Jak wyjść z długów komorniczych? [PORADNIK]
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak wyjść z długów komorniczych? [PORADNIK] ostateczny!

Jak dogadać się z komornikiem? przecież kwestia zadłużenia jest nieco trudniejsza, gdy trzeba szybko znaleźć sposób, jak wyjść z długów komorniczych.  Chcę Cię zapewnić, że mimo egzekucji komorniczej, sytuacja nie jest beznadziejna i jest parę kroków, które możesz wykonać.

Kiedy do akcji wkracza komornik

Tylko komornik może zająć wynagrodzenie, konta, ruchomości czy nieruchomości dłużnika, ale nawet komornik nie ma prawa tego robić bez odpowiedniego tytułu egzekucyjnego, jakim najczęściej jest sądowy nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, przekazany mu przez zlecającego egzekucję wierzyciela.

Załóżmy, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i otrzymujesz zgodne z prawem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. W tym momencie, możesz sprawdzić następujące rozwiązania:

Jak wyjść z długów komorniczych?

Skarga na czynności komornika

Składana w ciągu tygodnia od otrzymania pisma od komornika. Powinny oczywiście istnieć ku temu konkretne przesłanki – takie jak np. brak nakazu zapłaty z klauzula wykonalności. Zobacz:  jak złożyć, gdzie i ile kosztuje skarga na czynności komornika!

Ochrona wynagrodzenia lub gotówki na koncie

Istnieją prawnie określone sytuacje i kwoty nie podlegające egzekucji komorniczej.

Ochronie podlegają:
 • alimenty –  bez względu na uprawnionego do alimentów. Tak więc nie tylko alimenty otrzymywane na dziecko, ale również alimenty na byłego małżonka, czy też w linii prostej (zstępni: dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, małżonkowie itp. Czyli jeżeli jeden z małżonków został w sposób zgodny z prawem zobowiązany do wypłaty alimentów na rzecz drugiego (np. z powodu separacji lub rozwodu nastąpiło pogorszenie sytuacji życiowej drugiego małżonka), pieniądze, które w ramach alimentów otrzymuje drugi z małżonków, nie podlegają egzekucji.
 • pensja minimalna – bez względu na kwotę, na jaką opiewa zajęcie komorniczej, do dyspozycji dłużnika musi pozostać kwota minimalna.
 • środki na koncie odpowiadające kwotą 3 krotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jeżeli komornik dokona zajęcia konta, na którym znajdują się środki, bank musi wypłacić dłużnikowi środki do kwoty 3 krotności średniego wynagrodzenia, czyli obecnie ponad 12.000.  Ta kwota się nie odnawia.

Negocjacje z wierzycielem

Pomimo nakazu zapłaty i wszczęcia egzekucji, w wielu przypadkach nadal można się dogadać z wierzycielem.

Być może znasz moją historię udanych negocjacji z wierzycielem, już po zajęciu konta i widniejących na nim środków, przez komornika, którą opisałam szczegółowo w poradniku Jak wyjść z długów.  Był to czas, gdy komornik niemal ścigał się ze mną, wiedząc, że potrafię szybko dogadać się z wierzycielem. Zawierałam ugody i komornik musiał oddawać pieniądze.

Wszystko zależy od odpowiedniej argumentacji.

Co może przekonać wierzyciela do wycofania egzekucji komorniczej?

-  Wykazanie, że pobierane przez komornika kwoty są niewielkie i większość idzie na jego koszty, co oznacza bardzo wolne tempo odzyskiwania pieniędzy wierzyciela. W piśmie należy zobowiązać się, do przelewania na konto wierzyciela kwoty większej, niż przelewa komornik.
- Przedstawienie faktów, jak na skutek egzekucji komorniczej niebezpiecznie pogorszyła się sytuacja dłużnika. Zagrożenie eksmisją z powodu braku środków na czynsz, wyłączenie prądu itp. Jeśli podstawowe koszty utrzymania dłużnika (i nie mówimy tu o utrzymaniu np. dwóch samochodów, ale faktycznie podstawowych potrzebach) nie są pokrywane ze względu na egzekucje komorniczą. Należy wykazać, że eksmisja, lub wyłączenie prądu uniemożliwią dłużnikowi pracę a co za tym idzie, dalszą spłatę zobowiązania.
- Wykazanie, że zablokowanie przez komornika środków uniemożliwia działalność dłużnika (np. działalność gospodarczą), co oznacza że komornik być może ściągnie jakąś kwotę jednorazowo, ale dłużnik nic więcej nie zarobi i nie spłaci.

W każdym z tych przypadków należy podkreślać, że wierzyciel dysponujący nakazem zapłaty,  w każdej chwili może ponownie przekazać go komornikowi, jeśli dłużnik nie wywiąże się ze swoich obietnic.

Negocjacje z komornikiem

Negocjacje z komornikiem to z pewnością najtrudniejszy, lecz jednak możliwy sposób rozwiązania sytuacji.  Komornikowi należy przedstawić wszystkie powyższe argumenty, pamiętając jednak, że komornik na naszym długu chce zarobić. Należy umiejętnie trafić do jego ludzkiej natury, pamiętając jednak, że kancelaria komornicza utrzymuje się z dłużników.

Szukając sposobu, jak wyjść z długów komorniczych, zawsze trzeba pamiętać, że 50% sukcesu to aktywność, plan i umiejętność przekonywania.

Płacząc, narzekając, załamując się czyli w skrócie: pozostając biernymi – oddajemy pole wierzycielowi i komornikowi.

Bez realistycznego planu (czyli kalkulacji możliwości a nie obietnic bez pokrycia), nie przekonamy wierzyciela i komornika, że nasz sposób jest lepszy. Szybko wyczują, że gramy na czas, że po prostu jęczymy i błagamy o łaskę a sprawa i tak jest przegrana. Tak jakbyśmy sprzedawali biznes plan – jeśli nie będzie solidny, nikogo nie zainteresują obietnice gruszek na wierzbie.

I na końcu ale wcale nie mniej ważna – umiejętność przekonywania. Czy pamiętacie ze szkoły osoby, które prawie w ogóle się nie uczyły, ale potrafiły lać wodę i przekonywać do siebie urokiem osobistym?

Cóż, obmyślając plan jak wyjść z długów komorniczych, trzeba sięgnąć po takie właśnie talenty. Zwrot „przysięgam na moje życie oddam co do grosza” – to tekst emocjonalny ale bardzo wyświechtany i nic nie wnoszący. Trzeba umieć się sprzedać, pokazać, że jesteśmy warci zaufania, i że da się nas lubić.

Granie jęczącego nieudacznika, bardzo rzadko przynosi efekty. Traktuj wierzyciela, jak inwestora – bo tak naprawdę oczekujesz, że poczeka na swoje pieniądze nieco dłużej, czyli zainwestuje w Ciebie. Z inwestorem rozmawia się pewnie, operując konkretnymi i wiarygodnymi danymi, szanując inwestora, jego czas, i pokazując siebie w jak najlepszym świetle…

To co, masz już plan wyjścia z długów komorniczych?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...


11 komentarzy

 1. Piotr

  Taka drobna uwaga odnośnie zajęcia konta bankowego :) W tej chwili nie jest to już trzykrotność średniego wynagrodzenia a kwota 1500 zł. Kwota odnawia się co miesiąc.

  • Zaklinaczka długów

   Tak, to prawda, od stycznia 2017 jest to kwota 1500.

 2. Z.G.

  Wyjście z długów komorniczych to z pewnością cięższe zadanie niż spłata bieżącego zadłużenia wg mnie. Ja bardzo stresowałem się mając komornika na głowie, zamiast myśleć jak spłacić szybko, zacząłem popadać w stres, że mam komornika na głowie, który czai się na każdą złotówkę jaką posiadam. To bardzo zdestabilizowało nie tylko moje finanse i sprawy którymi się wtedy zajmowałem, ucierpiały też stosunki rodzinne, rodzina wciąż podpytywała: „ale jak wpadłeś w długi” „komornik Cię ściga?” itp. żona zamiast dać mi wsparcie w tym ciężkim czasie, również zaczęła panikować…

 3. Kacha39

  Długo myślałam nad tym jak wyjść z długów komorniczych, jak podejść do sprawy aby stresować się jak najmniej, miałam nawet myśli żeby wszystko pieprznąć i wyjechać za granicę i tam zacząć od nowa, wtedy jednak zaczęłam myśleć a co jeśli kiedyś będę chciała wrócić do kraju? co na to moja rodzina? wyjeżdżając za granicę odcięłabym się od rodziny zupełnie! Postanowiłam zostać i podjąć walkę z zadłużeniem którego się dopuściłam. Po kilku latach mogę przyznać, że to była właściwa decyzja aby zostać w Polsce. Zadłużenie spłaciła wiele poświęcając (życie prywatne) ale udało się, komornik podziękował mi nawet za współpracę ;)

  Mogę Wam poradzić właśnie, abyście nigdy nie uciekali od problemów, jeśli nie wiecie jak wyjść z komorniczych długów, to zwróćcie się o pomoc do specjalistów, ale za chole… nie uciekajcie z kraju! bo kiedyś będziecie chcieli wrócić do Polski a wtedy sytuacja którą zastaniecie tu na miejscu, może być jeszcze gorsza ( powiększona o odsetki)

 4. Olek/Konin

  Jasne! trzeba wziąć odpowiedzialność za długi których się narobiło, to samo życie… ucieczka do Anglii czy gdzieś indziej to tylko dowód na to jak nieodpowiedzialnym człowiekiem się jest! Nigdy osobiście nie doświadczyłem ścigania przez komornika czy wierzycieli za długi, ale byłem świadkiem takiej „tragedii” w mojej rodzinie. Kuzyn który jest i był mi bardzo bliski miał właśnie zajęcie komornicze, potrzebował aż kilku lat ciężkiej pracy i oszczędzania aby wygrzebać się z problemów finansowych. Z tego co wiem, też miał rozkminki czy wyjechać i zacząć życie gdzieś indziej od nowa ale ma rodzinę, żonę i dzieci które uczęszczały do szkoły, więc to nie taka łatwa decyzja nagle zabrać wszystkich i wyjechać do innego Państwa. Jeśli nie wiecie jak wyjść z komorniczych długów, to po prostu poproście rodzinę, czy przyjaciół o pomoc, nie finansową a merytoryczną, czyli jak spłacić długi, albo jak zarobić więcej kasy…

 5. Daria W.

  Jak dogadać się z komornikiem który za cel postawił sobie zniszczenie Nam życia?? wiem, że trafiają się dobrzy i wyrozumiali komornicy ale są też szuje którzy ściąganie długów traktują osobiście, tacy służbiści, jak się dogadać z takim komornikiem którego nic nie interesuje? czy można w ogóle zmienić komornika na innego? mam wrażenie że trafiłam na komornika-potwora. Nie mogę się z nim w żaden sposób dogadać…przeklina i jest opryskliwy…

 6. on

  jak wyjść z długów bankowych? wszystko było dobrze dopóki nie straciłem pracy, dobrze płatnej pracy. Kolejna karta kredytowa i z dużym limitem (ban sam mi ją wcisnął) zaczyna stwarzać problemy bo skończyło mi się źródełko pieniędzy, Kart mam kilka, nie mam czym łatać zadłużenia, odsetki kumulują się rosną w lawinowym tempie, szukam pracy ale może mi nie starczyć czasu się obawiam… :/

 7. Inezka

  Jak czytam ,to każda sprawa jest inna. Fakt jest taki,że komornik działa na żądanie wierzyciela. Wielu Polaków poprzez długi uciekło już za granicę i nadal to robią. Długi się przedawniają. Obecnie w myśl nowej ustawy po 6 latach dług się przedawnia. Jeśli dług jest sprzedany,to należy taki nakaz zapłaty zaskarżyć ze względu na przedawnienie. To prawda. Jest to jakieś wyjście. Jednak w interesie komornika jest jak najwięcej zarobić. Otrzymując nakaz zapłaty wraz z wszczęciem postępowania egzekucyjnego, należy bacznie przyjrzeć się jakie to sobie kancelaria komornicza narzuciła koszty. W 99% są to koszty zawyżone 3-5 krotnie. Zatem trzeba wnieść sprawę do sądu i zaskarżyć w sądzie koszty komornicze. Opłata sądowa 100 zł. Na każdym etapie sprawy można dogadać się z wierzycielem i prosić o wycofanie egzekucji komorniczej. Uważam, że negocjacje z komornikiem są bezskuteczne. Opinie o komornikach wszyscy znają i porównują ich do hien. Ludzkich odruchów komornik po prostu nie ma.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zgadza się, na próżno szukać ludzkich odruchów w komorniku. Dla niego liczy się tylko jak szybko i jak ściągnąć najwięcej ile się da z dłużnika. Komornicy bez przerwy łamią prawa dłużnika, zajmując więcej niż się da. Dłużnik, który orientuje się w prawie, poradzi sobie, bo złoży jeden czy dwa pisma lub wnioski i przywoła komornika do pionu. Dłużnik, który nie zna się na prawie nawet trochę, a co gorsze, nie rozumie choćby praw dłużnika zapisanych w Kodeksie, jak ma sobie poradzić? przecież zwrócenie się do prawnika, to dodatkowe koszty! wiele osób ma związane ręce i wiele osób jest pokrzywdzone przez komornika i niestety nie mają one szans na ochronę…

 8. Gośka

  Witam, jak spłacić komornika mając minimalną krajową? komornik ciśnie mnie, że mam spłacać swoje długi… wysyła mi pisma, jakieś wnioski o wyjawienie majątku… nie mówię, że nie chciałabym spłacić swoich długów ale mnie po prostu na to nie stać, czy można z komornikiem podpisać jakąś ugodę?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jak chcesz spłacić komornika mając najniższą krajową? wiadomo ile kosztuje życie i rachunki, mając minimalną krajową komornik nie ma prawa Ci nic zająć. Tak więc to, czy zaczniesz spłacać swoje długi u komornika zależy tylko o Ciebie. Komornik nie wymusi na Tobie spłaty zadłużenia jeśli zarabiasz minimalną krajową.

NAPISZ KOMENTARZ