Prywatna pożyczka - o tym jak odkryłam oszustwo i na co uważać! • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Prywatna pożyczka – o tym jak odkryłam oszustwo i na co uważać!

Przeglądając dzisiaj Facebooka, natknęłam się na reklamę zatytułowaną: Udzielę prywatnej pożyczki! reklama od razu wydała mi się podejrzana i postanowiłam ją głębiej zbadać… moje domysły niestety okazały się zasadne, prywatna pożyczka którą ktoś oferował, zawierała pewien mankament, który narażał pożyczkobiorcę na dość duży wydatek, ale o tym za chwilę! czytaj dalej…

Na przestrzeni ostatnich lat polski rynek pożyczkowy został poddany licznym odgórnym regulacjom, które przyniosły znaczące zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów. Powołano do istnienia między innymi Rejestr Firm Pożyczkowych, w którym widnieją wszystkie całkowicie legalnie działające na terenie naszego kraju firmy pożyczkowe.

Pożyczki prywatne – na co zawrócić uwagę?

Jeszcze wcześniej wprowadzona w życie została Ustawa o Kredycie Konsumenckim, która narzuca firmom pożyczkowym liczne ograniczenia oraz limity w zakresie sposobu ich działalności, wysokości pobieranych opłat, prowizji, oprocentowania i tak dalej.

Niestety, pomimo wszystkich tych regulacji, branża pożyczkowa w znaczącej mierze nadal pozostaje przysłowiową szarą sferą. O ile bowiem firmy pożyczkowe podlegają między innymi kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz muszą działać zgodnie z określonymi przepisami polskiego prawa, o tyle jednocześnie na rynku wciąż istnieją liczne instytucje zwane parabankami. Do tego trzeba dodać coraz bardziej obszerny sektor pożyczek prywatnych.

Pożyczki prywatne cieszą się wśród konsumentów coraz większym zainteresowaniem. Logicznie rzecz biorąc nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ prywatni pożyczkodawcy bardzo często oferują swoje usługi tej grupie klientów, która nie tylko przez banki ale nawet przez firmy pożyczkowe jest uznawana za nadmiernie ryzykowną.

Niestety, kosztem tak łatwej dostępności pożyczek prywatnych jest bardzo wysokie ryzyko oszustwa. Przyjrzyjmy się nieco bliżej sposobowi, w jaki działają prywatni pożyczkodawcy oraz postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, na co przede wszystkim należy uważać zaciągając tego rodzaju prywatną pożyczkę.

Czym są pożyczki prywatne i jak działają?

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku pożyczek prywatnych pożyczkodawcą jest najczęściej osoba prywatna. Czysto teoretycznie, pożyczanie pieniędzy może stanowić dobry sposób zarabiania pieniędzy w całkowicie rzetelny oraz uczciwy sposób: pożyczkodawca udziela klientowi pożyczki na określoną kwotę a po określonym czasie otrzymuje zwrot pożyczonego kapitału powiększony o oprocentowanie, prowizję itp.

Niestety, jest to tylko teoria. Jak wspominano powyżej, prywatni pożyczkodawcy przeważnie nie mają problemów z pożyczaniem pieniędzy tym klientom, którzy obiektywnie rzecz biorąc są wysoce ryzykowni.

Oznacza to, że taki pożyczkodawca ponosi ogromne ryzyko związane ze swoją działalnością. W praktyce przeważnie więc okazuje się, że jest to sposób zarabiania przeznaczony albo dla tych, którzy nie boją się bardzo wysokiego i trudnego do precyzyjnego oszacowania ryzyka (co jest bardzo rzadkim podejściem wśród osób chcących zarabiać pieniądze), albo po prostu są na tyle sprytni, aby to ryzyko sobie z nawiązką zrekompensować.

Nie jest trudno domyślić się, że w tym wypadku stroną ponoszącą koszty owej „kompensacji ryzyka” przez pożyczkodawcę jest klient. Na jakie jednak praktyki należy uważać i na co zwracać uwagę analizując ofertę potencjalnego pożyczkodawcy?

Prywatna pożyczka – jak nie zostać oszukanym?

Oczywiście, nie istnieje całkowicie pewna, sprawdzająca się w każdej sytuacji metoda na uniknięcie oszustwa. Można jednak z dużą dozą pewności wyróżnić co najmniej kilka czynników, które powinny wzbudzić daleko idące podejrzenia u potencjalnego pożyczkobiorcy.

Na samym początku należy więc sprawdzić, czy osoba oferujące nam pożyczkę prywatną podaje swoje pełne dane osobowe. Jeżeli mamy do czynienia z kimś ukrywającym własne personalia, będzie to dla nas w pierwszej kolejności oznaczać spore trudności z jakąkolwiek weryfikacją takiej osoby.

W końcu wystawianie kolejnych ogłoszeń z ofertą pożyczek prywatnych nie stanowi żadnego problemu. W internecie nie znajdziemy żadnych negatywnych informacji, które będziemy mogli połączyć z tą konkretną osobą, ponieważ de facto osoba udzielająca prywatnej pożyczki jest tzw. „duchem”.

Jeżeli zaś potencjalny pożyczkodawca udostępnia swoje dane osobowe, należy rzecz jasna poszukać o niej informacji na różnych forach internetowych, jak to zrobić? wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz frazę pożyczki prywatne – opinie.

Jeżeli takich informacji nie znajdziemy, najbezpieczniej będzie sobie odpuścić tego pożyczkodawcę (być może wcześniej działał on w sposób opisany w poprzednim akapicie, dzięki czemu teraz, podając już swoje personalia, ma „czystą kartę”?).

Ukryte opłaty

Kolejna kwestia, na jaką należy uważać, to wszelkiego rodzaju opłaty wstępne, jakie potencjalny klient musi ponosić jeszcze przed otrzymaniem pożyczki. Żądanie od klienta uiszczenia takiego rodzaju opłaty jest często spotykaną praktyką.

Na domiar złego, przeważnie konsumenci akceptują takie ryzyko: w końcu 30 czy 50 złotych „opłaty weryfikacyjnej” w sytuacji, gdy staramy się o pożyczkę na kwotę 20 lub 30 tysięcy złotych wydaje się niewielką kwotą.

Należy jednak mieć świadomość, że w tym wypadku najpewniej i tak nie uzyskamy pożyczki. Nasz potencjalny pożyczkodawca może zaś zarabiać pieniądze dzięki samym opłatom weryfikacyjnym czy też opłatom wstępnym, nawet bez rzeczywistego udzielania jakichkolwiek pożyczek.

W tym momencie przywołam reklamę prywatnej pożyczki na którą natknęłam się przeglądając facebook-a dziś rano, oto szczegóły oferty:

prywatna-pożyczka

Po wejściu na stronę mogę przeczytać, że ta prywatna pożyczka oferowana jest nawet dla osób z komornikiem, ponadto pożyczka jest sprawdzona, szybka i nie sprawdzają nawet baz, a więc tzw. pożyczka bez baz.

prywatne-pożyczki

Czas więc wybrać kwotę pożyczki oraz okres kredytowania, a następnie kliknąć przycisk „ZŁÓŻ WNIOSEK”

pożyczki-prywatne

Po naciśnięciu przycisku, oczom ukazuje się okienko, w którym proszeni jesteśmy o wysłanie SMS-a o treści „POŻYCZKA” na numer widoczny poniżej. Zaczyna być ciekawie prawda?

pożyczka-prywatna-od-osoby-prywatnej

Teraz szybko wertuję regulamin tej prywatnej pożyczki i już widzę, że wysłanie SMS-a kosztować mnie będzie aż 30,75 zł! Bingo! Oferta prywatnej pożyczki nie jest prawdziwą ofertą pożyczkową, a ma za zadanie jedynie skłonić Nas do wysłania bardzo drogiego SMS-a, po czym prawdopodobnie dostaniemy odpowiedź, że nie kwalifikujemy się do otrzymania tej prywatnej pożyczki…

pożyczka-prywatna

Umowa prywatnej pożyczki

Następny czynnik, jaki zawsze musimy brać pod uwagę, to konstrukcja umowy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokładnie zrozumieć całego dokumentu, jest on niejasny, w niektórych punktach wydaje się być wewnętrznie sprzeczny- dla własnego bezpieczeństwa lepiej będzie zrezygnować.

Jeśli jednak umowa pożyczkowa jest sporządzona w sposób czytelny, naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim takie faktory, jak:

 • Wysokość oprocentowania pożyczki (RRSO)
 • Całkowity rzeczywisty koszt pożyczki (często oprocentowanie wydaje się atrakcyjne, ale jednocześnie pożyczkodawca nalicza ogromne prowizje za udzielenie pożyczki oraz inne opłaty)
 • Długość trwania pożyczki (należy wystrzegać się ofert z krótkim terminem spłaty, w tym bowiem wypadku istnieje spore ryzyko, że pożyczkodawcy wcale nie zależy na tym, aby klient był w stanie terminowo spłacić swoje zobowiązanie)
 • Ewentualne promocje oraz ich warunki

„Promocje”

Jeżeli chodzi o ten ostatni punkt, to powinniśmy naprawdę bardzo uważać na wszelkiego rodzaju promocje. Zdarzają się prywatni pożyczkodawcy oferujący pierwszą pożyczkę „za darmo”, czyli podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wielu firm pożyczkowych.

Należy jednak mieć na uwadze, że osoba udzielająca prywatnych pożyczek nie podlega przepisom z Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Co to oznacza w praktyce?

W przypadku firm pożyczkowych „pożyczki za darmo” niemal zawsze są promocjami uwarunkowanymi na przykład terminową spłatą zobowiązania. Jeżeli klient nie spłaci takiego zobowiązania, firma pożyczkowa najpewniej zażąda spłaty pożyczonej kwoty już nie na warunkach promocyjnych, lecz tych obowiązujących w ofercie standardowej.

Rzecz w tym, że zarówno wysokość oprocentowania w takiej sytuacji, jak i wysokość kary są określane przez odpowiednie przepisy prawa. Jeżeli zaś chodzi o pożyczkodawcę prywatnego, to może on naliczyć klientowi całkowicie dowolną karę, karne oprocentowanie itd.

Jak uchronić się przed tego rodzaju praktykami?

Niestety, samo czytanie umowy ze szczególnym uwzględnieniem punktów, w których jest mowa o warunkach promocji to często za mało.

Może się bowiem okazać, że haczyk znajduje się gdzie indziej, na przykład pożyczkodawca będzie na różne sposoby utrudniać klientowi terminową spłatę, po to, aby potem zażądać zwrócenia kwoty pożyczki zwielokrotnionej przez wysokość kary za niedotrzymanie warunków umowy.

Naturalnie, czysto teoretycznie klient może w takiej sytuacji próbować dochodzić swoich spraw przed sądem. W praktyce jednak nie zawsze takie sprawy są rozpatrywane z wyrokiem korzystnym dla pożyczkobiorcy.

Po drugie, wcześniej prywatny pożyczkodawca może po prostu sprzedać nasz dług komuś, kto niekoniecznie troszczy się o legalne metody windykacji. Dzięki ogromnej wysokości kary ponoszonej przez klienta, taki sposób działania może być opłacalny dla pożyczkodawcy pomimo faktu, że długi sprzedaje się tylko za pewien procent ich wartości.

Podawanie danych osobowych

Inną rzeczą, na jaką warto uważać, jest rzecz jasna podawanie swoich pełnych danych osobowych. Czasami rzekomym pożyczkodawcom tak naprawdę wcale nie chodzi bowiem o udzielanie pożyczek: ta forma działalności jest jedynie przykrywką do wyłudzania danych osobowych.

Podając nasze dane z dowodu lub, co gorsza, przesyłając skan dowodu osobistego, narażamy się na to, że w przyszłości zostaniemy wykorzystani. Jak ochronić się przed tego rodzaju ryzykiem?

Jeżeli naprawdę chcemy zaciągnąć pożyczkę prywatną, należy uprzednio naprawdę bardzo dobrze sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę. Oczywiście, nie daje nam to gwarancji w zakresie chociażby bezpieczeństwa naszych osobowych. Można jednak uznać tę metodę za przynajmniej w miarę pewny sposób na minimalizację ryzyka.

Podsumowanie

Uważajcie na prywatne pożyczki, bo jest na rynku naprawdę wiele podmiotów, które w ten sposób zarabiają na życie, a Ty dłużniku martw się dalej sam… bardzo często nawet nie dochodzi do udzielenia pożyczki, chodzi tylko o wyłudzenie od Nas „opłaty przygotowawczej” …strzeżcie się przed takimi prywatnymi pożyczkami!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Michał

  Spotkałem się z tą ofertą, pomagając szukać pożyczki dla pewnej osoby. Od razu zapaliła mi się czerwona lampka. Przez tego SMS-a za ponad 30 zł. Opatrzność losu, że udało mi się przekonać tę osobę, która gotowa już była zapłacić te 30 zł za wysłanie wiadomości, żeby tego nie robiła. Uratowała ją też blokada na telefonie. Właśnie na SMS-y Premium. Na jednym z lokalnych portali widnieje ogłoszenie firmy PGF – konsolidacja chwilówek, pomoc w wychodzeniu z zadłużenia i tym podobne brednie.

  Piszą, że nie pobierają opłat i dojeżdżają do klienta na terenie całego kraju, bezpłatnie. Kilka linijek wyżej w tabeli informacyjnej tego ogłoszenia, można przeczytać, że dojazd do klienta – nie dotyczy…Numer telefonu nie jest numerem Premium, ale po kontakcie mailowym, przedstawiciel nie podpisuje się imieniem i nazwiskiem a nazwą firmy. „Pozdrawiam, PGF”. Ponadto gdy szukałem ich strony internetowej, w sieci znalazłem nazwę odpowiadającej owej firmie, tyle, że jest to branża…FARMACEUTYCZNA.

  Dane z tej strony internetowej, nieco różnią się od podanych w ogłoszeniu.

  Podejrzewam więc, szczególnie po przeczytaniu tego tekstu, że to także mogą być oszuści.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dziękuję Michale za wiadomość. Mam nadzieję, że mój wpis na temat pożyczek prywatnych dotrze do jak najszerszego grona osób szukających pożyczki.

 2. Grażyna

  Potrzebuję pożyczki od osoby prywatnej w wysokości 10.000 zł, problem jest w tym, że posiadam tylko paszport, mam zajęcie komornicze w wysokości około 2.000 zł i pracuje na cały etat, ale nie mogę zdobyć zaświadczenia od pracodawcy. Chciałabym pożyczyć na spłatę zadłużenia – między innymi. Bardzo proszę o pomoc, jak wyjść na prostą?!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Myślę, że próba zaciągnięcia prywatnej pożyczki, to dość ryzykowne zagranie. Czy nie lepiej skupić się na zdobyciu pieniędzy w nieco inny sposób jak pożyczanie ich? 12.000 zł długu to nie aż tak dużo i taką kwotę spokojnie można zdobyć (zarobić). Przemyśl proszę zaciągnięcie pożyczki jeszcze raz.

NAPISZ KOMENTARZ