Witam. Mam pytanie: spłacam dług u innego windykatora z którego nie jestem zadowolona, ponieważ nie wiem ile mam do spłaty. Spłacałam nie regularnie dług, ale teraz płace regularnie od paru miesięcy, a dziś dostałam pismo od komornika, żeby do 21.05.2018 spłacić dług cały, albo firma sprzeda dług lub odda do komornika.

W tym piśmie nie jest podana kwota ile jeszcze zostało do spłaty, jest również napisane że mogę podpisać nową ugodę z nimi i mogą mi część długu umorzyć,o umorzenie pisałam już ponad rok temu i żadnej odpowiedzi nie otrzymałam.

W związku z tym, mam pytanie: czy firma Ultimo mogłaby kupić ten mój dług i bym spłacała do porządnej firmy windykacyjnej, dodam, ze już 2 razy korzystałam z tej firmy i byłam zadowolona, bo jest to rzetelna firma, czy ja mam powiedzieć temu Panu żeby sprzedał dług do Ultimo? Proszę mi poradzić co mam zrobić? Pozdrawiam-Joanna.


Jak sprawdzić stan zadłużenia u komornika?

Oczywiście Ty, jako strona postępowania egzekucyjnego, masz prawo o taką informację od komornika się dopominać, jasno mówi o tym art:

Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

A więc na podstawie art. 763 K.p.c – komornik na zapytanie dłużnika ma prawo i obowiązek udzielić mu informacji o stanie prowadzonej przez niego egzekucji.

Jest to jeden z obowiązków komornika, obowiązek ten oczywiście dotyczy nie tylko samego wierzyciela, ale i dłużnika.

Aby dowiedzieć się od komornika ile jeszcze masz do spłaty, możesz wysłać mu drogą pocztową pismo o udzielenie informacji dotyczącej stanu zadłużenia, możesz też poprosić o kwoty jakie dotychczas komornik od Ciebie wyegzekwował na rzecz poszczególnych wierzycieli, czy jednego tylko wierzyciela.

Możesz też poprosić o wyliczenie dotychczasowych poniesionych przez Ciebie kosztów egzekucyjnych itp. Komornik zawsze posługuje się systemem, za pomocą którego, jednym kliknięcie może taki raport Tobie czy wierzycielowi wygenerować.

System którym posługuje się komornik, jest w stanie wyodrębnić następujące dane:

  • koszty egzekucji,
  • który wierzyciel jaką kwotę otrzymał,
  • na jakie konkretnie długi zaliczono wpłacone kwoty.

Jeśli komornik nie chce udostępnić Ci takich danych, to należy złożyć wtedy skargę na czynności komornika, a raczej na ich brak, czyli nieudzielenie przez komornika żądanej informacji.

Napisałaś też, że otrzymałaś od komornika pismo z nakazem spłacenia całej pozostałej kwoty zadłużenia, z tym małym szkopułem, że nie podali tejże kwoty w ogóle?!

Myślę, że powinnaś przystąpić do podpisania nowej ugody z wierzycielem, być może uda Ci się przy okazji umorzyć część lub całość odsetek o długu, to raczej dobra dla Ciebie informacja.

Jeśli chodzi o kwestię sprzedaży długu na giełdzie, to niestety nie możesz wymagać tego od wierzyciela. Tym bardziej nie możesz wymagać, aby Twój dług kupiła firma windykacyjna ULTIMO :-).

A teraz przedstawiam wzór pisma do komornika o stan zadłużenia:


Wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości

Komornik Sądowy
przy Sądzie Rejonowym
sygnatura akt KM
………/……..
(wskazać sygnaturę sprawy)

Działając na podstawie art. 763 kodeksu postępowania cywilnego, wnoszę o udzielenie mi informacji na temat mojego zadłużenia, kwotach wyegzekwowanych i sposobie ich rozliczenia, a także o aktualnym stanie zadłużenia.

……………………………………………………………
(Twój czytelny podpis)

Wg mnie powinnaś podpisać nową ugodę z wierzycielem i zrobić wszystko, aby terminowo i regularnie spłacać swoje zadłużenie. Zażądaj też od komornika informacji na temat swojego zadłużenia, jeśli komornik nie spełni Twojej prośby, to złóż na niego skargę. Mam nadzieję, że poradzisz sobie ze swoim zadłużeniem, trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia!

Wybrałam dla Ciebie artykuły warte przeczytania: