Ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD i jak to zrobić?

Kategoria: DługiIle kosztuje wpisanie dłużnika do KRD i jak to zrobić?
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Witam, chcę zapytać jak wpisać kogoś do krajowego rejestru dłużników i ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD. Chcę w ten sposób zmotywować go do spłaty długu wobec mnie.

Mam świadomość, że dłużnik wpisany do rejestru traci swoją wiarygodność i może mieć problemy ze wzięciem pożyczki, kredytu, czegoś na raty, telefonu na abonament, czy telewizji. Ponadto z tego, co widzę, to lista dłużników KRD jest publiczna więc to też wstyd i obciach być na takiej liście.

Bardzo proszę o instrukcję, jak krok po kroku dopisać dłużnika do KRD. Z góry dziękuję!

PS. czy po wpisaniu dłużnika na listę dłużników KRD wysyła wezwanie do zapłaty w imieniu wierzyciela?

Imię:
Andrzej R.
9 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Wpisanie dłużnika do KRD to bardzo dobry pomysł na odzyskanie pieniędzy. W pierwszej kolejności odpowiem na pytanie:

Czy KRD wysyła wezwanie do zapłaty?

Otóż tak!

W ramach usług, które świadczą, Krajowy Rejestr Długów BIG SA wysyła do dłużnika w imieniu wierzyciela ostrzeżenie, że w przypadku braku spłaty zadłużenia, jego dane znajdą się w rejestrze, a po umieszczeniu danych dłużnika – otrzymuje on powiadomienie, że jego imię i nazwisko widnieje na liście dłużników.

Takie wezwania do zapłaty wysyłane przez KRD znacznie zwiększają odzyskiwalność długów i wiele roszczeń zostaje spłacone, nim jeszcze trafią do KRD.

Nie wiem, jak bardzo są to prawdziwe dane, ale według KRD aż 85% dłużników spłaca swoje długi w ciągu 2 miesięcy od momentu dopisania ich do rejestru KRD.

Jak wpisać dłużnika do krajowego rejestru długów KRD?

Na początek musisz mieć świadomość, że abyś jako wierzyciel (osoba fizyczna) mógł wpisać dane dłużnika do rejestru KRD, kwota zadłużenia musi opiewać na minimum 200 zł, oraz dług musi być starszy niż co najmniej 60 dni!

Jeśli działasz jako firma (osoba prawna), kwota długu musi wynosić co najmniej 500 zł.
Kto może dopisać dłużnika do KRD? mogą to być wierzyciele w postaci:

 • firmy pożyczkowej,
 • przedsiębiorcy,
 • gminy,
 • wierzyciela wtórnego,
 • firmy windykacyjnej,
 • dostawcy mediów,
 • operatora telefonicznego,
 • itd.

Wpisanie dłużnika do KRD krok po kroku:

 1. Podpisanie z KRD pisemnej umowy o udostępnianie informacji gospodarczych.
 2. Opłacenie abonamentu.
 3. Wysłanie dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty (jest to obowiązek wierzyciela, nim dane dłużnika znajdą się w rejestrze KRD).

Wezwanie do zapłaty musi zawierać ostrzeżenie dla dłużnika, że w przypadku braku spłaty zadłużenia w ciągu 30 dni, jego dane znajdą się w KRD. Oczywiście dłużnik może nie odebrać takiego wezwania, ważne jest jednak to, że będziesz mieć potwierdzenie, że wezwanie dłużnikowi wysłałeś.

Zanim dokonasz wpisu do rejestru KRD, upewnij się, że dług nie został spłacony! bo jeśli zamieścisz dane dłużnika w rejestrze długów, a dług będzie spłacony, to dłużnik ma prawo domagać się od Ciebie zadośćuczynienia za naruszenie dobra osobistego dłużnika (zszargane imię i nazwisko).

Jako wierzyciel możesz dopisać dłużnika do KRD nawet w przypadku wierzytelności spornej, trzeba wtedy jedynie zaznaczyć, że „dłużnik kwestionuje dług”.

Ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD?

Aby móc dopisać dłużnika do KRD, jako wierzyciel musisz opłacić abonament, obecnie jest 5 planów abonamentowych:

 • Biznes rzetelny – 160 zł
 • Biznes Debiut – 350 zł
 • Biznes Rozwój – 450 zł
 • Biznes Komfort – 650 zł
 • Biznes Ekspert – 990 zł

Na koniec dodam już tylko, że dzięki KRD, dłużnik przestaje być anonimowy, jego dane widoczne są w internecie po wpisaniu jego imienia i nazwiska w wyszukiwarkę.

Z pewnością wpisanie dłużnika do KRD jest dość skuteczną metodą na odzyskanie pieniędzy, trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spłaty długu, dane dłużnika z rejestru KRD należy usunąć w ciągu maksymalnie 14 dni.

Jeśli wierzyciel nie poinformuje rejestru KRD, o spłacie zobowiązania przez dłużnika, to wierzycielowi grozi kara grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

pablo odpowiedział 2 lata temu

Bardzo dobry pomysł z tym wpisem do krd. Ja juz kilku delikwentów wpisałem i bardzo szybko się znajdowała kasa dla mnie.

Tolek odpowiedział 2 lata temu

Tylko przed wpisaniem dłużnika do KRD trzeba zawsze pamiętać, że należy spełnić podstawowe wymagania a więc:

Dokonanie wpisu do KRD, wierzyciel musi poprzedzić wysłaniem do dłużnika listu poleconego lub doręczyć dłużnikowi osobiście wezwanie do zapłaty. Wezwanie MUSI też zawierać ostrzeżenie, że w razie braku spłaty długu w ciągu 30 dni, może skutkować tym, dane dłużnika zostaną przekazane do Krajowego Rejestru Długów.

KAcper odpowiedział 2 lata temu

Zgadza się, ponadto, aby ujawnić dane dłużnika w KRD, trzeba też pamiętać, że wierzyciel, aby mógł ujawnić dane dłużnika – konsumentem, kwota długu musi wynosić co najmniej 200 zł i być wymagalna od minimum 60 dni! Jeśli natomiast chodzi o osoby prawne (firmy), to kwota minimalnego zadłużenia łącznych zobowiązań musi wynosić co najmniej 500 zł!

Zosia39 odpowiedział 2 lata temu

Witam, jak wpisać alimenciarza na listę dłużników do KRD lub BIG? a może jest jakiś publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych? ojciec mojego dziecka nie płaci alimentów od dwóch lat, komornik nic nie może zrobić bo ojciec dziecka chyba pracuje na czarno. Czy mogę ojca niepłacącego alimentów wpisać na listę dłużników KRD?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Wpisanie dłużnika alimentacyjnego na listę dłużników to dobry pomysł, myślę, że alimenciarza warto wpisać do BIG-u. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Jakiś czas temu była nawet akcja “Odzyskuj Alimenty” gdzie dłużnika alimentacyjnego można było dopisać do listy dłużników BIG jedynie za złotówkę. Wpis w rejestrze dłużników, to duża przeszkoda dla dłużnika, we wzięciu czegokolwiek na raty, czy czegoś na abonament, o pożyczkach i kredytach nie wspominając, bo to oczywiste.

Qsta odpowiedział 2 lata temu

Witam, właśnie poszukuję informacji jak wpisać dłużnika do krd, wiem już, że muszę mieć prawomocny nakaz zapłaty, który to wydaje sąd, i wiem też, że zanim umieścimy imię i nazwisko dłużnika na liście dłużników, trzeba udowodnić wysłanie dłużnikowi przedsądowego wysłania do zapłaty i jeśli kasa nie wpłynie na nasze konto, to dopiero możemy zwrócić się do KRD o wpisanie dłużnika? dobrze zrozumiałam?

Slaw odpowiedział 11 miesięcy temu

Jakie są różnice między planami abonentowymi 
5 planów abonamentowych:

 • Biznes rzetelny – 160 zł
 • Biznes Debiut – 350 zł
 • Biznes Rozwój – 450 zł
 • Biznes Komfort – 650 zł
 • Biznes Ekspert – 990 zł
KAr. odpowiedział 2 miesiące temu

Witam. Jak wpisać dłużnika na listę dłużników? Prowadzę firmę budowlaną i mam klienta który mi nie zapłacił za wykonaną usługę, wykonanie przyłącza wody i kanalizacji na działkę. Wystawiłem fakturę na 7 350 zł, a zapłacił tylko 1000 zł. Termin płatności minął 17 maja (to jest 77 dni). Nie mam z nim żadnej umowy, umowa była ustna, kwoty klient zaakceptował i zostały wypisane faktury na dłużnika. 19 maja wysłałem wezwanie przed sądowe do zapłaty, mam potwierdzenie, że to wezwanie odebrał. Ale sprawy sądowej jeszcze mu nie założyłem. Jaka jest procedura wpisania dłużnika do rejestru dłużników i ile to kosztuje?

Twoja odpowiedź