Wezwanie i pismo o zwrot pieniędzy [WZÓR]

Witam, chodzi o wezwanie do zwrotu pieniędzy i odzyskanie pożyczonych pieniędzy bez umowy „na słowo”.  Pożyczyłem koledze kilkanaście tysięcy złotych, bo miał problemy finansowe i chciano wyrzucić go z mieszkania za niepłacony czynsz. Jedynym ratunkiem była spłata długu, aby mógł w tym mieszkaniu zostać z rodziną.

Niestety ta prywatna nieudokumentowana pożyczka przyniosła mi więcej problemów niż korzyści, mam trudności z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy, co robić?

Czy mogę prosić o wzór pisma o zwrot pieniędzy na konto?

Mam dowody pożyczenia pieniędzy w formie potwierdzenia wykonania przelewu z banku, proszę bardzo o poradę co zrobić, gdy ktoś nie chce oddać pożyczonych pieniędzy, z góry dziękuję za poświęcony czas!

Wezwanie do zwrotu pieniędzy

Czynności, jakie zaszły, to nic innego jak umowa pożyczka, warto tu przywołać:

Art. 720. Kodeksu cywilnego § 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Niestety nie zachowałeś pisemnej formy pożyczki (pożyczona kwota przekroczyła 1.000 zł), ale to nic, bo jak piszesz: masz bankowy dowód przelania pieniędzy na konto bankowe kolegi. To dość solidny dowód.

Prawo mówi o zachowaniu pisemnej formy pożyczki, aby na przyszłość ułatwić pożyczkodawcy wyegzekwowanie pożyczonej kwoty, pisemna forma pożyczki ma więc charakter czysto dowodowy.

Przywołam tu jeszcze art. 74 § 2 K.c. który mówi, że mimo niezachowania formy pożyczki pisemnej przewidzianej na cele dowodowe, można podeprzeć się świadkami, którzy potwierdzą udzielenie pożyczki, pod warunkiem jednak, że obie strony wyrażą na to zgodę.

A więc nie tylko potwierdzenie wykonania przelewu na konto kolegi może być dowodem w sprawie, ale dowodem mogą być też zeznania innych świadków, np. w Twojej osobie i w osobie kolegi, któremu pożyczyłeś pieniądze. Obaj bylibyście wtedy przesłuchani przez sąd w charakterze stron.

Oczywiście sprawę dodatkowo ułatwiłby fakt, gdy znalazłbyś kogoś, kto słyszał lub widział, jak przekazujesz koledze pieniądze. Jednak jeśli był to przelew bankowy, to potwierdzenie z banku będzie wystarczającym dowodem.

Termin zwrotu pożyczki

Z tego, co napisałeś, wynika, że termin zwrotu ustnej pożyczki nie był przez Was ustalany. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 723 K.c., który jasno mówi, że w przypadku kiedy termin zwrotu pożyczki nie został oznaczony, to dłużnik zobowiązany jest do zwrotu pożyczki w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu przez udzielającego pożyczkę.

Podstawa prawna:

Art. 723. Termin zwrotu pożyczki Dz.U.2018.0.1025 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze przelewem od kolegi?

Przede wszystkim musisz na piśmie wezwać kolegę do zwrotu pożyczonych pieniędzy, w tym celu posłuż się poniższym pismem:

Pismo o zwrot pieniędzy – wzór

Wypełnione pismo wyślij do kolegi listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Zaznacz w piśmie, że wypowiadasz koledze umowę pożyczki i żądasz zwrotu pieniędzy w terminie 6 tygodni od dnia wypowiedzenia umowy pożyczki.

Jeśli kolega nie dokona zwrotu pożyczki w ciągu wspomnianych 6 tygodni, to będziesz zmuszony wystąpić z pozwem o zapłatę w sądzie. A kiedy będziesz już mieć wyrok w tej sprawie, będziesz mógł zlecić komornikowi wyegzekwowanie pożyczonej kwoty.

Podsumowanie

Jak napisać podanie o zwrot pieniędzy? ten problem masz już z głowy i mam nadzieję, że wzór pisma o zwrot pieniędzy, który dołączyłam tego artykułu, skutecznie wpłynie na Twojego znajomego i odzyskasz pieniądze w trakcie tych przepisowych 6 tygodni. Pamiętaj, aby wniosek o zwrot pieniędzy wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Trzymam kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

5 komentarzy w “Wezwanie i pismo o zwrot pieniędzy [WZÓR]”
  1. Dzień dobry, właśnie zastanawiałam się jak napisać pismo do banku o zwrot pieniędzy, czy wzór pisma który znajduje się u góry mogę wysłać również do banku?

  2. Pobrałem właśnie wzór umowy o oddanie pieniędzy, czy ma jakieś znaczenie, jeśli pismo dostarczę dłużnikowi drogą pocztową lub osobiście? widuję osobę która jest mi winna pieniądze praktycznie raz w tygodniu więc to wezwanie mógłbym mu wręczyć osobiście, tylko pytanie do Pani: czy to ma jakieś znaczenie? adres dłużnika też znam. Proszę o podpowiedź, jak wręczyć pismo o zwrot pożyczonych pieniędzy.

  3. Witam, wykonywałem usługę bez faktury i klient nie wypłacił gotówki, w lipcu bieżącego roku wykonywałem usługę pod firmę, która układała kostkę i gościu zwlekał z zapłatą, a teraz w ogóle nie płaci i już nie mam pomysłu jak to odzyskać. Bardzo liczę na waszą pomoc, jest jakaś szansa na odzyskanie tej gotówki? posiadam zdjęcia z tych robót i wiadomości SMS, jak on pisał, żebym przyszedł do niego do pracy.

  4. Dzień dobry. Pożyczyłam pieniądze koledze bez umowy, najpierw 1000 zł potem 200 zł to był przełom lipca/sierpnia 2018 r. Do tej pory nie mogę odzyskać długu. Mam tylko SMS-y, które potwierdzają, że nie ma pieniędzy i nie wie kiedy mi odda. W wiadomościach jest również to, że ma komornika, o którym nie wiedziałam wcześniej. Bardzo proszę o pomoc.

Comments are closed.