Dlaczego mój WNIOSEK o pożyczkę został odrzucony?? [PORADNIK]

Zastanawiasz się, dlaczego Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony? Choćby nie wiadomo jak atrakcyjna byłaby oferta danej pożyczki, decyzja o jej przyznaniu to zawsze efekt spełnienia przez wnioskodawcę konkretnych wymogów.

Na czele tych wymogów kroczy nieodmiennie adekwatna zdolność kredytowa. Oprócz niej liczą się też pewne kryteria formalne, a wszystko to dopina pomyślna weryfikacja tożsamości.


Dlaczego mój wniosek o pożyczkę został odrzucony?

Choć zdolność kredytowa jawi się jako priorytet, czasami dowolne z ww. kryteriów potrafi zablokować drogę do uzyskania pożyczki. Dlatego warto opisać najpopularniejsze pomyłki, które popełniają kredytowi pretendenci.

dlaczego-wniosek-o-pozyczke-zostal-odrzucony
Odrzucony wniosek o pożyczkę w momencie, kiedy potrzebujesz pieniędzy?

A skoro warto, właśnie tej tematyce poświęcam dzisiejszy wpis. To w celach informacyjnych, ale przede wszystkim – ku przestrodze.

„Niewydolność kredytowa”

Niestety, zdolność kredytowa to jedna z tych zdolności, z którymi nie można się urodzić. Jeśli znajduje się ona poniżej pewnego minimalnego progu, skutkuje to odrzuceniem wniosku na samym starcie.

Skoro jednak właśnie ten czynnik stanowi najczęstszą przyczynę odrzuceń wniosków o pożyczki, czy można mówić o… pomyłce? Jak najbardziej.

Co prawda, by ustalić zdolność kredytową potencjalnego klienta, instytucje finansowe posługują się automatycznymi mechanizmami. Nie trzeba jednak umiejętności i tempa komputera, by przeanalizować swoją sytuację i stwierdzić, czy stać nas na kredyt/pożyczkę.

Jeśli w ogóle tego nie robimy, a jednak ubiegamy się o pożyczkę, popełniamy ewidentny błąd nonszalancji. Wspomniane mechanizmy natomiast, decyzją odmowną ratują nas przed skutkami tak brawurowego podejścia.

Jak zmierzyć zdolność?

Czym jest bowiem zdolność kredytowa? Definicja jest prosta: to fakt, czy posiadamy w ogóle takie możliwości, by spłacić swoją należność w określonym terminie. By te możliwości stwierdzić, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, jak choćby:

  • źródło naszych dochodów, ich regularność, ich wysokość
  • aktywne już zobowiązania finansowe (w tym właśnie pożyczki/kredyty)
  • inne obciążenia
  • kwota kredytu, jego rodzaj
  • okres kredytowania
  • nasza historia spłacalności
  • wiek wnioskodawcy

Czy (i jak) jesteś zatrudniony?

Właściwa forma zatrudnienia – oto jeden z niezwykle ważnych czynników branych pod uwagę przez “pożyczkodajnie”. Najmilej widziana jest tutaj umowa o pracę na czas nieokreślony.

Choć nic w życiu nie jest pewne, statystycznie rzecz biorąc właśnie taki stosunek pracy stanowi najlepszą gwarancję regularności wpływów pieniężnych.

To natomiast większa pewność, że pożyczkobiorca z łatwością spłaci swoje zobowiązanie.

Jak jednak wiemy, nie wszystkie instytucje pozabankowe są aż tak restrykcyjne, dopuszczając również inne formy zatrudnienia, jak chociażby umowa zlecenie. Ba – niekiedy wystarczy fakt, że dostajemy emeryturę, rentę czy alimenty.

Nie mając zatem umowy o pracę, nadal mamy przed sobą niejedne otwarte drzwi – np. w Wonga czy też Extraportfel.

Systematyczność jest zdrowa

Nie bez znaczenia pozostaje też uzyskiwanie stałych przychodów. Jest jednak rzeczą interesującą, że niektóre firmy pożyczkowe nie wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach. Wystarcza im niekiedy sama informacja w tej kwestii.

Jak więc widać po raz kolejny, część firm pożyczkowych pozostawia klientom więcej swobody, choć jednocześnie – więcej odpowiedzialności.

Jeśli bowiem decydujesz się na pożyczkę, korzystając z pobłażliwości danej firmy, to Ty musisz mieć pewność, że dasz radę spłacić zobowiązanie.

Za młodzi na sen, za starzy na grzech

Dokładnie: osoby młode o pożyczce nie mogą nawet śnić, zaś starsze – grzeszą samą myślą o takim rozwiązaniu. Niestety, większość firm pożyczkowych nie stosuje w tym zakresie podejścia indywidualnego, dyskryminując wnioskodawców przed 21 rokiem życia, a w drugą stronę – tych, którzy mają za sobą 70. urodziny.

Mało indywidualne podejście świadczy o tym, że instytucje takie chodzą „na łatwiznę”, posiłkując się czystą statystyką i odsiewając tych, którzy w jej świetle nie są pewni.

Możemy jednak spotkać instytucje bardziej zindywidualizowane: np. MoneyMan czy AleGotówka przyznają pożyczki już osiemnastolatkom, a NetCredit bądź LendOn – zaawansowanym seniorom.

Niechlubna obecność w KRD

Zastanawiasz się: czemu Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony? czytaj dalej… KRD to inaczej Krajowy Rejestr Długów. Już więc wszystko jasne. Nie tylko jednak w tym rejestrze nasza obecność byłaby obciążeniem.

Jeśli zasilamy szeregi jakichkolwiek baz dłużników, nasza droga do uzyskania pożyczki potrafi być drogą przez mękę. Firmy udzielające pożyczek rzadko lekceważą historię spłacalności wnioskodawcy. Wolą się raczej w tej kwestii upewnić.

A zatem, czy figurujemy w KRD, czy w BIG (Biurze Informacji Gospodarczej), czy np. w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę są raczej nikłe. Słowo „raczej” jest tu jednak kluczowe.

Mniejsza z historią, patrzmy w przyszłość!

Nieważne, jak zapatrujemy się na to hasło z perspektywy politycznej. Czasem sprawdza się ono bowiem przy zamiarze zaciągnięcia pożyczki, a wtedy jest to pocieszające dla każdego wnioskodawcy, ponad wszelkimi podziałami.

Owszem, negatywna historia kredytowa niekoniecznie nas przekreśla. Instytucje, które nie traktują jej jako rozstrzygającej, nie są jednak zupełnie beztroskie.

Zła historia kredytowa nie eliminuje nas np. w przypadku firmy Rapida Money; niemniej, w zamian oczekuje się od nas zabezpieczenia pożyczki, czemu może służyć np. poręczyciel.

Są i instytucje o znamiennych nazwach, jak MotoPożyczka czy Autokapital.pl, które w tym samym zabezpieczającym celu proponują zastaw samochodu.

Chybiony przelew weryfikacyjny

Najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców bywają dziecinne – niepoprawnie uiszczony przelew weryfikacyjny do takich aspiruje. Nasza tożsamość musi być przecież potwierdzona, zaś przelew to najczęstsza postać owej weryfikacji.

By była ona skuteczna, musi być wykonana wedle bardzo konkretnych reguł.

Po pierwsze, musimy dokonać jej z własnego rachunku bankowego. Mało tego, trzeba być jedynym właścicielem tego rachunku.

Gdy przelewamy zatem grosz/złotówkę z konta, do którego uprawnienia posiada również współmałżonek (tak dla przykładu), możemy być pewni, że nie będzie to przelew skuteczny.

Tutaj należy wspomnieć, że nie wszystkie firmy pożyczkowe posiłkują się metodą przelewu weryfikacyjnego, włączając za to bardziej innowacyjne sposoby potwierdzania tożsamości.

Usługa Kontomatik to jedna z opcji (o której zresztą niedawno pisałam). Groszconnect, Kontoconnect czy Instantor AB, to podobne aplikacje. Jakie instytucje udostępniają pożyczki bez przelewów? Znajdujemy wśród nich m.in. Chwilówkomat, Kredito 24 czy Miloan.

Kiedy inna pożyczka wciąż czeka…

Bardzo często wnioskodawcy spotykają się z decyzją odmowną udzielenia pożyczki, kiedy ubiegając się o pożyczkę w danej firmie… wzięli w niej pożyczkę już wcześniej i jeszcze jej nie spłacili.

Przytłaczająca większość firm pożyczkowych trzyma się żelaznej zasady: “spłacisz jedną, bierz kolejną”. A zatem można zabiegać o następne zobowiązanie, gdy poprzednie się już spłaciło. Ściślej – gdy nastąpi zaksięgowanie kompletnej kwoty pożyczki.

Nadzieją mogą być firmy pożyczkowe pozostające w mniejszości, które oferują dobranie danej kwoty zobowiązania do pożyczki, którą już się zaciągnęło, jeśli nie przekroczyło się przy tym generalnego przyznanego limitu.

Takich instytucji jest doprawdy niewiele, a chyba najbardziej znana spośród nich to firma pożyczkowa Vivus.

Umyślne zafałszowanie danych

Bywa i tak, że absztyfikanci – widząc niemożność podołania wymogom danej firmy – celowo zafałszowują informacje we wniosku pożyczkowym. Jak wiadomo, papier przyjmie wszystko – podobnie jest i z polem strony oczekującym na wpis.

Można więc, uzyskując średni dochód 2.000 zł, wpisać np. “5.000 zł”. Nie jesteśmy aż tak dobrze inwigilowani, by zaraz po kłamstwie wyświetlił się czerwony komunikat “nie ściemniaj”.

Takie kłamstwo ma jednak krótkie nogi; instytucje pozabankowe bardzo często decydują się na weryfikację takich wiadomości, np. dzwoniąc do podanego we wniosku pracodawcy lub prosząc o dostarczenie historii przelewów.

Oczywiście, sytuacje są złożone i kłamiąc, klienci niekoniecznie chcą uniknąć późniejszej spłaty, oczekując np. wizyty przyjaciela, który odda pożyczone mu wcześniej pieniądze.

Takich wiadomości nie da się uwzględnić we wniosku o pożyczkę. Niemniej, cel nie uświęca tu  środków, a więc kłamstwo nie popłaca.

Podając kłamliwe dane, możemy spodziewać się nie tylko negatywnej decyzji, ale i dożywotniego „szlabanu” na pożyczki w danej instytucji.

Co robić w przypadku odrzucenia wniosku o pożyczkę?

Jeśli pożyczka jest nam naprawdę bardzo potrzebna i mamy pewność, że uda się ją spłacić, nie trzeba rozpaczać w razie jednej odmownej decyzji.

Jest to bezcelowe – nawet w obliczu faktu, że rzadko możemy zapoznać się wówczas z uzasadnieniem negatywnego rozpatrzenia.

Z jednej strony bowiem, wyżej przedstawione wiadomości dają wgląd do całego spektrum możliwych przyczyn. Z drugiej strony, przyczyn tych jest na tyle dużo, że zależnie od danej firmy, mogą układać się w przeróżne mozaiki.

A zatem, które z czynników brane są pod uwagę, a które nie – które są ważniejsze, które mniej – o tym decyduje na ogół wewnętrzna polityka firmy.

Odrzucenie wniosku o pożyczkę w jednej instytucji nie prowadzi do wniosku, że to samo spotka Cię w każdej innej! może po prostu warto spróbować gdzie indziej?

Mam nadzieję, że odrzucenie wniosku o pożyczkę nigdy Ci się nie przytrafi, ale jeśli to już, to niech przydarza się jak najrzadziej!

Koniecznie teraz przeczytaj o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze