Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy + [WZÓR WNIOSKU]

Witam, jak napisać wniosek do komornika o zwrot pieniędzy? udało mi się umorzyć egzekucję komorniczą, ale niestety komornik międzyczasie pobierał ode mnie pieniądze z wynagrodzenia i konta bankowego, a że trochę to trwało, to komornik zajął mi kilka tysięcy zł. Finalnie sąd uchylił nakaz zapłaty, oddalając powództwo. I teraz: co z pieniędzmi, które ściągnął komornik? jak je odzyskać?

Chciałbym złożyć wniosek do komornika o zwrot pieniędzy, które pobrał ode mnie. Jak wyegzekwować zwrot nienależnie pobranych pieniędzy przez komornika? do kogo powinienem się zgłosić? mam złożyć wniosek do komornika czy do wierzyciela?

Nie wiem niestety, czy pieniądze, które zabrał mi komornik, trafiły do wierzyciela czy są w depozycie sądowym? i jeszcze chcę zapytać ile czasu ma komornik na zwrot pieniędzy? bardzo proszę o pokierowanie co mam dalej robić, będę wdzięczny!

Zwrot pieniędzy zajętych przez komornika jest o tyle dla mnie ważny, że po pierwsze jest to kwota niemała (4990 zł), a po drugie, tych pieniędzy będę potrzebował w najbliższym czasie, więc nie mogę długo czekać na zwrot od komornika. Z góry dziękuję za odpowiedź. Tomek Sz.


Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy

waznePo pierwsze, skoro egzekucja została umorzona przez komornika, bo tak zarządził sąd, to musisz zadbać o to, aby to wierzyciel opłacił koszty egzekucji komorniczej. Jeśli komornik zajął Twoje środki pieniężne i są one w depozycie komornika, to musisz złożyć do komornika poniższy wniosek:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Jeśli natomiast komornik zdążył przekazać nienależnie pobrane pieniądze wierzycielowi, to wniosek o zwrot pieniędzy przesyłasz do wierzyciela. Jeśli nie jesteś pewien czy komornik ma Twoje pieniądze, czy wierzyciel, to najlepiej złożyć wniosek o zwrot pieniędzy i do komornika i do wierzyciela i czekać, który z nich przeleje Ci niesłusznie wyegzekwowaną kwotę.

Powyższy wzór pisma możesz dobrowolnie edytować i zamiast danych komornika, wpisać dane wierzyciela. Powyższy wzór wniosku może zatem posłużyć Ci dwojako:

 1. wniosek do komornika o zwrot pieniędzy
 2. pismo do wierzyciela o zwrot pieniędzy

wwwwJeżeli natomiast dojdzie do sytuacji, gdzie w terminie wskazanym w wezwaniu do zwrotu pieniędzy, pieniądze nie zostaną przelane na Twoje konto bankowe, to konieczne będzie skierowanie do sądu pozwu o zwrot nienależnie pobranej kwoty.

Mam nadzieję, że to jednak komornik przetrzymuje jeszcze Twoje niesłusznie pobrane pieniądze, bo często bywa tak, że wierzycielem jest jakaś zagraniczna instytucja skupująca długi, wtedy odzyskanie pieniędzy od wierzyciela zlokalizowanego za granicą jest bardzo utrudnione.

Ile czasu ma komornik na oddanie pieniędzy?

Jeżeli doszło do sytuacji, gdzie komornik bezprawnie pobrał jakiekolwiek pieniądze, ma on obowiązek te pieniądze zwrócić. Niestety żaden przepis nie określa ile czasu ma komornik na zwrot pieniędzy.

Jedyny termin, jaki znajduje się prawie, który dotyczy komornika bezpośrednio, to art. 22 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 1997 r. mówiący o tym, że komornik ma 4 dni na przekazanie wyegzekwowanych środków wierzycielowi.

Być może przyda Ci się:

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze

17 komentarzy w “Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy + [WZÓR WNIOSKU]”
 1. Gośka/Poz

  Witam, w moim przypadku zwrot niesłusznie wyegzekwowanych kwot przez komornika trwało 2 tygodnie, choć tak jak we wniosku u Was u mnie termin płatności wynosił 7 dni, ale chyba komornik sobie z tego nie robił… cieszę się jedynie z tego że komornik w ogóle mi pieniądze oddał. Nie wolno popuszczać komornikom choćby nawet małych, tak jak oni zajmują nam z kont bankowych każdą wolną złotówkę, tak i my odwdzięczmy się im żądając zwrotu niesłusznie wyegzekwowanych kwot… fajny artykuł, dziękuję i pozdrawiam!

 2. Spotkała mnie podobna sytuacja, chcę się postarać o zwrot pieniędzy zajętych przez komornika, problem polega na tym, że komornik jest z drugiego końca Polski więc nie mam z nim osobistego kontaktu, będę musiała wysyłać wszystko korespondencyjnie, a tego nie lubię. Będę też starać się o odzyskanie kosztów niesłusznej egzekucji komorniczej. Pozdrawiam!

 3. Ja z kolei kontaktowałam się z komornikiem i komornik powiedział, że pieniądze wszystkie które ode mnie wyegzekwował trafiły do wierzyciela, a więc w mojej sytuacji muszę wysłać pismo do wierzyciela o zwrot pieniędzy czy tak? będę wdzięczna za szybką odpowiedź Pani Janino.

 4. A jak mam jak napisac list o zwrot pieniędzy, skoro wierzycieli ma dwóch a komornika jednego? nie wiem przecież ile komornik przekazał jednemu wierzycielowi a ile drugiemu? skąd mam wiedzieć takie szczegóły? prosze o odp.

 5. Dziękuję za wzór pisma o zwrot pieniędzy od komornika, właśnie szukałam. pozdr.

 6. Witam, chodzi o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy przez komornika. Dług jaki miałam to 4500 zł, dług po wszczęciu egzekucji komorniczej spłaciłam prosto do wierzyciela, który jest firmą pożyczkową. Firma powiadomiła komornika że dług spłaciłam jednak komornik działając opieszale zdążył zająć mi już dwa wynagrodzenia i jeszcze nie umorzył egzekucji i nie wiem czy do zajęcia nie dojdzie trzecia raz. Dlatego będę starać się o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy, ma tylko jedno pytanie do Pani: czy komornik ma prawo odmówić zwrotu pobranych pieniędzy skoro dług spłaciłam?

 7. Z doświadczenia wiem, że odzyskanie nienależnie pobranych pieniędzy przez komornika bywa bardzo często drogą przez mękę także radzę Ci Gabrysiu uzbroić się w cierpliwość :)

 8. Czy ten wzór pisma o zwrot pieniędzy można opłacić za pomocą BLIK-a? mój problem polega na tym, że komornik zajmował pieniądze w ramach przedawnionego długu, udało mi się egzekucję zatrzymać, bo złożyłam w sądzie pismo o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu (nakaz zapłaty dostarczona na nieaktualny adres), następnie wniosłam sprzeciw od nakazu zapłaty podnosząc przedawnienie roszczenia. Zanim sąd wydał postanowienie o oddaleniu ściągania długu, komornik ściągnął kilka tys złotych.

  Dlatego teraz muszę napisać pismo do komornika żeby zwrócił pieniądze które zdążył mi zająć. Mam nadzieję że odzyskam pieniądze. Pozdrawiam!

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Monia. Można zapłacić za wzór pisma za pomocą Blik. Mam nadzieję że uda Ci odzyskać całą kwotę jaką komornik Ci zajął.

 9. Witam, potrzebuję wzór pisma o zwrot pieniędzy od osoby prywatnej, będę bardzo wdzięczny. Pozdrowienia Patryk K.

 10. Witam, komornik zajął moje konto we wrześniu 17, nie otrzymałem żadnej wiadomości w tej sprawie. Zajęcie dotyczyło konta bankowego oraz wypłaty w pracy. Tego dnia miałem otrzymać przelew z pracy oraz zwrot jeszcze jednego przelewu, oba te przelewy zostały zatrzymane przez komornika. Zajęcie komornika dotyczyło nie całych 2 tysięcy złotych, przelewy zajęte przez komornika wynosiły ponad 9 tysięcy złotych. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu reszty pieniędzy, mimo telefonów oraz wysłanego upomnienia listownego. Zajęcie konta przez komornika zostało zdjęte w październiku, niestety pieniądze nie wróciły na konto. Jakie mają być moje dalsze kroki, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

 11. a ile czasu ma komornik na oddanie pieniedzy? wniosek pobrałam i wysłałam komornikowi, teraz pozostaje czekać na zwrot nie wiem tylko jakiego terminu miałabym się spodziewać?

 12. Witam, dostałem wynagrodzenie za pracę w kwocie 1580 zł, zarabiam najniższą krajową, nie miałem żadnych innych środków na koncie, pozostało mi na koncie 1200 zł i dzisiaj komornik zabrał mi 359 zł. Czy miał prawo ściągnąć mi z konta pieniądze nawet jeżeli miałem poniżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego? Nie jest to zajęcie alimentacyjne.

 13. Polecam ten formularz, komornik pieniądze zwrócił już po tygodniu od wysłania wniosku o zwrot kasy. Dzięki bardzo!

 14. Dzień dobry. Na moim koncie pojawił się komornik. Sprawę przejął inny, a ten nie poinformował banku, że już nie pobiera opłat i bank pieniądze dalej wysyła.Drugi raz mi zabrali pieniądze. Za pierwszym razem czekałem na zwrot pieniędzy od komornika prawie rok. Dzwoniłem i zwróciłem Pani komornik uwagę oraz zapytałem, dlaczego tak się dzieje, to w odpowiedzi usłyszałem, że nie będzie ze mną rozmawiać i Do widzenia.

 15. Witam, czy mogę się dowiedzieć o tym, że złożone pieniądze do depozytu sądowego przez komornika, gdyż umorzone zostało postępowanie egzekucyjne, ma prawo zabrać całość kwoty na inne zadłużenie? bez pozostawienia żadnej wolnej kwoty? Jaki jest na to przepis. Kwota 3650 zł była w depozycie sądowym przez ponad 2 lata i nie zostałam powiadomiona przez komornika o zabraniu tych pieniędzy. Pozdrawiam. Jadwiga.

Comments are closed.