Jak wyjść z długów komorniczych? 8 [SPRAWDZONYCH] sposobów!

Witam! Jak wyjść z długów komorniczych i jak dogadać się z komornikiem? komornik zajął mi pensję, a także żąda wyjaśnień i wyjawienia majątku. Wiedziałem, że prędzej czy później odwiedzi mnie komornik, jednak wszczęcie przeciwko mnie egzekucji komorniczej jest bardziej przytłaczające, niż myślałem…

Potrzebuję pomocy. Jak spłacić komornika? czy jakieś negocjacje z nim wchodzą w grę? moje długi to niecałe 10 000 zł, boję się opłat i kosztów egzekucyjnych, które powiększą moje zadłużenie (niestety jeszcze nie wiem o ile). Proszę o poradę, jak spłacić długi komornicze mając tylko wynagrodzenie, które zajął komornik?


Tylko komornik może zająć wynagrodzenie, konta bankowe, ruchomości czy nieruchomości dłużnika, ale żaden komornik nie ma prawa tego robić bez odpowiedniego tytułu egzekucyjnego, jakim najczęściej jest sądowy nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, przekazany mu przez zlecającego egzekucję wierzyciela.

Jak wyjść z długów komorniczych?

jak-wyjsc-z-dlugow-komorniczych
Jak wyjść z długów komorniczych i jak dogadać się z komornikiem? nie będzie to łatwe zadanie, ale też nie niemożliwe. Zobacz jak przeprowadzić negocjacje z komornikiem oraz wierzycielem!

Załóżmy, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i otrzymujesz zgodne z prawem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. W tym momencie możesz wziąć pod uwagę następujące rozwiązania:

Przekonaj wierzyciela do wycofania egzekucji komorniczej

 1. Wykazanie, że pobierane przez komornika kwoty są niewielkie i większość ich idzie na koszty komornicze, co oznacza bardzo wolne tempo odzyskiwania pieniędzy wierzyciela. W piśmie należy zobowiązać się do przelewania na konto wierzyciela kwoty większej, niż przelewa komornik. Wierzycielowi z pewnością będzie na rękę. Spróbuj zawrzeć z wierzycielem ugodę, dzięki której zaoszczędzisz na kosztach egzekucyjnych, przez co szybciej spłacisz swoje długi!
 2. Przedstawienie faktów, jak na wskutek egzekucji komorniczej niebezpiecznie pogorszyła się Twoja sytuacja bytowa jako dłużnika. Zagrożenie eksmisją z mieszkania z powodu braku środków na czynsz, odcięcie prądu, zajęcie przez komornika samochodu itp. Jeśli podstawowe koszty utrzymania dłużnika (i nie mówimy tu o utrzymaniu np. dwóch samochodów, ale faktycznie podstawowych potrzebach) nie są pokrywane ze względu na egzekucję komorniczą, to należy wykazać, że eksmisja, wyłączenie prądu, lub zajęcie samochodu uniemożliwią Ci jako dłużnikowi zarobkowanie, a co za tym idzie, dalszą spłatę zobowiązania.
 3. Wykazanie, że zablokowanie przez komornika środków pieniężnych uniemożliwi Ci dalszą działalność (np. działalność gospodarczą), co oznacza, że komornik być może ściągnie od Ciebie jakąś kwotę jednorazowo, ale jako dłużnik nic więcej nie zarobisz i nie będziesz miał z czego spłacać zadłużenie.

W każdym z tych przypadków należy podkreślać, że wierzyciel dysponujący nakazem zapłaty, w każdej chwili może ponownie przekazać go komornikowi i ponownie wszcząć postępowanie egzekucyjne, jeśli dłużnik nie wywiążesz się ze swoich obietnic.

Aby pokazać wierzycielowi, że poważnie traktujesz negocjacje, które z nim prowadzisz, przedstaw mu ugodę dłużnik-wierzyciel, której wzór zamieszczam poniżej:

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Podpisanie ugody zabezpieczy interesy wierzyciela, jak i Twoje jako dłużnika, ponieważ wierzyciel, który zgodził się na porozumienie/ugodę z dłużnikiem, ma obowiązek, aby wstrzymać toczącą się przeciw niemu egzekucję komorniczą.

Pamiętaj: aby wyjść z długów komorniczych, wykaż się zdolnościami negocjacyjnymi, zanim podejmiesz rozmowy czy to z wierzycielem, czy z komornikiem, opracuj strategię, która pozwoli Ci spokojnie spłacać długi…

Skarga na czynności komornika

Art. 767. Skarga na czynności komornika

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

§ 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Skarga na czynności komornika powinna być składana w ciągu tygodnia od dnia, w którym komornik dopuścił się czynności niezgodnych z prawem:

§ 4. Skargę wnosi się w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone,

Złożeniu skargi na czynności komornicze powinny oczywiście przyświecać konkretne przesłanki.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Ochrona wynagrodzenia i konta bankowego

Istnieją prawnie określone sytuacje i kwoty niepodlegające egzekucji komorniczej. Jest to temat dość rozległy, dlatego pozwól, że odeślę Cię do artykułu: czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego i jakie są limity zajęć.

A w skrócie: ochronie podlegają:

 • Alimenty –  bez względu na uprawnionego do alimentów. Tak więc nie tylko alimenty otrzymywane na dziecko, ale również alimenty na byłego małżonka, czy też w linii prostej (zstępni: dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, małżonkowie itp. Czyli jeżeli jeden z małżonków został w sposób zgodny z prawem zobowiązany do wypłaty alimentów na rzecz drugiego (np. z powodu separacji lub rozwodu nastąpiło pogorszenie sytuacji życiowej drugiego małżonka), pieniądze, które w ramach alimentów otrzymuje drugi z małżonków, nie podlegają egzekucji.
 • Pensja minimalna – bez względu na kwotę, na jaką opiewa zajęcie komornicze, do dyspozycji dłużnika musi co miesiąc pozostać kwota wolna od zajęcia komorniczego.
 • Kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego – komornik ma prawny obowiązek, aby przy egzekucji z rachunku bankowego co miesiąc zostawiać do dyspozycji dłużnika kwotę wolną w wysokości 75% minimalnej krajowej brutto. Jeśli natomiast długi mają charakter alimentacyjny, to kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego w ogóle nie występuje!

Negocjacje z wierzycielem

Być może znasz moją historię udanych negocjacji z wierzycielem już po zajęciu konta i widniejących na nim środków przez komornika, którą opisałam szczegółowo w poradniku Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem.  Był to czas, gdy komornik niemal ścigał się ze mną, wiedząc, że potrafię szybko dogadać się z wierzycielem. Zawierałam ugody i komornik musiał oddawać pieniądze.

Wszystko zależy od odpowiedniej argumentacji.

Przedawnienie długu

Jak wyjść z długów komorniczych innym sposobem? Każdy dług ma swój termin ważności, zanim więc zaczniesz martwić się skąd wziąć pieniądze na spłatę tych długów, sprawdź, czy przypadkiem dług, który egzekwuje na Tobie komornik – nie jest przedawniony!

Jeśli rzeczywiście doszło do przedawnienia długu, możesz wszcząć powództwo przeciwegzekucyjne, w którym podniesiesz zarzut przedawnienia i komornik będzie zmuszony postępowanie komornicze umorzyć.

Konsolidacja zadłużenia

Konsolidacja polega na zaciągnięciu pożyczki lub kredytu na spłatę wszystkich Twoich zobowiązań. Zamiast kilku rat kilku różnych pożyczek i kredytów, będziesz spłacać tylko jedną ratę kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.

Upadłość konsumencka

Całą kwestię upadłości konsumenckiej reguluje Prawo upadłościowe. Upadłość konsumencka polega na tym, że za pozwoleniem sądu, ogłaszasz upadłość konsumencką, a syndyk wyznaczony do Twojej sprawy, zajmuje się spieniężeniem Twojego całego majątku, lub jego części.

Ogłaszając upadłość konsumencką, wszystkie toczące się wobec Ciebie postępowania egzekucyjne zostają umorzone, to samo dzieje się z Twoimi długami. Jeśli zainteresowało Cię ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to zapraszam Cię do działu: upadłość konsumencka.

Jak wyjść z długów komorniczych w jeszcze inny sposób? czas na:

Negocjacje z komornikiem

Negocjacje z komornikiem to z pewnością najtrudniejszy, lecz jednak możliwy sposób rozwiązania sytuacji.  Komornikowi należy przedstawić wszystkie powyższe argumenty, pamiętając jednak, że komornik na naszym długu chce zarobić. Należy umiejętnie trafić do jego ludzkiej natury, pamiętając jednak, że kancelaria komornicza utrzymuje się z dłużników.

Szukając sposobu, jak wyjść z długów komorniczych, zawsze trzeba pamiętać, że 50% sukcesu to aktywność, plan i umiejętność przekonywania.

Płacząc, narzekając, załamując się, czyli w skrócie: pozostając biernymi – oddajemy pole do działania wierzycielowi i komornikowi.

Bez realistycznego planu (czyli kalkulacji możliwości, a nie obietnic bez pokrycia), nie przekonamy wierzyciela i komornika, że nasz sposób jest lepszy. Szybko wyczują, że gramy na czas, że po prostu jęczymy i błagamy o łaskę a sprawa i tak jest przegrana. Tak jakbyśmy sprzedawali biznes plan – jeśli nie będzie solidny, nikogo nie zainteresują obietnice gruszek na wierzbie.

I na końcu, ale wcale niemniej ważna – umiejętność przekonywania. Czy pamiętacie ze szkoły osoby, które prawie w ogóle się nie uczyły, ale potrafiły lać wodę i przekonywać do siebie urokiem osobistym?

Cóż, obmyślając plan jak wyjść z długów komorniczych, trzeba sięgnąć po takie właśnie talenty. Zwrot „przysięgam na moje życie, oddam co do grosza” – to tekst emocjonalny, ale bardzo wyświechtany i nic niewnoszący. Trzeba umieć się sprzedać i pokazać, że jesteśmy warci zaufania i że da się nas lubić.

Granie jęczącego nieudacznika, który błaga o pomoc, bardzo rzadko przynosi efekty. Traktuj wierzyciela jak inwestora – bo tak naprawdę oczekujesz, że wierzyciel poczeka na swoje pieniądze nieco dłużej, czyli zainwestuje w Ciebie. Z inwestorem rozmawia się pewnie, operując konkretnymi i wiarygodnymi danymi, szanując inwestora, jego czas, i pokazując siebie w jak najlepszym świetle…

To co, masz już swój plan jak wyjść z długów u komornika?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

13 komentarzy w “Jak wyjść z długów komorniczych? 8 [SPRAWDZONYCH] sposobów!”
 1. Taka drobna uwaga odnośnie zajęcia konta bankowego :) W tej chwili nie jest to już trzykrotność średniego wynagrodzenia a kwota 1500 zł. Kwota odnawia się co miesiąc.

  1. Zaklinaczka długów

   Tak, to prawda, od stycznia 2017 jest to kwota 1500.

 2. Wyjście z długów komorniczych to z pewnością cięższe zadanie niż spłata bieżącego zadłużenia wg mnie. Ja bardzo stresowałem się mając komornika na głowie, zamiast myśleć jak spłacić szybko, zacząłem popadać w stres, że mam komornika na głowie, który czai się na każdą złotówkę jaką posiadam. To bardzo zdestabilizowało nie tylko moje finanse i sprawy którymi się wtedy zajmowałem, ucierpiały też stosunki rodzinne, rodzina wciąż podpytywała: “ale jak wpadłeś w długi” “komornik Cię ściga?” itp. żona zamiast dać mi wsparcie w tym ciężkim czasie, również zaczęła panikować…

 3. Długo myślałam nad tym jak wyjść z długów komorniczych, jak podejść do sprawy aby stresować się jak najmniej, miałam nawet myśli żeby wszystko pieprznąć i wyjechać za granicę i tam zacząć od nowa, wtedy jednak zaczęłam myśleć a co jeśli kiedyś będę chciała wrócić do kraju? co na to moja rodzina? wyjeżdżając za granicę odcięłabym się od rodziny zupełnie! Postanowiłam zostać i podjąć walkę z zadłużeniem którego się dopuściłam. Po kilku latach mogę przyznać, że to była właściwa decyzja aby zostać w Polsce. Zadłużenie spłaciła wiele poświęcając (życie prywatne) ale udało się, komornik podziękował mi nawet za współpracę ;)

  Mogę Wam poradzić właśnie, abyście nigdy nie uciekali od problemów, jeśli nie wiecie jak wyjść z komorniczych długów, to zwróćcie się o pomoc do specjalistów, ale za chole… nie uciekajcie z kraju! bo kiedyś będziecie chcieli wrócić do Polski a wtedy sytuacja którą zastaniecie tu na miejscu, może być jeszcze gorsza ( powiększona o odsetki)

 4. Olek/Konin

  Jasne! trzeba wziąć odpowiedzialność za długi których się narobiło, to samo życie… ucieczka do Anglii czy gdzieś indziej to tylko dowód na to jak nieodpowiedzialnym człowiekiem się jest! Nigdy osobiście nie doświadczyłem ścigania przez komornika czy wierzycieli za długi, ale byłem świadkiem takiej “tragedii” w mojej rodzinie. Kuzyn który jest i był mi bardzo bliski miał właśnie zajęcie komornicze, potrzebował aż kilku lat ciężkiej pracy i oszczędzania aby wygrzebać się z problemów finansowych. Z tego co wiem, też miał rozkminki czy wyjechać i zacząć życie gdzieś indziej od nowa ale ma rodzinę, żonę i dzieci które uczęszczały do szkoły, więc to nie taka łatwa decyzja nagle zabrać wszystkich i wyjechać do innego Państwa. Jeśli nie wiecie jak wyjść z komorniczych długów, to po prostu poproście rodzinę, czy przyjaciół o pomoc, nie finansową a merytoryczną, czyli jak spłacić długi, albo jak zarobić więcej kasy…

 5. Jak dogadać się z komornikiem który za cel postawił sobie zniszczenie Nam życia?? wiem, że trafiają się dobrzy i wyrozumiali komornicy ale są też szuje którzy ściąganie długów traktują osobiście, tacy służbiści, jak się dogadać z takim komornikiem którego nic nie interesuje? czy można w ogóle zmienić komornika na innego? mam wrażenie że trafiłam na komornika-potwora. Nie mogę się z nim w żaden sposób dogadać…przeklina i jest opryskliwy…

 6. jak wyjść z długów bankowych? wszystko było dobrze dopóki nie straciłem pracy, dobrze płatnej pracy. Kolejna karta kredytowa i z dużym limitem (ban sam mi ją wcisnął) zaczyna stwarzać problemy bo skończyło mi się źródełko pieniędzy, Kart mam kilka, nie mam czym łatać zadłużenia, odsetki kumulują się rosną w lawinowym tempie, szukam pracy ale może mi nie starczyć czasu się obawiam… :/

 7. Jak czytam ,to każda sprawa jest inna. Fakt jest taki,że komornik działa na żądanie wierzyciela. Wielu Polaków poprzez długi uciekło już za granicę i nadal to robią. Długi się przedawniają. Obecnie w myśl nowej ustawy po 6 latach dług się przedawnia. Jeśli dług jest sprzedany,to należy taki nakaz zapłaty zaskarżyć ze względu na przedawnienie. To prawda. Jest to jakieś wyjście. Jednak w interesie komornika jest jak najwięcej zarobić. Otrzymując nakaz zapłaty wraz z wszczęciem postępowania egzekucyjnego, należy bacznie przyjrzeć się jakie to sobie kancelaria komornicza narzuciła koszty. W 99% są to koszty zawyżone 3-5 krotnie. Zatem trzeba wnieść sprawę do sądu i zaskarżyć w sądzie koszty komornicze. Opłata sądowa 100 zł. Na każdym etapie sprawy można dogadać się z wierzycielem i prosić o wycofanie egzekucji komorniczej. Uważam, że negocjacje z komornikiem są bezskuteczne. Opinie o komornikach wszyscy znają i porównują ich do hien. Ludzkich odruchów komornik po prostu nie ma.

  1. Janina Gołębiecka

   Zgadza się, na próżno szukać ludzkich odruchów w komorniku. Dla niego liczy się tylko jak szybko i jak ściągnąć najwięcej ile się da z dłużnika. Komornicy bez przerwy łamią prawa dłużnika, zajmując więcej niż się da. Dłużnik, który orientuje się w prawie, poradzi sobie, bo złoży jeden czy dwa pisma lub wnioski i przywoła komornika do pionu. Dłużnik, który nie zna się na prawie nawet trochę, a co gorsze, nie rozumie choćby praw dłużnika zapisanych w Kodeksie, jak ma sobie poradzić? przecież zwrócenie się do prawnika, to dodatkowe koszty! wiele osób ma związane ręce i wiele osób jest pokrzywdzone przez komornika i niestety nie mają one szans na ochronę…

 8. Witam, jak spłacić komornika mając minimalną krajową? komornik ciśnie mnie, że mam spłacać swoje długi… wysyła mi pisma, jakieś wnioski o wyjawienie majątku… nie mówię, że nie chciałabym spłacić swoich długów ale mnie po prostu na to nie stać, czy można z komornikiem podpisać jakąś ugodę?

  1. Janina Gołębiecka

   Jak chcesz spłacić komornika mając najniższą krajową? wiadomo ile kosztuje życie i rachunki, mając minimalną krajową komornik nie ma prawa Ci nic zająć. Tak więc to, czy zaczniesz spłacać swoje długi u komornika zależy tylko o Ciebie. Komornik nie wymusi na Tobie spłaty zadłużenia jeśli zarabiasz minimalną krajową.

 9. Mam dług u komornika, jakieś 9 tys. zł, który składam co miesiąc po 100 zł, chcę kupić teraz mieszkanie za niewielką kwotę, czy w razie co komornik może mi zająć to mieszkanie, jeśli będzie na mnie, dopóki nie spłaca długi w całości? Czy jeśli spłacam zadłużenie w niewielkich kwotach, ale składam, czy komornik może w każdej chwili przerwać spłatę mojego zadłużenia i doszukiwać się, czy posiadam jakieś ruchomości lub nieruchomości, które będzie mógł mi zająć?

  1. Grzegorz Szwaciński

   Komornik sam z siebie nie może podjąć dodatkowych czynności (zajęcie nieruchomości), aby to nastąpiło, komornik musi otrzymać od wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości lub poszukiwanie majątku dłużnika. Dopiero wtedy Twoja nieruchomość mogłaby być zagrożona. Ogólnie rzecz biorąc, nie polecam zakupu mieszkania, dopóki długu u komornika nie spłacisz w całości. Uporaj się z komornikiem, a dopiero później pomyśl o zakupie nieruchomości, bo jest ryzyko, że możesz ją stracić na poczet spłaty długu komorniczego.

Comments are closed.