Witam. Zablokowane konto przez komornika jak odblokować mogę? nie dostałem ani powiadomienia, a nie wiem za jaki dług to jest, nie wiem jaka jest kwota zadłużenia, nie wiem absolutnie nic oprócz tego, że komornik zablokował konto bankowe. Jak zwolnić zablokowane środki na koncie bankowym? i jak długo komornik może blokować moje konto?

Przez to, że mam zablokowane środki na koncie bankowym, nie mogę ani opłacić czynszu za mieszkanie, ani zapłacić rachunków. I tak ledwo wiążę koniec z końcem, a tu jeszcze mam na głowie komornika i zablokowane środki, proszę mi podpowiedzieć, co mam teraz zrobić? Pozdrawiam Olek.


Zablokowane konto przez komornika jak odblokować?

Witaj Olku, jedynym sposobem na odblokowanie konta są trzy opcje, oto one:

  1. Spłata całego zadłużenia.
  2. Podpisanie ugody z wierzycielem.
  3. Podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia.

Niestety nie piszesz jakie masz długi i sam w prawdzie nie wiesz za który dług komornik zablokował Twoje konto bankowe, ale wiedz, że wszystko jest do sprawdzenia.

Wystarczy, że:

  • pójdziesz do banku i zapytasz o dane komornika na rzecz którego bank przelał część Twoich pieniędzy, zapytaj także o numer sygnatury akt Twojej sprawy,
  • zalogujesz się do bankowości elektronicznej Twojego banku w którym prowadzisz rachunek i sprawdzisz w historii przelewów sygnaturę akt sprawy i dane komornika.

Teraz, mając już dane organu egzekucyjnego i numer sygnatury akt jesteś w stanie nawiązać kontakt z komornikiem i wypytać o ważne dla Ciebie dane:

Znając dane wierzyciela możesz nawiązać z nim kontakt i zaproponować dobrowolną spłatę zadłużenia w ratach, na które jest Cię w chwili obecnej stać. Jeśli wierzyciel przystanie na Twoje warunki i dojdzie do podpisania między Tobą a wierzycielem ugody, to wierzyciel będzie miał prawny obowiązek, aby umorzyć egzekucję komorniczą, wtedy też Twoje konto bankowe zostanie odblokowane.

To odnośnie Twojego pytania: Jak odblokować zablokowane przez komornika konto bankowe. Innym sposobem jest cofnięcie postępowania egzekucyjnego poprzez złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Ale żeby był sens takie powództwo w sądzie składać, musisz mieć argumenty świadczące o nieważności zobowiązania, które egzekwuje w chwili obecnej na Tobie komornik. Jednym z powodów jest przedawnienie długu.

Nie wiem jaki jest rodzaj Twojego zadłużenia, czy jest to pożyczka, kredyt, coś wzięte na raty i niespłacane, mandat, składki ZUS lub coś jeszcze innego, dlatego nie sposób opisać tu wszystkie terminy przedawnień.

Ważne żebyś na tym etapie wiedział, że jest coś takiego jak przedawnienie roszczenia, a każdy rodzaj roszczenia przedawnia się w innym terminie, może to być rok, dwa, trzy lub sześć lat. Znając wierzyciela, będziesz wiedział jaki jest to rodzaj długu.

Brak powiadomienia o blokadzie konta

Piszesz, że komornik zablokował Twoje konto nie informując Cię uprzednio o tym fakcie. Niestety praktyka zajmowania konta bankowego, a dopiero później powiadamiania dłużnika o zajęciu, to codzienna praktyka komorników.

Wyobraź sobie, że komornik najpierw informuje dłużnika, że zablokuje mu konto, po czym po kilku dniach faktycznie następuje blokada, podejrzewam, że każdy dłużnik w pośpiechu opróżniał by swoje konto bankowe w obawie, że środki na nim zgromadzone zajmie komornik.

Dlatego najpierw dochodzi do zajęcia konta, a dopiero później do poinformowania dłużnika o toczącym się postępowaniu komorniczym.

Jak długo komornik może blokować moje konto?

Komornik ma prawo blokować konto bankowe dłużnika tak długo, dopóki dłużnik nie spłaci całej kwoty zadłużenia i jest to absolutnie zgodne z prawem.

Warto przy tym dodać, że jeśli dług egzekwowany przez komornika nie ma charakteru alimentacyjnego, to komornik musi przestrzegać kwoty wolnej od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1575 zł.

Tyle co miesiąc komornik musi zostawić na Twoim koncie bankowym. Limit tej kwoty jest odnawialny wraz z nadejściem nowego miesiąca.

Jakiego konta nie zablokuje komornik?

Każde konto bankowe zlokalizowane w banku, który swoją siedzibę ma na terenie Polski – komornik z łatwością znajdzie i zablokuje.

Wszystko dzięki systemowi OGNIVO. Kiedyś, jeszcze przed nowelizacją ustawy prawa bankowego, można było zakładać anonimowe konta i z ich pomocą wymigać się od spłacania długów, komornik nie był w stanie wtedy takiego anonimowego konta znaleźć.

Dziś, kiedy takie konta „na okaziciela” są już nielegalne, pozostaje jedynie skorzystanie z zewnętrznych firm, zlokalizowanych poza terenem Polski, jakie to firmy? 3 największe jakie znam, to:

… przeczytajcie czym są te konta, jeśli macie chwilę czasu.

Podsumowując:

Jak odblokować konto które zablokował komornik? masz na to trzy sposoby: spłata zadłużenia w całości, podpisanie z wierzycielem ugody lub podniesienie zarzutu przedawnienia, jeśli faktycznie dług przedawnił się. Nie ma innej drogi na odblokowanie konta które zablokował komornik. Życzę Ci powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: