Egzekucja z rachunku bankowego – komornik zablokował całą kwotę?!

Witam. Dzisiaj weszłam na konto bankowe, aby sprawdzić swój stan konta tak teoretycznie. Wiedziałam, że na koncie powinno być 800 zł, ale lubię sprawdzać, czy stan pieniędzy się zgadza. Weszłam na konto, a tu blokada komornicza na 9 tys. zł.

Nie mam ani grosza, bo komornik zablokował na moim koncie bankowym całe 800 zł. Poza tym nie miałam pojęcia o komorniku. Żadnego zawiadomienia nie otrzymałam. Czy komornik mógł zablokować mi na koncie całą kwotę? Co mam robić? Proszę o pomoc.


Blokada konta bankowego przez komornika

Witam, to, że zaskoczyło cię zajęcie rachunku bankowego przez komornika, wcale mnie nie dziwi. Już ci wyjaśniam o co chodzi, co się stało w twojej sprawie i na jakiej podstawie.

Zawiadomienie dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego – czy komornik może działać bez wiedzy dłużnika?

Komornik wszczyna i prowadzi postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela, w wyjątkowych sytuacjach z urzędu  – mówią o tym przepisy art. 796 kpc. i następne.

Natomiast w myśl art. 799 § 1 kpc. wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu, umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości […].

Zatem komornik po przyjęciu wniosku egzekucyjnego od wierzyciela posiada szereg narzędzi, z których może swobodnie korzystać, by skutecznie wykonać swe ustawowe zadanie – czyli przymusowo wyegzekwować dług.

Jedne czynności wymagają więcej pracy i zaangażowania – inne mniej.  Obecnie najprostszym sposobem wyszukania majątku dłużnika są systemy informatyczne, do których sądowy organ egzekucyjny, jakim jest komornik, otrzymał dostęp.

Czym jest aplikacja OGNIVO?

Po wszczęciu postępowania egzekucyjnego wystarczy kilka minut, by komornik miał już informacje na temat posiadanych przez dłużnika rachunków bankowych. Aplikacja OGNIVO pozwala odszukać rachunki dłużników, a następnie je zająć.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego trwa chwilę. Uprawniony organ egzekucyjny – komornik, a nawet ZUS, czy Urząd Skarbowy całą procedurę wykonuje elektronicznie.

Co za tym idzie, w praktyce dłużnik o wszczętym przeciwko niemu postępowaniu egzekucyjnym dowiaduje się nie z oficjalnego pisma od komornika, ale na skutek wystąpienia nieciekawej sytuacji np. w momencie, kiedy nie może wypłacić środków pieniędzy w bankomacie lub zapłacić kartą za zakupy.

Choć zgodnie z brzmieniem:

art. 805 kpc przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymieniem sposobu egzekucji wraz z pouczeniem o możliwości, terminie i sposobie wniesienie środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, a także sporządzony przez organ egzekucyjny odpis tytułu wykonawczego albo zweryfikowany przez komornika dokument, o którym mowa w art. 797§3 kpc

… to w praktyce jak widzisz, jest inaczej – komornik, jego pracownicy, a następnie Poczta działają wolniej niż nowoczesne systemy teleinformatyczne.

Blokada komornicza na rachunku, jak sobie z nią poradzić?

W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:

…przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego,

zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego – art. 889 §1 kpc).

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłaty z tego rachunku i obejmuje również kwoty, których nie było na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia […]

Wynikający z zajęcia zakaz wypłat nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenia za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania – do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału […] – art. 890 kpc. (§1 i 2).

Jak powyższe unormowania przełożyć na twoją sytuację?

Już ci wyjaśniam – kiedy doszło do zajęcia twojego rachunku, bank działając jakby na zlecenie komornika, ustanawia blokadę wypłaty środków. Obecnie w dyspozycji dłużnika (ale nie dłużnika alimentacyjnego) bank MUSI pozostawić miesięcznie kwotę 1 575 zł. Środki powyżej tej sumy są blokowane, a następnie przekazywane na konto komornika.

Piszesz, że obecnie nie możesz wypłacić żadnej kwoty. Prawdopodobnie od zajęcia, o którym nie wiedziałaś, dokonałaś wypłat w kwocie wolnej, czyli wykorzystać dostępny limit. Następny limit (1575 zł) zostanie ci przyznany z rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego (czyli w kolejnym miesiącu).

Jeżeli jednak blokada konta bankowego dotyczy całego rachunku, a w obecnym miesiącu nie wykorzystałaś żadnych środków to wiedz, że jest to niezgodne z obowiązującym prawem i w tej sytuacji możesz złożyć skargę na czynności komornika.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

To o czym powinnaś jeszcze wiedzieć, to to, że zajęcie rachunku bankowego prawdopodobnie nie będzie jedyną czynnością podjętą przez organ egzekucyjny. Zapewne zostało już wysłane pismo do twojego pracodawcy o zajęciu również wynagrodzenia za pracę (egzekucja z wynagrodzenia).

Wynagrodzenie za pracę świadczoną stale, wolne jest od zajęcia do kwoty 1 530 zł miesięcznie. Musisz zatem liczyć się z tym, że twoja kolejna wypłata może być znacznie niższa.

Pamiętaj jednak, że masz prawo skontaktować się z wierzycielem lub komornikiem, proponując zawarcie ugody oraz dobrowolne wpłaty. Zawarcie stosownego porozumienia, a z pewnością jednorazowa spłata zadłużenia może ustrzec cię przed rosnącymi kosztami egzekucyjnymi, oraz zdjąć zajęcie z rachunku i wynagrodzenia za pracę. Życzę powodzenia i pomyślnego rozwiązania tej nieprzyjemnej sytuacji.

Umowa ugody dłużnik-wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “Egzekucja z rachunku bankowego – komornik zablokował całą kwotę?!”
 1. Witam, chodzi głównie o to, że ja i moja siostra oraz mama mamy na głowie komornika, dlatego że mama jest najemcą mieszkania w którym obecnie mieszka i moja siostra przeoczyła jedną ratę ugodową i nie wpłaciła jej na czas, ale wpłaciła ratę bieżącą.

  Komornik mi zabrał wszystkie pieniądze właśnie socjalne a miałam ich 2500 zł, mamie komornik zabrał 11500 zł, a dług wynosił po zerwaniu ugody 15000 zł, to na proste oko widać, że dług jest już spłacony, a ja nadal na koncie mam -12000 miałam (-14890) moja siostra ma – 8900 też miała (-14980).

  Byłam u prawnika wczoraj, powiedział że komornik miał mi prawo zabrać pieniądze, ja rozumiem ale czy wszystkie? zostałam z małym dzieckiem bez pieniędzy, co najlepsze wyciągnęłam z banku wykaz i na wyciągu nic nie ma o żadnym zajęciu komorniczym, tylko jest wykonany przelew przez bank do komornika bez mojej wiedzy wszystkich moich pieniędzy.

  Może mi ktoś pomóc co mam dalej robić? mama jak dzwoni do komornika to mówi jej że nie wie ile jej jeszcze tego długu zostało, bo dokumenty są na kolei, jeszcze nie wysłane nawet do niego, to dlaczego komornik ściąga pieniądze jak nie wie ile jest długu? proszę o pomoc…

 2. Witam. Zajęcie rachunku bankowego przez komornika. Mam pytanie odnośnie zajęcia konta bankowego przez komornika. Wiem, że komornik musi zostawić do mojej dyspozycji najniższa krajowa. Stąd też moje pytanie: w tym miesiącu wezmę 3 tysiące pensji, posiadam debet na koncie w wysokości tysiąca, czy to znaczy, że na moim koncie pozostać na plusie będzie musiało jeszcze 1 600 zł a komornik zabierze tylko 400zl?

 3. Dostałam właśnie SMS-a: niestety musieliśmy zablokować twój rachunek, ponieważ dostaliśmy pismo o zajęciu egzekucyjnym. Zaloguj się na konto i przeczytaj szczegóły wiadomości. Nic nie wiem o żadnym komorniku…

 4. Dziękuję! skarga na komornika za zajęcie rachunku bankowego okazała się bardzo pomocna, komornik zdjął blokadę z konta, dziękuję za formularz! pozdrawiam!

 5. Witam, komornik zablokował mi pieniądze na koncie w kwocie 188 zł, lecz prędzej był na koncie, ale nic nie zabierał. Czy miał prawo zablokować mi środki na koncie z dnia na dzień i mnie o tym nie informować? Dopiero gdy ja zadzwoniłam do niego, powiedział, że mi tego nie odblokuje i że napisze do pracodawcy, aby zablokować mi wypłatę, czy może mi zabrać całe 2 tys. zł?

Comments are closed.