Jak szybko komornik zajmuje wynagrodzenie i konto bankowe?

Hej, mam kilka pytań, chciałabym wiedzieć jak szybko komornik zajmuje wynagrodzenie i konto bankowe? i w ogóle, po jakim czasie komornik dowie się, że pracuję? bo toczy się wobec mnie postępowanie egzekucyjne, ale nigdzie nie pracowałam, a konto bankowe świeci pustakami.

Dostałam propozycję pracy, ale nie wiem teraz, czy warto tę pracę podejmować, skoro komornik zabierze mi część wypłaty.

A co jeśli komornik zajmie wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? to w ogóle mi nic z wypłaty nie zostanie, proszę o wskazówki. Dług to kredyt w banku, który zaciągnęła 2 lata temu.


Witaj, jeżeli w tym momencie toczy się przeciwko twojej osobie postępowanie egzekucyjne, które jak wynika z tego co napisałaś nie przynosi rezultatu, to w niedługim czasie komornik wyda postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność.

Decyzja o umorzeniu bezskutecznej egzekucji zapada zazwyczaj po około sześciu miesiącach od dnia podjęcia pierwszych czynności.

Postępowanie egzekucyjne – poszukiwanie majątku dłużnika

Zgodnie z zapisem art. 799 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu, umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.

Zazwyczaj pierwszą czynnością egzekucyjną komornika jest ustalenie rachunków bankowych należących do dłużnika i ich zajęcie. Czynność ta dokonywana jest bardzo szybko bowiem w tym przypadku komornicy korzystają z nowoczesnej aplikacji o nazwie OGNIVO.

Kolejnym krokiem komornika w celu ustalenia majątku dłużnika jest:

  • wysłanie zapytania do Urzędu Skarbowego celem ustalenia źródeł dochodu dłużnika, jego miejsca zatrudnienia oraz ustalenie kont bankowych
  • wysłanie elektronicznego zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem ustalenia miejsca zatrudnienia dłużnika oraz osoby pracodawcy (płatnika składek na ubezpieczenie społeczne dłużnika).
  • wysłanie elektronicznego zapytania do Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów celem ustalenia, czy dłużnik jest właścicielem pojazdu mechanicznego.

Wszystkich tych czynności komornik dokonuje w zwykłym toku czynności kancelaryjnych i zazwyczaj wraz z postanowieniem o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przesyła dłużnikowi informację o zajęciu.

Dlatego w praktyce tak często dochodzi do sytuacji w których dłużnik wpierw dowiaduje się o zajęciu np. wynagrodzenia za pracę lub rachunku bankowego niż o wszczęciu samego postępowania egzekucyjnego.

Przeszukanie majątku dłużnika, a umorzenie postępowanie egzekucyjnego

Ty jednak jesteś już na etapie kiedy postępowanie egzekucyjne jest w toku. Zatem skoro podjęte przez komornika czynności okazały się bezskuteczne, to możesz liczyć, że w niedługim czasie postępowanie będzie umorzone.

Jednakże przed zakończeniem bezskutecznej egzekucji komornik może na wniosek wierzyciela przeprowadzić czynności zmierzające do wyszukania innych składników twojego majątku.

Min. wierzyciel może zlecić komornikowi poszukanie majątku dłużnika także w miejscu jego zamieszkania.

Przed wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego możesz zostać jeszcze raz zobowiązana do złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności.

Jeśli w między czasie podejmiesz zatrudnienie nie ma pewności, czy komornikowi uda się tę okoliczność ustalić, wszystko zależeć będzie od czynności które organ egzekucyjny podejmie.

Jeśli po raz kolejny komornik wyśle zapytanie do ZUS, to z pewnością szybko i bez problemu komornik ustali twoje miejsce zatrudnienia, oczywiście jeżeli pracodawca zgłosi cię do ubezpieczenia społecznego, a następnie skieruje egzekucję do wynagrodzenia za pracę, w konsekwencji czego nie dojdzie do umorzenia przedmiotowego postępowania egzekucyjnego.

Szansa na uniknięcie odpowiedzialności za długi

Chcę jednak zwrócić twoją uwagę na fakt, iż uciekanie od odpowiedzialności za spłatę długów nie jest dobrym pomysłem. Twój dług jest świeży – pochodzi sprzed dwóch lat. Został orzeczony nakazem zapłaty przez sąd, nie masz więc co liczyć na jego przedawnienie.

Wcześniej czy później wierzyciel znów złoży wniosek egzekucyjny i znów niespodziewanie komornik zajmie twój rachunek bankowy. Pamiętaj, że jeśli nie podejmiesz kroków zmierzających do spłaty należności względem banku, to twój dług będzie rósł, dojdą odsetki i koszty kolejnych postępowań, a zapewniam cię że nigdy nie będzie dobrego momentu na egzekucję komorniczą, zawsze będziesz czuła rozczarowanie z faktu, że komornik zabiera ci część wynagrodzenia.

Radzę ci zatem, nie przejmować się tym, że w ramach egzekucji z wynagrodzenia za pracę część twojej wypłaty trafi do rąk wierzyciela, bo tylko spłacając swoje długi zbliżasz się do rozpoczęcia życia bez nich.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – ile zajmie komornik?

Pamiętaj, że z wypracowanej pensji pracodawca może przekazać komornikowi jedynie część, która w myśl obowiązujących przepisów podlega zajęciu. Zawsze do dyspozycji dłużnika niealimentacyjnego trafić musi co najmniej 50 % wynagrodzenia netto – nie mniej niż kwota wolna od zajęcia, która na obecny rok 2019 wynosi 1 634 zł.

Także pomimo egzekucji długów z wynagrodzenia za pracę do ręki otrzymasz1 634 zł miesięcznie.

Egzekucja z rachunku bankowego, a kwota wolna od zajęcia

Jak wiesz już, zajęcie rachunku bankowego dłużnika jest rutynowym działaniem komornika, jednakże jeśli na zajęte konto trafia raz już potrącone wynagrodzenie za pracę dłużnika, to pieniędzy tych komornik zająć już nie może.

Ponadto na rachunku bankowym znajduje się również kwota wolna od zajęcia, która na rok 2019 wynosi 1 687,50 zł – pieniędzmi w takiej wysokości w każdym miesiącu dłużnik może rozporządzać na zajętym rachunku bankowych dokonując wszelkiego rodzaju transakcji.

Jeżeli więc jedynym twoim wpływem na zajęte konto bankowe będzie wynagrodzenie za pracę w kwocie minimalnej płacy, czyli 1 634 zł miesięcznie to komornik tych zająć nie może.

Gdyby tak się stało, doszłoby do złamania przepisów, a tobie jak pokrzywdzonemu dłużnikowi przysługiwałoby prawo złożenia skargi na czynność komornika, żądane zwrotu bezprawnie zajętych środków i wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego dłużnika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego dłużnika

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Na koniec dodam jeszcze, że skoro masz szansę podjąć zatrudnienie, to warto rozważyć zawarcie porozumienia z wierzycielem w przedmiocie spłaty długu w ratach.

Nawet po umorzeniu przez komornika obecnej egzekucji możesz starać się negocjować z bankiem spłatę zadłużenia w ratach. Takie rozwiązanie może uchronić cię przed kolejnymi kosztami i dać szansę spłaty długu w wygodnych ratach, nieobciążających za bardzo twojego budżetu.

Trzymam kciuki i liczę, że znajdziesz sposób, na to, jak wyjść z tej patowej sytuacji.
Powodzenia !

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze