Jak odzyskać pieniądze zabrane przez komornika? + wzór

Witam, jak odzyskać pieniądze od komornika? komornik zajął moje konto bankowe we wrześniu, nie otrzymałem żadnej wiadomości w tej sprawie. Zajęcie dotyczyło konta bankowego oraz wypłaty w pracy. Tego dnia miałem otrzymać przelew z pracy oraz zwrot jeszcze jednego przelewu, oba te przelewy zostały zatrzymane przez komornika.

Zajęcie komornika dotyczyło niecałych 2 tysięcy złotych, przelewy zajęte przez komornika wynosiły ponad 9 tysięcy złotych.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu pieniędzy od komornika, mimo telefonów oraz wysłanego upomnienia listownego. Zajęcie konta przez komornika zostało zdjęte w październiku, niestety pieniądze nie wróciły na konto. Jak odzyskać pieniądze od komornika?


Mam wrażenie, że coraz więcej trafia do mnie skarg na komornika, który zajął dłużnikowi więcej pieniędzy, niż powinien. Często np. pytacie o:

 • kiedy komornik zwraca pieniądze?
 • zwrot pieniędzy zajętych przez komornika?
 • zwrot nienależnie pobranych pieniędzy przez komornika
 • ile czasu ma komornik na oddanie pieniędzy?
 • itd.

Jak odzyskać pieniądze od komornika?

Na samym początku napiszę, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę, czy też z rachunku bankowego nie może przebiegać dowolnie. I tak jak komornik związany jest wnioskiem wierzyciela, tak bank i pracodawca pismem komornika w przedmiocie zajęcia.

W zawiadomieniu o zajęciu wierzytelności komornik wskazuje jej wysokość oraz kwoty wolne od zajęcia.

Tak więc, jeśli przedmiotowe postępowanie egzekucyjne miało na celu ściągnięcie należności w kwocie niższej niż 2 000 zł, a zajęte zostały środki na rachunku bankowych w kwocie ponad 9 000 zł, to znaczy, że musiało dość do błędu prawdopodobnie przez nieuwagę banku lub komornika, ale o tym napisze poniżej.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

O wszczęciu postępowania egzekucyjnego i dalszych czynnościach egzekucyjnych mówią przepisy kodeksu postępowania cywilnego art. 796 i następne.

I tak jak wskazują zapisy ustawy, komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela w oparciu o tytuł wykonawczy.

Tytułem wykonawczym może być między innymi prawomocny nakaz zapłaty, wyrok, ugoda, akt notarialny opatrzony sądową klauzulą wykonalności.

Egzekucja dotyczy zatem należności objętych tytułem egzekucyjnym wraz z odsetkami i kosztami postępowania komorniczego i powinna zostać zakończona wraz z wyegzekwowaniem całej kwoty.

Komornik zabrał za dużo…

Dlaczego tak się nie stało i dlaczego komornik pobrał znacznie wyższą kwotę niż ta, która wynika z tytułu egzekucyjnego?

Być może zajęcie rachunku dotyczyło wyższej kwoty niż ta, która wynikała z wniosku egzekucyjnego, bo któryś z pracowników kancelarii komorniczej zrobił błąd i podczas rutynowych czynności przesłał do banku zlecenie zajęcia zawyżonej kwoty. Jednak oczywiście ty nie możesz odpowiadać za czyjeś błędy, a przecież teraz tak jest.

Skarga na czynność komornika – bezprawne zajęcie środków na rachunku

Skoro składałeś już zażalenie do komornika, dzwoniłeś do jego kancelarii i upominałeś się telefonicznie w kwestii wysokości zawyżonego zajęcia, a pomimo to do chwili obecnej nie otrzymałeś zwrotu zajętych środków od komornika, to być może przyszła pora by w końcu podjąć bardziej restrykcyjne kroki.

Wydaje się, że nie pozostaje ci nic innego, jak złożenie skargi na czynność komornika. Bo tak jak napisałam powyżej, komornik nie może działać dowolnie, a przede wszystkim na szkodę innych osób, w tym dłużników. Zajęcie rachunku i pobranie zawyżonej kwoty skutkowało tym, że zostałeś pozbawiony prawa dysponowanie dużą sumą.

W skardze na czynność komornika obowiązkowo podnieść tę kwestę oraz zażądaj natychmiastowego zwrotu bezprawie zajętych środków, w kwocie blisko 7 000 zł. Aby złożyć skargę na komornika, użyj poniższego wzoru formularza:

Wzór skargi na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Niestety skarga na czynność komornika podlega opacie w wysokości 100 zł. Oczywiście w przypadku uwzględnienia skargi na czynność komornika na korzyść skarżącego ma on prawo żądać zwrotu uiszczonej opłaty od drugiej strony.

Dlatego w skardze na komornika wnieść o zasądzenie poniesionych kosztów na twoją rzecz. Innym rozwiązaniem jest złożenie do komornika stosownego wniosku, jest to:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Odpowiedzialność odszkodowawcza komornika

Niemniej jednak skoro powyższe (skarga na czynność komornika) związane jest z podjęciem szeregu czynności, może spróbuj jeszcze raz zadzwonić do kancelarii komorniczej, podnosząc oczywiście to, że nie zamierzasz dłużej czekać i złożysz skargę na komornika.

Możesz także wspomnieć, że wiesz, iż masz prawo wniesienia skargi na postępowanie komornika do Prezesa Sądu Rejonowego, przy którym ten działa i zrobisz, to w krótkim czasie, jeśli pieniądze nie wrócą na twoje konto.

Podnieś również kwestię odpowiedzialności odszkodowawczej komornika za wynikłe wskutek jego działania szkody majątkowe, a te przecież niewątpliwie ponosisz przez cały czas, odkąd pieniądze zniknęły z twojego konta.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na kontakt z Prezesem Sądu Rejonowego, to możesz to zrobić również telefonicznie lub umówić się na spotkanie w wyznaczonym dniu, kiedy ten przyjmuje interesantów.

W każdym razie Prezes Sądu Rejonowego zobowiązany jest podjąć czynności wyjaśniające, bowiem na nim ciąży obowiązek nadzoru nad pracą komorników w rewirze jego sądu.

Podsumowując

W drodze do otrzymania zwrotu bezprawnie zajętych środków z twojego rachunku bankowego musisz działać stanowczo. Przede wszystkim dając do zrozumienia komornikowi i jego pracownikom, że znasz swoje prawa i zdajesz sobie sprawę z dokonanych w toku postępowania egzekucyjnego naruszeń.

Mam nadzieje, że ze wszystkim sobie poradzisz, a podjęte kroki dadzą szybki efekt i w krótkim czasie odzyskasz pieniądze zajęte przez komornika. Życzę powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

16 komentarzy w “Jak odzyskać pieniądze zabrane przez komornika? + wzór”
 1. Witam bardzo serdecznie, spotkał mnie podobny przypadek, tylko że komornik zabrał nieco mniej pieniędzy, mam zamiar złożyć powyższy wniosek do komornika o zwrot pieniędzy, o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy… skoro komornik (organ egzekucyjny) jest organem państwowym, to mogłoby się wydawać, że kwestia kalkulacji i zajęcia kwoty dłużnik będzie w 100% prawidłowa, niestety tak nie jest, przepisy swoje a życie swoje.

  Komornik zabrał mi z konta 4900 zł, (czyli wszystko co tam było) a dług wynosi niecały 1000 zł, gdzie tu sens i logika? zamierzam także złożyć reklamację do banku, że nie zostawili nawet mi na koncie kwoty wolnej od zajęcia. Dobrze, że poratowały mnie dzieci, ale też nie miałabym na zapłacenie rachunków… Polska sprawiedliwość…….

 2. Witam, u mnie komornik zostawił kwotę wolną od zajęcia, czyli 1575 zł, ale i tak zabrał mi z konta jeszcze raz tyle niż powinien, długo szukałem po różnych forach pytając jak napisac wniosek do komornika o zwrot pieniędzy – odpowiedzi nie znalazłem, ale za to znalazłem wzór który Pani zamieściła u góry. Dziękuję! po problemie.

  1. Janina Gołębiecka

   Bardzo proszę, do usług :-) wniosek wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić a potem już tylko dostarczyć komornikowi.

 3. Chciałbym zapytać jaki jest czas na zwrot nienależnie pobranych pieniędzy przez komornika? czy komornika wiążą jakieś terminy pod tym względem?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli do zajęcia zbyt dużej kwoty doszło przez pomyłkę komornika, lub wierzyciela, to komornik po otrzymaniu od dłużnika informacji na temat błędnie obliczonej i zajętej kwoty, powinien ją zwrócić natychmiast. Niestety prawo nie reguluje dosadnie jaki jest termin na zwrot pieniędzy przez komornika.

 4. Dłużnika zawsze trzymają za gardło różne terminy z których musi się wywiązać, a ile czasu ma komornik na oddanie pieniedzy??

  1. Janina Gołębiecka

   Po “wytknięciu błędu” komornikowi – powinien on zwrócić pieniądze z powrotem na konto dłużnika natychmiast, bez zbędnej zwłoki.

 5. Chodzi o wygrany pozew na działania komornika. Wygrałem w sądzie sprawę z komornikiem o zwrot niesłusznie zabranych pieniędzy. Jak odzyskać je od komornika? Czy inny komornik może zająć konto komornika? Komornik się tłumaczy, że już tych pieniędzy nie posiada i uważa, że nic go już nie dotyczy. Jak mogę skutecznie odebrać od niego swoje pieniądze? Pozdrawiam Mariusz

 6. Witam, chodzi o zwrot gotówki od komornika. Komornik zabrał mi zwrot z podatku na alimenty na małoletniego syna, lecz mam komornika już od 13 lat i na pensji i pobiera mi kwotę bieżącą co miesiąc i nie mam zadłużenia w banku alimentacyjnym. I prosiłbym o wzór wniosku do komornika o zwrot gotówki. Z góry bardzo serdecznie dziękuję i cieszę się, że są ludzie, którzy chcą pomóc prostym ludziom, jak ja, co nie mają pojęcia w sprawach prawnych itp.

  1. Też nam podobny problem, mimo że spłaciłam komornika, mam na to pisma o zakończeniu egzekucji komorniczej to nadal mam zablokowane konto na kwotę 1256 zł dzwoniłam do komornika, ale nie chciał mi udzielić odpowiedzi, tylko powiedział mi, że sama powinnam wiedzieć, jakie mam długi a wiem, że naprawdę ich już nie mam…

   1. Grzegorz Szwaciński

    Trafiłaś na wyjątkowo złego komornika, pamiętaj, że jeśli na Twój pisemny wniosek, komornik nie chce udzielić Ci informacji, to masz prawo złożyć na niego skargę. Komornik ma prawny obowiązek, aby udzielać stronom postępowania egzekucyjnego informacji!

 7. Odzyskać pieniądze syna? Komornik zablokował mi konto bankowe. Mój syn otrzymał pieniądze w formie prezentu na komunie. Niestety zostały one ściągnięte. Jak prosić komornika o zwrot pieniędzy, jeżeli to był prezent z przeznaczeniem dla dziecka? Wierzyciel nie zgodził się oddać pieniędzy ze względu, iż to moje konto. Co robić? Nie chcę, by mój syn odpowiadał za moje długi.

 8. Witam. Komornik zajął moje konto bankowe, na które wpływają alimenty, 500+, zasiłek rodzinny i minimalne wynagrodzenie z umowy o pracę 1634 zł. W maju, zostało przekazane na konto komornika 450 zł, z tych środków, o których pisałam wyżej. Czyli niepodlegające egzekucjom. Czy komornik musi oddać te pieniążki? Co mogę zrobić w tej sprawie? Proszę o poradę i z góry dziękuje.

 9. Na moje konto wpłynęło wynagrodzenie w wysokości 1633,70 zł, saldo po wpływie wyniosło 1637,06 zł, mam dwie egzekucje u tego samego komornika i bank przelał na pierwszą kwotę w wysokości 283,84 a na drugą 269.84, czy bank mógł przelać te dwie egzekucje, jeżeli na konto wpłynęła kwota wolna od zajęć komorniczych i czy jest możliwość odzyskania tych dwóch zajęć?

 10. Chodzi o zwrot pieniędzy od komornika po umorzeniu egzekucji komorniczej. Miałam zajęcie komornicze, ale wierzyciel wysłał do komornika pismo o uchylenie zajęcia. Komornik zwolnił konta, ale pieniądze, które z kont wpłynęły do komornika, zostały przekazane do depozytu sądowego. Co teraz mam zrobić, aby zwrócono mi zajęte pieniądze? Do kogo mam się zwrócić, bo komornik twierdzi, że on tych pieniędzy nie ma. Pozdrawiam

 11. Witam, obecny mąż miał problemy finansowe z byłą żoną, nie było miesiąca, by komornik go ścigał, by musiał za cos zapłacić. Płacił, ale nie dawno, bo miesiąc temu zauważyłam, iż mąż spłaca, ale nie swoje długi (nie zgadzał się PESEL męża). Zadzwoniłam do komornika, powiedziałam o tej sytuacji i pani komornik mi powiedziała, że zdarza się, iż jakaś cyferka przeskoczy – ok jedna może tak, ale nie zgadzało się 5 cyferek?!?

  Poprosiłam o pismo z prawidłowym PESEL-em męża, by mógł płacić to, co się należy, tydzień temu dostaliśmy pismo od komornika, iż owa osoba nie istnieje, dlatego sprawę umorzono. Komornik poprosił o nr. konta, na które zrobi zwrot pieniędzy i tu mamy problem, bo komornik zwrócił tylko ostatnią wpłaconą ratę, a ponad 700 zł zaliczył sobie na poczet wszystkich kosztów sądowych. Moje pytanie: skoro mąż nie był dłużnikiem to, z jakiej racji komornik opłacił swoje koszta komornicze jego pieniędzmi?

Comments are closed.