Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? [5 sposobów] na 2022 rok

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika, który nie płaci swoich zobowiązań? jak wygląda ściąganie długów od osób prywatnych i firm? i wreszcie jak powinna wyglądać skuteczna windykacja, by dłużnik wiedział, że nie ma innego wyboru jak tylko spłata zadłużenia?


Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Duża większość osób w terminie spłaca swoje zobowiązania, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto unika płacenia w terminie należności lub też całkowicie urywa kontakt i od dłuższego czasu nie płaci zobowiązania na czas.

Taką osobę śmiało można nazwać dłużnikiem. Ale obecnie nawet ucieczka dłużnika za granicę czy zerwanie kontaktu nie oznacza, że my jako wierzyciel nie odzyskamy swoich pieniędzy.

Jest aż 5 sposobów windykacji należności, które warto rozważyć lub nawet próbować wprowadzać w czyn po kolei, jeśli mamy do czynienia z zatwardziałym dłużnikiem.

Windykacja polubowna, czyli negocjacje z dłużnikiem

jak-odzyskać-pieniądze-od-dłużnika
Jak wyegzekwować od dłużnika zaległe pieniądze? czym jest skuteczna windykacja?

Zawsze warto zacząć od negocjacji. Dłużnicy przestają płacić i kontaktować się z różnych powodu. Często jest to utrata pracy i środków do życia, a także uczucie wstydu i próba unikania problemu tak długo, jak się da.

Jednak coraz więcej osób świadomie przestaje płacić ustalone kwoty w terminie. Dlatego warto podjąć negocjacje z takimi dłużnikami, ponieważ mogą mieć one formę rozmowy prowadzącą do zawarcia ugody, jak i perswazji.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Na część dłużników świadomość, że wierzyciel może podjąć kroki prawne, zadziała motywująco. Niektóre osoby też bardzo chętnie będą płacić, ale mniejsze kwoty, które aż tak nie będą dla nich uciążliwe, a same bały się kontaktu z wierzycielem i proponowania zmian w umowie samodzielnie. Niestety będzie też odsetek dłużników, którzy prawa się nie boją lub z którymi nie uda nam się spotkać.

Instrumenty windykacji polubownej:

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? Jednym ze skutecznych metod perswazji jest informacja, że sprzedamy dług na giełdzie długów.

Wbrew pozorom jest to możliwe i legalne. Cała procedura opiera się na przeniesieniu własności wierzytelności np. na inną firmę i my jako wierzyciel wyznaczamy cenę sprzedaży, którą otrzymujemy od kupującego, a firma kupująca dług z kolei informuje dłużnika o tym, że teraz jest właścicielem wierzytelności i teraz jej należy wyznaczoną kwotę zapłacić.

Jeśli ten sposób windykacji na dłużnika Cię zainteresował, to zobacz artykuł: czym jest cesja wierzytelności?

Dlaczego jest to takie skuteczne? Bo nigdy nie wiadomo jaka firma taki dług kupi i dłużnicy wolą się dogadać z obecnym wierzycielem niż czekać niecierpliwie na to, kto zostanie nowym wierzycielem i jakie z tego tytułu dłużnicy będą mieli problemy.

Nie da się ukryć, że firmy skupujące długi to jednostki wyspecjalizowane w windykacji i ich skuteczność jest bardzo wysoka, często kosztem dłużnika.

Można zastosować wszystkie instrumenty naraz lub część z nich. Najczęściej metoda polubownej windykacji jest skuteczna, jeśli dług nie jest płacony do 3 miesięcy i kwota jest w miarę niska, czyli do 10 000 złotych.

Takie długi naprawdę można odzyskać polubownie. Jeśli jednak nie uda nam się polubownie nakłonić dłużnika do spłaty zadłużenia, to trzeba podjąć kroki prawne.

Windykacja przed sądem i ustanowienie komornika

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika stawiając na windykację sądową? Celem windykacji prowadzonej przed sądem jest uzyskanie prawomocnego wyroku, który wierzyciel może wykorzystać przeciwko dłużnikowi. Najczęściej w trakcie procesu wystarczy udowodnić, że wierzyciel nie otrzymał zapłaty lub dłużnik nie płaci swojego zobowiązania, aby uzyskać wyrok, który potem realizowany jest przez komornika sądowego.

W przypadku pozwu przeciwko dłużnikowi, który jest osobą fizyczną, wystarczy napisać pozew, który rozpatrzy sąd, i jeśli ten przychyli się do pozwu wierzyciela, wyda tytuł egzekucyjny, w którym będzie napisane np. że dług zostanie ściągnięty poprzez zablokowanie konta bankowego lub potrącanie z wynagrodzenia pieniędzy na poczt spłaty długu, a za ściągnięcie należności odpowiedzialny będzie rejonowy komornik.

Cała sprawa jest jeszcze łatwiejsza, kiedy dłużnikiem jest firma albo mamy konkretną umowę zawartą z dłużnikiem prywatnym. Wystarczy złożyć pozew przez e-sąd.

Trzeba załączyć jednak niezbite dowody, że dług istnieje np. umowę, fakturę VAT i informację o tym, że zobowiązanie nie zostało przez dłużnika uregulowane. Jeśli dowody są niepodważalne, e-sąd wydaje wyrok od ręki i nakazuje dłużnikowi spłatę długu w wyznaczonym terminie.

Jeżeli e-sąd ma jakiekolwiek wątpliwości lub dłużnik w wyznaczonym terminie złoży odwołanie, to wtedy kolejna sprawa odbędzie się przed obliczem sądu rejonowego wedle miejsca zamieszkania.

Wielu wierzycieli od razu decyduje się na wytoczenie dłużnikowi sprawy w sądzie, bo nie da się ukryć, że samo słowo „komornik” wielu osobom uświadamia, w jak poważnych kłopotach się znajdują.

Ponadto komornik działa z litery prawa i np. banki czy firmy zatrudniające dłużników muszą wykonywać wyznaczone przez komornika zadania, takie jak blokada konta bankowego czy potrącenia z pensji, ponieważ jeśli tego nie zrobią, to czeka te instytucje grzywna finansowa.

W tym miejscu warto przeczytać wpis: jakie pracodawca ma obowiązki względem komornika?

Warto wspomnieć, że sprawy przed e-sądem toczą się szybciej. Zwłaszcza jeśli my jako wierzyciel mamy dowody, które świadczą, że dłużnik nie płaci i nie podlega to wątpliwością. Z kolei sprawa przed fizycznym sądem może trwać 9-15 miesięcy, więc tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Samodzielna windykacja

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika samodzielnie? Windykacja polubowna także jest windykacją samodzielną, ale samodzielnie jako wierzyciel możemy też wejść na drogę sądowo-egzekucyjną. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli z problemem niepłacącego dłużnika spotykamy się pierwszy raz.

Jeśli negocjacje z dłużnikiem nie przynoszą rezultatu albo nie możemy się z nim skontaktować, a mamy jego aktualny adres, na który sąd może wysłać wezwanie na rozprawę, to jak najbardziej warto próbować swoich sił i przed sądem. Szacuje się, że jeśli w pierwszych 30 dniach negocjacje z dłużnikiem się nie powiodą, to nie należy dalej czekać i złożyć pismo do sądu.

Dużą pomocą może się okazać Internet. Można znaleźć mnóstwo szablonów dokumentów potrzebnych do samodzielnej windykacji, takich jak wzór wezwania do zapłaty, który wystarczy wydrukować i wypełnić.

Także znajdziemy wzory pozwów czy informacje jak działa komornik albo nawet jak zgłosić dłużnika do KRD i kiedy jest to możliwe.

Z tego powodu nie warto się obawiać windykacji samodzielnie. Ale jeśli nie mamy doświadczenia w egzekwowaniu długów lub nie mamy na to czasu, zawsze można wynająć kancelarię zajmującą się egzekwowaniem zadłużenia.

Windykacja przez kancelarię prawną

Coraz częściej to kancelarie prawne zajmują się prowadzeniem windykacji. Wierzyciel przychodzi ze swoją sprawą i dokumentami świadczącymi o faktach, a kancelaria zajmuje się podjęciem przeciwko dłużnikowi kroków prawnych.

Wierzyciel jedynie monitoruje podejmowane czynności i jest informowany o postępach w sprawie. Każda osoba, która korzystała z tego modelu windykacji, przyzna, że jest to sprawne i skuteczne, ale kosztowne przedsięwzięcie.

Jednak, jeśli wierzyciel wygra z dłużnikiem przed sądem, to dłużnik może zostać obciążony kosztami windykacji, więc tak naprawdę nie poniesiemy kosztów windykacji, nawet jeśli wynajmiemy do tego zadania prawnika.

Profesjonalny windykator

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika z pomocą profesjonalnego windykatora? Do prowadzenia windykacji można zatrudnić nie tylko kancelarię prawną. Jeśli zależy nam na polubownym rozwiązaniu sprawy, a sami nie wiemy jak się za to zabrać lub nie mamy czasu, to można znaleźć firmy windykacyjne, z którymi zawrzemy umowę, a taka firma z kolei zajmie się odzyskaniem długu od dłużnika.

Oczywiście umowa rozliczana jest prowizyjne. Oznacza to, że my jako wierzyciel zapłacimy prowizję od odzyskanego długu. Jeżeli prowadzimy dużą firmę i mamy wielu dłużników, można zawrzeć też umowę opartą o stawkę ryczałtową.

Niestety tej prowizji czy stawki ryczałtowej już nie odzyskamy, jak to jest z kosztami sądowymi, ale zawodowy windykator zadziała szybciej niż sąd. W tym miejscu polecam przeczytać wątek na temat: czy mogę przerzucić koszty windykacji na dłużnika?

Windykacja długu, gdy dłużnik przebywa za granicą

Może się zdarzyć tak, że trafimy na dłużnika-kombinatora, który myśli schematem: że jak wyjdzie do pracy do innego kraju, to go nie znajdziemy lub też wyznaczony w ramach sprawy sądowej komornik, nie będzie mógł go ścigać i zająć mu zagranicznego konta bankowego.

Akurat to drugie jest prawdą. Komornik działa przy sądzie rejonowym, a więc na konkretnym rejonie np. powiat jeleniogórski dla sądu rejonowego w Jeleniej Górze i nie ma prawa wychodzić poza swój rejon. Ale to nie znaczy, że nie otrzyma pomocy od instytucji o podobnej funkcji za granicą, czyli od zagranicznego komornika.

Żeby odzyskać dług od osoby mieszkającej za granicą, można tak samo wynająć kancelarię świadczącą usługi w innym kraju lub windykatora działającego na terenie innego kraju, czy też wystąpić o wydanie Europejskiego nakazu zapłaty.

ENZ wystawiany jest na wniosek wierzyciela i kiedy zostanie wysłany do dłużnika, to dłużnik ma 30 dni na złożenie sprzeciwu, jeśli tego nie zrobi, Europejski nakaz zapłaty staje się uprawomocniony i jest wykonalny.

Najczęściej jego wykonaniem zajmuje się organ sądowy równy naszemu komornikowi. Oczywiście jak nazwa wskazuje, taki Europejski nakaz zapłaty można uzyskać tylko, jeśli dłużnik przebywa na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii.

Podsumowując

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? Można prowadzić windykację samodzielnie i podejmować polubowne próby kontaktu z dłużnikiem oferując mu na przykład rozłożenie długu na raty, które on będzie w stanie spłacić, a my w końcu odzyskamy swoje pieniądze.

Z powodzeniem można się pozbyć uciążliwego długu za część jego wartości i legalnie sprzedać go na giełdzie długów.

Samodzielnie lub z pomocą kancelarii prawnej możemy też walczyć przed sądem z dłużnikiem, który nie chce dobrowolnie spłacić swoich należności. Coraz częściej wierzyciele zatrudniają też firmy windykacyjne, które działają w ramach windykacji polubownej, choć są skuteczniejsze niż sądy.

A przede wszystkim, nawet gdy dłużnik przebywa w innym kraju europejskim, możemy go ścigać i efektownie odzyskać swoje pieniądze. Jak więc odzyskać/wyegzekwować pieniądze od dłużnika? nie ma na to złotej metody, wszystko zależy od sprytu i obrotności wierzyciela…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

13 komentarzy w “Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? [5 sposobów] na 2022 rok”
  1. Dzień dobry, jestem trochę po tej drugiej stronie, ponieważ mam dłużnika, który kiedyś postanowił nie zapłacić mi za wykonaną pracę. Wygrałem z nim sprawę sądową, mam nakaz egzekucji na konkretną osobę fizyczną, była nawet próba ustalenia dochodów podjęta przez komornika, jednakże bezskuteczna. Oficjalnie dłużnik nie ma żadnego majątku, nie ma dochodów. Nieoficjalnie wszystkie dochody przyjmuje żona. I tutaj rodzi się pytanie, czy taki dług można ściągnąć z dochodów żony? Jak postępować, aby sprawdzić, czy i kiedy żona może odpowiadać za długi męża. Czy możliwe jest wcześniejsze ustalenie ewentualnej rozdzielności majątkowej?

    1. Mam taką samą sytuację. Dłużnik śmieje się wszystkim w twarz. Wszystkie koszty ponosi wierzyciel. Koszty sądowe, koszty komornika, koszty ujawnienia majątku. Prawo w Polsce stoi po stronie dłużnika. Długów nie da się odzyskać. Straciłem wszelką nadzieję.

  2. Witam proszę poradę, jak poradzić sobie z opornym dłużnikiem? który nawet mając w miarę dobrze płatną pracę, woli rzucić i zmienić miejsce zamieszkania niż się poddać egzekucji. Potem przenosi się w inne miejsce Polski zatrudnia na nowo. Każda kolejna próba wysłania komornika w nowe miejsce to jest rok „w plecy” bo komornik wszystkie procedury dosyć powolnie wykonuje.

    Jedyna szansa egzekucji to wynagrodzenie za pracę ale dłużnik non stop sabotuje.

    Czy można uczulić komornika przed egzekucją, że jest uciekający dłużnik, i żeby najpierw pensje zajął a potem dokumenty?

    Dług jest ok 10tyś plus koszta sądowe. Zarobki dłużnika w granicach 3k brutto ale nie mogę wyszarpać nic, i non stop umorzenia

    Pzdr.

  3. Dobry wieczór. Pracowałam na zleceniu jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, 2018 roku. Nie dostałam wynagrodzenia za wykonaną pracę. Kilkukrotnie był przesuwany czas wypłacenia pieniędzy i stale jestem zwodzona, kiedy to nastąpi? Nie wiem jak odzyskać pieniądze. Czy mogę wystawić nakaz zapłaty i jak to zrobić?

  4. To wszystko zależy jak dana firma do tego podchodzi. Ja w kwestiach windykacji współpracuję sobie z [moderacja] i nie mam wrażenia jakby Pan który jest od nich moim konsultantem przeżywał jakiś kryzys. Sensowni ludzie, robią dobrą robotę.

  5. Jak odzyskać pieniądze od dłużników? Miałem działalność gospodarczą, czyli prowadziłem sklep sklep spożywczy i jak to na wiosce dawałem zaufanym klientom na tzw. kreskę, a jak zamknąłem działalność, to prosiłem każdego o spłatę i nie oddali nic a uzbierało się tego 3500 zł plus odsetki, a ja nie wiem jak te pieniądze od nich odzyskać… proszę o poradę.

  6. Witam serdecznie. Jestem załamana, ja z chłopakiem braliśmy koleżance kredyty tzw. chwilówki i kredyt w banku, koleżanka przez rok spłacała – później wymyślała nam różne rzeczy żeby przeciągać w czasie spłatę i okazało się, ze przestała zupełnie płacić raty.

    Złożyliśmy wniosek do sądu i zwolnienie z kosztów i będziemy się z nią sądzić, długi są na nas, ale pieniądze były jej przekazywane, mamy dowody na to, jak i umowę z nią ze długi spłaci ona i zobowiązuje się do spłaty … nie wiemy co mamy robić, zaufaliśmy jej i mamy teraz problemy. Dzwonią windykatorzy, przychodzą do domu, jesteśmy załamani, co mamy robić ? AGATA

  7. Moi rodzice pożyczyli w styczniu mojemu byłemu partnerowi 5 tysięcy na wykończenie mieszkania w którym mieliśmy mieszkać, były partner powiedział ze z końcem września zwróci pożyczkę. W październiku się rozstaliśmy, do tej pory nie mogę się doprosić, by były partner oddał pieniądze rodzicom. Nie spisywaliśmy żadnej umowy pożyczki, był to mój narzeczony, mamy dziecko i nie sądziłam, że będzie mi potrzebna umowa pożyczki.

    1. A ma Pani potwierdzenie w sms lub mailu, że bedzie spłacać lub cokolwiek ?

  8. Ja akurat współpracuję z firmą z olbrzymim doświadczeniem, która zajmuje się ściąganiem długów. Wg mnie najlepsi specjaliści od tego typu spraw. Naprawdę warto pomyśleć o wyborze ich usług, jeśli mamy problemy z dłużnikami.

    1. Dzień dobry mogę prosić o kontakt do polecanej przez Panią firmy?

  9. Witam, pożyczyłam córce półtora roku pieniądze na słowo, chciała kupić samochód, ale nie kupiła go. Powiedziała, że odda mi pieniążki za kilka miesięcy, czyli za 3 lub 4, mam na to świadków, że wręczałam jej kasę, moje dwie córki w wieku 14 lat i 13 lat oraz tatę jak widział, że liczę kasę i powiedziałam mu, że to do córki. Córka przysięgała, że odda pieniądze, ale teraz oddać nie chce… cóż mam zrobić? trzy razy pisałam do niej listy z prośbą o oddanie, ale nic z tego, bo tej pory nic nie otrzymałam, jak odzyskać pieniądze od córki?

Comments are closed.