Witam serdecznie. Będąc jeszcze młodą lecz pełnoletnią osobą, zaciągnęłam kredyt u osoby prywatnej. Został on spłacony, jednak nie brałam dowodów, pokwitowań spłaty. Osoba u której pożyczyłam pieniądze podała mnie do sądu, dokumentując umową którą podpisałam.

Sprawa jest u komornika i muszę zapłacić jeszcze raz wraz z odsetkami. Chciałam zapytać jak długo mogą ode mnie egzekwować pieniądze? i czy jest możliwość że ulegnie to przedawnieniu? Będę wdzięczna za odpowiedź


Generalnie rzecz nie do pomyślenia, żeby ktoś, przyjmując wpłaty rat za pożyczkę, nagle wyparł się ich przyjmowania… myślę, że powinnaś mimo wszystko walczyć przed sądem, o uznanie pieniędzy które wpłaciłaś pożyczkodawce.

Nie masz żadnych wypłat z bankomatu czy podejmowania pieniędzy z banku w określonej kwocie w systematycznym odstępie czasowym? albo świadków, którzy potwierdziliby, że spłacałaś pożyczkę sumiennie?

Kiedy przedawnia się prywatna pożyczka?

W myśl przepisu art. 118 Kodeksu cywilnego (K.c.)

Jeśli o to pytasz, to niestety nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości, ponieważ prywatne pożyczki przedawniają się po 10 latach (pewnie łapiesz się teraz za głowę).

Dopiero po upływie 10 lat, będziesz mogła podnieść zarzut przedawnienia, pod warunkiem, że bieg przedawnienia nie został międzyczasie przerwany! Termin liczony jest od dnia, w którym pożyczka miała być spłacona.

Musisz też wiedzieć, że sąd nie bierze pod uwagę faktu przedawnienia z urzędu, a więc dopiero na Twój wniosek w sądzie, sąd może uznać dany dług za przedawniony.

Niestety bieg przedawnienia może być przerwany na kilka sposobów:

Prywatna pożyczka i komornik

Niestety, ale komornik będzie próbował teraz zająć Twoje konto bankowe, Twoją pensję, ruchomości lub nieruchomości – nie wiem niestety na jaką kwotę opiewała ta prywatna pożyczka. Poniesiesz też dodatkowe koszty około pożyczkowe, ponieważ komornik nie pracuje za darmo :/

Wyselekcjonowane specjalnie dla Ciebie: