Jak odzyskać pożyczone pieniądze znajomemu? [PORADNIK]

Witam, jak odzyskać pożyczone pieniądze? znajomy nie chce oddać długu pieniężnego, pożyczyłem znajomemu 1 raz 700 zł, potem 200 zł, znajomy oddał mi 150 zł i zapewniał mnie, że odda w ciągu 5 miesięcy całość od pożyczki.

Minął ponad rok i cały czas znajomy kłamie lub mówi, że podeśle pieniądze i nadal nic nie przysyła, mam dowód w postaci przelewu bankowego na jego konto, oraz SMS-a ostatniego, że pieniądze już wysłał.

Czy mogę wysłać pismo o zwrot pieniędzy i iść z tą sprawą do sądu? i jakie powinno to być pismo o zwrot pożyczki?


Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

jak-odzyskac-pozyczone-pieniadze

Niestety Twój problem z odzyskaniem pieniędzy nie jest odosobnionym problemem. Często dostaję maile i zapytania, w których pytacie np.: jak odzyskać pożyczone pieniądze od koleżanki? albo jak odzyskać pieniądze od byłego chłopaka? pytacie też jak odzyskać pieniądze, które pożyczyłem osobie prywatnej, często też pada pytanie, które sam zadałeś: jak odzyskać pożyczkę od znajomego… a więc co robić, gdy znajomy nie oddaje pieniędzy?

Największym problemem jest pożyczanie komuś pieniędzy bez sporządzania umowy pożyczki…

Mając umowę pożyczki i czarno na białym wyszczególnione:

 • kwotę pożyczki,
 • ilość rat,
 • termin spłaty
 • określenie pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy

… jesteśmy w stanie bardzo szybko doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału. Ale co jeśli miejsce miała pożyczka bez umowy pożyczkowej?

Pierwszym krokiem powinno być złożenie pozwu przeciwko dłużnikowi, któremu pożyczyłeś pieniądze, pozew składa się do sądu cywilnego, oprócz żądania spłaty samego długu, możesz zażądać odsetek za niewywiązanie się z umówionego wcześniej terminu spłaty!

Niestety skierowanie sprawy do sądu cywilnego będzie wiązać się z wniesieniem opłaty, która wynosi 5% przedmiotu sporu, a więc 5% od pożyczonej kwoty.

Przykład:

Jeśli pożyczyłeś 1.000 zł, to opłata sądowa jaką poniesiesz wynosić będzie 50 zł (ale nie mniej niż 30 zł).

Jako że będziesz powodem w sprawie o odzyskanie pożyczonych pieniędzy, to na Tobie będzie spoczywał obowiązek udowodnienia sądowi, że do udzielenia pożyczki znajomemu faktycznie doszło! Co może być dowodem?

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? (do 500 zł)

Jeśli kwota pożyczki nie przekracza 500 zł, to nawet nie mając spisanej umowy pożyczki ze znajomym, możesz fakt pożyczenia pieniędzy udowodnić przed sądem, przedstawiając:

 • potwierdzenie z banku o wykonaniu przelewu na rzecz znajomego,
 • lub zeznania świadków, którzy potwierdzą udzielenie znajomemu pożyczki.

Oczywiście wszelkie inne poboczne dowody na to, że udzieliłeś pożyczki, będą tutaj pomocne, mogą to być dowody w postaci:

 • notatek,
 • SMS-ów,
 • zapiski,
 • itd.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? (powyżej 1000 zł)

Odzyskanie pożyczonej kwoty, która przekracza 1000 zł, przebiega na nieco innych zasadach. Od razu nadmienię, iż pożyczka przekraczająca 1000 zł powinna być już stwierdzona umową pożyczki…

Art. 720. Umowa pożyczki Kodeks cywilny

§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Na szczęście niedotrzymanie tego warunku nie skutkuje unieważnieniem pożyczonej kwoty.

Złą wiadomością jest jednak fakt, że dla Ciebie (a Ty jesteś wierzycielem) wstąpienie na drogę sądową może przynieść jakieś konsekwencje nieprzestrzegania pisemnej formy pożyczki.

To, co trzeba jeszcze dodać to fakt, że przy kwocie pożyczki przekraczającej 1000 zł nie można powołać się na zeznania świadków. Chyba, że dłużnik wyrazi zgodę na uwzględnienie zeznań świadków (co jest niewątpliwie rzadkim zachowaniem).

Na szczęście w większości przypadków, sądy dopuszczają zeznania świadków jako dowód w sprawie, nawet kiedy sprzeciwia się temu sam dłużnik.

Co jeszcze można zrobić?

Każdy wierzyciel, który ma w ręku umowę pożyczki może sprzedać swój dług do firmy windykacyjnej (cesja wierzytelności), która zajmie się wyegzekwowaniem tego długu na swój sposób.

Cesja wierzytelności – wzór

Niestety nie można wtedy spodziewać się, że firma windykacyjna odkupi dług za pełną kwotę widniejącą na umowie pożyczki… będzie to mniejsza kwota, np.  połowa pożyczonej kwoty.

Firmy windykacyjne nie płacą zbyt wiele przy kupnie długu, ponieważ same nie mają żadnej gwarancji, że uda im się ściągnąć dług z dłużnika, a poza tym muszą trochę nagimnastykować się, aby dług wyegzekwować.

A co jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony?

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest określony, to wtedy zastosowanie ma tutaj: art. 723. Termin zwrotu pożyczki (Dz.U.2018.0.1025 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny)

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Prywatna pożyczka – przedawnienie

Przedawnienie pożyczki od osoby fizycznej ma miejsce dopiero po 6 latach. W tym momencie warto przywołać tu:

Art. 118. Terminy przedawnienia roszczeń (Dz.U.2018.0.1025 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny)

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Podsumowanie

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? myślę, że podsunęłam Ci kilka ciekawych kroków, które możesz wykonać. Pamiętaj też, że bardzo często pieniądze i przyjaźń rzadko dobrze wypadają razem w parze. Jest nawet takie przysłowie:

Chcesz stracić przyjaciela? pożycz mu pieniądze!

Dlatego namawiam wszystkich, aby pożyczając pieniądze znajomemu, koleżance, koledze, dziewczynie czy chłopakowi – spisywać umowę pożyczki. Wystarczy naprawdę kilka zdań, określających kto pożycza, a kto oddaje, kwota pożyczki, ilość rat i termin spłaty.

Ludzie są różni, a pieniądze bardzo często krzyżują losy przyjaźni, bądźcie spokojni o swoje finanse, podpierając się zawsze umową pożyczki. Wzór umowy pożyczki zamieszczam poniżej:

Umowa pożyczki w rodzinie

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

4 komentarzy w “Jak odzyskać pożyczone pieniądze znajomemu? [PORADNIK]”
 1. No i w takich sytuacjach należy szukać firmy która nam pożyczy, a nie brać od znajomego. Co prawda kijowo jak jest się w BIK.. Ja niestety widnieje w bazie, przez głupią sytuację. Dlatego jak potrzebowałem pożyczki to udało mi się znaleźć firmę [wymoderowano], która mnie nie sprawdzała w bazach. No i w dodatku wymagają jedynie dowód.

 2. Witam, pożyczyłem koledze pieniądze: 900 złotych i nie oddaje mi ich już 9 miesięcy, co mogę z tym zrobić? nie spisaliśmy żadnej umowy pożyczki, tylko na słowo, kolega pisze mi, że 10-tego albo 17-tego odda każdego miesiąca, odkąd pieniądze mu pożyczyłem i do tej pory nie oddaje, nie wiem jak mu pismo napisać, chciałbym, żeby mi ktoś napisał takie pismo?

 3. Jak odzyskać pożyczone koledze pieniądze? Pożyczyłam koledze w lutym najpierw 300 zł potem 230, potem 100 zł, a jak się spotkaliśmy 25 zł, obiecał że odda i do tej pory nie oddał, razem 655 zł i nie wiem jak je odzyskać??

 4. A co zrobić jak się pożyczyło pieniądze bez świadków, dało do ręki a jedyny ślad to SMS, z którego nie wynika, że chodzi o pieniądze. Dotyczy obietnicy spotkania. Koleżanka cwana w tej chwili nie reaguje na moje SMS z zapytaniem, kiedy odda dług. Dlatego sądzę, że nigdy tego nie zrobi. Gdy pytam, kiedy to będzie? – w poniedziałek. Oczywiście nie pojawia się. Następnie środa, piątek na pewno itp. i tak to trwa. Proponowałam rozłożyć dług na dogodne dla niej raty. Oczywiście nie ma potrzeby….

Comments are closed.