Prywatne pożyczki pod weksel – jak myślisz? czy WARTO skorzystać?

Prywatne pożyczki stanowią atrakcyjną opcję dla wszystkich, którzy chcą w sposób łatwy i ekspresowy zaciągnąć zobowiązanie. Pożyczki prywatne pod weksel to te wśród nich, które nie wymagają brnięcia przez setki żmudnych formalności.

W tym artykule opiszę, czym są pożyczki pod weksel, jak działają, a także – czy można mówić tu o bezpieczeństwie pożyczkobiorcy?

Prywatne pożyczki: trochę historii

Pożyczki pod weksel pamiętają dwunasty wiek naszej ery! Wtedy to północne Włochy dzieliły się na niewielkie, suwerenne księstwa, każde z inną walutą. By przeprowadzanie transakcji było między nimi łatwiejsze, do życia powołano weksle.

prywatne-pożyczki-pod-weksel
Prywatne pożyczki pod weksel

Dawały one możliwość uiszczania zapłaty w każdym z księstw, mimo braku waluty lokalnej. Okazał się to na tyle przydatny wynalazek, że wkrótce system wekslowy rozprzestrzenił się na całym Starym Kontynencie.

Weksle obecnie

We współczesnych czasach weksle są świetnym substytutem wobec umów cywilno-prawnych, a ich najpopularniejsze zastosowanie dotyczy właśnie prywatnych pożyczek.

Dlaczego? Ponieważ weksle to skuteczna ochrona dla każdej ze stron. Przede wszystkim, podpisanie się pod wekslem to mocne zobowiązanie pożyczkobiorcy do sprostania zatwierdzonym warunkom.

W razie niewywiązania się weksel jest niezrealizowany i sprawdza się jako dowód w sądzie.

Weksel i jego funkcje

Funkcji tych jest pięć, a są to:

 • funkcja płatnicza
 • funkcja kredytowa
 • funkcja refinansowa
 • funkcja gwarancyjna
 • funkcja obiegowa

Gdy postanawiamy sporządzić i zrealizować umowę posługując się wekslem, niezbędne będzie wypełnienie dokumentu z uwagą oraz zapoznanie się z warunkami co do joty.

Nie wolno pominąć precyzyjnej kwoty pożyczki, ponieważ w przeciwnym razie wierzyciel uzyska możliwość (chytrą, bo chytrą, ale jednak) ustalenia takiej kwoty, jaka mu się podoba.

Co powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej pod weksel?

Przede wszystkim dane obydwu stron. Tutaj pojawia się terminologia typowa dla tego typu pożyczek; chodzi więc o dane tzw. remitenta, czyli tego, na którego rzecz środki mają być wypłacone, oraz tzw. trasata, a więc osoby zobowiązanej do spłacenia należności.

Poza tym, na umowie musi znaleźć się miejsce oraz data podpisania umowy pożyczki, a także czytelne podpisy pożyczkodawcy i remitenta. Jak zatem widać, mamy do czynienia z elementarzem w zakresie wypełniania formalnych dokumentów.

Brak dochodów czy zdolności kredytowej?

Takie czynniki nie muszą być (i najczęściej nie są) przeszkodą w uzyskaniu prywatnych pożyczek pod weksel. Jeśli przecież pożyczamy pieniądze od osoby prywatnej, na ogół jesteśmy z nią w na tyle dobrym kontakcie, że ta zna naszą sytuację.

Nie będzie więc sprawdzać nas w przeróżnych bazach i rejestrach. Podobnie odpada sprawdzanie naszych miesięcznych wpływów na konto.

Nie istnieje żadna prawna czy obiektywna bariera przed tym, by pożyczki prywatnej nie mógł wziąć zaawansowany nawet dłużnik, który mocno zalega w różnych bankach i firmach pożyczkowych.

Weksel jest tutaj rozstrzygający; to on jest mocnym i wystarczającym zabezpieczeniem, w razie, gdyby doszło do sporu na linii remitent – pożyczkodawca.

Pożyczka na umowę cywilno-prawną?

Nie można zapominać, że jeśli należność przewyższa 1000 zł, każda ze stron (a mówi o tym art. 720 KC) zobligowana jest do sporządzenia właściwego dokumentu ustalającego warunki transakcji.

Weksel w pewnym sensie jest jakimś typem umowy cywilno-prawnej, lecz wiele razy nowelizowana ustawa o prawie wekslowym nie jest tak oczywista.

Ostatecznie, weksel nie uchodzi za pożyczkę, a w świetle prawa należy do papierów wartościowych, które są kupowane i odsprzedawane za daną kwotę pieniężną.

Gdy w grę wchodzi typowa umowa cywilno-prawna, w przypadku regulowania nią pożyczek, wszystkie niuanse odnośnie do tego tematu znajdziemy w kodeksie cywilnym. Należy zapoznać się zwłaszcza z artykułem 66, 353 oraz artykułami 720-724.

Gdy zagłębimy się w kwestie prawne, dojdziemy do wniosku, że rodzaj umowy nie jest szczególnie istotny. Weksel ma ten niewątpliwy plus, że jego wypisaniu nie poświęcamy tak dużo czasu; umowa cywilno-prawna jest pod tym względem bardzo czasochłonna.

Jest to ważna zaleta weksla; również i dla pożyczkodawców, ponieważ i oni w większości są wekslowi bardziej przychylni. Mniej czasu, mniej formalności, więcej komfortu.

Pożyczki pod zastaw zamiast weksla?

Są i takie osoby, które spytane o możliwość pożyczenia pieniędzy będą obstawać raczej za fizyczną formą zabezpieczenia pożyczki. Może być to alternatywa dla weksla.

Taka pożyczka pod zastaw (nieruchomości lub ruchomości) jest również sposobem na uzyskanie szybszego zobowiązania. Pod zastaw idą wtedy różne drogocenne przedmioty, auta itd.

Decydując się na taką pożyczkę, musimy mieć świadomość, że należność jest nam przyznawana przeważnie w ramach “przewłaszczenia”. Oznacza to, że jeśli pożyczka nie doczeka się spłacenia, pożyczkodawca stanie się właścicielem rzeczy wymienionych w umowie.

Tematyka pożyczek prywatnych jest jednak jeszcze bardziej rozległa, dlatego w niedługim czasie poświęcę jej osobny artykuł. Pożyczki pod weksel czy pod zastaw nie są jedynymi rodzajami pożyczek prywatnych, choć to one są najczęściej spotykane.

Koniecznie przeczytaj o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Prywatne pożyczki pod weksel – jak myślisz? czy WARTO skorzystać?”
 1. Witam potrzebuję pożyczkę, znalazłem osobę prywatną, która mi takiej pożyczki udzieli na kwotę 8 tysięcy, ma być to ratalnie około 15 tysięcy do spłaty. Powiedział że potrzebny jest weksel in blanco. Co zrobić? Czy to jakaś ściema czy zaufać?

  1. Janina Gołębiecka

   Nie ma co ładować się w takiego rodzaju pożyczki tak naprawdę. Najbezpieczniej będzie dla Ciebie, jeśli będziesz pożyczał w banku, jeśli bank nie chce udzielić Ci pożyczki czy kredytu, to rozważ prywatne firmy pożyczkowe, ale jedynie te znane. Prywatne pożyczki od jakiegoś człowieka, kojarzy mi się z przekrętami, nie zaciągałabym więc pożyczki na weksel… Ewentualnie możesz jeszcze zdecydować się na pożyczenie pieniędzy od rodziny <-- koniecznie przeczytaj.

 2. Wierzyciel złożył weksel opiewający na kwotę 50 tyś zł.u komornika. Ja jestem żyrantem na tym wekslu, jak do tej pory komornik ściąga tylko z osoby na którą był wesel wystawiony (9 lat). Czy po 10 latach przedawni mi się ten dług?

 3. Potrzebuję pilnie pożyczyć 5500 zł ale jestem w rejestrze , mam stałą pracę , rentę i zasiłek ale mimo to nie mogę wyjść z długów

 4. Potrzebuje pożyczki pod weksel. Pracuje na umowę i mam emeryturę. Potrzebuje bardzo pilnie i szybko. Razem dochód netto na rękę 4000 zł. Kontakt ze mną tylko e-mailowy.

Comments are closed.