Kiedy prywatna pożyczka przedawnia się? zostałam OSZUKANA!

Witam serdecznie. Chcę zapytać o przedawnienie pożyczki od osoby fizycznej. Będąc jeszcze młodą, lecz pełnoletnią osobą, zaciągnęłam kredyt u osoby prywatnej.

Został on spłacony, jednak nie brałam dowodów, pokwitowań spłaty. Osoba, u której pożyczyłam pieniądze, podała mnie do sądu, dokumentując umową, którą podpisałam.

Sprawa jest u komornika i muszę spłacić prywatną pożyczkę jeszcze raz razem z odsetkami. Chciałam zapytać, kiedy miejsce ma przedawnienie pożyczki prywatnej?


Ogólnie rzecz nie do pomyślenia, żeby ktoś, przyjmując wpłaty rat za pożyczkę, nagle wyparł się ich przyjmowania… myślę, że powinnaś mimo wszystko walczyć przed sądem, o uznanie pieniędzy, które wpłaciłaś pożyczkodawcy.

Nie masz żadnych wypłat z bankomatu czy podejmowania pieniędzy z banku w określonej kwocie w systematycznym odstępie czasowym? albo świadków, którzy potwierdziliby, że spłacałaś pożyczkę sumiennie?

Kiedy przedawnia się prywatna pożyczka?

W myśl przepisu art. 118 Kodeksu cywilnego (K.c).

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Jeśli o to pytasz, to niestety nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości, ponieważ prywatne pożyczki przedawniają się po 6 latach (pewnie łapiesz się teraz za głowę).

Dopiero po upływie 6 lat, będziesz mogła podnieść zarzut przedawnienia, pod warunkiem, że bieg przedawnienia nie został przerwany! Termin liczony jest od dnia, w którym pożyczka miała być spłacona.

Musisz też wiedzieć, że sąd nie bierze pod uwagę faktu przedawnienia z urzędu, a dopiero na Twój wniosek w sądzie, sąd może uznać dany dług za przedawniony.

Aktualizacja: teraz sądy badają z automatu czy roszczenie przedawniło się!

Niestety bieg przedawnienia może być przerwany na kilka sposobów:

Prywatna pożyczka i komornik

Niestety, ale komornik będzie próbował teraz zająć Twoje konto bankowe, Twoją pensję, ruchomości lub nieruchomości – nie wiem niestety, na jaką kwotę opiewała ta prywatna pożyczka, ale na wniosek wierzyciela komornik będzie próbował zająć Ci składowe Twojego majątku.

Poniesiesz też dodatkowe koszty egzekucyjne, ponieważ komornik nie pracuje za darmo.

Podsumowując: przedawnienie pożyczki od osoby fizycznej następuje dopiero po 6 latach.

Wyselekcjonowane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze