Zablokowane konto przez komornika jak odblokować?

Witam, zablokowane konto przez komornika jak odblokować mogę? czy mogę złożyć pismo do komornika o odblokowanie konta? nie dostałem ani powiadomienia, a nie wiem, za jaki dług to jest, nie wiem jednak, jaka jest kwota zadłużenia, nie wiem absolutnie nic oprócz tego, że komornik zablokował konto bankowe.

Jak zwolnić zablokowane środki na koncie bankowym? i jak długo komornik może blokować moje konto?

Przez to, że mam zablokowane środki na koncie bankowym, nie mogę ani opłacić czynszu za mieszkanie, ani zapłacić rachunków. I tak ledwo wiążę koniec z końcem, a tu jeszcze mam na głowie komornika i zablokowane środki, proszę mi podpowiedzieć, co mam teraz zrobić? Pozdrawiam Olek.


Zablokowane konto przez komornika jak odblokować?

Witaj Olku, nie tak łatwo jest otrzymać elektroniczne odblokowanie konta przez komornika, jedynymi pewnymi sposobami na odblokowanie konta są trzy sytuacje, oto one:

 1. Spłata całego zadłużenia.
 2. Podpisanie ugody z wierzycielem.
 3. Podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia.

Niestety nie piszesz, jakie masz długi i sam wprawdzie nie wiesz, za który dług komornik zablokował Twoje konto bankowe, ale wiedz, że wszystko jest do sprawdzenia.

Wystarczy, że:

 • pójdziesz do banku i zapytasz o dane komornika, na którego rzecz bank przelał część Twoich pieniędzy, zapytaj także o numer sygnatury akt Twojej sprawy,
 • zalogujesz się do bankowości elektronicznej Twojego banku, w którym prowadzisz rachunek i sprawdzisz w historii przelewów sygnaturę akt sprawy i dane komornika.

Teraz, mając już dane organu egzekucyjnego i numer sygnatury akt jesteś w stanie nawiązać kontakt z komornikiem i wypytać o ważne dla Ciebie dane:

Znając dane wierzyciela, możesz nawiązać z nim kontakt i zaproponować dobrowolną spłatę zadłużenia w ratach, na które jest Cię aktualnie stać. Jeśli wierzyciel przystanie na Twoje warunki i dojdzie do podpisania między Tobą a wierzycielem ugody, to wierzyciel będzie miał prawny obowiązek, aby umorzyć egzekucję komorniczą, wtedy też Twoje konto bankowe zostanie odblokowane, to odnośnie do Twojego pytania: Jak odblokować zablokowane przez komornika konto bankowe.

Innym sposobem jest cofnięcie postępowania egzekucyjnego poprzez złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Ale żeby był sens takie powództwo w sądzie składać, musisz mieć argumenty świadczące o nieważności zobowiązania, które egzekwuje teraz na Tobie komornik. Jednym z powodów jest przedawnienie długu.

Nie wiem, jaki jest rodzaj Twojego zadłużenia, czy jest to pożyczka, kredyt, coś wzięte na raty i niespłacane, mandat, składki ZUS lub coś jeszcze innego, dlatego nie sposób opisać tu wszystkie terminy przedawnień.

Ważne, żebyś na tym etapie wiedział, że jest coś takiego jak przedawnienie roszczenia, a każdy rodzaj roszczenia przedawnia się w innym terminie, może to być rok, dwa, trzy lub sześć lat. Znając wierzyciela, będziesz wiedział, jaki jest to rodzaj długu.

Brak powiadomienia o blokadzie konta

Piszesz, że komornik zablokował Twoje konto, nie informując Cię uprzednio o tym fakcie. Niestety praktyka zajmowania konta bankowego, a dopiero później powiadamiania dłużnika o zajęciu, to codzienna praktyka komorników.

Wyobraź sobie, że komornik najpierw informuje dłużnika, że zablokuje mu konto, po czym po kilku dniach faktycznie następuje blokada, podejrzewam, że każdy dłużnik w pośpiechu opróżniałby swoje konto bankowe w obawie, że środki na nim zgromadzone zajmie komornik.

Dlatego najpierw dochodzi do zajęcia konta, a dopiero później do poinformowania dłużnika o toczącym się postępowaniu komorniczym.

Jak długo komornik może blokować konto?

Komornik ma prawo blokować konto bankowe dłużnika dopóty, dopóki dłużnik nie spłaci całej kwoty zadłużenia i jest to absolutnie zgodne z prawem.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie

Warto przy tym dodać, że jeśli dług egzekwowany przez komornika nie ma charakteru alimentacyjnego, to komornik musi przestrzegać kwoty wolnej od zajęcia, która na 2019 rok wynosi 1634 zł. Jasno o tym mówi

Tyle, co miesiąc komornik musi zostawić na Twoim koncie bankowym. Limit tej kwoty jest odnawialny wraz z nadejściem nowego miesiąca.

Zajęcie rachunku bankowego dopuszczalne dzięki ustawie Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo bankowe.

Jakiego konta nie zablokuje komornik?

Każde konto bankowe zlokalizowane w banku, który swoją siedzibę ma na terenie Polski – komornik z łatwością znajdzie i zablokuje.

Wszystko dzięki systemowi OGNIVO. Kiedyś, jeszcze przed nowelizacją ustawy prawa bankowego, można było zakładać anonimowe konta i z ich pomocą wymigać się od spłacania długów, komornik nie był w stanie wtedy takiego anonimowego konta znaleźć.

Dziś, kiedy takie konta “na okaziciela” są już nielegalne, pozostaje jedynie skorzystanie z zewnętrznych firm, zlokalizowanych poza terenem Polski, jakie to firmy? 3 największe, jakie znam, to:

… przeczytajcie, czym są te konta, jeśli macie chwilę czasu.

Podsumowując

Jak odblokować konto, które zablokował komornik? masz na to trzy sposoby: spłata zadłużenia w całości, podpisanie z wierzycielem ugody lub podniesienie zarzutu przedawnienia, jeśli faktycznie dług przedawnił się. Nie ma innej drogi na odblokowanie konta, które zablokował komornik. Życzę Ci powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

10 komentarzy w “Zablokowane konto przez komornika jak odblokować?”
 1. Witam, chodzi o zajęcie konta bankowego przez urząd skarbowy, mam zajęcie na koncie bankowym od dwóch różnych komorników za dwie różne sprawy, obecnie na koncie mam jakieś 25 zł i nie mogę tego wypłacić kartą i zastanawiam się, czy jeśli wpłynie mi wypłata na konto niższa niż 1540 zł to czy normalnie będę mogła to wypłacić? czy jednak zabierze to któryś z komorników?

 2. Czy komornik może blokować mi konto jeśli wpłacam mu co miesiąc 1000 zł? A czy jeśli mam 3 dzieci to może mi tyle zabierać? proszę dać mi jakąś rade, bo ja już nie daje rady prosić się o odblokowanie konta, co chwilę coś innego mi wpływa, proszę o pomoc bo naprawdę już nie wiem co mam robić…

 3. Czy komornik może zablokować konto mojej mamy? na to konto będzie przychodzić pensja mojego męża. Zarówno ja jak i mój mąż jesteśmy dłużnikami, mąż aktualnie ma komornika ja będę mieć. Sprawa jest na policji, gdyż zostaliśmy oszukani perfidnie obydwoje i teraz zaczynają się nasze problemy, a sprawa w prokuraturze się nie rusza…

 4. Dzień dobry, mam taki problem? Posiadam konto w Banku Pocztowym, od czasu do czasu wpłacam po 300 zł w miesiącu żeby robić zakupy przez internet i tu się zaczyna problem, bo mam blokowane środki, później muszę dzwonić do banku czekać na słuchawce po godzinie żeby mi je odblokowali, jak to jest z tą kwotą wolną od zajęć? Pozdrawiam Jakub

 5. Witam, mam na koncie komornika, co miesiąc zakład pracy potrąca mi dla komornika z wynagrodzenia kwotę, mi zostaje kwota wolna, resztę gotówki zablokowane jest i nie mam do niej dostępu, a ja oczekuje przelewu jednorazowego i pytanie brzmi: czy jak założę drugie konto w innym banku i tam mi przeleją te pieniądze, to czy komornik nowe konto bankowe też zablokuje? oczywiście konto zablokowane cały czas jest kontem na które wpływa wynagrodzenie za prace.

 6. Mirosława

  Posiadam konto w banku ING, współwłaścicielem konta była moja mama, która nie żyje od 18 lat. Bank przez cały okres korzystania z ich usług co miesiąc pobierał odsetki od przydzielonego limitu. W chwili obecnej zablokował moje konto i jestem na minusie 4000 zł. Co mam zrobić żeby bank odblokował moje konto?

  Obecnie nie posiadam środków na spłatę tego zadłużenia, bo na koncie mam również komornika. Otrzymuję na konto połowę wynagrodzenia tj. około 1600 zł. Proszę o poradę co w takiej sytuacji mam zrobić, ponieważ jak bank zabierze mi wynagrodzenie nie będę miała na opłaty i lekarstwa.

 7. Spłaciłem dług wobec komornika co do grosza, zostało wysłane pismo do mnie o zakończeniu czynności komorniczych. Minęło ponad 30 dni od zakończenia czynności, a konta dalej zablokowane, komornik twierdzi ze dwa razy odblokowywał konta (2) w systemie ognivo, pomimo tego konta są dalej zablokowane, co mam zrobić??

 8. Witam. Komornik czy Bank? zajął wypłatę? dostałem pismo od komornika o zajęciu rachunku. Pracuję na umowę o pracę, za marzec od pracodawcy dostałem przelew 2600 zł tak mam na pasku jest to kwota netto. Wkładając kartę na koncie była suma 300 zł. Gdy idę do Banku bank odsyła mnie do komornika, by zwolnił konto i zostawił sumę wolną od potrąceń, gdy dzwonie i pytam komornika odsyła mnie do Banku, iż to bank ma mi taką kwotę umożliwić wypłacić. Jednym słowem, bank chce jakiegoś pisma od komornika, komornik mówi iż to sprawa Banku. Mój bank to Santander Bank, kompletnie nie wiem o co chodzi. Za jakąś informację będę bardzo wdzięczny

 9. Chodzi o zajęte konto bankowe przez komornika. Dzisiaj zauważyłem, że komornik zajął mi konto, na które wpływają pieniądze ze świadczeń rodzinnych (500 plus, zasiłek rodzinny). Czy komornik może mi je zabrać i czy mogę coś zrobić, żeby ich mi nie odebrał? Bardzo proszę o poradę, bo czasu mam mało, a bez tych pieniędzy nie będę w stanie przeżyć razem ze swoją rodziną.

 10. Jestem osoba zadłużoną i potrzebuje 45000, aby wyjść z długów. Jestem w bazach i komornik zablokował mi konto, nie mam żadnych pieniędzy i nie mam z czego żyć, wiem, że robi to nieprzepisowo, ale co mam zrobić? osoby, które do tej pory miały mi pomóc to jeszcze wyciągały pieniądze. Jestem na rencie od 2001 roku, bo jestem po wypadku samochodowym. Nie umiem opisywać mojej sytuacji wolę mówić.

Comments are closed.