Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Komornik zajął więcej niż powinien! [EGZEKUCJA z wynagrodzenia]

Zarabiam minimalną krajową i ostatnio komornik ściągnął mi z wypłaty 500 zł i zostawił nieco ponad 1.000 zł, a podobno nie może z minimalnej krajowej ściągać długu? chyba że za alimenty? ale w tym przypadku tak nie jest, więc moje pytanie brzmi: dlaczego komornik ściągnął mi tą kwotę z wynagrodzenia? Pozdrawiam.


Egzekucja z wynagrodzenia, czy egzekucja emerytury, zasiłków, rent itd. odbywa się według ściśle określonych zasad, które komornik ma obowiązek przestrzegać. Z jakiegoś nieznanego mi powodu, komornicy czasem zajmują więcej niż tak naprawdę powinni… ale być może wina nie leży po stronie komornika, a Twojego pracodawcy? bo to pracodawca na polecenie komornika ma obowiązek skalkulować wysokość zajęcia z Twojej pensji…

Generalnie egzekucja z wynagrodzenia jest jednym najczęstszych sposobów egzekucji należności przez komornika i obliczenie wysokości zajęcia komorniczego, nie powinno dla nikogo stanowić problemu.

Wynagrodzenie za pracę podlega pewnej ochronie przed komornikiem, która jasno wynika z Kodeksu pracy, natomiast jeśli chodzi o rentę czy emeryturę, świadczenia te podlegają ochronie wynikającej z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli chodzi o egzekucję z wynagrodzenia, innych należności niż alimenty, to potrącenie może wynosić maksymalnie 50% wynagrodzenia, przy czym należy pamiętać, że egzekucji nie podlega wynagrodzenie w kwocie najniższej ustawowej wysokości z wynagrodzenia. Na 2018 rok, jest to więc 1530 zł, ta kwota zawsze powinna trafić na konto dłużnika, jeśli mówimy o egzekucji z wynagrodzenia.

Komornik zajął za dużo z wypłaty – co robić?

Jeśli komornik wyegzekwował za dużo z Twojego wynagrodzenia, to proces odzyskania bezprawnie zajętej kwoty, radzę przeprowadzić w dwóch krokach, pierwszy krok to kontakt telefoniczny, lub osobisty w kancelarii komorniczej i powiadomienie komornika, że zajął za dużo z wynagrodzenia.

Wtedy, jeśli to pomoże i komornik zdecyduje o zwrocie niesłusznie zajętej kwoty pochodzącej z minimalnego wynagrodzenia, to będzie sukces, będziesz mógł oczekiwać na zwrot pieniędzy na swoje konto bankowe.

Jeśli komornik będzie kręcił nosem i mimo wszystko nie będzie chciał oddać niesłusznie zajętej kwoty, to będziesz musiał złożyć skargę na komornika, to nic trudnego, wystarczy pobrać z działu wzory pism i wniosków gotowy wzór skargi na komornika.

Skarga na czynności komornika

Wniosek musisz pobrać, wydrukować a następnie wypełnić i wysłać listem poleconym na adres komornika lub zanieść skargę osobiście do kancelarii komorniczej.

Ochrona wynagrodzenia przed potrąceniami jest wpisana w Kodek pracy i masz pełne prawa, aby dochodzić swoich racji przed komornikiem, a jeśli to nie pomoże, to przed sądem.

Mam nadzieję, że uda Ci się szybko załatwić tą kwestię. Wiem jak ciężko związać koniec z końcem i że kwota minimalnej krajowej nie zawsze na wszystko wystarcza, zwłaszcza kiedy z tej chronionej prawem wysokości wynagrodzenia, komornik zabiera dodatkowo jeszcze kilkaset złotych… Pozdrawiam!

Artykuły, które musisz także przeczytać:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...


24 komentarzy

 1. Agnieszka

  Przez pewien okres przekazywałam komornikowi zbyt duża kwotę, którą potrącałam pracownikowi, teraz pracownik żąda zwrotu nadpłaconej kwoty. Czy mogę w przyszłym miesiącu nie przekazać pieniędzy komornikowi i przekazać pracownikowi wynagrodzeni bez potrącenia?

 2. Justyna

  Witam. Około rok temu wzięłam chwilówkę i nie spłaciłam jej. Przyszło pismo ze komornik zajmuje mi konto bankowe. Ile w takim razie komornik może mi zabrać z wypłaty? umowa o prace na czas określony, podstawa 2250 brutto.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik chce Ci zająć konto bankowe, to nie ważna staje się tutaj umowa o pracę a sama kwota która na to konto bankowe wpływa. Jeśli chodzi o egzekucję z konta bankowego, to komornik może zająć Ci wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1575 zł, jest to 75% minimalnej krajowej brutto. Czyli kiedy Twoja wypłata wpłynie na zajęte przez komornika konto bankowe, to zostanie na koncie tylko 1575 zł, resztę ponad tej kwoty zajmie komornik.

 3. Joanna

  Witam, Mam pytanie odnośnie zajęcia mojego wynagrodzenia za pracę przez komornika. Mam 3 sprawy na których zostało 896zł do zapłaty i 1 sprawę zawieszoną przez ZUS (układ ratalny). Proszę mi powiedzieć jak powinien zachować się pracodawca przy zawieszeniu egzekucji z ZUS? dostał takie pismo czy po spłacie tych 896zł ma nadal przekazywać komornikowi część mojego wynagrodzenia?

 4. Patrycja

  Witam serdecznie, potrzebuje pomocy bo zwariuje, jestem pracownikiem na pełen etat, mam komornika na wynagrodzeniu z firmy, a drugi komornik wszedł na konto bankowe i zostawia środki wolne od egzekucji w kwocie 1500 zł.

  Od miesiąca nie dostałam żadnego pisma od komornika za co i dlaczego, napisałam wiec do tego komornika pod koniec lipca, że mam konto socjalne i co na nie dostaję, a wczoraj sytuacja nie z tej ziemi, komornik po wpływie wypłaty 1500 obciętej przez komornika z firmy (egzekucja z wynagrodzenia), zabrał mi kolejne 180 zł z konta bankowego, bo miałam inne wpływy na tą kwotę w tym miesiącu na koncie.

  Następnie przelew od firmy ubezpieczeniowej na kwotę 450 również od razu znikły z konta, a wieczorem wpływ na konto socjalne 400 zł alimentów i co? bank ta kwotę zabrał z konta indywidualnego, serio chyba kogoś Bozia opuściła, co mam zrobić w tej sytuacji?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik zajął więcej niż powinien, to złóż formalne pismo do komornika o zwolnienie niesprawiedliwie zajętych świadczeń alimentacyjnych z konta socjalnego. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM. Co do faktu, że masz dwóch komorników, jeden zajmuje wynagrodzenia, a drugi komornik pensję, to jest to zgodne z prawem. Wobec dłużnika może być prowadzone więcej niż jedno postępowanie egzekucyjne. Co do zajęcia konta bankowego przez komornika, to komornik musi co miesiąc pozostawić Ci kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł (75% minimalnego wynagrodzenia brutto). Każda złotówka ponad kwotę 1575 zł, zostanie przez bank przelana na konto bankowe komornika.

 5. Anna

  Komornik zajął moje konto w banku mimo, że w papierach które odebrałam od komornika nie ma o tym mowy. Z pracy dostałam przelew z tytułem „wynagrodzenie za urlop” i komornik mi to zabrał. Moje pytanie brzmi czy miał do tego prawo?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zająć Twoje konto bankowe, zwykle jest tak, że komornik najpierw wchodzi na konto bankowe, a dopiero później informuje dłużnika o jego zajęciu. Wynagrodzenie za urlop też podlega zajęciu w momencie kiedy wpływa na zajęte już konto bankowe. Jedyny wymóg jakiego musi się trzymać komornik, to pilnowanie kwoty wolnej od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego, kwota wolna wynosi 1575 zł i limit ten odnawiany jest co miesiąc.

 6. Marcin

  Witam, mam komornika który pobiera mi z wynagrodzenia większą jego część i reszta wpływa na podane konto bankowe u pracodawcy, jak wpływa na konto to bank automatycznie, zabiera wszystkie pieniądze które wpłyną, nie zostawiając mi nawet 0.01 gr, tylko bierze, pozostawiając mnie bez środków do życia, co dostaje tylko 1228 zł.

  Pisałem do banku, dzwoniłem to powiedzieli mi, że biorą zaległe zobowiązanie, rozumiem to, mam u nich dług, ale to bierze albo bank, albo komornik, bo ja nie mam środków do życia, czy to jest zgodne z prawem?

  Czy mogę gdzieś się odwołać z tym, wspomnę ,że mam konto u nich długo i prędzej tak nie brali, tylko teraz zaczęli, tak nie może być, pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli Twoje długi są za alimenty, to wiedz, że komornik ma prawo potrącić Ci część wynagrodzenia, oraz zająć całość z konta bankowego, bez stosowania kwoty wolnej od zajęcia, która wynosi 1575 zł. Jeśli jednak egzekucja nie dotyczy długu alimentacyjnego i jest dla Ciebie zbyt uciążliwa, to ma tu miejsce nadmierna egzekucja komornicza. W takim wypadku musisz złożyć do komornika pismo o ograniczenie egzekucji z konta bankowego. Wtedy komornik będzie pobierać część Twojego wynagrodzenia, pozostawiając Ci kwotę zgromadzoną na Twoim koncie bankowym do Twojej dyspozycji. Wzór wniosku znajduje się w dziale WZORY PISM i nosi nazwę: Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego (sekcja nr. 6).

 7. Marcin

  Witam Panią, mam problem z moim komornikiem, jestem na umowie o pracę na okres jednego roku, moje wynagrodzenie przekracza 2100zł tylko problem w tym, że komornik jednego miesiąca zostawił mi tą wolną kwotę 1575zł kolejnego miesiąca tak samo, a teraz w zeszłym miesiącu zostawił mi 1050zł, gdzie wynagrodzenie wynosiło 2250 zł netto. Dlaczego tak się stało i dlaczego komornik zostawił mi na życie tylko 1050zł?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Sądząc po kwocie wolnej od zajęcia jaką zostawił Ci komornik, ciąży na Tobie egzekucja z rachunku bankowego (1575zł). Pamiętaj, że to nie komornik, a bank kalkuluje kwotę zajęcia, dlatego najpierw należy udać się do banku po wyjaśnienia, dlaczego na Twoim koncie bankowym bank nie pozostawił pełnej kwoty wolnej w wysokości 1575 zł. Zanim jednak udasz się do banku, sprawdź na wyciągu z konta bankowego, czy przypadkiem nie nałożyły się na ten miesiąc jakieś inne wydatki, które powinny być zajęte w zeszłym miesiącu, a zostały odciągnięte z Twojego konta w tym miesiącu. Często są to np. płatności kartą w sklepach, gdzie np. zakup przy użyciu karty płatniczej miał miejsce 30 stycznia, a dopiero (po dwóch – trzech dniach) transakcja pojawiła się na wyciągu bankowym, a więc konto zostało obciążone np. 2 lub lutego.

 8. Ola33

  Mam na utrzymaniu córkę zarabiam netto 2000 zl czy komornik może zająć mi wynagrodzenie?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o egzekucję z pensji, to komornik musi trzymać się kwoty wolnej od zajęcia w wysokości 1530 zł, jest to kwota minimalnego wynagrodzenia w Polsce na 2018 rok. A więc jeśli pensji masz 2.000 zł netto, to komornik ma prawo zająć Ci 470 zł. 2.000 zł – 470 zł = 1530 zł (kwota wolna od zajęcia).

 9. Marzena

  mam komornika na wynagrodzeniu, spłata większej części długu nastąpiła, czy mogę wystosować pismo do komornika o rozłożenie na raty i zaprzestanie zabierania z wynagrodzenia pieniędzy?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Tutaj zamiast próby negocjacji z komornikiem, postawiłabym na negocjacje z wierzycielem. Powiadom wierzyciela, że chcesz podpisać z nim ugodę i razem spróbujcie wynegocjować warunki spłaty długu, które będą odpowiadać i Tobie i wierzycielowi. Z komornikiem nic nie negocjuj, bo komornik nie ma prawa negocjować warunków spłaty w imieniu wierzyciela.

 10. Robert

  Witam, dostałem dzisiaj wypłatę 1955 zł i wszystkie pieniądze prawdopodobnie zajął komornik i zostałem bez środków. Czy komornik może tak zrobić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik nie może zajmować całej pensji, jaki dług by to nie był. Udaj się do swojego pracodawcy i zapytaj o dane komornika, następnie idź do tej kancelarii komorniczej i zapytaj o podstawę prawną na której komornik bazował, zabierając Ci całą pensję. Możesz przy okazji zapytać dział kadr w miejscu Twojego zatrudnienia, dlaczego cała Twoja wypłata została przekazana komornikowi. Wiedz, że to pracodawca ma obowiązek, ile z wynagrodzenia pracownika trafi w ręce komornika, być może to Twój pracodawca popełnił błąd?

 11. Iwona

  Witam
  Mam pytanie czy jeżeli na konto bankowe wpływa mi tylko wynagrodzenie które jest już zajęte przez komornika w pełnej wysokości czyli 50% to czy z tej pozostałej części bank może mi jeszcze zablokować środki na poczet innego zajęcia komorniczego?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Cześć Iwona, prawo dopuszcza taką wersję, gdzie jeden komornik zajmuje Ci wynagrodzenia, a drugi komornik prowadzi egzekucję z rachunku bankowego. Jedna zawsze masz prawo, aby złożyć wniosek do któregoś z komorników, by ograniczył egzekucję albo z konta bankowego albo z wynagrodzenia. Wzór wniosku znajdziesz w dziale wzory pism.

 12. Dariusz

  Dwie wypłaty a komornik. W miesiącu listopadzie 2018 dostałem dwie wypłaty. To znaczy za miesiąc październik pracodawca przelał na moje konto wynagrodzenie i w banku zostało to zaksięgowane 02.11.2018. Drugą wypłatę za miesiąc listopad też dostałem wypłatę w tym samym miesiącu, lecz innego dnia to znaczy 30.11.2018.

  I problem w tym, że komornik zajął moją ostatnią wypłatę, przesłałem komornikowi transakcje z jakiego tytułu są te pieniążki i niestety komornik poinformował mnie że to błąd pracodawcy, a pracodawca znów zwala wine na mnie, gdzie sam wiedział że mam komornika.

  Chodzi mi tu o minimalna wypłatę czyli 1535 zł. Czy mam szanse na odebranie mojej wypłaty od komornika?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety nie widze tu szansy na odzyskanie zajętych przez komornika pieniędzy, bo „na papierze” komornik postępuje zgodnie z prawem.Ewidentnie to pracodawca dał ciała. Niestety nie jesteś w stanie nic zrobić…

 13. ewa

  na koncie walutowym mam 0 zł czy komornik może pobrać pieniądze na minus?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zdarzają się przypadki, że komornik robi debet na koncie bankowy, ale tylko w przypadku, kiedy rzeczywiście masz konto z debetem. W przypadku konto walutowych nie spotkałam się z taką sytuacją, więc raczej komornik na koncie walutowym minusu Ci nie zrobi.

NAPISZ KOMENTARZ