czy wierzycielowi wygenerować.

System którym posługuje się komornik, jest w stanie wyodrębnić następujące dane:

 • koszty egzekucji,
 • który wierzyciel jaką kwotę otrzymał,
 • na jakie konkretnie długi zaliczono wpłacone kwoty.

Jeśli komornik nie chce udostępnić Ci takich danych, to należy złożyć wtedy skargę na czynności komornika, a raczej na ich brak, czyli nieudzielenie przez komornika żądanej informacji.

Napisałaś też, że otrzymałaś od komornika pismo z nakazem spłacenia całej pozostałej kwoty zadłużenia, z tym małym szkopułem, że nie podali tejże kwoty w ogóle?!

Myślę, że powinnaś przystąpić do podpisania nowej ugody z wierzycielem, być może uda Ci się przy okazji umorzyć część lub całość odsetek o długu, to raczej dobra dla Ciebie informacja.

Jeśli chodzi o kwestię sprzedaży długu na giełdzie, to niestety nie możesz wymagać tego od wierzyciela. Tym bardziej nie możesz wymagać, aby Twój dług kupiła firma windykacyjna ULTIMO :-).

A teraz przedstawiam wzór pisma do komornika o stan zadłużenia:

Wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości

Wg. mnie powinnaś podpisać nową ugodę z wierzycielem i zrobić wszystko, aby terminowo i regularnie spłacać swoje zadłużenie. Zażądaj też od komornika informacji na temat swojego zadłużenia, jeśli komornik nie spełni Twojej prośby, to złóż na niego skargę. Mam nadzieję, że poradzisz sobie ze swoim zadłużeniem, trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia!

Wybrałam dla Ciebie artykuły warte przeczytania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...


7 komentarzy

 1. Maja W.

  Dzień dobry, mam problem z komornikiem, chcę uzyskać informację na temat mojego zadłużenia u komornika, napisałam pismo do komornika ale ten nic nie odpisuje, chyba mnie zignorował. Z tego co wiem, to jest takie prawo dłużnika do informacji u komornika.

  Informacja o stanie zaległości w sprawie egzekucyjnej potrzebna mi jest, bo spłacam dług od kilku lat i nawet nie wiem ile mi jeszcze zostało do spłaty, nikt się w tej sprawie ze mną nie kontaktuje, ani komornik, ani wierzyciel!

  Czy mogę gdzieś znaleźć wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego? Pismo, które wysłałam komornikowi było odręcznie napisane w stylu: Ja …… ….. proszę o udzielenie informacji na temat mojego zadłużenia i stanie egzekucji komorniczej, którą przeciwko mnie wszczął…… itd.

  Ale tak jak pisałam, zostałam „olana” przez komornika, pismo o udzielenie informacji dłużnikowi wysłałam 2 miesiące temu, myślę, że nic już do mnie nie przyjdzie. Bardzo proszę o pomoc, jak napisać wniosek o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości?

  • stała bywalczyni

   Pani Janina dodała wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego, wzór wniosku kosztuje 10 zł. Pozdrawiam.

 2. Iwona

  Witam, od ok 8 lat każdego miesiąca komornik zajmuje moje wynagrodzenie. Co oznacza że od 8 lat systematycznie spłacam długi (kredyty, na ten moment pozostał do spłaty jeden 25 tysięcy + odsetki). Czy w takim przypadku jest możliwość umorzenia kredytu z tytułu przedawnienia?

  Nie mam możliwości wzięcia kredytu na spłatę (kiepska historia w BIK), zastanawiam się czy w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka, dalsza walka ze spłatą, bądź opcja przedawnienia.

  Dodatkowo, czy komornik jest w stanie wydać mi ewentualny plan spłaty długu, na podstawie historii wpłat?

 3. Olka/Krosno

  Dziękuję za wniosek do komornika o rozliczenie egzekucji komorniczej, wcześniej pisałam i dzwoniłam do komornika, nawet u niego byłam, ale olewał mnie, dopiero jak wysłałam mu to pismo to otrzymałam to co chciałam, mogłam od razu wysłać wzór pisma który Pani nam tutaj udostępnia… człowiek uczy się całe życie. Do spłaty zostało mi jeszcze 6.000 zł :-) a było prawie 36.000 !!

 4. Sylwia47

  wniosek do komornika o udzielenie informacji można zanieść osobiście komornikowi? czy koniecznie wysłać poleconym i mieć w razie czego dowód nadania wniosku (kwit pocztowy)? mnie komornik też postanowił zignorować, byłam u niego osobiście, rozmawiałam z sekretarką, miała przekazać komornikowi moją prośbę o udzielenie info na tema mojego zadłużenia… mam nadzieję że to pismo podziała! Pozdrowienia!

 5. ola

  Witam. W jakim formacie jest ten wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości… laptop nie czyta mi formatu .pdf więc fajnie jak by to był np. .doc.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Wzór pisma jest w formacie .doc (można go sobie edytować pod własne potrzeby) – pozdrowienia!

NAPISZ KOMENTARZ