Jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?

Forum prawneKategoria: DługiJak odzyskać pieniądze od byłego partnera?
Basia zapytał 3 lata temu

Jak odzyskać pieniądze od byłego partnera? Ponad 2 lata temu pożyczyłam 2000 zł swojemu ówczesnemu partnerowi na zakup samochodu. Pożyczki udzieliłam bez spisania żadnej umowy, ponieważ zapewniał mnie, że pieniądze szybko odda.

Całą kwotę rozłożyłam mu na raty, lecz do tej pory nie odzyskałam nawet złotówki z pożyczonych pieniędzy. Wielokrotnie żądałam od Niego zwrotu, lecz bezskutecznie. Były partner otwarcie twierdzi, że nie odda mi pieniędzy, a nawet groził że jeśli będę starać się odzyskać dług, to może stać mi się krzywda.

Nie posiadam dowodów pożyczki, gdyż pieniądze dostał „do ręki”, mam tylko wiadomości, w których zapewnia, że pieniędzy nie odzyskam. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

15 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

jak sama podajesz, Twój były chłopak nie ma zamiaru oddać Ci pożyczki, więc nie pozostaje Ci nic innego, jak odpuszczenie sobie sprawy lub pokierowanie jej na oficjalną drogę.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jeżeli jest tak jak piszesz, to Twój były partner dopuścił się przestępstwa, o którym mowa w art. 286. § 1 kodeksu karnego, w brzmieniu:

“Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Możesz więc dokonać zgłoszenia na Policji lub w Prokuraturze, wnosząc o ściganie sprawcy.

Możesz również zgłosić, że były chłopak kierował wobec Ciebie groźby karalne. Jest  to również przestępstwo, o którym mowa w art. 190 kodeksu karnego.

Dodatkowo możesz spróbować zmobilizować byłego chłopaka, przesyłając mu przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki. W wezwaniu do zwrotu pożyczki możesz wyznaczyć krótki termin do zapłaty, podając, że w przypadku dalszej bezczynności skierujesz sprawę do sądu cywilnego.

Przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki należy przesłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wzór takiego sprawdzonego wezwania możesz poniżej:

Wzór pisma o zwrot pieniędzy od dłużnika

Posiadając dowód doręczenia wezwania do zwrotu pożyczki, wydruki SMS-ów, w których Twój dłużnik zastrzega, że pożyczki nie zwróci, możesz złożyć do sądu pozew w postępowaniu upominawczym, a na podstawie wydanego przez sąd nakazu zapłaty, skierować wierzytelność do egzekucji komorniczej.

To, co zrobisz (czy odpuścisz byłemu chłopakowi, czy podejmiesz kroki, by odzyskać swoje pieniądze od byłego chłopaka) zależy od Ciebie, chcę jednak, żebyś wiedziała, że masz szansę wygrać z byłym partnerem i to on powinien się bać ewentualnych konsekwencji prawnych, a nie Ty.

Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

xxania odpowiedział 3 lata temu

Witam. Czy odzyskam swoje pieniądze od byłego partnera? ja piszę do Państwa, by się zapytać, czy odzyskam swoje pieniądze, bo mój były pożyczał ode mnie pieniądze cały czas na paliwo i mówił cały czas, że ze mną zbankrutuje i na mówił mnie, żebym kupiła telefon za 400 zł, a kwota za paliwo wyszło 439,08 zł.

Chciałabym w jakiś sposób odzyskać swoje pieniądze, czy na policji bym mogła czegoś więcej się dowiedzieć i złożyć jakieś powiadomienie na niego? Pozdrawiam

Aneta Ż. odpowiedział 3 lata temu

Witam, proszę o pomoc w odzyskaniu pieniędzy od byłego faceta. Mój były partner odsiaduje wyrok, w lutym wychodzi, od początku odsiadki wysyłałam mu na paczki i doładowywałam kartę do telefonu i dałam na adwokatów.

Od miesiąca się nie odzywa, bo spóźniłam się z kasą na paczkę przed świętami, ale i tak się obraził i cisza. W rozmowach mówił, że mi odda pieniądze, niestety nie spisałam żadnej umowy, ale zapisane mam co i za ile mu wysyłałam. Czy jest możliwość odzyskania kwoty 6 000 zł i w jaki sposób? Bardzo proszę o pomoc.

Mariolka odpowiedział 2 lata temu

Witam. Pożyczyłam byłemu chłopakowi pieniądze, dokładnie były to trzy tysiące zł, ale nie ma zamiaru tego oddać, co mogę w takiej sytuacji zrobić? Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy? czy mogę go podać do sądu? mam potwierdzenie przelewu na jego konto. Czy to by jakoś pomogło w tej sprawie? Pozdrawiam.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Mariolka,

Oczywiście, że masz szanse na odzyskanie pożyczonych byłemu partnerowi pieniędzy. Musisz jednak trochę się wysilić, a ponieważ kwota pożyczki jest nie mała, to myślę, że nie będziesz mieć z tym problemu.

W pierwszej kolejności musisz pobrać i wypełnić ostateczne wezwanie do zwrotu pieniędzy:

Wzór pisma o zwrot pieniędzy od dłużnika

Pismo jest skonstruowane, aby skłoniło Twojego byłego partnera do zwrotu pożyczonych pieniędzy. Jeśli jednak nie dojdzie do zwrotu pieniędzy, to jako wierzyciel, będziesz musiała oddać sprawę do sądu. Mam jednak nadzieję, że sprawa zakończy się szybko i nie będziesz musiała zakładać sprawy w sądzie.

fads1234 odpowiedział 1 rok temu

Witam. Jak ściągnąć pożyczkę od byłego partnera? Mam blisko 30 tys. do odzyskania od mojego byłego partnera. Były to pożyczki zawarte w formie ustnej. Jedyne moje potwierdzenia to przelewy na jego konto, bądź wiadomości potwierdzające w formie pisemnej na Messenger, bądź SMS.

Na początku jeszcze w miarę systematycznie to spłacał, a teraz ciągle mnie zwodzi. Chce po prostu odzyskać całą kwotę od razu od niego. Co mam zrobić w tej sytuacji? Jakie pismo skierować?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Można więc przyjąć, że były partner nie ma zamiaru oddać Ci pożyczonych pieniędzy. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak tylko wejść na oficjalną drogę.

Jeśli były partner nieustannie zwodzi Cię w kwestii oddania pieniędzy, dopuszcza się przestępstwa, jakie opisuje art. 286. § 1 kodeksu karnego:

“Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić sprawę na Policję. Zanim jednak posuniesz się do tego kroku, namawiam Cię, abyś spróbowała zmobilizować byłego partnera do spłaty długu, oto co należy zrobić:

  1. Prześlij byłemu partnerowi przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki. W wezwaniu określ ścisły termin na zwrot pieniędzy (np. 7 bądź 14 dni). Natomiast jako konsekwencję niewywiązania się z podanego terminu, zagroź, że skierujesz sprawę na drogę postępowania sądowego.
  2. Przedsądowe wezwanie do zwrotu pieniędzy koniecznie prześlij na adres byłego partnera listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
  3. Jeśli były partner zignoruje Twoje wezwanie i będziesz posiadać dowód doręczenia wezwania oraz SMS-y i zapis rozmów na Messengerze, będziesz mogła złożyć sądzie pozew w postępowaniu upominawczym, a na podstawie wydanego przez sąd nakazu zapłaty, skierować wierzytelność do egzekucji komorniczej.

Mam jednak nadzieję, że przedsądowe wezwanie do zwrotu pieniędzy zadziała na wyobraźnię byłego partnera i nie będziesz musiała składać sprawy w sądzie.

Wzór gotowego wezwania do zwrotu pieniędzy znajdziesz poniżej:

Trzymam kciuki!

Mariusz odpowiedział 1 rok temu

Witam

Końcem grudnia 2020 r. zaciągnąłem kredyt w banku 10 tys. zł, aby pożyczyć swojej dziewczynie. Pieniądze przelałem na jej konto. Ona jest obywatelką Ukrainy studiującą w Polsce. Rozstaliśmy się, nie wiem gdzie mieszka, nie mogę się z nią skontaktować, gdyż mnie zablokowała w telefonie i na portalach społecznościowych.

Posiadam tylko jej adres zamieszkania na Ukrainie. Chciałbym odzyskać pieniądze, czy to będzie w jakiś sposób możliwe?

Oliwia S. odpowiedział 1 rok temu

Jak odzyskać pieniądze od byłego chłopaka? Moja sytuacja jest trochę skomplikowana. Zacznijmy od tego, że w tamtym roku mieszkałam przez jakiś czas w mieszkaniu znajomej mojej mamy, bez żadnej umowy, ale miałam jej płacić normalnie jak za wynajem, chociaż było to bardziej “po znajomości”. Zamieszkałam tam z chłopakiem, aby podzielić koszty mieszkania na pół.

Jednak mój były ciągle nie mógł znaleźć dobrej pracy i prosił mnie, żebym pożyczała mu pieniądze na spłatę czynszu przez 3 miesiące, co obiecał mi później zwrócić. Skończyło się to tak, że musiałam wyprowadzić się z mieszkania do rodziców, bo nie było mnie na to stać. Rozstałam się z chłopakiem, ale zadeklarował mi w wiadomości pisemnej i to kilkukrotnie, że odda wyznaczoną kwotę.

Do tego doliczyłam za jego zgodą połowę kosztów potrąconą przez właścicielkę za zniszczenia z jego winy. Łącznie wyszło 4 tysiące złotych. Za każdy z trzech miesięcy mieszkania po 1250 zł i 250 zł za szkody. Były chłopak wyjechał na początku tego roku na Cypr, bo nie był w stanie tu znaleźć pracy i deklarował mi, że jedzie tam odłożyć pieniądze które jest mi winien. Jednak zaraz mija rok od tej sytuacji, a ja dalej nie dostałam ani złotówki.

Ostatnio dodatkowo zablokował mnie wszędzie, więc nie mam z nim kontaktu. Jedyny kontakt mam do jego mamy, u której jest zameldowany. Czy jest coś, co mogę zrobić, aby odzyskać, chociaż część tych pieniędzy?

Pozdrawiam,
Oliwia S.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli faktycznie doszło do pożyczenia pieniędzy, możesz starać się je odzyskać, wchodząc na formalną ścieżkę. Pierwszym krokiem powinno być wystosowanie do byłego chłopaka pisemnego wezwania do zwrotu pożyczki.

Pismo z wezwaniem do zapłaty pod rygorem złożenia pozwu do sądu możesz przesłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres rodziców byłego chłopaka. Jestem przekonana, że nawet jeśli nadal nie ma go w kraju, jego mama pozwoli sobie odebrać oficjalne pismo do syna i poinformuje go o wezwaniu do zwrotu pożyczki.

W treści wezwania wskaż numer konta bankowego do przelewu pożyczki oraz zakreśl krótki np. 7 – dniowy termin do zapłaty po upływie którego zostanie złożony pozew do sądu. Dodaj, że wejście na ścieżkę sądową narazi dłużnika na dodatkowe, znaczne koszty w postaci kosztów sądowych oraz wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika, który zostanie zaangażowany do sprawy.

Dodaj również, że w razie sporu sądowego zażądasz naliczenia odsetek, a po otrzymaniu wyroku skierujesz sprawę do komornika.

Mam nadzieje, że tak przygotowane wezwanie zmotywuje Twojego byłego chłopaka do zwrotu pieniędzy lub podjęcia kontaktu celem omówienia ewentualnej zapłaty w ratach.

Natomiast jeśli otrzymasz zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego, a chłopak nie zwróci pieniędzy i nie skontaktuje się z Tobą, nie czekaj dłużej, lecz złóż pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym.

Antoni odpowiedział 11 miesięcy temu

Czy jest szansa odzyskać od byłej partnerki koszty inwestycji w jej dom? Po raz kolejny byłem naiwny i pomagałem, jak tylko mogłem, chcąc uszczęśliwić partnerkę. Rozstaliśmy się, tzn. była już partnerka kazała opuścić jej dom i bez niczego dosłownie wyprowadziłem się. Chciałem pozostać tzw. gentlemanem. Po krótkim czasie była poznała innego mężczyznę, chwaląc się, że poznała kolejnego sponsora i to mnie bardzo dobiło. Pomagałam, jak mogłem, inwestowałem w jej dom, dawałem na życie, podróżowaliśmy po Świecie i stale obdarowywałem prezentami.Dawałem pieniądze na lekarzy, dosłownie na wszystko a do tego pomagałem jej synowi finansowo.Mieliśmy do siebie wrócić, ale zapytała mnie, czy mam jakieś konkretne oszczędności co mnie zszokowało i dałem sobie z nią spokój, przeżywając ciężko rozstanie. Okazało się, że już mnie zdradzała z innym bogatym facetem, będąc ze mną w związku. Pracuję za granicą i mimo rzadkich tj, raz w miesiącu na kilka dni, przyjazdów do Polski, płaciłem na utrzymanie domu, wysyłałem na życie i na zachcianki a będąc w Polsce, kupowałem dosłownie wszystko oraz zostawiałem gotówkę na życie. Nie chcę za to nic, tylko powiadomiłem ją, że chce zwrotu sprzętów AGD, TV, mebli oraz chce zwrot za remont domu. Rozchorowałem się bardzo i czeka mnie kolejna operacja niestety płatna, a to nie są małe pieniądze. Ze względu na stan mojego zdrowia i poniesione koszty leczenia chciałbym odzyskać rzeczy oraz częściowe koszta poniesionych w jej dom, by móc opłacić dalsze leczenia. W konkubinacie byliśmy prawie 4 lata i po tym okresie była zostawiła mnie dla innego mężczyzny i po kilku miesiącach dosłownie wzięła ślub. Jest to nie pierwsza taka sytuacja, jestem po prostu naiwny i jak większość ludzi twierdzi za dobry i za każdym razem zostaję z niczym. W tej chwili mój stan zdrowia jest bardzo zły i jestem po operacji i czeka mnie jeszcze jedna lub nawet dwie za które jestem zmuszony zapłacić kwoty przekraczające 10, a nawet 20 tys. zł. Czy jest szansa na odzyskanie wspomnianych rzeczy lub częściowe koszta które zainwestowałem w jej dom? Większość pieniędzy przekazywałem do ręki byłej lub fachowcom za wykonaną prace. Sprzęt AGD był kupowany na raty, ale umowy były na byłą i ona wpłacała za raty, wcześniej biorąc na ten cel pieniądze ode mnie.Obydwoje jesteśmy po pięćdziesiątce i byłem przekonany, że znalazłem w końcu uczciwą kobietę, a okazało się, że jednak nie a do tego ja dałem się jak dziecko wykorzystać. Proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

z okoliczności, które podniósł Pan w swoim zapytaniu wynika, że przysługuje Panu roszczenie o wydanie rzeczy – zakupionego sprzętu AGD, RTV i mebli oraz kolejne roszczenie – o zwrot nakładów poczynionych na majątek byłej partnerki na podstawie art. 405 ustawy kodeks cywilny w brzmieniu:

“Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.”

Zatem to, co należy w tym momencie zrobić, to wyliczyć wartość nakładów, a następnie przygotować i doręczyć byłej partnerce wezwanie do zwrotu zakupionego sprzętu i mebli oraz zapłaty kwoty poniesionej w związku z remontem jej mieszkania.

W piśmie tym należy powołać się na regulację powyżej cytowanego przepisu oraz tzw. bezpodstawne wzbogacenie, a dalej wyznaczyć krótki termin na realizację roszczenia pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Jeśli w określonym czasie, Pana była partnera nie podejmie kontaktu celem omówienia sprawy, należy zastanowić się nad złożeniem pozwu do sądu.

Dodam, że jeśli w grę wchodzą większe pieniądze, należy zastanowić się nad zaangażowaniem do sprawy profesjonalnego pełnomocnika.

Weronika odpowiedział 11 miesięcy temu

Jak odzyskać pieniądze od byłego chłopaka? chłopak mną manipulował, rozkochał mnie i bardzo się użalał nad sobą, myślę, że mam do czynienia z oszustem matrymonialnym, wzięłam mu kredyt zarówno jak i pożyczyłam gotówkę kredyt 4500 gotówką 3500 łącznie mam SMS wiadomości na messenger i nagranie z jego udziałem jak przyznaje się, że te pieniądze odda później, że nic nie odzyskam i że nie wygram sprawy w sądzie… mam świadków proszę o pomoc

Seba odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, chodzi o odzyskanie pożyczonych pieniędzy, byłej dziewczynie pożyczyłem 2500 zł na spłatę jej długu który ona zaciągnęła w jednym z banków. Między nami była umowa ustna, że była dziewczyna będzie mi oddawać co miesiąc po 100 zł. Gdzie do tej pory nie dostałem ani złotówki. Na dowód posiadam z banku potwierdzenie wpłaty z mojego konta na konto byłej partnerki. Byłem na policji i powiedziano mi, że mam złożyć wniosek do sądu, aby móc wszcząć postępowanie komornicze. Me pytanie, czy jest to do odzyskania i jakie stosowne pismo złożyć? czy poniosę jakieś koszty sądowe?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam

jeśli posiadasz potwierdzenie przelewu, to bez problemu uzyskasz nakaz zapłaty, aby w razie dalszej zwłoki dłużniczki móc wszcząć ewentualną egzekucję komorniczą.

Wcześniej jednak musisz wypowiedzieć byłej dziewczynie umowę pożyczki.

W związku z powyższym należy przygotować pismo, a w nim złożyć żądanie zwrotu pożyczonych środków. Pismo z wypowiedzeniem pożyczki należy doręczyć dłużniczce osobiście za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym.

Następnie – jeśli dług nie zostanie spłacony – musisz odczekać sześć tygodni od dnia odbioru pisma przez dłużniczkę i doręczyć jej przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki.

W tym przypadku należy wskazać dłużniczce termin do zwrotu pożyczonej kwoty, po upływie którego zostanie złożony pozew do sądu. Termin ten nie musi być długi. Możesz zażądać zwrotu w terminie 3, 7, 10 lub 14 dni.
Jeśli Twoja była dziewczyna nadal nie odda pożyczki, a wyznaczony termin upłynie, będziesz mógł złożyć pozew do sądu.

Wygodną opcją jest pozew w postępowaniu upominawczym. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Zatem będziesz musiał uiścić opłatę sądową w wysokości 125 zł. Kwotę tę jednak będziesz mógł odzyskać od byłej dziewczyny, składając w treści pozwu wniosek o orzeczenie zwrotu kosztów od strony pozwanej.

Dodam również, że do pozwu dołączyć należy dowód przelewu pożyczki, ksero wypowiedzenia pożyczki oraz przedsądowe wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniami nadania listem poleconym lub pokwitowaniem odbioru przez dłużniczkę.

Odnośnie możliwości odzyskania pieniędzy, to mogę napisać, że jest to uzależnione od możliwości finansowych dłużniczki. Jeśli Twoja była dziewczyna pracuje i zarabia więcej niż najniższa krajowa lub posiada inny majątek, komornik będzie mógł przeprowadzić skuteczną egzekucję. A być może – jeśli poinformujesz ją o wejściu na oficjalną ścieżkę w drodze do odzyskaniu długu – podejmie ona z Tobą kontakt i dobrowolnie ureguluje należność.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź

16 + 2 =