Komornik zajął więcej niż powinien! [EGZEKUCJA z wynagrodzenia]

Witam, komornik zajął kwotę wolną. Zarabiam minimalną krajową i ostatnio komornik ściągnął mi z wypłaty 500 zł i zostawił nieco ponad 1.000 zł, a podobno nie może z minimalnej krajowej ściągać długu? chyba że za alimenty?

Ale w tym przypadku tak nie jest, nie mam długów z tytułu alimentów, więc moje pytanie brzmi: dlaczego pracodawca przelał za dużo komornikowi? Pozdrawiam.


Pracodawca przelał za dużo komornikowi

Egzekucja z wynagrodzenia, czy egzekucja emerytury, zasiłków, rent itd. odbywa się według ściśle określonych zasad, które komornik ma obowiązek przestrzegać. Z jakiegoś nieznanego mi powodu, komornicy czasem zajmują więcej, niż tak naprawdę powinni… ale być może wina nie leży po stronie komornika, a Twojego pracodawcy? bo to pracodawca na polecenie komornika ma obowiązek skalkulować wysokość zajęcia z Twojej pensji…

Generalnie egzekucja z wynagrodzenia jest jednym najczęstszych sposobów egzekucji należności przez komornika i obliczenie wysokości zajęcia komorniczego, nie powinno dla nikogo stanowić problemu.

Wynagrodzenie za pracę podlega pewnej ochronie przed komornikiem, która jasno wynika z Kodeksu pracy, natomiast jeśli chodzi o rentę czy emeryturę, świadczenia te podlegają ochronie wynikającej z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli chodzi o egzekucję z wynagrodzenia, innych należności niż alimenty, to potrącenie może wynosić maksymalnie 50% wynagrodzenia, przy czym należy pamiętać, że egzekucji nie podlega wynagrodzenie w kwocie najniższej ustawowej wysokości z wynagrodzenia. Na 2018 rok, jest to więc 1530 zł, ta kwota zawsze powinna trafić na konto dłużnika, jeśli mówimy o egzekucji z wynagrodzenia.

Komornik zajął za dużo z wypłaty – co robić?

Jeśli komornik zajął kwotę wolną, to proces odzyskania bezprawnie zajętej kwoty, radzę przeprowadzić w dwóch krokach, pierwszy krok to kontakt telefoniczny, lub osobisty w kancelarii komorniczej i powiadomienie komornika, że zajął za dużo z wynagrodzenia.

Wtedy, jeśli to pomoże i komornik zdecyduje o zwrocie niesłusznie zajętej kwoty pochodzącej z minimalnego wynagrodzenia, to będzie sukces, będziesz mógł oczekiwać na zwrot pieniędzy od komornika na swoje konto bankowe.

Jeśli komornik będzie kręcił nosem i mimo wszystko nie będzie chciał oddać niesłusznie zajętej kwoty, to będziesz musiał złożyć skargę na komornika, to nic trudnego, wystarczy pobrać z działu wzory pism i wniosków gotowy wzór skargi na komornika, lub możesz go pobrać poniżej:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek musisz pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i wysłać listem poleconym na adres komornika lub zanieść skargę osobiście do kancelarii komorniczej.

Ochrona wynagrodzenia przed potrąceniami jest wpisana w Kodek pracy i masz pełne prawa, aby dochodzić swoich racji przed komornikiem, a jeśli to nie pomoże, to przed sądem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że uda Ci się szybko załatwić tę kwestię i odzyskasz pieniądze od komornika. Wiem jak ciężko związać koniec z końcem i że kwota minimalnej krajowej nie zawsze na wszystko wystarcza, zwłaszcza kiedy z tej chronionej prawem wysokości wynagrodzenia, komornik zabiera dodatkowo jeszcze kilkaset złotych… Pozdrawiam!

Artykuły, które musisz także przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

29 komentarzy w “Komornik zajął więcej niż powinien! [EGZEKUCJA z wynagrodzenia]”
 1. Przez pewien okres przekazywałam komornikowi zbyt duża kwotę, którą potrącałam pracownikowi, teraz pracownik żąda zwrotu nadpłaconej kwoty. Czy mogę w przyszłym miesiącu nie przekazać pieniędzy komornikowi i przekazać pracownikowi wynagrodzeni bez potrącenia?

 2. Witam. Około rok temu wzięłam chwilówkę i nie spłaciłam jej. Przyszło pismo ze komornik zajmuje mi konto bankowe. Ile w takim razie komornik może mi zabrać z wypłaty? umowa o prace na czas określony, podstawa 2250 brutto.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik chce Ci zająć konto bankowe, to nie ważna staje się tutaj umowa o pracę a sama kwota która na to konto bankowe wpływa. Jeśli chodzi o egzekucję z konta bankowego, to komornik może zająć Ci wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1575 zł, jest to 75% minimalnej krajowej brutto. Czyli kiedy Twoja wypłata wpłynie na zajęte przez komornika konto bankowe, to zostanie na koncie tylko 1575 zł, resztę ponad tej kwoty zajmie komornik.

 3. Witam, Mam pytanie odnośnie zajęcia mojego wynagrodzenia za pracę przez komornika. Mam 3 sprawy na których zostało 896zł do zapłaty i 1 sprawę zawieszoną przez ZUS (układ ratalny). Proszę mi powiedzieć jak powinien zachować się pracodawca przy zawieszeniu egzekucji z ZUS? dostał takie pismo czy po spłacie tych 896zł ma nadal przekazywać komornikowi część mojego wynagrodzenia?

 4. Witam serdecznie, potrzebuje pomocy bo zwariuje, jestem pracownikiem na pełen etat, mam komornika na wynagrodzeniu z firmy, a drugi komornik wszedł na konto bankowe i zostawia środki wolne od egzekucji w kwocie 1500 zł.

  Od miesiąca nie dostałam żadnego pisma od komornika za co i dlaczego, napisałam wiec do tego komornika pod koniec lipca, że mam konto socjalne i co na nie dostaję, a wczoraj sytuacja nie z tej ziemi, komornik po wpływie wypłaty 1500 obciętej przez komornika z firmy (egzekucja z wynagrodzenia), zabrał mi kolejne 180 zł z konta bankowego, bo miałam inne wpływy na tą kwotę w tym miesiącu na koncie.

  Następnie przelew od firmy ubezpieczeniowej na kwotę 450 również od razu znikły z konta, a wieczorem wpływ na konto socjalne 400 zł alimentów i co? bank ta kwotę zabrał z konta indywidualnego, serio chyba kogoś Bozia opuściła, co mam zrobić w tej sytuacji?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik zajął więcej niż powinien, to złóż formalne pismo do komornika o zwolnienie niesprawiedliwie zajętych świadczeń alimentacyjnych z konta socjalnego. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM. Co do faktu, że masz dwóch komorników, jeden zajmuje wynagrodzenia, a drugi komornik pensję, to jest to zgodne z prawem. Wobec dłużnika może być prowadzone więcej niż jedno postępowanie egzekucyjne. Co do zajęcia konta bankowego przez komornika, to komornik musi co miesiąc pozostawić Ci kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł (75% minimalnego wynagrodzenia brutto). Każda złotówka ponad kwotę 1575 zł, zostanie przez bank przelana na konto bankowe komornika.

 5. Komornik zajął moje konto w banku mimo, że w papierach które odebrałam od komornika nie ma o tym mowy. Z pracy dostałam przelew z tytułem “wynagrodzenie za urlop” i komornik mi to zabrał. Moje pytanie brzmi czy miał do tego prawo?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zająć Twoje konto bankowe, zwykle jest tak, że komornik najpierw wchodzi na konto bankowe, a dopiero później informuje dłużnika o jego zajęciu. Wynagrodzenie za urlop też podlega zajęciu w momencie kiedy wpływa na zajęte już konto bankowe. Jedyny wymóg jakiego musi się trzymać komornik, to pilnowanie kwoty wolnej od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego, kwota wolna wynosi 1575 zł i limit ten odnawiany jest co miesiąc.

 6. Witam, mam komornika który pobiera mi z wynagrodzenia większą jego część i reszta wpływa na podane konto bankowe u pracodawcy, jak wpływa na konto to bank automatycznie, zabiera wszystkie pieniądze które wpłyną, nie zostawiając mi nawet 0.01 gr, tylko bierze, pozostawiając mnie bez środków do życia, co dostaje tylko 1228 zł.

  Pisałem do banku, dzwoniłem to powiedzieli mi, że biorą zaległe zobowiązanie, rozumiem to, mam u nich dług, ale to bierze albo bank, albo komornik, bo ja nie mam środków do życia, czy to jest zgodne z prawem?

  Czy mogę gdzieś się odwołać z tym, wspomnę ,że mam konto u nich długo i prędzej tak nie brali, tylko teraz zaczęli, tak nie może być, pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli Twoje długi są za alimenty, to wiedz, że komornik ma prawo potrącić Ci część wynagrodzenia, oraz zająć całość z konta bankowego, bez stosowania kwoty wolnej od zajęcia, która wynosi 1575 zł. Jeśli jednak egzekucja nie dotyczy długu alimentacyjnego i jest dla Ciebie zbyt uciążliwa, to ma tu miejsce nadmierna egzekucja komornicza. W takim wypadku musisz złożyć do komornika pismo o ograniczenie egzekucji z konta bankowego. Wtedy komornik będzie pobierać część Twojego wynagrodzenia, pozostawiając Ci kwotę zgromadzoną na Twoim koncie bankowym do Twojej dyspozycji. Wzór wniosku znajduje się w dziale WZORY PISM i nosi nazwę: Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego (sekcja nr. 6).

 7. Witam Panią, mam problem z moim komornikiem, jestem na umowie o pracę na okres jednego roku, moje wynagrodzenie przekracza 2100zł tylko problem w tym, że komornik jednego miesiąca zostawił mi tą wolną kwotę 1575zł kolejnego miesiąca tak samo, a teraz w zeszłym miesiącu zostawił mi 1050zł, gdzie wynagrodzenie wynosiło 2250 zł netto. Dlaczego tak się stało i dlaczego komornik zostawił mi na życie tylko 1050zł?

  1. Janina Gołębiecka

   Sądząc po kwocie wolnej od zajęcia jaką zostawił Ci komornik, ciąży na Tobie egzekucja z rachunku bankowego (1575zł). Pamiętaj, że to nie komornik, a bank kalkuluje kwotę zajęcia, dlatego najpierw należy udać się do banku po wyjaśnienia, dlaczego na Twoim koncie bankowym bank nie pozostawił pełnej kwoty wolnej w wysokości 1575 zł. Zanim jednak udasz się do banku, sprawdź na wyciągu z konta bankowego, czy przypadkiem nie nałożyły się na ten miesiąc jakieś inne wydatki, które powinny być zajęte w zeszłym miesiącu, a zostały odciągnięte z Twojego konta w tym miesiącu. Często są to np. płatności kartą w sklepach, gdzie np. zakup przy użyciu karty płatniczej miał miejsce 30 stycznia, a dopiero (po dwóch – trzech dniach) transakcja pojawiła się na wyciągu bankowym, a więc konto zostało obciążone np. 2 lub lutego.

 8. Mam na utrzymaniu córkę zarabiam netto 2000 zl czy komornik może zająć mi wynagrodzenie?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o egzekucję z pensji, to komornik musi trzymać się kwoty wolnej od zajęcia w wysokości 1530 zł, jest to kwota minimalnego wynagrodzenia w Polsce na 2018 rok. A więc jeśli pensji masz 2.000 zł netto, to komornik ma prawo zająć Ci 470 zł. 2.000 zł – 470 zł = 1530 zł (kwota wolna od zajęcia).

 9. mam komornika na wynagrodzeniu, spłata większej części długu nastąpiła, czy mogę wystosować pismo do komornika o rozłożenie na raty i zaprzestanie zabierania z wynagrodzenia pieniędzy?

  1. Janina Gołębiecka

   Tutaj zamiast próby negocjacji z komornikiem, postawiłabym na negocjacje z wierzycielem. Powiadom wierzyciela, że chcesz podpisać z nim ugodę i razem spróbujcie wynegocjować warunki spłaty długu, które będą odpowiadać i Tobie i wierzycielowi. Z komornikiem nic nie negocjuj, bo komornik nie ma prawa negocjować warunków spłaty w imieniu wierzyciela.

 10. Witam, dostałem dzisiaj wypłatę 1955 zł i wszystkie pieniądze prawdopodobnie zajął komornik i zostałem bez środków. Czy komornik może tak zrobić?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie może zajmować całej pensji, jaki dług by to nie był. Udaj się do swojego pracodawcy i zapytaj o dane komornika, następnie idź do tej kancelarii komorniczej i zapytaj o podstawę prawną na której komornik bazował, zabierając Ci całą pensję. Możesz przy okazji zapytać dział kadr w miejscu Twojego zatrudnienia, dlaczego cała Twoja wypłata została przekazana komornikowi. Wiedz, że to pracodawca ma obowiązek, ile z wynagrodzenia pracownika trafi w ręce komornika, być może to Twój pracodawca popełnił błąd?

 11. Witam
  Mam pytanie czy jeżeli na konto bankowe wpływa mi tylko wynagrodzenie które jest już zajęte przez komornika w pełnej wysokości czyli 50% to czy z tej pozostałej części bank może mi jeszcze zablokować środki na poczet innego zajęcia komorniczego?

  1. Janina Gołębiecka

   Cześć Iwona, prawo dopuszcza taką wersję, gdzie jeden komornik zajmuje Ci wynagrodzenia, a drugi komornik prowadzi egzekucję z rachunku bankowego. Jedna zawsze masz prawo, aby złożyć wniosek do któregoś z komorników, by ograniczył egzekucję albo z konta bankowego albo z wynagrodzenia. Wzór wniosku znajdziesz w dziale wzory pism.

 12. Dwie wypłaty a komornik. W miesiącu listopadzie 2018 dostałem dwie wypłaty. To znaczy za miesiąc październik pracodawca przelał na moje konto wynagrodzenie i w banku zostało to zaksięgowane 02.11.2018. Drugą wypłatę za miesiąc listopad też dostałem wypłatę w tym samym miesiącu, lecz innego dnia to znaczy 30.11.2018.

  I problem w tym, że komornik zajął moją ostatnią wypłatę, przesłałem komornikowi transakcje z jakiego tytułu są te pieniążki i niestety komornik poinformował mnie że to błąd pracodawcy, a pracodawca znów zwala wine na mnie, gdzie sam wiedział że mam komornika.

  Chodzi mi tu o minimalna wypłatę czyli 1535 zł. Czy mam szanse na odebranie mojej wypłaty od komornika?

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety nie widze tu szansy na odzyskanie zajętych przez komornika pieniędzy, bo “na papierze” komornik postępuje zgodnie z prawem.Ewidentnie to pracodawca dał ciała. Niestety nie jesteś w stanie nic zrobić…

 13. na koncie walutowym mam 0 zł czy komornik może pobrać pieniądze na minus?

  1. Janina Gołębiecka

   Zdarzają się przypadki, że komornik robi debet na koncie bankowy, ale tylko w przypadku, kiedy rzeczywiście masz konto z debetem. W przypadku konto walutowych nie spotkałam się z taką sytuacją, więc raczej komornik na koncie walutowym minusu Ci nie zrobi.

 14. Cześć ! Odebrałem kwit z wypłaty i dostrzegłem tam że komornik zabrał mi 830zł przy czym zostawił mi 1473,47gr. Najpierw iść do banku czy od razu pisać skargę jeżeli nie będzie komornik chciał oddać tego co brakuje do 1575zł ? I jeszcze jedno, miałem na koncie 11zł, nagle patrzę, a zrobiło się ponad -3100zł. Też od razu pisać skargę ? Bo komornik zrobił mi debet, a z tego co czytam u was na stronie to nawet jak będę chciał wyrównać debet, to pieniądze i tak trafią do komornika, a debet na koncie zostanie, więc daje to ponad 6200 zł. Kupiłem u was już wzór. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Dawid, piszesz o kwocie 1575 zł, ale jest to kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego, jeśli natomiast chodzi o kwotę wolną przy egzekucji z wynagrodzenia, to wynosi ona 1530 zł. Nie pisz więc jeszcze skargi do komornika, skontaktuj się z nim najpierw i zapytaj, dlaczego nie otrzymałeś pełnej kwoty wolnej od zajęcia, która w 2018 roku wynosi 1530 zł.

   Jeśli natomiast chodzi o debet na rachunku bankowym, to komorni oczywiście nie ma prawa “minusować” konta bankowego dłużnika, piszę, że komornik nie ma prawa, ale tak naprawdę to sprawka wierzyciela, komornik tylko wykonuje polecenia wierzyciela. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: czy komornik może robić minus na koncie bankowym? Pozdrawiam!

   1. Więc warto napisać na niego skargę. W ile procentach udaję się odzyskać kwotę na minusie ?

 15. Witam. To co się dzieje to jest nie do wiary. Czy komornik ma prawo zająć mi więcej pieniędzy z konta niż jest zadłużenie???

  Miałem chwilówkę w MonyMan, zachorowałem wylądowałem w szpitalu i skończyło się windykacją. Po wyjściu od razu spłaciłem do firmy windykacyjnej należną kwotę a 2 tygodnie po tym fakcie komornik zabrał mi z konta WBK 1220 zł i wszedł na emeryturę i zabrał 950 zł /. gdzie całkowite zadłużenie jakie już spłaciłem 2 tygodnie wcześniej wynosiło 1400 zł. Dzwoniłem żeby się upewnić do banków i to ta sama sygnatura i ten sam komornik. Firma windykacyjna twierdzi ze przesłała do niego o całkowitej spłacie a on , że nic takiego nie dostał.

  Ci debile twierdzą że nie mogą do siebie zadzwonić tylko kontaktują się przez pocztę polską, nie e-mail. Rozstrzygają sprawę już następne 3 dni. Według mnie to jest kradzież, dość, że dług spłacony to komornik pobiera po raz drugi i to dużo więcej niż powinien. Na marginesie ten komornik z Krakowa z nowej huty to kawał chama, mówiłem mu, że to spłacone i żeby zadzwonił do firmy windykacyjnej, to stwierdził, że on nigdzie nie będzie dzwonił i o to pytał tylko czeka na dokumenty, a na pytanie dla czego zabrał więcej niż było zadłużenie odpowiedział, że on robi to co uważa za stosowne i rzucił słuchawką. Pomóżcie, co robić w takiej sytuacji, gdzie to zgłosić, na policję? do prokuratury ???

 16. Chodzi o potrącenie z pensji ponad 60%. Zarabiam 3500 złotych brutto, mam zajęcie komornicze z powodu alimentów. Od 2 miesięcy wpływa mi na konto z tytułu wynagrodzenia 650 zł. Księgowa w firmie powiedziała, że jest wszystko w porządku i tak jej program wylicza wypłatę. W zeszłym miesiącu byłem w Państwowej Inspekcji Pracy, a mimo to kolejna wypłata jest w takiej samej kwocie. Co mogę zrobić? I czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Comments are closed.