Zanim skorzystasz z firmy i pożyczki pozabankowej…

Chcesz skorzystać z oferty firmy pożyczkowej? Niezależnie od tego, czy będzie to pożyczka krótkoterminowa, czy długoterminowa na raty, pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego pożyczania. Dotyczy to nie tylko wyboru firmy, z której usług zamierzasz skorzystać, ale również pozwala na uniknięcie pułapki zadłużeniowej.

Jeżeli starałeś się o pożyczkę w banku, a bank odmówił jej udzielenia, to z pewnością miał ku temu powody. Czy w takim razie bezpiecznym jest szukanie firm pożyczkowych i korzystanie z takiej pożyczki? Po pierwsze taka pożyczka jest znacznie droższa niż bankowa, a po drugie, musisz mieć absolutną pewność, że będziesz miał z czego ją spłacić.

Zanim wybierzesz firmę pożyczkową

Zanim wybierzesz ofertę konkretnej firmy pożyczkowej i podpiszesz z nią umowę, sprawdź pożyczkodawcę oraz oferowane przez niego usługi. Można to zrobić na wiele sposobów, chociażby korzystając z pomocy internetu. W ten sposób wyeliminujesz podmioty, niepodlegające żadnemu nadzorowi oraz te, które mają negatywne opinie.

Uważaj w szczególności na “pseudo firmy pożyczkowe”, które podszywają się pod serwisy pożyczek społecznościowych, a których głównym zamierzeniem jest “wyciągnięcie” pieniędzy za drogie połączenia telefoniczne premium.

Koszt takiej rozmowy może wynieść nawet 7,69 zł za minutę! Dlatego tak ważne jest przeczytanie regulaminu takiego serwisu, zanim zdecydujesz się na akceptację warunków korzystania z jego usług.

Zastanów się dwa razy nad pożyczką, jeżeli pożyczkodawca wymaga wizyty u notariusza i przeniesienia własności nieruchomości. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj, bo możesz stracić przedmiot zabezpieczenia!

Na stronie KNF www.knf.gov.pl znajdziesz listę podmiotów, które są objęte nadzorem finansowym oraz rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia.
Koszty całkowite pożyczki

Kolejnym krokiem, po sprawdzeniu firmy, jest zapoznanie się z CAŁKOWITYMI kosztami pożyczki. Są to wszystkie koszty, które będziesz musiał zapłacić, aby pożyczkę otrzymać.

A oprocentowanie nominalne nie jest jedynym kosztem pożyczki. Obecnie (lipiec 2017) kredyty i pożyczki nie mogą być oprocentowane wyżej niż 10 proc. (maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej NBP). Ograniczenie oprocentowania nominalnego oczywiście obowiązuje nie tylko firmy pożyczkowe, ale również banki i SKOK-i.

Poza odsetkami od pożyczki dochodzą również inne koszty. Najczęściej naliczane są: prowizje, opłaty przygotowawcze, opłaty administracyjne, opłaty doradcze (!) oraz ubezpieczenie.

Opłata za rozpatrzenie wniosku może być pobrana przez firmę, ale jeżeli odmówi udzielania pożyczki, to MUSI opłatę zwrócić. Nawiasem mówiąc, jeżeli firma pożyczkowa taką opłatę wymaga, to powinniśmy zrezygnować z jej usług.

Każdy podmiot, który udziela nam pożyczki, jest zobowiązany przez prawo do poinformowania nas o wszelkich kosztach związanych z pożyczką oraz musi podać wysokość RRSO.

Nie bójmy się pytać, a nawet żądać jasnych odpowiedzi dotyczących pożyczki

Ostatnim etapem jest zapoznania się, i to bardzo dokładnie, z zapisami umowy. Niestety niewiele osób czyta umowy i regulaminy przed złożeniem podpisu. W umowie zwracamy uwagę na:

 • oprocentowanie pożyczki,
 • dodatkowe opłaty,
 • RRSO,
 • wymagane zabezpieczenia
 • i koszty związane z obsługą zadłużenia.

Jeżeli jakakolwiek kwestia jest niezrozumiała, zapytaj i poproś o wyjaśnienia. Jeżeli firma nie potrafi lub co gorsza, nie chce udzielić precyzyjnych odpowiedzi, to zrezygnuj z jej usług! Nie musisz podpisywać natychmiast umowy, możesz się z nią zapoznać online (w przypadku firm pożyczkowych internetowych) lub poproś o jej wydanie do domu.

Jeżeli nie masz żadnych wątpliwości co do firmy pożyczkowej, warunków umowy oraz własnych możliwości finansowych co do jej uregulowania w terminie, możesz ją podpisać.

A co zrobić, kiedy pożyczyłeś, ale na drugi dzień się rozmyśliłeś? Sprawa nie jest przegrana: na odstąpienie od umowy masz 14 dni od dnia podpisania umowy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Zanim skorzystasz z firmy i pożyczki pozabankowej…”
 1. Karol Bankowy

  Najważniejsze: znaleźć dobrą ofertę, która opłaci nam się w przyszłości i nie zostawi nas z pustym portfelem no i dokładne czytanie umowy, bo to chyba najważniejsze.

 2. Barbara Zadrożna

  “Jeżeli starałeś się o pożyczkę w banku, a bank odmówił jej udzielenia, to z pewnością miał ku temu powody. Czy w takim razie bezpiecznym jest szukanie firm pożyczkowych i korzystanie z takiej pożyczki? Po pierwsze taka pożyczka jest znacznie droższa niż bankowa, a po drugie, musisz mieć absolutną pewność, że będziesz miał z czego ją spłacić.” – to zdanie powinno wisieć w filii każdego szanującego się banku. Może wtedy ludzie przestaliby pakować się w “parabanki”.

 3. Fabian Koss

  Zgadzam się z Panią. Edukacja finansowa w Polsce wciąż kuleje. Należałoby ją wdrażać od najmłodszych lat, wtedy moglibyśmy obserwować skutki, właśnie w postaci braku popytu na oszustwa.

 4. Nie wiem ale ja myślę, że to nie firmy pożyczkowe są winne “dymaniu” ludzi (każdy chce jakoś zarobić) a sami pożyczkobiorcy i ich beztroska i brak spoglądania realnie w przyszłość…

  Winić jedynie można osób starszych bo po prostu nie nadążają za dzisiejszą techniką, winić można natomiast ich rodziny, wnuki czy dziecie, które nie “kontrolują” i nie dopytują skąd u babci wziął się tysiąc czy dwa tysiące. Ważne że wnuk ma nowy rower tablet czy xboxa.

  Zaciąganie pożyczek nie jest złe o ile naprawdę tych pieniędzy potrzebujemy i znamy warunki umowy pożyczkowej czy chwilówki na wylot.

  Zła jest tzw. frywolność w wydawaniu pieniędzy. Jest takie bardzo fajne i mądre zdanie które w dzisiejszych czasach pasuje do wielu życiowych sytuacji jakie napotykamy każdego dnia na swojej drodze:

  “Ludzie wydają pieniądze których nie mają, by zaimponować ludziom których nawet nie znają”

  Życzę Wam wszystkim życia bez długów!

Comments are closed.