Jak odzyskać pieniądze od byłego chłopaka? [instrukcja]

Witam, pożyczyłam byłemu już chłopakowi pieniądze na auto mieszkanie i wyjazd. Po rozstaniu napisał mi SMS-a, że odda mi sumę 15 tysięcy złotych. Teraz gdy domagam się zwrotu pieniędzy, były chłopak nie chce mi ich oddać.

Co mogę zrobić? na auto dałam mu pieniądze w gotówce i za mieszkanie też. Resztę już przelewami. Czy odzyskam pieniądze od byłego chłopaka?


Witaj, pożyczka udzielona na słowo nie jest dobrym rozwiązaniem nawet wówczas, kiedy pieniądze pożyczane są osobie najbliższej. Zawsze warto zabezpieczyć swoje roszczenia, podpisując stosowną umowę pożyczki – tylko w taki sposób czarno na białym posiadamy potwierdzenie przekazania pieniędzy oraz ustalenie obowiązku ich zwrotu.

Jednakże pomimo tego, że ty część pieniążków przekazałaś byłemu już chłopakowi bez żadnego pokwitowania, to uważam, nadal masz szansę dochodzić ich zwrotu również na drodze postępowania sądowego.

Zaraz napiszę ci jak odzyskać pieniądze pożyczone byłemu chłopakowi bez odpowiedniej umowy pożyczki oraz jakie dowody na potwierdzenie faktu zawarcia umowy pożyczki przedłożyć w sądzie, by ten wydał nakaz zapłaty z obowiązkiem zwrotu pożyczonych kwot.

Pożyczka bez umowy – jak dochodzić zwrotu pieniędzy?

Oczywiście rzeczą jasną jest okoliczność, że gdybyś była w posiadaniu pisemnej umowy pożyczki, twój chłopak mógłby czuć się bardziej zagrożony i tym samym być może podjąłby pewne starania, by zwrócić ci pożyczone pieniądze.

Jednakże nawet bardzo oporny dłużnik musi liczyć się z obowiązkiem spłaty długu także wówczas, gdy pomiędzy stronami doszło do zawarcia tylko ustnej umowy pożyczki.

Dlatego, jeśli twój były chłopak zwodzi cię od dłuższego czasu i wiesz, że dobrowolnie nie zwróci ci pożyczonych pieniędzy, rozważenie wniesienia do sadu pozwu o zapłatę wydaje się zasadnym.

I tak jak napisałam powyżej – fakt, że część pieniążków została przekazana bezpośrednio do ręki pożyczkobiorcy, nie pozbawia cię możliwości żądania zwrotu całej sumy.

Jak udowodnić pożyczkę bez umowy?

Wiedz, że dokumentem potwierdzającym fakt istnienia długu mogą być również SMS-y, a ty o takim wspominasz.

Przed wniesieniem pozwu o zapłatę warto zaopatrzyć się jednak w dodatkowe dowody, które pozwolą ci udowodnić istnienie długu.

Tu warto wskazać na uzasadnienie Sądu Najwyższego do wyroku z dnia 29 września 2004 roku w sprawie sygn. akt II CK 527/03 akceptowane przez inne sądy i powielane w dalszym orzecznictwie, w którym wskazano, iż:

…początkiem dowodu, czyli dokumentem wykazującym, że czynność została dokonana może być każdy dokument, którego treść bezpośrednio lub pośrednio wskazuje na fakt dokonania czynności. Nie jest konieczne, aby pismo to pochodziło od strony, przeciwko której dowód taki będzie prowadzony. Może to być dokument prywatny, albo urzędowy, list, dowód wpłaty, wycinek prasowy, wydruk komputerowy telefaksowy.

Zatem dowodem na wykazanie, że pomiędzy tobą a byłym chłopakiem doszło do zawarcia umowy pożyczki, mogą być nie tylko wiadomości SMS, w których zobowiązuje się on do zwrotu kwoty 15 000 zł, ale również nagrania rozmów, czy wydruki z czatu.

Równie ważne jest jednak wykazanie przed sądem, że pomiędzy tobą a byłym chłopakiem doszło od zawarcia umowy pożyczki, a nie na przykład darowizny.

Czyli, że pomiędzy wami został ustalony obowiązek zwrotu całej kwoty. W myśl założeniom ustawy kodeks cywilny, aby móc mówić o umowie pożyczki, zaistnieć muszą dwa zdarzenia:

  • przekazanie pieniędzy,
  • zastrzeżenie obowiązku zwrotu (o czym bliżej w art. 720 i następnych kodeksu cywilnego).

Wypowiedzenie ustnej umowy pożyczki

Bez względu na fakt, czy umowa pożyczki została zawarta ustnie, czy na piśmie, jeśli strony nie określiły terminu zwrotu pieniędzy, pożyczkodawca ma prawo wypowiedzieć umowę pożyczki, przesyłając dłużnikowi stosowne pismo.

Art.723 kc. stanowi właśnie, że jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Art. 723. Termin zwrotu pożyczki

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Tak więc pierwszym krokiem, który powinnaś zrobić, by móc na drodze formalnej dochodzić spłaty pożyczki od byłego chłopaka będzie przesłanie mu listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru wypowiedzenia umowy pożyczki.

Wypowiedzenie powinno dotyczyć wszystkich kwot – i tych, które przekazałaś mu bez pokwitowania i te, które zostały przelane z twojego rachunku bankowego na jego konto.

Wzór wypowiedzenia umowy pożyczki

Wypowiedzenie umowy pożyczkowej – wzór

Przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki

Po upływie owych sześciu tygodni, jeżeli były chłopak nie zwróci pożyczonych pieniędzy i nie podejmie żadnych kroków, by dogadać się z tobą w przedmiocie spłaty długów w ratach, uważam, że nie masz na co czekać, lecz należy wystosować do niego kolejne pismo – przedsądowe wezwanie do zapłaty długu w określonym terminie, może to być np. tydzień.

Wezwanie do zapłaty

I tak samo, jak przy wypowiedzeniu umowy pożyczki pismo wzywające co zwrotu pożyczki pod rygorem skierowania sprawy do sądu, należy przesłać dłużnikowi listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Pozew o zwrot pożyczki

Sądowe dochodzenie roszczeń o zapłatę jest możliwe również na drodze tzw. postępowania upominawczego. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć sprawy sądowej, radzę ci złożyć pozew o zapłatę przeciwko byłemu chłopakowi właśnie w postępowaniu upominawczym.

Pozew o zapłatę – wzór

Być może sąd uzna twoje roszczenie na podstawie załączonych do pozwu dokumentów w postaci przelewów, co do części pożyczki i innych, które uda ci się zgromadzić np. wiadomości SMS, co do pozostałej kwoty i dzięki temu zyskasz nakaz zapłaty, który wraz z klauzulą wykonalności pozwoli ci dochodzić zapłaty należności przez komornika.

Liczę również, że twój były chłopak nie będzie chciał się z tobą „sądować”, przez co uzna dług i nie będzie składać sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Podsumowując

Brak pisemnej umowy pożyczki nie musi hamować pożyczkodawcy w dochodzeniu roszczenia o zapłatę na drodze postępowania sądowego.

Jednakże pożyczkodawca zmuszony jest przedłożyć sądowi wiarygodne dowody na poparcie swoich racji. Dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy pożyczki może być każde pismo, każde oświadczenie pożyczkobiorcy, z którego będzie wynikało prawdopodobieństwo zawarcia umowy pożyczki, również wiadomość e- mail i SMS.

Dla tych, którzy jeszcze stają przed wyborem umowy pożyczki ustnej lub pisemnej, oddaję do dyspozycji wzór umowy pożyczki na piśmie:

Umowa-pozyczki-pieniedzy-od-rodzicow-wzor-pdf-doc

Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Jak odzyskać pieniądze od byłego chłopaka? [instrukcja]”
  1. aleksandra

    Chciałabym odzyskać pieniądze od byłego partnera. Nie wiem jednak jak, ponieważ nie mieliśmy żadnej umowy. Jedna kwota dotyczy pieniędzy, które mu przelałam na konto, bo o to prosił i tu mam potwierdzenie na koncie, że zrobiłam przelew. Były partner mi pisał, że zwróci mi te pieniądze następnego dnia. I to mogę potwierdzić z rozmowy na Facebook.

    Druga kwota dotyczy opłaconej przeze mnie FV za usługi w Orange. Umowa była na niego. Miał 2 numery swój i mój w umowie. Po rozstaniu zrobiliśmy cesję i teraz każdy płaci za siebie. Ja zapłaciłam tę fakturę (336,21 zł). Mam również potwierdzenie na to w historii transakcji na moim koncie bankowym. 

    Były partner napisał na Facebook, że mogłam nie płacić, że on by to zrobił. I na koniec mam jeszcze urywek screen rozmowy SMS, bo niestety całość usunęłam. Tam jest wiadomość od niego, że zwróci mi te pieniądze, że zrobi przelew. Czy mogę coś zrobić, aby odzyskać te pieniądze? Czy te wiadomości to za mało dowodów, aby je odzyskać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. Witam, przez 7 lat żyłam z chłopakiem w konkubinacie, z czego 3 w narzeczeństwie. Zdecydowaliśmy się na budowę domu, gdyż pracowaliśmy razem w tej samej pracy i razem odkładaliśmy wszystkie pieniążki na budowę wspólnego domu, chłopak dostał działkę budowlaną w darowiźnie od rodziców i tu też wszystkie dokumenty faktury dotyczące budowy były na niego, do tego nakłada się kupno dwóch aut, gdzie również kupiliśmy je za pieniądze wspólne…

    Po prostu żyliśmy i zachowywaliśmy się jak małżeństwo i tak też wyglądały nasze plany na życie. Ale niestety los zadecydował inaczej i 2 miesiące temu się rozstaliśmy. Co mogę zrobić, jakie kroki podjąć, aby odzyskać moje pieniądze włożone w dom i samochody?

    Jedyne co mam, że jak przez okres 2 lat już razem nie pracowaliśmy, to ja opłacałam czynsz za mieszkanie, prąd i jego rachunki, które mnie nie dotyczą w ogóle i opłacałam tylko ze swojego konta bankowego.

Comments are closed.